Reklama

Jasna Góra

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 31/2019, str. 8-9

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na 100-lecie polskiej Policji

Opiekunowie bezpiecznego domu

Na Jasną Górę dotarła 23 lipca br. VII Rowerowa Pielgrzymka Policjantów Lubelszczyzny. 54 cyklistów – policjantów i pracowników lubelskiego garnizonu policji – w ciągu 4 dni przemierzyło ponad 320-kilometrową trasę. Szczególną intencją pielgrzymki było dziękczynienie za 100. rocznicę powstania Policji Państwowej.

Początki rowerowych pielgrzymek policjantów z Lubelszczyzny wspominał ks. Bogdan Zagórski, kapelan tamtejszych policjantów: – W 2013 r. pojawiła się myśl, żeby zorganizować taką pielgrzymkę z naszego garnizonu do Częstochowy. Jej charakter miał być nie tylko pielgrzymkowy, ale też krajoznawczy i usprawniający, bo trzeba przejechać 320,5 km.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odnosząc się do jubileuszowego charakteru tegorocznej pielgrzymki, ks. Zagórski powiedział: – Jechaliśmy z wielkim dziękczynieniem za tych wszystkich policjantów, którzy przez 100 lat, po dzień dzisiejszy, zapewniali i zapewniają ludziom bezpieczeństwo. Jechaliśmy nie tylko z własnymi intencjami, wieźliśmy niejako całe środowisko policyjne. Wiele osób, także spoza naszego środowiska, prosiło nas o modlitwę – podkreślił.

Reklama

Podinspektor Mariusz Ciechanowski z Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów przy KMP w Lublinie przypomniał, że ustawę o policji podpisano 24 lipca 1919 r. Sto lat później jubileusz rozpoczął się Mszą św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. Następnie, jak co roku, złożono kwiaty pod tablicą „Gloria Victis”, upamiętniającą śmierć 13 tys. policjantów.

Amerykańska Częstochowa

Modlitwa za użytkowników dróg

Amerykańska Częstochowa, jako sanktuarium polonijne, przyciąga w ciągu roku rzesze wiernych polskiego pochodzenia. W trzecią niedzielę lipca – we wspomnienie św. Krzysztofa – gromadzi zazwyczaj kierowców i podróżujących. Ojcowie paulini przez cały dzień święcą wtedy nie tylko samochody, ale i motocykle, a nawet rowery. Najbardziej liczebną grupę stanowili w tym roku pielgrzymi z Chicago, którzy zorganizowali po raz 13. motocyklową pielgrzymkę. Byli więc przedstawiciele różnych klubów z Doylestown, motocykliści z klubów: Rajd Katyński „Pamięć i Tożsamość” oraz „Zbóje z Gór”, licznie przybyła także „Husaria” z Nowego Jorku. Nie zabrakło też indywidualnych motocyklistów, głównie z New Jersey, Nowego Jorku, Pensylwanii i innych stanów.

W tym roku dopisali również pielgrzymi na rowerach. Zdecydowanie najdłuższą trasę przemierzyli uczestnicy 4. Międzystanowej Pielgrzymki Rowerowej do Amerykańskiej Częstochowy, która wyruszyła z Bostonu w stanie Massachusetts 15 lipca. Uczestnicy tej pielgrzymki w ciągu 7 dni pokonali ponad 350 mil. Dołączały do nich kolejne grupy rowerzystów w stanach: Connecticut, Nowy Jork, New Jersey oraz Pensylwania. Do Amerykańskiej Częstochowy dojechało łącznie ok. 60 rowerzystów z 5 stanów.

Krótko

Reklama

21 lipca br. kard. Beniamino Stella – prefekt Kongregacji ds. Duchowieństwa odwiedził Jasną Górę. Była to pierwsza wizyta watykańskiego dyplomaty w tym sanktuarium. – Z wielką pokorą przyjeżdżam na Jasną Górę. Dużo czytałem na temat tego miejsca, o wizytach papieży w Częstochowie, dlatego to sanktuarium jest dla mnie tak ważne – wyznał kard. Stella.

26-27 lipca br. spotkali się na Jasnej Górze uczestnicy 39. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Stowarzyszenia Cudownego Medalika Apostolatu Maryjnego pod hasłem: „Przez Maryję do Ducha Świętego”. W pielgrzymce uczestniczyło blisko 3 tys. osób z 30 diecezji. Przyjechali wierni, którzy nie tylko osobiście doznali szczególnych łask za sprawą Cudownego Medalika, ale którzy także na co dzień są zaangażowani w propagowanie noszenia medalika z wizerunkiem Maryi – jako znaku wiary chrześcijańskiej i pobożności maryjnej.

27 lipca br. w Bazylice Jasnogórskiej odbył się uroczysty koncert Musica Sacra w wykonaniu Polskiego Chóru Kameralnego pod dyrekcją Jana Łukaszewskiego. Podczas koncertu zostały wykonane zwycięskie utwory 15. Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego Musica Sacra Nova 2019, którym jury przyznało nagrody w kategorii kompozycji na chór mieszany. Jako pierwszy wybrzmiał utwór Jakuba Szafrańskiego „O vos omnes”, który zdobył III nagrodę, potem „Lacrimosa” Beaty Juchniewicz, a następnie kompozycja, która zdobyła I miejsce – utwór Michała Malca „O vos comnes”.

Reklama

• W dniach 27-28 lipca br. miała miejsce Pielgrzymka Nowogrodzian. Jej coroczną intencją jest wspomnienie o 11 bohaterskich siostrach nazaretankach, dziś błogosławionych, które w czasie II wojny światowej oddały życie za mieszkańców Nowogródka. Zginęły 1 sierpnia 1943 r. rozstrzelane przez hitlerowców.

www.jasnagora.com

* * *

Polska

Nie! wobec profanacji

Nie można tolerować profanacji symboli wiary milionów Polek i Polaków oraz chrześcijan na całym świecie – powiedział rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik w związku z pojawiającymi się informacjami o kolejnych profanacjach. – Jakkolwiek rozumiana wolność artystyczna nie może być związana z ośmieszaniem, wykpiwaniem i wrogością wobec wiary oraz wrażliwości religijnej ludzi – argumentował. – Nie możemy nie reagować wobec wulgarnego szyderstwa i braku podstawowego szacunku dla wiary milionów osób wierzących, których takie działania obrażają. Mamy konstytucyjne prawo do uszanowania i ochrony symboli naszej wiary – podkreślił rzecznik polskiego Episkopatu w odpowiedzi na liczne głosy osób, które wyrażają swój ból po kolejnych profanacjach w Polsce w ostatnim czasie.

Oprac. K. W. za KAI

Europa

Nikt nie może być obojętny wobec kryzysu w Europie

Wspólnota Europejska została zbudowana na fundamencie chrześcijańskim. Jej ojcowie założyciele odnosili się do Ewangelii, widząc ją jako punkt wyjścia, przewodnik i punkt odniesienia. Jeżeli dziś jesteśmy świadkami kryzysu Europy, to dlatego, że o tej tożsamości się zapomina – powiedział kard. Pietro Parolin, watykański sekretarz stanu. – Jeżeli Europa przeżywa swój kryzys, to dlatego, że odeszła od pierwotnej idei ojców założycieli, w swoich wyborach bardziej kieruje się prymatem ekonomii, a pojęcie praw człowieka nabrało innego znaczenia i dziś widzi się je bez odniesienia do prawa naturalnego – dodał kard. Parolin.

Oprac. K. W. za KAI

Świat

Co Amerykanie wiedzą na temat religii?

Im większa jest twoja wiedza religijna, tym przyjaźniej odnosisz się do wyznawców innych tradycji. To jeden z wniosków wypływających z ankiety przeprowadzonej przez Pew Research Center w Stanach Zjednoczonych. „Zadaliśmy 11 tys. respondentów pytania oparte na faktach i dotyczące religii. Okazało się, że przeciętny dorosły Amerykanin jest w stanie poprawnie odpowiedzieć na mniej niż połowę z nich” – informują autorzy ankiety.

Oprac. K. W. za KAI

2019-07-31 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ku czci św. Pawła Pierwszego Pustelnika

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

pawełki

Karol Porwich/Niedziela

– Dziś odwołujemy się do szczególnego orędownictwa św. Pawła z Teb i bł. Euzebiusza, prosząc dla tej wspólnoty, której dzisiaj tu doświadczamy, o ufną wiarę w Opatrzność Bożą, która z miłosną troską prowadzi losy ludzi i narodów, a ojcom i braciom paulinom wypraszajmy dary Ducha Świętego, który jest w nas i którego mamy od Boga na świadectwo wobec ludzi – mówił abp Wacław Depo 17 stycznia, na zakończenie obchodów uroczystości św. Pawła Pierwszego Pustelnika, na Jasnej Górze.

Ku czci patriarchy Zakonu Paulinów na zakończenie „Pawełek” metropolita częstochowski, który jest konfratrem Zakonu Paulinów, przewodniczył Sumie odpustowej oraz wygłosił homilię. Wśród koncelebransów byli o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu, oraz Zarząd Generalny.
CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji elbląskiej

2026-01-01 10:54

BP KEP

Bp Wojciech Skibicki

Bp Wojciech Skibicki

Biskup Elbląski dr Wojciech Skibicki dokonał wraz z 1. stycznia zmian personalnychw diecezji elbląskiej. Zmiany dotyczą funkcji duszpasterza młodzieży, rzecznika prasowego oraz kapelana i sekretarza biskupa diecezjalnego.

Z końcem roku posługę diecezjalnego duszpasterza młodzieży i koordynatora Światowych Dni Młodzieży zakończył, po niemal 8 latach, ks. Marek Piedziewicz. Od 1. stycznia zastąpił go ks. mgr Michał Semeniuk, wikariusz w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Malborku oraz katecheta w Zespole Szkół Katolickich im. św. Jana Pawła II w Malborku. Ks. Semeniuk będzie, w pierwszej kolejności, współpracował z księżmi zaangażowanymi w duszpasterstwo młodzieży, a także kontynuował dotychczasowe projekty. Są to przede wszystkim cykliczne, nocne czuwania, które od kilku lat gromadzą młodzież z diecezji w jej różnych parafiach. Będzie również koordynował przygotowania do wyjazdu z diecezji elbląskiej na Światowe Dni Młodzieży w Seulu w roku 2027.
CZYTAJ DALEJ

XVIII Konkurs na Wieczernikową Choinkę - zakończyło się głosowanie

2026-01-02 16:49

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Konkurs na Wieczernikową Choinkę

choinki

BPJG/Krzysztof Świertok

XVIII Konkurs na Wieczernikową Choinkę

XVIII Konkurs na Wieczernikową Choinkę

Na Jasnej Górze zakończyło się głosowanie w XVIII Konkursie na Wieczernikową Choinkę. Trwa liczenie głosów. W ciągu zaledwie kilku świątecznych dni drzewka udekorowane przez dzieci zobaczyło kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Uroczyste ogłoszenie wyników z udziałem przeora Jasnej Góry odbędzie się 9 stycznia o godz. 9.30 w Wieczerniku.

Do udziału w spotkaniu zaproszeni są przedstawiciele wszystkich placówek - wraz z dziećmi, dla których Paulini przygotowują, jak zwykle, słodkie upominki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję