Reklama

A na prowincji to mówią...

Czy dzieciom wolno grać w berka?

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na prowincji „obili i powiesili Judasza” (żeby być precyzyjnym – kukłę Judasza)! Zwyczaj zdecydowanie nie najmądrzejszy, ale też niezasługujący na taki rozgłos – z krytyczną sugestią, a jakże, o polskim antysemityzmie – jaki rozległ się w mediach polskich i zagranicznych, w tym izraelskich, tudzież w środowisku diaspory żydowskiej. Tym bardziej że kukły Judasza „wieszane” były i są również w wielu innych państwach, a zwyczaj symbolicznego „wieszania” wroga znany jest także we wspólnotach żydowskich, by odwołać się choćby do tradycji związanej ze świętem Purim, czyli „wieszania” Hamana, znienawidzonego przez Żydów urzędnika króla Persji (por. Est 3-7).

Poza tym każdy poważnie traktujący swą wiarę chrześcijanin wie, że obok konkretnego tła historycznego życia i śmierci Jezusa istnieje wymiar zbawczy Jego ofiary. Judasz był tylko „jednym z narzędzi” do urzeczywistnienia się tej ofiary, którą Chrystus złożył za grzechy każdego z nas. „To nie gwoździe Cię przybiły, lecz mój grzech” – śpiewamy w jednej z piosenek religijnych.

Absurdalne reakcje po „powieszeniu Judasza” skłaniają także do prześmiewczej refleksji, czy polskim dzieciom wolno jeszcze grać w berka... Wszak „berek” to zdrobnienie żydowskiego imienia Ber, a skoro dzieci go gonią, to może niekoniecznie w dobrych intencjach?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2019-05-08 08:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prezydent: Pałac Prezydencki to nie jest miejsce, w którym nadal powinien stać Okrągły Stół

2025-12-18 12:54

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

PAP/Albert Zawada

Z całą pewnością Pałac Prezydencki, to nie jest miejsce, w którym nadal powinien stać Okrągły Stół, miejscem w którym powinien się on znaleźć jest Muzeum Historii Polski - powiedział w czwartek prezydent Karol Nawrocki. W Pałacu Prezydenckim trwa demontaż Okrągłego Stołu.

W Pałacu Prezydenckim rozpoczął się proces przeniesienia Okrągłego Stołu do Muzeum Historii Polski. pic.twitter.com/imuEqfTBfi
CZYTAJ DALEJ

Spróbuj dziś trochę posłuchać. Możesz być mile zaskoczony

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 1, 18-24.

Czwartek, 18 grudnia. Dzień Powszedni.
CZYTAJ DALEJ

Pierwsze Drzwi Święte zostaną zamknięte w Boże Narodzenie

2025-12-18 18:44

[ TEMATY ]

rok jubileuszowy

Drzwi Święte

Papież Leon XIV

@Vatican Media

Ponad 32 mln pielgrzymów przybyły dotychczas do Watykanu w roku Jubileuszu Nadziei 2025

Ponad 32 mln pielgrzymów przybyły dotychczas do Watykanu w roku Jubileuszu Nadziei 2025

Zbliża się koniec Jubileuszu Nadziei. Zakończy się on 6 stycznia 202 roku, w uroczystość Objawienia Pańskiego, kiedy Papież Leon XIV zamknie Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra w Watykanie. Wcześniej jednak zostaną zamknięte drzwi pozostałych trzech papieskich bazylik w Rzymie. Jubileusz Nadziei ogłosił i otworzył papież Franciszek, a zakończy go Leon XIV.

Jako pierwsze Drzwi Święte zamknięte zostaną w bazylice Matki Bożej Większej – Santa Maria Maggiore. Stanie się to 25 grudnia, w uroczystość Bożego narodzenia, podczas Mszy św., która rozpocznie się o godz. 18. Przewodniczyć jej będzie kard. Rolandas Makrickas, archiprezbiter tejże bazyliki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję