Reklama

Kościół

Dwa Feniksy dla „Niedzieli”

W Warszawie zakończyły się 7 kwietnia 2019 r. XXV Targi Wydawców Katolickich. Jak co roku, w ich trakcie ogłoszono laureatów Nagrody Feniks, którą przyznaje Stowarzyszenie Wydawców Katolickich

Niedziela Ogólnopolska 15/2019, str. 10-11

[ TEMATY ]

nagroda

Dudkiewicz Lidia

Artur Stelmasiak/Niedziela

Ks. prał. Zbigniew Kras i red. Lidia Dudkiewicz odbierają Wyróżnienie Feniks 2019 w kategorii duchowość za „100 modlitw za Polskę”

Ks. prał. Zbigniew Kras i red. Lidia Dudkiewicz odbierają 
Wyróżnienie Feniks 2019 w kategorii duchowość
za „100 modlitw za Polskę”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas XXV Targów Wydawców Katolickich najważniejszą nagrodę – Złotego Feniksa 2019 przyznano ks. prof. dr. hab. Czesławowi Bartnikowi. Feniksa Diamentowego 2019 otrzymał kard. Henryk Gulbinowicz, a Feniksa Srebrnego 2019 – Poczta Polska SA.

Jubileusz i gratulacje

Wielka ranga targów została podkreślona przez papieża Franciszka. Skierował on bowiem specjalne przesłanie, które odczytał na Zamku Królewskim w Warszawie nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Również prezydent Andrzej Duda napisał list do organizatorów targów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wielkie rzesze ludzi przy stoiskach to dowód, że w dobie Internetu, Facebooka i Twittera misja książki nie została zakończona, że odbiorcy w każdym wieku z radością biorą książkę do ręki, by poznać owoc pracy autora i wydawcy, dotknąć kartek i usłyszeć szelest papieru.

Feniks dla brata i siostry

Do nagrody Feniks w tym roku zgłoszono ponad 350 tytułów w kilkunastu kategoriach. Wśród laureatów podczas gali wręczenia nagród, która odbyła się 6 kwietnia br. w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie, „Niedziela” pojawiła się dwukrotnie.

Reklama

Nagrodę Małego Feniksa Specjalnego 2019 otrzymała red. Lidia Dudkiewicz, do 31 marca 2019 r. redaktor naczelna „Niedzieli”. W uzasadnieniu przyznania Feniksa napisano: „Za wieloletnią służbę w mediach katolickich, pracowitość, kompetencję, rzetelność, umiejętność harmonijnego łączenia profesjonalizmu zawodowego z przyjaznym, pełnym miłości i serdeczności podejściem do drugiego człowieka, imponującą wiedzę o Kościele i mediach”.

W wypowiedzi dla mediów red. Lidia Dudkiewicz zwróciła uwagę na to, że Małego Feniksa Specjalnego 2019 otrzymał w tym roku również ks. Marek Gancarczyk, do niedawna kierujący „Gościem Niedzielnym”. – To pewien symbol. Gdy poznamy historię obu pism, możemy powiedzieć, że „Gość Niedzielny” i „Niedziela” to rodzeństwo, bo mają wspólnego ojca – powiedziała red. Dudkiewicz. – Ks. Teodor Kubina najpierw, w 1923 r., w Katowicach organizował redakcję „Gościa Niedzielnego” i był jego pierwszym redaktorem. Kiedy został powołany na biskupa częstochowskiego, powiedział, że nie pójdzie dalej ani kroku, dopóki nie będzie miał swojego tygodnika, i w 1926 r. założył „Niedzielę”. Dlatego oba pisma są jakby bratem i siostrą.

Mały tomik wielkiej wagi

Reklama

Kapituła nagrody doceniła również wydany w 2018 r. przez redakcję „Niedzieli” modlitewnik pt. „100 modlitw za Polskę” pod redakcją ks. prał. Zbigniewa Krasa – kapelana Prezydenta RP. Modlitewnik jest owocem zorganizowanego przez „Niedzielę” konkursu na modlitwę za Ojczyznę „Na stulecie odzyskania Niepodległości”. „100 modlitw za Polskę” to wybór z ponad 2 tys. nadesłanych na konkurs prac. Jest w nim m.in. modlitwa, którą zgłosił Janusz Kotański – ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej. Inicjator konkursu, przewodniczący jury i redaktor modlitewnika – ks. prał. Kras podkreślił, że wyróżnienie Feniksem jest kolejnym etapem popularyzowania idei modlitwy za Ojczyznę. – Na początku, kiedy powstała myśl zorganizowania konkursu, było tylko pragnienie, by uzupełnić zbiór modlitw za Ojczyznę tekstami współczesnymi. Najpierw była myśl, potem kolejne etapy: ogłoszenie konkursu, nadsyłanie prac, ich ocena, wyróżnienie najlepszych, wydanie modlitewnika. Trzeba podkreślić, że powstał on dzięki Polakom i dla Polaków. Jego pierwsze wydanie zostało już wyczerpane, ale najważniejsze, że modlitewnik jest w rękach ludzi i mam nadzieję, że dobrze służy rodakom, którzy modlą się za Ojczyznę. Cieszy wyróżnienie przyznane przez kapitułę nagrody Feniks. Najbardziej jednak cieszy, gdy będąc w różnych kościołach, słyszę: Pomódlmy się za Polskę – i ktoś z obecnych wyjmuje ten modlitewnik, i odmawia jedną z modlitw.

Zastrzyk optymizmu

Wydarzeniem targów była prezentacja „Dzieł literackich i teatralnych” tom 1 „Juwenilia (1938-1946)” Karola Wojtyły. Podobne zainteresowanie wzbudziły książki „Pro memoria – zapiski Prymasa Stefana Wyszyńskiego” oraz „Prymas Wyszyński w świetle nowych źródeł archiwalnych”. Dziełem o niezwykłej sile duchowej jest wydany przez Białego Kruka audiobook „Dzienniczek” św. Faustyny w nagraniu Haliny Łabonarskiej, uzupełniony muzyką Piotra Łabonarskiego.

Na targach dobrze prezentowała się oferta książek dla dzieci i młodzieży – m.in. książka ks. Piotra Pawlukiewicza „Wstań. Albo będziesz święty, albo będziesz nikim”. Magnesem dla publiczności były spotkania autorskie, wystawy i pokazy filmowe – wśród nich projekcja filmu „Orędzie wolności” autorstwa Pawła Woldana i zmarłego 5 kwietnia 2019 r. Tadeusza Szymy, współpracownika „Niedzieli”.

W intencji wydawców i pracowników mediów w niedzielę 7 kwietnia w katedrze św. Michała Archanioła i św. Floriana Męczennika w Warszawie była sprawowana Msza św. kończąca targi. Liturgii przewodniczył nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Ks. prał. Krzysztof Nykiel, Regens Penitencjarii Apostolskiej, który wygłosił homilię, podkreślił, że jubileusz 25-lecia targów jest żywym dowodem aktywności duchowej, kulturalnej i społecznej Kościoła oraz funkcjonujących w jego ramach licznych środowisk. Jest także świadectwem mówiącym o potrzebie nieustannej ewangelizacji przez słowo pisane, drukowane i czytane na co dzień.

Jubileusz Targów Wydawców Katolickich to wielkie dzieło i wysiłek zwłaszcza ks. Romana Szpakowskiego SDB, prezesa SWK, dla którego książka jest wielką pasją. – Cieszy fakt, że święto dobrych książek przyciąga coraz większą liczbę wydawców – uważa ks. Szpakowski. – Z kolei jakość oferty przekłada się na znakomitą frekwencję odwiedzających. To wszystko sprawia, że trzeba będzie pomyśleć o poszerzeniu przestrzeni wystawienniczej, gdyż z każdym rokiem jest nam coraz ciaśniej – powiedział. W tym roku targi odwiedziło 35 tys. osób. Uroczystość zakończył koncert Warszawskiej Orkiestry Impressione. Lista wszystkich laureatów Feniksa 2019 na stronie: www.niedziela.pl.

2019-04-10 10:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Największe marzenie

Niedziela Ogólnopolska 43/2014, str. 3

[ TEMATY ]

Dudkiewicz Lidia

edytorial

Najnowszy numer „Niedzieli” wygląda wyjątkowo. Okładka odbiega od dotychczasowych, bo została narysowana rączką 9-letniej Jagody, której asystowała 7-letnia Hania. To bardzo ważny przekaz, mówiący, że największym marzeniem dziecka jest pełna, duża rodzina, złożona z mamy, taty oraz rodzeństwa. Dzieci przemówiły przez swój rysunek w chwili, gdy świat znalazł się pod silną presją antyrodzinną. Można było wyraźnie to zauważyć również podczas pełnych napięć obrad synodu. Ważne spostrzeżenia przekazywał na bieżąco na swoim blogu i w wywiadach abp Stanisław Gądecki. Przypominał, że synod został zwołany w trosce o rodzinę i zadaniem duszpasterskim jest wsparcie rodziny, a nie uderzanie w nią pod wpływem nacisków mediów, zwracających uwagę głównie na rozwodników i homoseksualistów. Abp Gądecki stwierdził wprost: – Jeśli ustąpimy teraz w odniesieniu do sprawy sakramentu małżeństwa, to przyjdzie czas, kiedy będziemy musieli ustąpić z nauczania kościelnego w wielu innych sprawach. Po wielkiej burzy mózgów w auli synodalnej wnioski zawarte w dokumencie końcowym – według abp. Gądeckiego – są zadowalające. Dokument stanowi materiał wyjściowy dla synodu zwyczajnego na temat rodziny, zapowiedzianego na październik 2015 r.
CZYTAJ DALEJ

Socjolog: księża stracili poczucie bezpieczeństwa, są obrażani, bici a nawet zabijani

2025-04-04 09:03

[ TEMATY ]

Polska

bezkarność

agresja wobec księży

wojna kulturowa

Maciej Orman/Niedziela

Śp. ks. Grzegorz Dymek

Śp. ks. Grzegorz Dymek

Powodem rosnącej agresji wobec księży w Polsce jest trwająca wojna kulturowa, czy bezkarność w mediach, zwłaszcza społecznościowych - powiedział PAP socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Krzysztof Koseła. Według eksperta "zjawisko agresji skierowanej wobec księży i miejsc kultu jest niepokojące przez to, że żyjemy w społeczeństwie, w którym nie ma konfliktu międzywyznaniowego".

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego (ISKK) przeprowadził badanie, które przedstawia opinie i doświadczenia księży diecezjalnych zapytanych o akty agresji wobec osób duchownych i wobec miejsc oraz obiektów kultu. Z raportu noszącego tytuł "Niebezpieczna misja?" wynika, że blisko 50 proc. księży, którzy odpowiedzieli na pytania kwestionariusza, doświadczyło agresji w ciągu ostatnich miesięcy; 41,6 proc. – doświadczyło szyderstw, gróźb i wyzwisk; 33,6 proc. badanych napisało o doświadczeniu agresji w internacie, zaś 3,9 proc. o fizycznej napaści.
CZYTAJ DALEJ

Rzym: 20 tys. pielgrzymów oczekiwanych na Jubileuszu Chorych i Służby Zdrowia

2025-04-04 09:59

[ TEMATY ]

Watykan

służba zdrowia

Jubileusz 2025

Jubileusz Chorych

Vatican News

Pacjenci, lekarze, pielęgniarze, farmaceuci, fizjoterapeuci i przedstawiciele wielu innych zawodów związanych z opieką zdrowotną wezmą udział w Jubileuszu Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Rzymie i Watykanie. Spodziewanych jest ok. 20 tys. osób z 90 państw świata, wśród nich także pielgrzymi z Polski.

Najbliższe spotkanie jubileuszowe, które odbędzie się w Rzymie i Watykanie 5 i 6 kwietnia, to 7. duże wydarzenie trwającego Roku Świętego. Rozpocznie się ono w sobotę rano możliwością przejścia przez Drzwi Święte i modlitwy przy grobie św. Piotra. Z kolei po południu uczestnicy Jubileuszu Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia wezmę udział w cyklu spotkań, przygotowanych na rzymskich placach i skwerach i opatrzonych wspólnym tytułem „Dialogów z miastem”. Na Papieskim Uniwersytecie Świętego Krzyża odbędzie się konferencja poświęcona opiece paliatywnej, zaś w pobliżu Watykanu na Piazza Risorgimento - warsztaty udzielania pierwszej pomocy, które będą tłumaczone m.in. na język polski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję