Reklama

Niedziela Rzeszowska

Papieskie Benemerenti dla prof. Czesława Kłaka

Niedziela rzeszowska 12/2019, str. VI

[ TEMATY ]

odznaczenia

Podkarpackie.pl

Bp Jan Wątroba i prof. Czesław Kłak podczas dekoracji

Bp Jan Wątroba i prof. Czesław Kłak podczas dekoracji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniu 5 marca 2019 r. w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie odbyła się uroczystość wręczenia papieskiego odznaczenia „Benemerenti” prof. Czesławowi Kłakowi, członkowi Trybunału Stanu. W uroczystości uczestniczył m.in. biskup rzeszowski Jan Wątroba, wojewoda podkarpacki, wicemarszałkowie województwa podkarpackiego, parlamentarzyści, służby mundurowe, rodzina i bliscy nagrodzonego.

Medal „Benemerenti” to odznaczenie honorowe ustanowione przez papieża Grzegorza XVI w 1832 r., przyznawane za wyjątkowe zasługi dla Kościoła katolickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uroczystość wręczenia odznaczenia poprzedziła Msza św. celebrowana w kaplicy Wyższego Seminarium Duchownego. Eucharystii przewodniczył bp Jan Wątroba. W homilii biskup rzeszowski, w nawiązaniu do fragmentu z Mądrości Syracha, mówił m.in. o mądrości, która polega na odnoszeniu wszystkiego do Boga, i na oddawaniu wszystkiego Bogu.

Po Mszy św. odbyła ceremonia wręczenia odznaczenia, która została poprzedzona powitaniem licznie zgromadzonych gości, którego dokonał ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, a następnie zebrani wysłuchali laudacji, którą wygłosił ks. Marek Story, wicekanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie.

Reklama

W laudacji ks. Story przypomniał, że odznaczony mając zaledwie 24 lata otrzymał na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej stopień naukowy doktora nauk prawnych, a w wieku 31 lat na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa. Od lat jest cenionym nauczycielem akademickim, przez wiele lat był dyrektorem Kolegium Prawa oraz kierownikiem Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Kryminalistyki i Kryminologii w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.

Ksiądz wicekanclerz podkreślił, że: – Odznaczenie papieskie dla Profesora zostało przyznane przede wszystkim za jego obronę poglądów na temat resocjalizacji i praw człowieka opartych na katolickiej nauce społecznej. Od lat współpracuje bowiem ze służbą więzienną, szukając takich rozwiązań, aby osoby pozbawione wolności, przebywające w izolacji nie tylko odbyły karę za popełnione przestępstwa, ale przede wszystkim, aby to był dla nich czas resocjalizacji, rehabilitacji czy też skuteczny okres przemiany swojego życia – mówił duchowny.

Profesor jest jednym z współautorów programu „Praca skazanych”, którego celem jest pokazanie skazanemu sensu życia przez pracę, własny rozwój, pracę na rzecz innych, w tym potrzebujących. Dług zaciągnięty wobec społeczeństwa przez fakt popełnienia przestępstwa spłacany jest przez czynienie dobra W ten sposób skazany uczy się także szacunku dla drugiego człowieka, dostrzega, że nie są ważne tylko jego egoistyczne potrzeby, ale on sam może zmieniać rzeczywistość pracując na rzecz innych.

Reklama

Prelegent mówił również o tych działaniach prof. Kłaka, w których opowiadał się za prawem do życia i obroną godności każdego człowieka. – Profesor w swoim przekazie, ale także i w prywatnych rozmowach przypomina, że niezbywalne prawo do życia winno być respektowane przez wszystkich, niezależnie od poglądów i przekonań. Ponadto Profesor neguje karę śmierci, uznaje, że ona jest sprzeczna z obowiązkiem ochrony godności człowieka. Według Profesora państwo nie może w majestacie prawa orzekać i wykonywać kary śmierci, bo pozostaje to w sprzeczności z godnością człowieka.

Prof. Kłak współpracuje również z instytucjami Kościoła katolickiego. – Na szczeblu Episkopatu współpracuje nie tylko z Kościelnym Inspektorem Ochrony Danych, ale także z Komisją Prawną działająca przy Konferencji Episkopatu Polski, wskazując na potrzebę rozróżnienia pojęcia tajemnica spowiedzi oraz tajemnica duszpasterska, ukazując jednocześnie iż ochrona tajemnicy spowiedzi w polskiej procedurze karnej jest niewystarczająca, zaś tajemnica duszpasterska niestety nie podlega żadnej, rzeczywistej ochronie karnoprocesowej, dlatego podejmuję działania objęcia ochroną prawną informacji, które wyznawane są osobie duchownej w związku z prowadzoną działalnością duszpasterską – podkreślił ks. Story.

Po wygłoszonej laudacji ks. Paweł Pietrusiak, rektor WSD w Rzeszowie, odczytał łaciński tekst dyplomu papieża Franciszka związanego z medalem Benemerenti, a bp Jan Wątroba wręczył prof. Kłakowi medal papieski.

2019-03-20 09:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uhonorowany Medalem „Polska Odrodzona”

Niedziela świdnicka 49/2018, str. V

[ TEMATY ]

odznaczenia

100‑lecie niepodległości

Krystyna Smerd

Ks. Marek Żmuda z Medalem „Polska Odrodzona”

Ks. Marek Żmuda z Medalem „Polska Odrodzona”
Nowo wybrana Rada Miejska Strzegomia ma już za sobą posiedzenie inauguracyjne, na którym zebrała się 23 listopada w sali konferencyjnej strzegomskiego Ratusza. W posiedzeniu uczestniczyło wielu gości, a wśród nich starosta powiatu świdnickiego Piotr Fedorowicz, wicestarosta Zygmunt Worsa oraz proboszcz parafii pw. Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej z Góry Karmel ks. Marek Żmuda, a także byli radni pełniący tę funkcję w latach poprzednich. Pierwszym punktem obrad sesji był wybór przewodniczącego Rady Miejskiej, którym w Strzegomiu na lata 2018-2023 w głosowaniu tajnym został wybrany Tomasz Marczak, który był przewodniczącym Rady także w poprzedniej kadencji. (Nauczyciel, polonista – zawodowo związany z Zespołem Szkół Ogólnokształcących i LO im. Stefana Żeromskiego w Strzegomiu, gdzie jest dyrektorem). Kolejnym punktem obrad było ślubowanie, które przed Radą Miejską złożył burmistrz Miasta i Gminy Strzegom Zbigniew Suchyta, wybrany w wyborach powszechnych do pełnienia tej funkcji również kolejny raz. Po złożonym ślubowaniu Zbigniew Suchyta podziękował mieszkańcom miasta i gminy za wybór jego osoby i okazane zaufanie, a następnie za ich tak liczne uczestnictwo w Święcie Niepodległości – począwszy od Mszy św. w bazylice strzegomskiej, poprzez paradę na Rynku z polonezem w wykonaniu 100 par – po Apel Niepodległości przed pomnikiem Ignacego J. Paderewskiego. – „Naród, który traci pamięć, staje się tylko narodem czasowo zajmującym dane terytorium” – cytował marszałka Józefa Piłsudskiego burmistrz Zbigniew Suchyta na sesji. – Dlatego – mówił dalej – w tak ważnym dla naszych dziejów roku, jak 100-lecie odzyskania niepodległości, zaprosiłem wszystkich radnych i osoby zasłużone dla miasta, którzy od początku przemian ustrojowych naszej kochanej Polski tworzyli samorząd gminny i działali na rzecz miasta. Chcemy was uhonorować, mówił do byłych radnych i zasłużonych dla miasta Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości, wybitym przez Polską Mennicę Państwową. Niech pozostaną odtąd najlepszym dowodem wdzięczności mieszkańców i pamiątką obchodzonej rocznicy. Jako pierwszy zaszczytny Medal „Polonia Rediviva” (Polska Odrodzona) z rąk burmistrza Strzegomia i przewodniczącego Rady Miejskiej przyjmował uroczyście ks. proboszcz Marek Żmuda, który był tym wyróżnieniem bardzo wzruszony.
CZYTAJ DALEJ

Rzym: otwarto nowe przejście na Plac św. Piotra

2025-04-06 10:41

[ TEMATY ]

Watykan

Plac św. Piotra

Adobe Stock

Podróżujący koleją mogą teraz dotrzeć do Watykanu bez kontaktu z ruchem samochodowym. W Rzymie w sobotę na stacji San Pietro otwarto ścieżkę dla pieszych, która prowadzi na Plac św. Piotra bez konieczności przechodzenia przez ulicę.

„Passeggiata del Gelsomino” (przejście jaśminowe) rozpoczyna się na włoskiej stacji kolejowej Watykan i prowadzi przez stary most kolejowy z którego roztacza się wspaniały widok na Bazylikę św. Piotra, bezpośrednio do Murów Watykańskich. Idąc nimi dochodzi się do Placu św. Piotra. Według władz miasta koszt renowacji, która obejmowała także zasadzenie ponad tysiąca roślin, wyniósł 2,6 mln euro.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję