Reklama

Niedziela Legnicka

Wspominamy największego z Polaków

W Wągrodnie przygotowano wystawę poświęconą św. Janowi Pawłowi II

Niedziela legnicka 44/2018, str. IV

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

wystawa

Zofia Laszkiewicz

Był też „legnicki ślad” – kilka eksponatów nawiązywało do obecności Jana Pawła II w Legnicy w 1997 r.

Był też „legnicki ślad” – kilka eksponatów nawiązywało do obecności Jana Pawła II w Legnicy w 1997 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z okazji XVIII Dnia Papieskiego, obchodzonego w tym roku pod hasłem „Jan Paweł II – promieniowanie ojcostwa”, 60. rocznicy przyjęcia sakry biskupiej przez Karola Wojtyłę oraz 40. rocznicy jego wyboru na Stolicę Piotrową, dzięki uprzejmości ks. Józefa Juźków, proboszcza parafii w Rosochatej, Szkoła Podstawowa w Wągrodnie przygotowała w miejscowym kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa wystawę poświęconą Janowi Pawłowi II – największemu z Polaków.

Siła papieskich słów

Pokazywana przez blisko dwa tygodnie ekspozycja wpisuje się w obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent RP Andrzej Duda mówił, że „ (….) słowa naszego Papieża dodawały nam otuchy w czasach walki o wolność i były dla nas drogowskazem w trudnym procesie budowy niepodległego państwa. Pamiętamy Jego pełną wiary modlitwę o nową, wolną Polskę, na placu Zwycięstwa w Warszawie. Pamiętamy słowa skierowane do ludzi pracy na gdańskiej Zaspie i do młodzieży na Westerplatte. Pamiętamy przemówienie wygłoszone w Sejmie Rzeczypospolitej, a jego wybór na papieża był jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku. Święty papież Jan Paweł II na zawsze pozostanie dla nas wzorem patriotyzmu i człowieczeństwa zakorzenionego w świecie chrześcijańskich wartości”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Osoba św. Jana Pawła II oraz cały jego pontyfikat uczyły i nadal uczą wszystkie pokolenia nie tylko miłości do kraju, ale również przebaczenia, szacunku, tolerancji dla drugiego człowieka. To on zasiewał i nadal sieje w nas dobro, dlatego stale musimy go przypominać. Temu m.in. służyła wystawa. Obejrzeli ją, oprócz parafian, uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wraz dyrektorem Joanną Stenzel-Chomiak i wicedyrektorem Marią Kubas.

Wystawa

Wśród eksponatów znalazły się pamiątki związane z całym życiem Karola Wojtyły. Najstarsze mają blisko 40 lat. Można było obejrzeć kubek z podobizną Jana Pawła II z Kongresu Eucharystycznego, który miał miejsce we Wrocławiu w1997r., miniaturę Jasnogórskiej Róży – daru Papieża dla Matki Bożej Częstochowskiej, wiele publikacji Papieża (m.in. „Dar i tajemnica”, „Pamięć i tożsamość”, „Tryptyk Rzymski”, Listy do…, „Testament”). Dużym zainteresowaniem cieszyły się książki, albumy, czasopisma, gazety, również te z chwili odejścia Ojca Świętego do domu Ojca, a także pamiątkowe monety, medale, figury i obrazy. Jeden z nich namalował Białorusin polskiego pochodzenia. Nie zabrakło płyt DVD oraz CD, kaset wideo czy kalendarzy poświęconych naszemu Świętemu.

Legnicki ślad

Pamiątki dotyczące pobytu Jana Pawła II w Legnicy stanowiły oddzielną część wystawy. Wśród nich były „bilety” na Eucharystię sprawowaną pod przewodnictwem Ojca Świętego 2 czerwca 1997 r., zbiór katechez, chorągiewka z napisem: „Ojcze Święty, przymnóż nam wiary”, który był hasłem tamtego pamiętnego czasu. Niektóre eksponaty zostały przywiezione z Rzymu, np. pachnący różaniec czy obraz. Całość ubogaciły prace plastyczne uczniów naszej szkoły – laureatów konkursu; „Jan Paweł II – promieniowanie ojcostwa”.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy cieszącej się dużym zainteresowaniem wszystkich pokoleń. Tym, którzy wypożyczyli eksponaty oraz tym, którzy pracowali przy jej tworzeniu.

2018-10-31 08:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spotkanie ze świadkiem świętości

Niedziela lubelska 46/2017, str. 3

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

relikwie

Paweł Wysoki

Przekazanie relikwii przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego

Przekazanie relikwii przez abp. Mieczysława Mokrzyckiego

Parafia pw. Matki Bożej Różańcowej w Puławach otrzymała relikwie św. Jana Pawła II. 27 października przywiózł je abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita Lwowa, niegdyś osobisty sekretarz Ojca Świętego

Jak podkreślali mieszkańcy Puław i znajdującej się w sercu miasta parafii, 27 października wpisze się złotymi literami w historię wspólnoty dzięki przeżywanym wydarzeniom intronizacji relikwii i spotkania ze świadkiem świętości Jana Pawła II. – Ufamy, że św. Jan Paweł II znajdzie tu każdego dnia serca gotowe, by wypraszać miłosierdzie Boże dla całego świata – mówili w powitaniu. – Niech jego wstawiennictwo otwiera nasze serca na miłość Boga i dodaje odwagi, abyśmy z ufnością powierzali życie Temu, którego miłosierdzie jest niezgłębione. Janie Pawle II, który oddałeś się Chrystusowi i Jego Matce, bądź nam przewodnikiem na drogach codzienności – prosili wierni. Dziekan i proboszcz ks. Piotr Trela, przyjmując relikwie Ojca Świętego, podkreślał, że to wielki dar dla parafii i miasta. Relikwiarz został złożony w nowym ołtarzu ku czci św. Jana Pawła II. Znajdujący się na ścianie świątyni ołtarz jest darem zarządu i pracowników Mostostalu Puławy. W 2014 r. firma obchodziła jubileusz 50-lecia powstania i z tej okazji ufundowała miejsce poświęcone pamięci wielkiego Polaka. – Przed tym ołtarzem będziemy oddawać cześć świętemu, który nas umiłował i który z domu Ojca wciąż wstawia się za nami – mówił Ksiądz Proboszcz.
CZYTAJ DALEJ

Papież zatelefonował do proboszcza. „Jesteśmy szczęśliwi i wzruszeni, słysząc jego głos"

2025-02-26 10:46

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Gaza

Parafia Świętej Rodziny

ks. Gabriel Romanelli

Adobe Stock

Papież, mimo pobytu w szpitalu kontynuuje zwyczaj codziennych rozmów telefonicznych z proboszczem parafii w Gazie

Papież, mimo pobytu w szpitalu kontynuuje zwyczaj codziennych rozmów telefonicznych z proboszczem parafii w Gazie

„Tak jak czynił to codziennie od początku tej strasznej wojny, papież Franciszek zadzwonił do nas ponownie, aby wyrazić swoją bliskość, modlić się za nas i udzielić nam swojego błogosławieństwa” - powiedział proboszcz parafii Świętej Rodziny w Gazie ks. Gabriel Romanelli. Jest to jedyna parafia katolicka w Gazie.

„Jesteśmy szczęśliwi i wzruszeni, słysząc jego głos. Daje nam to wiele pociechy. To wielka radość, nawet pośród licznych trudów, wiedzieć, że pomimo delikatnego stanu zdrowia Ojciec Święty nadal myśli i modli się za wszystkich i za pokój w Gazie, a jednocześnie nadal dziękuje nam za nasze nieustanne modlitwy. Śledzimy informacje o stanie zdrowia papieża, tak jak wy wszyscy, z oficjalnych kanałów Stolicy Apostolskiej. Modlimy się o zakończenie tej wojny i o pokój dla całej Ziemi Świętej i całego Bliskiego Wschodu” - powiedział duchowny w przesłaniu wideo, które otrzymała włoska agencja katolicka SIR.
CZYTAJ DALEJ

Klinika Gemelli: papież kontynuuje terapię

2025-02-26 12:15

[ TEMATY ]

zdrowie

Watykan

choroba

papież Franciszek

klinika Gemelli

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

„Papież obudził się i siedzi w fotelu, kontynuując terapię w taki sam sposób, jak w ciągu ostatnich kilku dni, w tym tlenoterapię. Nie przyjmował odwiedzających” - dowiedziała się włoska agencja katolicka SIR ze źródeł watykańskich na temat stanu zdrowia papieża Franciszka, który jest obecnie trzynasty dzień hospitalizowany w rzymskiej klinice Gemelli z powodu obustronnego zapalenia płuc.

Jak zaznaczono, w wieczornym biuletynie medycznym powinny znaleźć się również informacje na temat przeprowadzonego wczoraj badania kontrolnego tomografii komputerowej, trzeciego od początku jego pobytu w rzymskim szpitalu, który rozpoczął się 14 lutego.
CZYTAJ DALEJ
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję