Reklama

Niedziela Sandomierska

Jubileusz i co dalej?

Poprzednio prezentowaliśmy kalendarium rocznej pracy i propozycje, jakie dzieciom oraz młodzieży dają wspólnoty, stowarzyszenia i ruchy katolickie w naszej diecezji. Dziś prześledźmy sprawy katechetyczne, różnego rodzaju propozycje konkursowe oraz olimpiady wiedzy religijnej

Niedziela sandomierska 40/2018, str. IV

[ TEMATY ]

katecheci

Archiwum autora

Wspólne spotkanie katechetów na początek roku szkolnego odbyło się w Domu Katolickim w Sandomierzu

Wspólne spotkanie katechetów na początek roku szkolnego
odbyło się w Domu Katolickim w Sandomierzu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katecheci

Dla uczących w szkole, katechetów, nauczycieli i wychowawców referat katechetyczny przedstawił kilka propozycji. Spójrzmy na niektóre z nich.

Rozpocznijmy od rekolekcji dla katechetów i nauczycieli. Pierwsza tura odbyła się już w Diecezjalnym Ośrodku Turystyki i Formacji Chrześcijańskiej „Augustianum” w Radomyślu nad Sanem w dniach od 21 do 23 września. Wiosenne rekolekcje przewidywane są w dniach od 1 do 3 marca 2019 r. w Radomyślu nad Sanem od godz.18 oraz od 29 do 31 marca 2019 r. w Diecezjalnym Centrum Kultury, Edukacji i Formacji Chrześcijańskiej „Quo vadis” w Sandomierzu, również od godz. 18.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Oprócz rekolekcji nauczycielom proponowany jest dzień skupienia, który będzie miał miejsce w Pustelni Złotego Lasu w Rytwianach w dniu 6 października od godz. 10. Spotkanie opłatkowe Sandomierskiego Koła Katechetów i delegatów innych kół Wydziału Nauki i Wychowania Katolickiego w Sandomierzu odbędzie się w dniu 10 stycznia 2019 r. o godz. 15.30, a Rejonowa Majówka Katechetów w Muzeum kard. Adama Kozłowieckiego SJ w Hucie Komorowskiej będzie w dniu 11 maja 2019 r. od godz. 10.

Natomiast chorych nauczycieli, wychowawców i katechetów będziemy polecali Bogu 11 lutego 2019 r., a zmarłych 20 listopada. Taka modlitwa odbędzie się w kościele pw. św. Michała Archanioła w Sandomierzu o godz. 17 i połączona będzie tradycyjnie z lekturą Pisma Świętego.

Konkursy i olimpiady

Na szczeblu diecezjalnym i ogólnopolskim dzieciom i młodzieży szkolnej proponowane są różne konkursy oraz olimpiady. Niektóre weryfikują wiedzę z zagadnień katolickich i teologicznych, inne kładą nacisk na wiedzę z zakresu znajomości Pisma Świętego czy liturgii.

Układ, który proponuję, jest zestawieniem tematycznym. Poszczególne etapy – szkolny, dekanalny, diecezjalny czy ogólnopolski – będą miały swoje miejsce i swój czas. Postaram się też podpowiedzieć, jak zgłosić się do danej rywalizacji lub o co pytać swojego katechetę czy duszpasterzy.

Reklama

Diecezjalna Olimpiada Wiedzy Liturgicznej

Tematyka tegorocznej XVI edycji olimpiady to „Sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego – bierzmowanie”. Konkurs będzie przeprowadzony w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa klasy IV-VI oraz szkoła podstawowa klasy VII-VIII i III klasa gimnazjum. Do połowy listopada powinien odbyć się etap szkolny, następnie 27 listopada etap dekanalny, a 11 grudnia finał diecezjalny. Na finałowe spotkanie laureaci dekanalni zaproszeni są do Instytutu Teologicznego w Sandomierzu na godz.10.

Ostateczny termin zgłaszania uczestników na tę rozgrywkę upływa 5 grudnia. Zgłoszenia należy nadsyłać na adres e-mail: duszpasterstwo.mlodziezy@vp.pl . Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie: www.diecezjasandomierska.pl .

Olimpiada Teologii Katolickiej

15 listopada rozpocznie się eliminacja do XIX Olimpiady Teologii Katolickiej i będzie to etap szkolny. Temat tegorocznej edycji to: „Św. Jacek wzór ewangelizacji”. Literaturę do poszczególnych etapów można znaleźć na stronie internetowej: www.otk.pl . Zgłoszenia udziału w olimpiadzie należy dokonać do końca października na e-mail: duszpasterstwo.mlodziezy@vp.pl .

Laureaci na etapie diecezjalnym spotkają się 27 lutego 2019 r. Natomiast w dniach od 28 do 30 marca 2019 r. w Kamieniu Śląskim odbędzie się etap ogólnopolski.

Z Pismem Świętym w trzecie tysiąclecie

Do końca lutego 2019 r. organizatorzy przewidują przeprowadzenie eliminacji na poziomie szkoły w XXII Diecezjalnym Konkursie Wiedzy Biblijnej „Z Pismem Świętym w trzecie tysiąclecie”. Tegoroczna edycja obejmuje znajomość treści Ewangelii według św. Jana, przypisów i wstępu zamieszczonych w Biblii Tysiąclecia. Konkurs będzie przeprowadzony w dwóch kategoriach: szkoła podstawowa klasy IV-VI oraz szkoła podstawowa klasy VII-VIII i III klasa gimnazjum. Kolejne etapy przewidziane są na 20 marca 2019 r. i będzie to zmaganie na poziomie dekanatu oraz 23 kwietnia 2019 r. diecezjalny finał, który odbędzie się w Instytucie Teologicznym w Sandomierzu o godz. 10.

Reklama

Ostateczny termin zgłaszania uczestników do zmagań diecezjalnych upływa 15 kwietnia 2019 r. Zgłoszenia należy wysyłać na adres e-mail: duszpasterstwo.mlodziezy@vp.pl . Szczegóły konkursu dostępne są na stronie: www.diecezjasandomierska.pl .

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

Znajomość Pisma Świętego będzie też można zweryfikować podczas XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”. Kalendarium zmagań to: 13 marca 2019 r. – etap szkolny, 25 kwietnia 2019 r. – etap diecezjalny i od 10 do 11 czerwca 2019 r. – etap ogólnopolski. Konkurs kierowany jest do młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Zakresem merytorycznym tej edycji będą: Księga Wyjścia i List do Rzymian wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem. Ostateczny termin przyjmowania zgłoszeń upływa 28 lutego 2019 r.

Koordynatorem diecezjalnym konkursu jest Sławomir Kowalik, a wszelkie informacje dostępne są pod numerem tel. 605558943, e-mail: kowaliks@vp.pl oraz na stronie: www.okwb.pl .

2018-10-03 08:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Jan Paweł II jako wzór osobowy w katechezie”: konferencja naukowa dla katechetów w Częstochowie

[ TEMATY ]

katecheci

Archiwum "Niedzieli"

„Jan Paweł II jako wzór osobowy w katechezie”, to temat konferencji naukowej dla katechetów, która odbyła się 25 października w Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie.

Otwierając konferencję mgr Katarzyna Wilk dyrektor Regionalnego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie podkreśliła rolę jaką Jan Paweł II odegrał jako „wzór osobowy dla naszego pokolenia.” - Pochylenie się nad życiem Jana Pawła II jest dzisiaj wyzwanie zarówno dla nauczycieli, jak i katechetów - mówiła Katarzyna Wilk.
Tematykę konferencji zaprezentowali: ks. dr Roman Ceglarek., dyrektor wydziału przekazu wiary, nauczania i wychowania katolickiego Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, ks. dr Mariusz Sztaba, adiunkt Katedry Pedagogiki Społecznej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz ks. mgr lic. Mariusz Frukacz, dyrektor referatu środków społecznego przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie i redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela”.
Ks. dr Roman Ceglarek przedstawił temat „Hagiografia w katechezie – święci jako wzór osobowy w katechezie”. Podkreślił jak ważne dawaniu świadectwa wiary jest „pokazywanie wzorów do naśladowania właśnie w katechezie”. - Przykład świętych, ich życie, piśmiennictwo mogą być źródłem dla katechezy - mówił ks. Ceglarek i dodał, że „należy kłaść nacisk nie tylko na życiorys, ale na życie wewnętrzne świętego”.
„W katechezie chodzi bardziej o pokazanie sylwetki duchowej”. - podkreślił ks. Ceglarek.
Prelegent zaznaczył, że „bardzo ważne jest ukazanie świętych w odpowiednim kontekście, także kulturowym i społecznym, ich życia”. - Czynił to zawsze św. Jan Paweł II, a także Benedykt XVI.- podkreślił prelegent i dodał, że „o świętych trzeba mówić prawdę, a ni gloryfikować ich”.
Natomiast ks. dr Mariusz Sztaba przybliżając temat „wzory osobowe w procesie wychowania w myśli Karola Wojtyły / Jana Pawła II” podkreślił, że „wychowanie należy rozumieć w sposób personalistyczny”. - W wychowaniu chodzi bowiem o wzajemną relację, o obdarowywanie się człowieczeństwem i duchowe rodzenie - mówił ks. Sztaba.
„Musimy szukać pełnej prawdy o człowieku, aby z tym człowiekiem pracować i i nad nim pracować”. – kontynuował ks. Sztaba i dodał, że „bardzo ważne jest doświadczenie moralności, które zawsze jest związane z człowiekiem”.
Prelegent podkreślając, że „wychowanie moralne prowadzi do spełnienia siebie w czynie dobrym” odniósł się krytycznie do „wskazywania we współczesnej kulturze na idoli a nie na autorytety”. - Warto wrócić do kategorii i relacji mistrz-uczeń – zauważył prelegent i dodał, że „Jan Paweł II zawsze podkreślał, że autorytet ma moc wychowawczą, a wzór osobowy to osoba godna naśladowania”.
Natomiast ks. mgr lic. Mariusz Frukacz przybliżając temat „katecheza a media w nauczaniu Jana Pawła II” podkreślił, że „św. Jan Paweł II w dzieło ewangelizacji włączył nowoczesne środki komunikacji i media”. - Pokazuje to nie tylko jego nauczanie, ale również jego pielgrzymowanie i wielki pontyfikat – mówił ks. Frukacz
Prelegent podkreślił, że „nasze społeczeństwa są często dzisiaj określane jako „społeczeństwo epoki informacji", czy „pokolenie mass-mediów". - Określenia te zwracają uwagę na pewien znamienny fakt: ludzka wiedza o życiu i sposób myślenia o nim są w znacznym stopniu zdeterminowane przez środki przekazu; ludzkie doświadczenie jako takie stało się w dużej mierze doświadczeniem zdobytym za pośrednictwem środków przekazu. – mówił ks. Frukacz.
„ Kiedy obserwujemy dobrze świat współczesny łatwo w nim zauważyć, że media odgrywają ogromną rolę, stają się w pewien sposób częścią naszego życia. Trudno dzisiaj wyobrazić sobie rodzinę bez telewizora, młodego człowieka bez komputera, tableta, czy też bez telefonu komórkowego, smartfonu”. – kontynuował ks. Frukacz
Dyrektor referatu środków społecznego przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie odnosząc się do nauczania Jana Pawła II przypomniał, że papież „w nowoczesnych środkach komunikowania widział narzędzia ewangelizacji”. - Jan Paweł II podkreślał, że bok metod tradycyjnych, jak świadectwo życia, nauka religii, kontakt osobisty, pobożność ludowa, liturgia i inne obrzędy, bardzo ważnym środkiem ewangelizacji i katechezy stały się obecnie środki społecznego przekazu - mówił ks. Frukacz.
„Nowe technologie stwarzają nowe możliwości komunikowania, pojmowanego jako narzędzie ewangelizacji i pracy w duszpasterstwie. Poprzez internet Ewangelia znalazła się w epoce globalnej komunikacji”. – kontynuował ks. Frukacz
Mówiąc o relacjach zachodzących pomiędzy katechezą a mass mediami prelegent podkreślił, że „bardzo ważnym zagadnieniem jest nie tylko wychowanie przez media, ale także wychowanie do właściwego odbioru treści płynących od środków społecznego przekazu”. - Człowiek, który przychodzi na katechezę żyje w dzisiejszych czasach w tzw. „mediosferze”, w której wyróżnia się: obraz, słowo, dźwięk i ciszę – mówił ks. Frukacz i zaznaczył, że „ważną rolę w dzisiejszym przekazie katechetycznym odgrywają: słowo i obraz”. – Jednak w obecnym kontekście kulturowym zauważa się marginalizację słowa, a obserwuje się dynamiczny rozwój obrazu – zaznaczył redaktor „Niedzieli”
Na zakończenie ks. Frukacz zwrócił uwagę za o. Antonio Spadaro, włoskim jezuitą na tzw. cyberteologię, czyli obecność chrześcijaństwa i jego orędzia w sieci. – Katecheza czasów współczesnych musi odpowiedzieć na pytania takie jak m. in. czy internet zmienia nasz sposób myślenia? Czy sieć jest "narzędziem" czy raczej już "przestrzenią", w której żyjemy? Czy Sieć, zmieniając nasz sposób życia i myślenia, nie zmieni również sposobu rozumienia i przeżywania wiary? Jaki więc wpływ ma sieć na sposób rozumienia Kościoła i kościelnej komunii? I jaki ma wpływ na wyobrażenie o Objawieniu, łasce, liturgii oraz sakramentach? – zakończył ks. Frukacz
Podsumowując konferencję mgr Iwona Karlak, konsultant ds. katechezy przy Regionalnym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli „WOM” w Częstochowie zwróciła uwagę jak ważne jest „łączenie katechezy z wykorzystaniem współczesnych środków społecznego komunikowania, a także odkrycie osoby i nauczania św. Jana Pawła II”.

CZYTAJ DALEJ

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 14, 7-14.

Sobota, 27 kwietnia

CZYTAJ DALEJ

Prawdziwy cytat "GW"

2024-04-27 17:54

MW

15 kwietnia, a jeszcze wcześniej w wydaniu papierowym “Niedzieli Wrocławskiej” ukazał się artykuł krytykujący pomysły ustaw o liberalizacji aborcji. W artykule została zawarta wypowiedź wrocławskiego lekarza, która po decyzji naszej redakcji, została zacytowana anonimowo.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję