Reklama

Z prasy zagranicznej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

REUTERS

Włoski rząd bierze się za handel w niedziele

Włoski rząd idzie śladem polskiego i zamierza zakazać handlu w niedziele w wielkich centrach handlowych. – Liberalizacja handlu w niedziele niszczy włoskie rodziny – stwierdził premier Luigi Di Maio. Możliwość handlu w niedziele wprowadził niedawno – w 2012 r. – Mario Monti, ówczesny szef włoskiego rządu, mimo ostrzeżeń ze strony przedstawicieli Kościoła katolickiego o negatywnych skutkach takiej decyzji dla integralności rodzin. Protestowali również mali sklepikarze, którzy słusznie się obawiali, że otwarcie sklepów wielkopowierzchniowych także w niedziele doprowadzi do masowych bankructw w tym środowisku. Zmiany w prawie mają zostać wprowadzone jeszcze przed końcem tego roku.

Pew Research Center

Portret amerykańskich katolików

Znana sondażownia Pew Research Center przedstawiła profil amerykańskich katolików na podstawie kilku badań socjologicznych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Katolicy stanowią jedną piątą wszystkich Amerykanów i jest ich 51 mln. Byłoby więcej, gdyby nie fakt, że wielu – aż 13 proc. – dorosłych Amerykanów wzrastało w wierze katolickiej, ale później zmieniło wyznanie. 60 proc. amerykańskich katolików to przedstawiciele rasy białej, duża grupa to Latynosi, za to niewielu Afroamerykanów i Azjatów identyfikuje się z katolicyzmem. O ile do tej pory tradycyjnymi regionami katolickimi w USA był północny i środkowy wschód, tak teraz coraz więcej katolików mieszka na południu i południowym zachodzie. Jeśli chodzi o sympatie polityczne, to katolicy są równo podzieleni. Taki sam procent głosuje na Demokratów i na Republikanów.

LIVE SCIENCE

Odkryto kościół, gdzie odbywał się sobór nicejski

Tureccy archeolodzy odnaleźli ruiny kościoła, w którym prawdopodobnie odbywał się sobór nicejski. Pozostałości świątyni znajdują się pod wodą jeziora Iznik, w pobliżu miasta o tej samej nazwie, które poprzednio nosiło nazwę Nicea. Kościół odkryto, gdy fotografowano z dronów teren, na którym od 2006 r. naukowcy z Uniwersytetu w Bursie prowadzą badania archeologiczne. Świątynia została zniszczona i zalana wodą podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło te tereny w 740 r. Ruiny znajdują się 3 m pod powierzchnią jeziora i 50 m od jego brzegu.

Sobór nicejski odbył się w 325 r. i był odpowiedzią na herezję arianizmu. Zwolennicy Ariusza zaprzeczali Bóstwu Jezusa Chrystusa. Sobór potwierdził, że Jezus nie jest stworzeniem, ale Bogiem. Przypuszcza się, że kościół chrześcijański w Nicei został zbudowany na ruinach istniejącej wcześniej świątyni pogańskiej. Naukowcy chcą, by zalane ruiny historycznej budowli stały się podwodnym muzeum archeologicznym.

Interfax Religion

Napięcie w świecie prawosławia

Reklama

Patriarchat konstantynopolitański jest coraz bliżej przyznania autokefalii – schizmatyckiej, według patriarchatu moskiewskiego – Cerkwi na Ukrainie, która już od dłuższego czasu nie uznaje rosyjskiego zwierzchnictwa. W ramach przygotowań do nadania autokefalii prawosławiu na Ukrainie patriarcha konstantynopolitański Bartłomiej I mianował 2 egzarchów dla tego kraju. Zostali nimi biskup Pamfilii Daniel (Zelinski) ze Stanów Zjednoczonych i biskup Edmonton w Kanadzie, Hilarion (Rudnyk). Mianowanie egzarchów nie oznacza utworzenia nowej jurysdykcji kościelnej w postaci egzarchatu, ale ich funkcje można porównać do urzędu ambasadora nadzwyczajnego i pełnomocnego jednego państwa w innym. Są oni zatem raczej przedstawicielami patriarchy na Ukrainie, aby na bieżąco śledzić rozwój wydarzeń w tym kraju.

Przedstawiciele patriarchatu moskiewskiego, niezadowoleni z tego ruchu, zarzucają Bartłomiejowi I motywacje polityczne. Niektórzy komentatorzy zapowiadają nawet, że w ramach swoistego odwetu – jeśli rzeczywiście doszłoby do kolejnych kroków w kanonicznej procedurze – patriarchat moskiewski może utworzyć swoją diecezję na kanonicznym terenie patriarchatu Konstantynopola, czyli w Turcji. Podkreślają oni również, że w Turcji żyje spora mniejszość rosyjska, a na dodatek do tego kraju na wakacje przyjeżdża każdego roku ponad 5 mln Rosjan.

THE CATHOLIC WEEKLY

Fakty, a nie mity

Jaki jest rzeczywisty problem seksualnego wykorzystania nieletnich przez duchownych? Na podstawie publikacji mediów na całym świecie można by sądzić, że jest to sprawa wyłącznie duchownych Kościoła katolickiego. – Nic bardziej mylnego – powiedział w wywiadzie dla australijskiego tygodnika „Catholic Weekly” szef Centrum Ochrony Dziecka na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie i członek papieskiej komisji zajmującej się tą kwestią ks. Hans Zollner SJ. Powstające wrażenie wynika z tego, że jedynie Kościół katolicki bada ten problem. Nie ma żadnych opracowań dotyczących takich przypadków niesprawiedliwości odnośnie do innych grup zawodowych i religijnych. Jaka jest skala zjawiska? Ilu duchownych dopuszczało się takich czynów? Dane są przybliżone. Szacuje się, że 3-6 proc. duchownych w krajach, w których przeprowadzono badania, sprzeniewierzyło się swojemu powołaniu, z tym że prawie wszystkie te przypadki miały miejsce przed kilkudziesięciu laty. Tam, gdzie zajęto się tym problemem i wprowadzono procedury chroniące dzieci, liczba takich aktów spadła do zera. W ostatnich 20-10 latach praktycznie się ich nie notuje. – Trzeba również wiedzieć – podkreślił ks. Zollner – że zdecydowana większość przypadków seksualnego molestowania nieletnich zdarza się w kontekście rodziny. Socjologowie oceniają, że wśród najbliższych ma miejsce 95 na 100 przypadków krzywdzenia dzieci.

Manifestacja wiary

To było największe zgromadzenie katolików w największej od ponad 30 lat procesji w Wielkiej Brytanii. 9 września br. na ulice Liverpoolu wyszło 10 tys. brytyjskich katolików. Idąc za Najświętszym Sakramentem, zakończyli pierwszy od 110 lat Kongres Eucharystyczny w Wielkiej Brytanii.

2018-09-19 10:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Archidiecezja Krakowska od kwietnia płaci miastu Kraków za użytkowanie kościoła

2025-04-05 10:52

[ TEMATY ]

Kraków

pl.wikipedia.org

Miasto Kraków przekazało Archidiecezji Krakowskiej kościół św. Łazarza przy ul. Kopernika w odpłatne użytkowanie. Od kwietnia strona kościelna będzie płacić czynsz w wysokości blisko 15 tysięcy złotych, a także pokrywać koszty mediów.

Zabytkowy, XVII-wieczny kościół św. Łazarza (pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny) mieszczący się przy ul. Kopernika 19 przez ostatnie lata pełnił funkcję posługi duchowej dla pacjentów okolicznych klinik szpitalnych i ich bliskich, nie był kościołem parafialnym. W 2019 roku stał się własnością Agencji Rozwoju Miasta Krakowa.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję