Reklama

reportaż – zapowiedź

Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego

Niedziela Ogólnopolska 31/2018, str. 40

Krzysztof Tadej

Abp Sawa i abp Jerzy podczas uroczystości inauguracji nowej siedziby Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego

Abp Sawa i abp Jerzy podczas uroczystości inauguracji
nowej siedziby Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Redakcja Ekumeniczna TVP zaprasza na premierę reportażu pt. „Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego”.

To opowieść o działalności prawosławnych kapłanów w Wojsku Polskim: o najciekawszych i najtrudniejszych sytuacjach, które ich spotykają – o działalności m.in. w czasie misji wojskowych w Afganistanie – i o tym, co jest najpiękniejsze i najważniejsze w pełnieniu posługi prawosławnych kapelanów w wojsku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reportaż przybliża historię powstania Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego oraz przedstawia najważniejsze jego postacie, m.in. naczelnego kapelana, protoprezbitera Szymona Fedorońca, który w 1940 r. zginął w Katyniu. W reportażu znajdują się również wspomnienia o abp. Mironie Chodakowskim – prawosławnym ordynariuszu wojskowym, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem w 2010 r.

Widzowie zobaczą ponadto fragmenty niezwykle ważnej, historycznej uroczystości inauguracji nowej siedziby Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego w Warszawie z udziałem wielu przedstawicieli służb mundurowych i zagranicznych delegacji.

W reportażu wypowiadają się: abp Sawa (prawosławny metropolita warszawski i całej Polski), abp Jerzy Pańkowski (prawosławny ordynariusz Wojska Polskiego), ks. płk Aleksy Andrejuk (zastępca prawosławnego ordynariusza Wojska Polskiego), ks. płk rez. Michał Dudicz (kanclerz Prawosławnego Ordynariatu Wojska Polskiego), ks. kmdr Daniel Popowicz (prawosławny dziekan Marynarki Wojennej), ks. mjr Łukasz Godun (proboszcz prawosławnej parafii wojskowej pw. św. Jerzego Zwycięzcy w Warszawie). O współpracy z Prawosławnym Ordynariatem Wojska Polskiego opowiadają bp gen. bryg. Józef Guzdek (biskup polowy Wojska Polskiego) i bp płk Mirosław Wola (ewangelicki biskup wojskowy).

„Moim zdaniem, ta współpraca trzech kapelanów: ewangelickiego, prawosławnego i biskupa katolickiego jest wzorcowa. Wszędzie, gdziekolwiek jesteśmy, jesteśmy razem. Dlaczego? Dlatego że niesiemy tego samego Chrystusa, niesiemy te same wartości ewangeliczne żołnierzowi. Owszem, różni się nasza liturgia, ale istota jest ta sama. Chrystus jest naszym Panem i Zbawicielem, i Odkupicielem – i chcemy tę prawdę przekazywać żołnierzowi” – powiedział bp Guzdek.

Emisja:
7 sierpnia 2018 r. w TVP 2, godz. 7.00. Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Tadej, dziennikarz TVP

2018-08-01 10:29

Oceń: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turcja: odkryto fresk Jezusa - „Dobrego Pasterza” z III w.

2025-12-15 10:25

[ TEMATY ]

Turcja

fresk

Adobe Stock

Şanlıurfa, miasto w południowo--wschodniej Turcji, na równinie Charan

Şanlıurfa, miasto w południowo--wschodniej Turcji, na równinie Charan

Archeolodzy w Turcji odkryli fresk z wczesnochrześcijańskiej epoki Anatolii, przedstawiającego Jezusa o rzymskich rysach jako „Dobrego Pasterza”. Malowidło odnaleziono w sierpniu br. w podziemnym grobowcu w pobliżu Izniku, miasta w północno-zachodniej Turcji, które zapisało się w historii chrześcijaństwa jako miejsce I Soboru Nicejskiego w 325 r. n.e. Papież Leon XIV niedawno odwiedził to miasto w ramach swojej pierwszej podróży zagranicznej.

W tamtym czasie region należał do Imperium Rzymskiego, a grobowiec w wiosce Hisardere datowany jest na III wiek, okres, gdy chrześcijanie wciąż doświadczali powszechnych prześladowań. Fresk Dobrego Pasterza ukazuje młodzieńczego, ogolonego Jezusa, ubranego w togę i niosącego kozę na ramionach. Badacze podkreślają, że jest to jeden z nielicznych przykładów w Anatolii, gdzie Jezus został przedstawiony z wyraźnie rzymskimi atrybutami.
CZYTAJ DALEJ

Minister Rabenda: prezydent podpisał nowelizację ustawy górniczej

2025-12-15 17:08

[ TEMATY ]

Karol Nawrocki

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Karol Nawrocki podpisał nowelizację ustawy górniczej - napisał w poniedziałek na portalu X minister w kancelarii prezydenta Karol Rabenda. Nowelizacja przewiduje m.in. osłony dla odchodzących z pracy pracowników przedsiębiorstw górniczych.

„Ustawa nie jest idealna, mamy tego świadomość. Po rozmowach ze stroną społeczną Pan Prezydent podjął decyzje, że wystąpi z inicjatywą zmiany tej ustawy by objęła wszystkich górników. Nie można doprowadzić do sytuacji gdzie pracownicy jednej branży będą różnie traktowani w Polsce” - napisał Rabenda.
CZYTAJ DALEJ

Ostatni krok do samodzielnego życia

2025-12-15 17:33

[ TEMATY ]

Caritas Diecezji Zielonogórsko‑Gorzowskiej

Mieszkanie treningowe

Karolina Krasowska

Prezentacja mieszkania treningowego Caritas przy ul. Strzeleckiej w Zielonej Górze

Prezentacja mieszkania treningowego Caritas przy ul. Strzeleckiej w Zielonej Górze

W Zielonej Górze 15 grudnia zaprezentowano kolejne mieszkanie treningowe Caritas, które dla jej podopiecznych zmagającym się z kryzysem bezdomności ma być ostatnim krokiem na ścieżce powrotu do samodzielnego życia.

Podczas wydarzenia zaprezentowano mieszkanie treningowe Caritas, które powstało dzięki dofinansowaniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach programu „Pokonać bezdomność. Program pomocy osobom bezdomnym” – edycja 2025.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję