Reklama

Z życia diecezji

Niedziela toruńska 13/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dekanat Golub

Uroczystość nadania imienia Anny Wazówny Szkole w Golubiu-Dobrzyniu

28 lutego br. odbyła się uroczystość nadania imienia Anny Wazówny Zespołowi Szkół nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu (Liceum Ogólnokształcące, Liceum Profilowane, Liceum Techniczne, Gimnazjum, Szkoła Zasadnicza Zawodowa). Koncelebrowanej Mszy św. przewodniczył bp Andrzej Suski, tablicę okolicznoś-ciową poświęcił biskup Kościoła ewangelicko-augsburskiego Michał Warczyński. Podczas sesji popularnonaukowej referaty wygłosili m. in.: bp M. Warczyński - Dialog ekumeniczny, ks. prof. dr hab. Cz. Rychlicki - Tolerancja w nauczaniu Jana Pawła II, prof. dr hab. J. Małłek - Colloquium Charitativum Primum (1645) et Secundum (1995) - tęsknota za jednością, O. Jurgielska - Tolerancja wśród młodzieży, Z. Arentowicz - Tolerancja a Unia Europejska.

Dekanat Grudziądz

Światowy Dzień Chorego

Reklama

Obchody Dnia Chorych stały się okazją do spotkania z wiernymi parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu. Tego dnia chorzy uczestniczyli w Mszy św., którą w ich intencji odprawił i homilię wygłosił ks. Michał Kalita. Celebrans zwrócił uwagę na sens cierpienia, będącego tajemnicą, której często nie uświadamiamy sobie do końca. Otuchy w trudnych chwilach dodaje nam Jezus, który jest blisko człowieka cierpiącego. Po Mszy św. chorzy spotkali się w kawiarence parafialnej "Betania" na uroczystym śniadaniu, zorganizowanym przez członków Akcji Katolickiej. W serdecznej atmosferze chorzy nie tylko mówili o swych problemach zdrowotnych, ale żartowali twierdząc, że uśmiech i miłość drugiego człowieka zwyciężają cierpienie. Po spotkaniu skorzystali z badania ciśnienia tętniczego krwi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Renata Kucharska

Dekanat Rybno

"Uczniowie z Emaus"

W dniach 21- 23 lutego 70 osób ze wspólnoty parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Grodzicznie przeżywało radość zgłębiania Słowa Bożego na kursie Szkoły Nowej Ewangelizacji "Uczniowie z Emaus". Kroczenie drogą Emaus dało uczestnikom głębokie przeżycie przebywania z Chrystusem Zmartwychwstałym i wsłuchanie się w Jezusa mówiącego słowami Pisma Świętego. Owocem tego kursu jest powstanie Wspólnoty Biblijnej, która przez swoje comiesięczne spotkania wraz z kapłanem chce poznawać sercem słowa Pisma Świętego. Kurs prowadziła wspólnota Szkoły Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej - Świętego Jana Umiłowanego Ucznia, natomiast o pokarm dla ciała zadbała licząca 10 osób sprawdzona już ekipa gospodarcza z parafii w Grodzicznie.

Małgorzata Donat

Dekanaty toruńskie

Być kapłanem wedle serca Chrystusa

Reklama

22 lutego bł. ks. Stefan Wincenty Frelichowski został ogłoszony patronem polskich harcerzy. Uroczystość ta odbyła się dokładnie w miesiąc po 90. rocznicy urodzin i w przeddzień 58. rocznicy męczeńskiej śmierci. Z tej okazji 19 lutego społeczność Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII Liceum Ogólnokształcącego wraz z parafią św. Józefa w Toruniu przygotowała i zorganizowała trzecią edycję Sympozjum Młodzieżowego, które odbyło się w diecezjalnym sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Patronat honorowy nad uroczystością objął biskup toruński Andrzej Suski. Nad organizacją uroczystości czuwał wicedyrektor szkoły Zbigniew Grochowski, a poszczególne elementy programu przygotowały nauczycielki: Teresa Węglikowska-Chachuła i Monika Jędrzejewska. Mottem tegorocznego Sympozjum były słowa zapisane w pamiętniku bł. ks. Stefana Frelichowskiego: "Muszę być kapłanem wedle serca Chrystusa" (Pamiętnik, 3 stycznia 1932 r.).
Na sympozjum przybyli liczni goście: bp Józef Szamocki, pracownicy Kurii Biskupiej - księża prałaci i kanonicy oraz proboszczowie toruńskich parafii, poseł Anna Sobecka, państwo Jaczkowscy - rodzina oraz przyjaciele bł. ks. Stefana Frelichowskiego, dyrektorzy toruńskich szkół, a także przedstawiciele mediów działających na terenie naszego miasta. Oprócz oficjalnych gości przybyła również młodzież z toruńskich szkół i duszpasterstw młodzieżowych oraz mieszkańcy Torunia. Uroczystość rozpoczęła się procesją pocztów sztandarowych z toruńskich szkół, a gospodarz parafii św. Józefa - o. Bogdan Bańdur przywitał wszystkich przybyłych gości. Podczas sprawowania Najświętszej Eucharystii bp Józef Szamocki prosił Boga o rychłą kanonizację bł. ks. Stefana Frelichowskiego, wygłosił również Słowo Boże do zgromadzonych. Oprawę liturgiczną przygotowała młodzież z VIII Liceum Ogólnokształcącego, natomiast o oprawę muzyczną zadbał występujący gościnnie zespół instrumentalno-wokalny "Claritas".
Po Mszy św. konferansjerzy: Agnieszka Sykuła i Bartosz Radoszewski zaprosili wszystkich gości do wysłuchania trzech świadectw, które przygotowali: ks. prał. Józef Batkowski, były więzień obozu w Dachau, świadek heroicznej postawy bł. Księdza Wicka, dk. Jarosław Janowski, który mówił na temat powołania do kapłaństwa w kontekście powołania bł. Księdza Stefana, oraz Teresa Grodzicka, której córka Joanna została uzdrowiona za wstawiennictwem bł. ks. Frelichowskiego. Między prelekcjami wystąpił zespół "Claritas". Kolejnym punktem programu było przedstawienie inscenizacji związanej z życiem Błogosławionego. Część artystyczną przygotował Szkolny Zespół Teatralny "Zielony Teatrzyk" pod kierunkiem Moniki Jędrzejewskiej. Ostatnim punktem uroczystości było zaprezentowanie gościom przez uczniów: Rafała Pukownika i Pawła Lapuchę wystawy poświęconej osobie bł. ks. Frelichowskiego, przygotowanej pod kierunkiem siostrzeńca bł. ks. Frelichowskiego, Krzysztofa Jaczkowskiego i katechetki Teresy Węglikowskiej-Chachuły. Młodzieżowe sympozjum zakończyła wspólna agapa, do której zaprosił gospodarz parafii - o. B. Bańdur.

Teresa Węglikowska-Chachuła

XXIII Ogólnopolski Konkurs Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży

22 lutego w Zespole Szkół nr 11 w Toruniu odbył się pierwszy etap - przesłuchania wojewódzkie - XXIII Ogólnopolskiego Konkursu Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży. Jury w składzie: przewodniczący ks. prał. prof. dr Kazimierz Szymonik z Uniwersytetu Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie, prof. Jan Lach z Akademii Bydgoskiej i mgr Bożena Jankowska z UMK postanowiło przyznać następujące nagrody i puchary kuratora: w kategorii chórów dziecięcych Chórowi SP i Gimnazjum z Unisławia pod dyr. Mariusza Bartkowskiego, w kategorii chórów młodzieżowych Chórowi Dziewczęcemu I LO w Brodnicy pod dyr. Mirosławy Barczewskiej i w kategorii chórów pozaszkolnych Katedralnemu Chórowi Chłopięco-Męskiemu "Pueri Cantores Thorunienses" pod dyr. Romana Gruczy. Chóry te oraz Chór SP i Gimnazjum nr 3 w Toruniu pod dyr. Kazimierza Jaworskiego decyzją jury zostały zakwalifikowane do finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w dniach 11-13 kwietnia w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy.

Józef Adamski

Światowy Dzień Modlitwy Kobiet Chrześcijańskich

Reklama

Już od 116 lat istnieje tradycja wspólnej modlitwy kobiet chrześcijańskich, zapoczątkowana przez Kościół prezbiteriański, potem baptystów, od 1927 r. rozszerzona na cały świat. Od 1980 r. Dzień Modlitwy organizowany jest w pierwszy piątek marca wspólnie przez Kościoły protestancki, prawosławny i rzymskokatolicki. Przygotowaniami zajmuje się, wybierany na 4 lata, Komitet, na którego czele stoi obecnie przedstawicielka Australii, a pomagają jej przedstawicielki z Danii i Czech. Co roku Dzień Modlitwy przygotowywany jest przez inny kraj, na Polskę przypadnie to w 2005 r., a hasłem będzie: Niech nasze światło świeci.
W 2003 r. Dzień Modlitwy przygotowywały kobiety z Libanu, a hasło brzmiało: Duchu Święty, napełnij nas! Symbolem Dnia była stylizowana gołębica, z której promienie padają na zarys postaci kobiecej. Światowy Dzień Modlitwy Kobiet w Toruniu przygotowała w piątek 7 marca br. parafia ewangelicko-augsburska w kaplicy przy ul. Strumykowej 8. Spotkanie rozpoczął ks. Jerzy Molin, który powitał ks. kan. Marka Rumińskiego z parafii katedralnej Świętych Janów, parafianki, członkinie Klubu Inteligencji Katolickiej, następnie przedstawił zarys dziejów Dnia Modlitwy. Całe spotkanie przygotowała i prowadziła Urszula Molin. Na początku przedstawiono krótką historię Libanu, ilustrując prelekcję kolorowymi przezroczami. Krótkie modlitwy, przygotowane przez Libanki, odczytywane przez uczestniczki spotkania przeplatały się z odmawianymi przez wszystkich inwokacjami do Ducha Świętego: "Przyjdź, wszechobecny Duchu Prawdy, napełnij nas i zbaw nasze dusze". "Przyjdź z kobietami Libanu, które odrzucają wszelkie formy ucisku, przemocy i niesprawiedliwości, i które wiernie trzymają się miłości, współczucia i łaski Boga". Szczególnie przejmująco brzmiały świadectwa kilku kobiet, które przedstawiały się imieniem: "Jestem Yasmina, jestem Hilaneh, Leila...", a następnie opowiadały o swoim życiu, cierpieniach, kończąc wezwaniem modlitewnym. Uczestnicy odpowiadali: "Duchu Święty, odnów nas, abyśmy coraz bardziej trwali w Twojej miłości, wierności, sprawiedliwości i cierpliwości, abyś był z nas zadowolony po wszystkie dni nasze. Amen".

ci

Wkrótce

Zaproszenie na koncert

6 kwietnia (niedziela) o godz. 17.00 w Sali Wielkiej Dworu Artusa odbędzie się koncert z cyklu "Muzyka dla Ciebie". Katedralny Chór Chłopięco-Męski "Pueri Cantores Thorunienses" i Toruńska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Jana Walczyńskiego zaprezentują muzykę filmową w opracowaniu Jana Walczyńskiego.

mw

Dzień Skupienia u Sióstr Elżbietanek w Toruniu

Młodzież żeńską ze szkół gimnazjalnych, średnich i studencką serdecznie zapraszamy na modlitewne spotkania, które odbędą się w dniach: 5 kwietnia, 17 maja, 7 czerwca w Toruniu, przy ul. Żeglarskiej 9, w godz. 10.00-15.00.
W programie: czas na osobistą refleksję nad swoim życiem przed Najświętszym Sakramentem, Eucharystia, pomoc w szukaniu odpowiedzi na trudne pytania, dotyczące wiary i życia we współczesnym świecie.
Bliższe informacje: S. Piotra, tel. (0-56) 684-14-29; 0-605-919-923; honorata.lisakowska@wp.pl

S. M. Piotra Lisakowska

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego godzina dziewiąta jest godziną piętnastą?

Niedziela lubelska 16/2011

Triduum Paschalne przywołuje na myśl historię naszego zbawienia, a tym samym zmusza do wejścia w istotę chrześcijaństwa. Przeżywanie tych najważniejszych wydarzeń zaczyna się w Wielki Czwartek przywołaniem Ostatniej Wieczerzy, a kończy w Wielkanocny Poranek, kiedy zgłębiamy radosną prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa i umacniamy nadzieję naszego zmartwychwstania. Wszystko osadzone jest w przestrzeni i czasie. A sam moment śmierci Pana Jezusa w Wielki Piątek podany jest z detaliczną dokładnością. Z opisu ewangelicznego wiemy, że śmierć naszego Zbawiciela nastąpiła ok. godz. dziewiątej (Mt 27, 46; Mk 15, 34; Łk 23, 44). Jednak zastanawiający jest fakt, że ten ważny moment w zbawieniu świata identyfikujemy jako godzinę piętnastą. Uważamy, że to jest godzina Miłosierdzia Bożego i w tym czasie odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. Dlaczego zatem godzina dziewiąta w Jerozolimie jest godziną piętnastą w Polsce? Podbudowani elementarną wiedzą o czasie i doświadczeniami z podróży wiemy, że czas zmienia się wraz z długością geograficzną. Na świecie są ustalone strefy, trzymające się reguły, że co 15 długości geograficznej czas zmienia się o 1 godzinę. Od tej reguły są odstępstwa, burzące idealny układ strefowy. Niemniej, faktem jest, że Polska i Jerozolima leżą w różnych strefach czasowych. Jednak jest to tylko jedna godzina różnicy. Jeśli np. w Jerozolimie jest godzina dziewiąta, to wtedy w Polsce jest godzina ósma. Zatem różnica czasu wynikająca z położenia w różnych strefach czasowych nie rozwiązuje problemu zawartego w tytułowym pytaniu, a raczej go pogłębia. Jednak rozwiązanie problemu nie jest trudne. Potrzeba tylko uświadomienia niektórych faktów związanych z pomiarem czasu. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że pomiar czasu wiąże się zarówno z ruchem obrotowym, jak i ruchem obiegowym Ziemi. I od tego nie jesteśmy uwolnieni teraz, gdy w nauce i technice funkcjonuje już pojęcie czasu atomowego, co umożliwia jego precyzyjny pomiar. Żadnej precyzji nie mogło być dwa tysiące lat temu. Wtedy nawet nie zdawano sobie sprawy z ruchów Ziemi, bo jak wiadomo heliocentryczny system budowy świata udokumentowany przez Mikołaja Kopernika powstał ok. 1500 lat później. Jednak brak teoretycznego uzasadnienia nie zmniejsza skutków odczuwania tych ruchów przez człowieka. Nasze życie zawsze było związane ze wschodem i zachodem słońca oraz z porami roku. A to są najbardziej odczuwane skutki ruchów Ziemi, miejsca naszej planety we wszechświecie, kształtu orbity Ziemi w ruchu obiegowym i ustawienia osi ziemskiej do orbity obiegu. To wszystko składa się na prawidłowości, które możemy zaobserwować. Z tych prawidłowości dla naszych wyjaśnień ważne jest to, że czas obrotu Ziemi trwa dobę, która dzieli się na dzień i noc. Ale dzień i noc na ogół nie są sobie równe. Nie wchodząc w astronomiczne zawiłości precyzji pomiaru czasu możemy przyjąć, że jedynie na równiku zawsze dzień równy jest nocy. Im dalej na północ lub południe od równika, dystans między długością dnia a długością nocy się zwiększa - w zimie na korzyść dłuższej nocy, a w lecie dłuższego dnia. W okolicy równika zatem można względnie dokładnie posługiwać się czasem słonecznym, dzieląc czas od wschodu do zachodu słońca na 12 jednostek zwanych godzinami. Wprawdzie okolice Jerozolimy nie leżą w strefie równikowej, ale różnica między długością między dniem a nocą nie jest tak duża jak u nas. W czasach życia Chrystusa liczono dni jako czas od wschodu do zachodu słońca. Część czasu od wschodu do zachodu słońca stanowiła jedną godzinę. Potwierdzenie tego znajdujemy w Ewangelii św. Jana „Czyż dzień nie liczy dwunastu godzin?” (J. 11, 9). I to jest rozwiązaniem tytułowego problemu. Godzina wschodu to była godzina zerowa. Tymczasem teraz godzina zerowa to północ, początek doby. Stąd współcześnie zachodzi potrzeba uwspółcześnienia godziny śmierci Chrystusa o sześć godzin w stosunku do opisu biblijnego. I wszystko się zgadza: godzina dziewiąta według ówczesnego pomiaru czasu w Jerozolimie to godzina piętnasta dziś. Rozważanie o czasie pomoże też w zrozumieniu przypowieści o robotnikach w winnicy (Mt 20, 1-17), a zwłaszcza wyjaśni dlaczego, ci, którzy przyszli o jedenastej, pracowali tylko jedną godzinę. O godzinie dwunastej zachodziło słońce i zapadała noc, a w nocy upływ czasu był inaczej mierzony. Tu wykorzystywano pianie koguta, czego też nie pomija dobrze wszystkim znany biblijny opis.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

2025-04-17 15:01

https://ostfriesland.parafialnastrona.pl/wydarzenia-i-galerie

16 kwietnia zmarł ks. Tomasz Burghardt. Kapłan zmarł w 59. roku życia oraz 31. roku kapłaństwa.

Kapłan urodził się 26 lipca 1965 roku we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1993 roku z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Po święceniach został skierowany na swoją pierwszą placówkę wikariuszowską do parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Środzie Śląskiej [1993-1996], następnie był wikariuszem w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu [1996-1997], by następnie trafić do parafii pw. Narodzenia NMP w Lądku Zdrój [1997-2000]. Kolejna placówką wikariuszowską była parafia pw. św. Józefa w Bierutowie [2000-2001] oraz parafia pw. św. Karola Boromeusza w Wołowie [2001-2002]. W 2002 roku ks. Tomasz trafił do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie [2002-2005]. W latach 2005-2010 został mianowany dyrektorem Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Po 2010 roku pełnił posługę w Niemczech. Najpierw do 2013 roku w Polskiej Misji Katolickiej w Münster, a po 2013 roku aż do dziś był proboszczem w czterech katolickich niemieckojęzycznych Parafiach: Geeste, Dalum, Groß Hesepe i Osterbrock w Dekanacie Emsland Mitte oraz Duszpasterzem dla Katolików Języka Polskiego w Ostfriesland i Emsland.
CZYTAJ DALEJ

Msza Krzyżma Świętego

2025-04-18 22:48

Biuro Prasowe AK

    - Te święte trzy dni, które otwierają się dzisiaj przed nami, to szczególna okazja, by wejść, na ile się da, w głębię tajemnic Jezusa Chrystusa, Jednorodzonego Syna Bożego, Boskiego Logosu, który dla nas i dla naszego zbawienia przyjął ciało z Maryi Dziewicy – mówił abp Marek Jędraszewski podczas Mszy Krzyżma Świętego w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie.

Na początku homilii arcybiskup postawił pytanie: kim jest Jezus Chrystus? Podkreślił, że nurtowało ono mieszkańców już Nazaretu w odczytanej w Liturgii Słowa ewangelicznej scenie. Dla nich jednak Chrystus na zawsze miał pozostać tylko synem Józefa – cieśli. – Czytając Ewangelię, zdajemy sobie sprawę, że wielokrotnie, mimo cudów dokonywanych przez Jezusa, mimo nadzwyczajnej mądrości Jego nauczania, wracał problem, kim On jest – zauważył metropolita i wskazał, że prawda o Jezusie – Synu Bożym przyjęła swój najbardziej dramatyczny wyraz przed sądem Kajfasza.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję