Reklama

Niedziela Częstochowska

Żarki: jubileusz 25-lecia Domu Samotnej Matki i Dziecka

[ TEMATY ]

chrzest

jubileusz

Niedziela TV

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Posłuchaj homilii abp. Wacława Depo

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Dzieci są darem i zadaniem od Boga”. – mówił w homilii abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 11 stycznia przewodniczył Mszy św. w Domu Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach, z racji jubileuszu 25-lecie istnienia i działalności.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali m. in. ks. prał. Stanisław Gasiński kustosz Sanktuarium Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia w Praszce i budowniczy Domu Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach, ks. Marek Bator dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, o. Andrzej Konopka – dominikanin z Gidel, o. Jerzy Kielech – paulin z Leśniowa, ks. Dariusz Nowak proboszcz parafii pw. św. Floriana w Częstochowie. Obecni byli kapłani z dekanatu żareckiego na czele z dziekanem dekanatu ks. Mirosławem Siółko i ks. Janem Wajsem proboszczem parafii pw. Św. Apostołów Szymona i Judy Tadeusza w Żarkach Miasto.

Reklama

„Istnienie tego domu jest odpowiedzią na jeden ze znaków dzisiejszych czasów, jakim jest pogłębiający się kryzys rodziny”.- mówił na początku Mszy św. s. Karolina nazaretanka, kierownik Domu Samotnej Matki i Dziecka. Natomiast ks. Marek Bator dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej podkreślił, że „jest to dom życia”. - Troszczyć się o życie to znaczy znaleźć miejsce, gdzie to życie mogło się rozwijać, przyjść na świat.- mówił ks. Bator. W homilii abp Depo podkreślił, że „ludzie będący na zewnątrz Kościoła nie rozumieją, że Kościół to nie jest teoria, ani tylko instytucja oparta o takie czy inne struktury. Kościół to jest życie, to jest Dom”. - Jesteśmy w domu, który żyje dzięki Opatrzności Bożej i pomocy ludzi, którzy pochylają się nad życiem.- podkreślił abp Depo i dodał: „ Jesteście świadkami służby Bożej poprzez służbę ludziom”.

„ Trzeba nam ciągle na nowo dotykać sprawy Jezusa z Nazaretu. To On utożsamił się z każdym człowiekiem, który na ten świat przychodzi. On jest Światłością, która oświeca każdego przychodzącego na świat człowieka”. – kontynuował abp Depo i dodał, że „Jezus jest tym, który będzie nas sądził z miłości. Bo byłem głodny, spragniony chory, byłem potrzebujący jakiejkolwiek pomocy i coście uczynili, albo czego nie uczynili”.

„ Jak odpowiadamy na Jego obecność wśród nas w kontekście dziecka poczętego, i dziecka, któremu pozwalamy żyć, i dziecka, któremu dajemy dom i sposób wychowania?” – pytał metropolita częstochowski. - Każdy z nas jest wolny, może odpowiedzieć Bogu tak, ale i może zablokować Bogu drogę do siebie.- odpowiedział abp Depo.

Reklama

Arcybiskup podkreślił, że „musimy odpowiedzieć za kształt naszej miłości i kształt naszej wiary”. - Prośmy Boga, abyśmy umieli odpowiadać tak wobec życia w każdej sytuacji różnych wyzwań, które przychodzą ze świata.- kontynuował arcybiskup.

Nawiązując do święta Chrztu Pańskiego abp Depo przypomniał za papieżem Benedyktem XVI, że „chrzest jest potwierdzeniem Bożego tak nad każdym człowiekiem”. - To Bóg pochyla się nad nami. Bóg potrzebuje człowieka, aby pomóc nie zginąć innym. – mówił abp Depo.

Po homilii abp Depo ochrzcił dziecko jednej z matek mieszkających w Domu Samotnej Matki i Dziecka.

Dom Samotnej Matki i Dziecka w Żarkach powstawał w latach 1985-88. Budował go w imieniu Duszpasterstwa Rodzin Kurii Diecezjalnej ówczesny wikariusz w Żarkach ks. Stanisław Gasiński.

Dom ten służy matkom, które znalazły się w trudnej sytuacji osobistej życiowej i materialnej. Obecnie przybywa 9 mam, 2 oczekują narodzenia dziecka. Przez 25 lat posługi pomoc otrzymało 266 kobiet, ocalone zostało 260 dzieci. Rocznie Dom przyjmuje od 5 do 15 matek.

Prowadzony jest przez Siostry ze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu. Celem Domu jest niesienie pomocy kobietom, które spodziewają się narodzin dziecka, a ich sytuacja osobista, rodzinna czy materialna jest trudna. Pomoc ta polega na: zapewnieniu całodobowego mieszkania i wyżywienia przez wszystkie dni roku, pomocy w organizowaniu opieki medycznej dla matek i dzieci, pomocy w znalezieniu możliwości korzystania ze specjalistycznej pomocy psychologicznej i terapeutycznej, umożliwieniu uzyskania pomocy prawnej, stwarzaniu możliwości nauki, prowadzenia gospodarstwa domowego, prowadzeniu warsztatów dla matek z zakresu: czynności pielęgnacyjnych, opieki nad dzieckiem, zajęć uczących wychowania dzieci „Elementy Szkoły dla Rodziców”, zajęć przygotowujących do porodu „Elementy Szkoły Rodzenia”, zapewnieniu opieki duszpasterskiej: comiesięcznych katechez dla matek, możliwości regularnego korzystania z sakramentu pojednania, możliwości udzielenia sakramentu chrztu świętego dzieciom, możliwości przygotowania do przyjęcia sakramentu bierzmowania przez matki.

2015-01-11 22:53

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo wierności. Jubileusz cieszyńskich elżbietanek

[ TEMATY ]

jubileusz

elżbietanki cieszyńskie

Mariusz Jaszczurowski

Siostry jubilatki przyjmują wieniec.

Siostry jubilatki przyjmują wieniec.

Dwie siostry ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Cieszynie świętują srebrny jubileusz profesji zakonnej.

Za dar jubileuszu S. M. Benedykta Drobek i S. M. Beniamina Jeleśniańska dziękowały w kościele św. Elżbiety w Cieszynie na koncelebrowanej Eucharystii, której przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej Grzegorz Olszowski.
CZYTAJ DALEJ

NFZ: od wtorku zmiany w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej dla obywateli Ukrainy

2025-09-30 05:57

[ TEMATY ]

NFZ

Ukraina

Adobe Stock

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina, że od wtorku wchodzą w życie zmiany w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej dla obywateli Ukrainy w związku z wejściem w życie nowelizacji specustawy. Pełnoletni pacjenci tracą m.in. prawo do refundacji leków.

NFZ przypomniał w komunikacie, że we wtorek 30 września 2025 r. wejdą w życie zmiany w dostępie do świadczeń opieki zdrowotnej dla obywateli Ukrainy. Dotyczą one tych obywateli Ukrainy, którzy nie są ubezpieczeni w Polsce, ale na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy (tzw. specustawa), ich pobyt w naszym państwie jest uznawany za legalny i mają oni prawo do korzystania m.in. ze świadczeń opieki zdrowotnej.
CZYTAJ DALEJ

Co miało zostać przykryte – będzie ujawnione

2025-10-01 07:27

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Ostatnie przesłuchanie Zbigniewa Ziobry pokazuje, jak łatwo polityczny spektakl pożera własnych autorów. Komisja ds. Pegasusa, powołana przez wybrakowany Sejm, co Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z Konstytucją, miała być narzędziem rozliczeń i widowiskiem z tezą. Zamiast tego otrzymaliśmy paradoks: były minister, wchodząc spokojnie „z kawą”, narzucił narrację i przesunął ciężar rozmowy na to, co władza wolałaby zostawić w ciszy – na aferę Sławomira Nowaka, wątki Polnordu i rosyjskie tropy.

Gdy komisja próbowała wracać do przygotowanych kwestii, na sali rosła nerwowość, bo to nie świadek, lecz pytający byli pod presją faktów, które nie pasują do politycznej układanki.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję