Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja generalna

Przebaczenie budzące nadzieję

O Bożym przebaczeniu budzącym w nas nadzieję mówił Ojciec Święty podczas audiencji generalnej 9 sierpnia br. Papież przypomniał, że wszyscy jesteśmy grzesznikami i potrzebujemy miłosierdzia Boga, który ma moc, aby nas przemienić i każdego dnia dać nam nadzieję na nowo. Zachęcił też chrześcijan do głoszenia Bożego Miłosierdzia wszystkim ludziom.

W swojej katechezie Ojciec Święty nawiązał do fragmentu Ewangelii według św. Łukasza (7, 44. 47-50), w którym ukazana jest kobieta grzeszna, która namaściła nogi Jezusa wonnym olejkiem. Papież podkreślił zgorszenie gospodarza tego domu, faryzeusza Szymona, który dziwi się, że Jezus odpuszcza grzechy, zgodnie bowiem z ówczesną mentalnością powinno istnieć wyraźne oddzielenie między świętym a grzesznikiem, między czystym a nieczystym. Tymczasem Jezus wychodzi ku wykluczonym, niedotykalnym, trędowatym, cierpiącym. Franciszek zauważył, że także dzisiaj wielu ludzi trwa w złym życiu, ponieważ nie może znaleźć kogoś gotowego, by spojrzeć na nich oczyma, a raczej sercem Boga, tzn. z nadzieją. Podkreślił, że reakcją na czyny Jezusa było zgorszenie Jego słowami, które brzmiały jak bluźnierstwo, bo tylko Bóg może odpuszczać grzechy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

KAI

Górsk – Watykan

Młodzież z Centrum im. ks. Jerzego Popiełuszki u Franciszka

Reklama

W audiencji ogólnej, która w środę 9 sierpnia br. odbyła się w wypełnionej po brzegi Auli Pawła VI w Watykanie, uczestniczyła grupa młodzieży z Polski. Młodzi mieli na sobie żółte koszulki z logo Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki, które zorganizowało pielgrzymkę do Rzymu. Jak wyjaśnił ks. dr Paweł Nowogórski CSMA – dyrektor Centrum, w pielgrzymce uczestniczyła młodzież z województwa kujawsko-pomorskiego, laureaci konkursu interdyscyplinarnego o wielkich Polakach – w tym roku był to konkurs o św. Janie Pawle II, patronie tegoż województwa. Pielgrzymi przywieźli ze sobą obraz bł. ks. Popiełuszki, który został pobłogosławiony przez papieża Franciszka w czasie audiencji – wizerunek będzie umieszczony w nowej kaplicy powstającej przy Centrum, które zostało wzniesione w miejscu porwania kapelana Solidarności w Górsku.

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty do Polaków

Pozdrowienia dla pielgrzymów

Serdecznie pozdrawiam polskich pielgrzymów. Drodzy bracia i siostry, przebaczenie naszych grzechów, które otrzymujemy jako dar miłosiernej miłości Chrystusa, niech będzie dla nas źródłem nadziei i motywem, byśmy byli miłosierni dla drugich.

Dziś w sposób szczególny jednoczę się duchowo z tymi, którzy z różnych miast Polski wędrują pieszo w pielgrzymce do sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze. Niech Matka i Królowa Polski przyjmie trud i modlitwy pielgrzymów i niech wyprosi u swego Syna pełnię łask dla nich, dla ich rodzin i dla całego narodu polskiego. Niech Bóg wam błogosławi!

Audiencja generalna, 9 sierpnia 2017 r.

RV

Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na świecie

Raport FIDES

W 70 krajach świata żyje obecnie ponad 350 mln ludzi należących do tubylczych mieszkańców tych ziem, posługują się oni przeszło 5 tys. języków, z których jedynie 3/4 są znane. Te i wiele innych danych przytoczyła watykańska agencja misyjna FIDES z okazji przypadającego 9 sierpnia Międzynarodowego Dnia Ludności Tubylczej na Świecie.

Zwrócono uwagę, że autochtoni szczególnie ich kultura i wiedza – wnieśli znaczący wkład w dzieje ludzkości. Jednocześnie podkreślono, że narody te należą do najbardziej zacofanych i poszkodowanych oraz najbardziej narażonych na różne zagrożenia naszych czasów. Niemal wszyscy tubylcy żyją w wielkiej biedzie – stanowią ok. 15 proc. ogółu ubogich na całym świecie – a w środowisku wiejskim odsetek ten przekracza nawet 1/3.

RV

* * *

Z twittera papieża Franciszka

Przebaczenie wyzwala serce, pozwalając rozpocząć na nowo; przebaczenie daje nadzieję, a bez niego nie buduje się Kościoła.

2017-08-16 10:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ile osób zgłosiło się do seminariów? Mamy najnowsze statystyki powołaniowe

2025-10-03 14:23

[ TEMATY ]

klerycy

seminarium duchowne

alumni

statystyki powołaniowe

Bożena Sztajner/Niedziela

Formację do kapłaństwa w seminariach diecezjalnych, zakonnych i misyjnych w Polsce rozpoczęło w tym roku akademickim 289 mężczyzn. To mniej niż w roku ubiegłym lecz nieco więcej niż przed dwoma laty. - Sytuacja od trzech lat jest ustabilizowana. Po okresie, w którym liczba nowych powołań mocno malała, obecnie jest ona mniej więcej stała - komentuje najnowsze statystyki powołaniowe ks. dr Jan Frąckowiak, przewodniczący Konferencji Rektorów Seminariów. Większość kandydatów wywodzi się z szeregów służby liturgicznej. - Młodzi wykazują dobre motywacje i są gotowi do intensywnej pracy nad sobą - mówi ks. dr Frąckowiak

Najnowsze dane statystyczne dotyczące powołań (stan na 1 października 2025 r.) uwzględniają stan liczbowy kleryków z 69 ośrodków formacyjnych: 32 seminariów diecezjalnych/międzydiecezjalnych dla alumnów z 41 diecezji rzymskokatolickich, 33 seminariów zakonnych, 2 seminariów misyjnych Redemptoris Mater, 1 seminarium greckokatolickiego oraz seminarium dla starszych kandydatów "35+".
CZYTAJ DALEJ

Pierwsze dłuższe wystawienie na widok publiczny ciała św. Franciszka z Asyżu

2025-10-04 17:24

[ TEMATY ]

Asyż

Vatican News

Św. Franciszek z Asyżu. Fragment obrazu przypisywanego Cimabue w dolnym kościele Bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Druga połowa XIII wieku. Według tradycji jest to obraz najbardziej zbliżony do rzeczywistych rysów fizycznych Franciszka z Asyżu.

Św. Franciszek z Asyżu. Fragment obrazu przypisywanego Cimabue w dolnym kościele Bazyliki św. Franciszka w Asyżu. Druga połowa XIII wieku. Według tradycji jest to obraz najbardziej zbliżony do rzeczywistych rysów fizycznych Franciszka z Asyżu.

Jak poinformowało biuro prasowe franciszkańskiej wspólnoty w Asyżu, w ramach obchodów 800. rocznicy śmierci św. Franciszka, przypadającej w 2026 r., odbędzie się historyczne wydarzenie, na które zaproszeni są pielgrzymi z całego świata. Po raz pierwszy szczątki świętego będą widoczne dla wszystkich w dniach 22 lutego do 22 marca przyszłego roku. Będzie możliwość m. in. zwiedzania grupowego, w tym z polskim tłumaczeniem.

Oficjalne informację tę ogłoszono 4 października – w dniu wspomnienia św. Franciszka, patrona Włoch. W komunikacie podkreślono, że to niezwykły dar i szczególne zaproszenie do modlitwy. Wydarzenie oparte będzie na ewangelicznym motywie ziarna, które obumiera, aby przynieść owoce miłości i braterstwa. Zachęci do refleksji nad życiem świętego, który 800 lat po śmierci nadal przynosi owoce i inspiruje wielu.
CZYTAJ DALEJ

Tłumy miłośników modlitwy różańcowej w Rokitnie

2025-10-04 17:47

[ TEMATY ]

Rokitno

Diecezjalna Pielgrzymka Żywego Różańca

Karolina Krasowska

Rokitno, Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka

Rokitno, Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca i Apostolatu Margaretka

Tłumy wiernych – miłośników modlitwy różańcowej z całej diecezji - przybyły 4 października do Rokitna na Diecezjalną Pielgrzymkę Róż Żywego Różańca i Apostolstwa Margaretka. Spotkaniu przewodniczył pasterz diecezji bp Tadeusz Lityński.

Tegoroczna Diecezjalna Pielgrzymka Róż Żywego Różańca i Apostolstwa Margaretka do Sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie była wyjątkowo liczna, gdy chodzi o frekwencję. Rozpoczęła się Różańcem z procesją pocztów sztandarowych. Później swoim świadectwem podzielił się Adrian Pakuła, twórca i koordynator rekolekcji ODDANIE33, który przyjechał z Poznania. Zwrócił uwagę, że modlitwy członków Żywego Różańca dopomagają Matce Bożej w ratowaniu dusz:
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję