Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Przyjmijmy światło płynące z Fatimy

Rok 2017 jest Rokiem Maryjnym. W jego trakcie chrześcijanie w sposób szczególny oddają cześć Niepokalanemu Sercu Maryi. Dla wiernych Kościoła katolickiego w Polsce najważniejszymi wydarzeniami są z pewnością: 300-lecie koronacji Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze oraz 140. rocznica objawień Matki Bożej w Gietrzwałdzie. Ponadto w łączności z Kościołem powszechnym dane jest nam w tym roku obchodzić 300-lecie objawień Matki Bożej w Aparecidzie i 100-lecie objawień Matki Bożej w Fatimie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 32/2017, str. 2-3

[ TEMATY ]

rocznica

Fatima

Adam Szewczyk

Procesja fatimska ulicami miasta

Procesja fatimska ulicami miasta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 13 lipca 2017 r. przypadła 100. rocznica trzeciego objawienia fatimskiego. W szczecińskim sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na os. Słonecznym od maja do października każdego trzynastego dnia miesiąca w sposób szczególnie uroczysty wspomina się tajemnice objawień Matki Najświętszej trojgu pastuszkom z Portugalii. Lipcowym uroczystościom przewodniczył zaproszony przez proboszcza sanktuarium ks. prał. Henryka Silko bp dr Paweł Socha, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Reklama

Głosząc słowo Boże, przedstawił treść i istotę trzeciego objawienia Matki Bożej w Fatimie w 1917 r. Dziś nie jest już tajemnicą, czego ono dotyczyło, choć u wielu wywołuje zdumienie, a nawet przestrach z powodu ukazania przez Maryję dzieciom – Hiacyncie, Franciszkowi i Łucji – wizji piekła. Bp Socha, powołując się na wierny zapis samej wizjonerki, siostry Łucji, przeszedł do istoty objawienia Maryi z tego dnia. „Widzieliście piekło, dokąd idą dusze biednych grzeszników. Aby ich uratować – przytaczała słowa Matki Bożej siostra Łucja – Bóg chce ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeśli zrobi się to, co ja wam mówię, wiele dusz zostanie uratowanych, nastanie pokój na świecie, wojna się skończy (…). Przyjdę, by żądać poświęcenia Rosji memu Niepokalanemu Sercu i ofiarowania Komunii św. w pierwsze soboty na zadośćuczynienie. Jeśli ludzie spełnią te życzenia, Rosja nawróci się i zapanuje pokój. Jeśli nie, rozszerzy swoje błędne nauki po całym świecie, wywołując wojny i prześladowania Kościoła, (…) Ojciec Święty będzie za to cierpiał, wiele narodów zostanie zniszczonych. Na koniec moje Niepokalane Serce zatryumfuje. Ojciec Święty poświęci mi Rosję, która się nawróci i dla świata nastanie okres pokoju”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ksiądz Biskup, powołując się na wskazania zawarte w Katechizmie Kościoła Katolickiego, przypomniał jakże niemodne w zlaicyzowanym dzisiejszym świecie prawdy o piekle. Podkreślił, iż „nie możemy być zjednoczeni z Bogiem, jeśli nie wybieramy w sposób dobrowolny Jego miłości; nie możemy kochać Boga, jeśli grzeszymy ciężko przeciw Niemu, przeciw naszemu bliźniemu lub przeciw nam samym. (…) Umrzeć w grzechu śmiertelnym, nie żałując za niego, nie przyjmując miłosiernej miłości Boga, oznacza pozostać z wolnego naszego wyboru na zawsze oddzielonym od Niego; ten stan ostatecznego samowykluczenia z jedności z Bogiem i świętymi określa się słowem «piekło»” (KKK 1033). Korzystając z Pisma Świętego, przytoczył słowa ewangelisty św. Mateusza o Jezusie zapowiadającym surową rozprawę ze wszystkimi dopuszczającymi się nieprawości, którzy odrzucają wiarę i nawrócenie (zob. Mt 5,22 i 13,41).

„Z tego szczególnego orędzia Maryi objawionego portugalskim pastuszkom 13 lipca 1917 r. oraz z nauki Kościoła wypływa pewne zadanie, które stoi przed nami. Wyraża się ono w czterech słowach: nawrócenie, Różaniec, zawierzenie, pokuta” – mówił bp Socha.

Reklama

W rozwinięciu przedstawia Maryję jako kontynuatorkę wołania Jezusa Chrystusa, swojego Syna – „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię!” oraz jako Tę, która całą mocą swego matczynego serca apeluje, by nie znieważać Boga, podejmować umartwienie i modlić się w intencji grzeszników, gdyż za wielu z nich nikt się nawet nie modli. Ksiądz Biskup przypomniał zachętę Maryi, by codziennie odmawiać Różaniec: „Warto korzystać z okazji w ciągu dnia do modlitwy różańcowej, warto mieć przy sobie różaniec; wtedy jest się razem z Matką Najświętszą, św. Józefem, Panem Jezusem w przedsionku nieba przynajmniej”.

Przy zawierzeniu bp Socha wspomniał o szczególnej atencji św. Jana Pawła II dla troski Maryi o losy wszystkich ludzi, losy całego świata. Wszak to polski Papież w trakcie Świętego Roku Odkupienia w duchowej łączności z wszystkimi biskupami świata na Placu św. Piotra 25 marca 1984 r. dokonał zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi ludzi i narody włącznie z Rosją, co stało się wypełnieniem tajemnicy fatimskiej i co potwierdziła, jako spełnienie życzeń Maryi, siostra Łucja. Omawiając czwartą składową orędzia Maryi z lipca 1917 r., bp Socha przytoczył reakcję fatimskich pastuszków, szczególnie zaś Hiacynty poruszonej wizją piekła, twierdzącej, iż żadne umartwienie ani pokuta nie jest zbyt wysoką ceną za zbawienie grzeszników. Nasze włączenie się w mękę krzyżową Chrystusa przez nasze choroby, cierpienia jest włączeniem się w krzyż odkupieńczy Chrystusa.

„Cztery słowa: nawrócenie, różaniec, zawierzenie i pokuta to treść lipcowego orędzia Matki Najświętszej” – podsumował Biskup Senior. Kończąc zaś, zaapelował: „Przyjmijmy więc to światło płynące z Fatimy, oddajmy się przewodnictwu Maryi. Niech Jej Niepokalane Serce będzie naszą ucieczką i drogą wiodącą do Chrystusa. Pamiętajcie, kto modli się przez pośrednictwo Matki Najświętszej, ten też poznaje najdoskonalej Jezusa Chrystusa. Bo nikt z nas nie ma tak głębokiej wiary w Chrystusa, jak Matka Najświętsza (…)”.

Bezpośrednio po Eucharystii, jak co miesiąc, uczestnicy uroczystości podążali z modlitwą różańcową na ustach w procesji fatimskiej, rozświetlonymi rzęsistymi promieniami zachodzącego słońca ulicami prawobrzeżnego osiedla.

2017-08-03 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczni za dar świętego

Niedziela lubelska 18/2015, str. 1

[ TEMATY ]

rocznica

Paweł Wysoki

Abp Stanisław Budzik, ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL

Abp Stanisław Budzik, ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL
Pierwsza rocznica kanonizacji Jana Pawła II dla społeczności akademickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz dla mieszkańców miasta stała się okazją do dziękczynienia za dar świętego, który przez 24 lata był związany z Lublinem. W tygodniu poprzedzającym 1. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II studenci, wykładowcy, pracownicy i goście KUL gromadzili się przed papieskim pomnikiem na dziedzińcu uniwersyteckim, by wspólnie modlić się Litanią do św. Jana Pawła II. Zainteresowani mogli też zobaczyć filmy dokumentalne o Ojcu Świętym, w tym o jego papieskiej wizycie w Lublinie. W ramach obchodów odbyły się też koncerty: Chór Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II wraz z orkiestrą Trybunału Koronnego wystąpił w archikatedrze, a aula uniwersytecka była miejscem nadzwyczajnego recitalu fortepianowego Eugena Indjièa, odbywającego się w ramach koncertów „Opus Magnum”. Centralnym wydarzeniem była Eucharystia sprawowana w kościele Akademickim 27 kwietnia oraz sympozjum pt. „Przesłanie Jana Pawła II”. W konferencji zorganizowanej m.in. przez o. prof. Andrzeja Derdziuka o papieskiej wizji rodziny, prawa i polityki oraz duchowym programie dla Polski mówili: bp Antoni Dydycz, prof. Gerald J. Beyer, prof. Michał Królikowski i prof. Dorota Kornas-Biela.
CZYTAJ DALEJ

Rewolucyjny dokument Watykanu? Pokazujemy prawdę

2025-04-14 16:13

[ TEMATY ]

Msza św.

Karol Porwich/Niedziela

W Niedzielę Palmową media obiegła wiadomość o rzekomo „rewolucyjnym dokumencie Watykanu”, biły po oczach „klikbajtowe” tytułu o tym, że papież czegoś zakazał, że postanowił, zdecydował, nakazał itd. A jak to jest naprawdę? Zobaczmy zatem!

W wielu miejscach przyjął się zwyczaj celebracji tzw. Mszy świętych zbiorowych, czyli takich, gdzie podczas jednej celebracji jeden kapłan sprawuje ją w kilku różnych intencjach przyjętych od ofiarodawców. Trzeba tu odróżnić ją od Mszy koncelebrowanej, gdy dwóch lub więcej kapłanów celebruje wspólnie, każdy w swojej indywidualnej intencji. Stolica Apostolska zleca, by w ramach prowincji (czyli metropolii) ustalić zasady dotyczące ewentualnej częstszej celebracji takich właśnie zbiorowych Mszy świętych. Zasady ustalone w roku 1991 na mocy dekretu Kongregacji ds. Duchowieństwa o intencjach mszalnych i mszach zbiorowych Mos iugiter przewidywały, że taka celebracja może odbywać się najwyżej dwa razy w tygodniu. Tymczasem biskupi mogą zdecydować, by można było takie zbiorowe Msze święte sprawować częściej, gdy brakuje kapłanów a liczba przyjmowanych intencji jest znaczna. Oczywiście ofiarodawca musi wyrazić wprost zgodę, by jego intencja została połączona z innymi w jednej celebracji. Celebrans może zaś pozostawić dla siebie jedynie jedno stypendium mszalne (czyli ofiarę za jedną intencję). Wszystkie te zasady – oprócz uprawnienia dla biskupów prowincji do ustalenia innych reguł – już dawno obowiązywały, zatem… rewolucji nie ma.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Koch przed 20. rocznicą wyboru kard. Ratzingera na Stolicę Piotrową

2025-04-14 12:33

[ TEMATY ]

Benedykt XVI

kard. Kurt Koch

20. rocznica

kard. Joseph Rarzinger

Grzegorz Gałązka

Wobec obojętności na Boga, która panuje w dzisiejszym świecie, a niekiedy również w Kościele, nie ma pilniejszej misji niż głoszenie Boga i to nie jakiegokolwiek Boga, lecz tego, który objawił się w Jezusie Chrystusie - uważa kard. Kurt Koch. Podkreśla on, że największym problemem współczesnego Kościoła jest nieumiejętność przekazywania wiary przyszłym pokoleniom, a wynika to z kryzysu wiary. Ponieważ przekazywać można tylko to, do czego jest się przekonanym.

Prefekt Dykasterii ds. Jedności Chrześcijan mówi o tym wywiadzie dla miesięcznika Il Timone w związku z przypadającą w Wielką Sobotę 20. rocznicą wyboru kard. Josepha Ratzingera na Stolicę Piotrową. 3 maja w Sanremo szwajcarski kardynał i teolog weźmie udział w międzynarodowym kongresie teologicznym na temat postaci i myśli Benedykta XVI. Będzie mówił o eklezjologii Josepha Ratzingera w świetle konstytucji soborowej Lumen gentium.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję