Reklama

Niedziela Podlaska

Wszyscy za wszystkich

Jedną z dróg dla ludzi poszukujących swojego miejsca w Kościele jest Odnowa w Duchu Świętym. Przypadająca 4 czerwca uroczystość Zesłania Ducha Świętego to doskonała okazja, by przybliżyć szerzej działalność tej właśnie wspólnoty. W naszej diecezji działa sześć grup Odnowy w Duchu Świętym. Najstarszą jest, działająca w Bielsku Podlaskim, Wspólnota „Dobry Pasterz”, która w październiku 2016 r. obchodziła 25-lecie istnienia. Gościem honorowym jubileuszowego spotkania był pasterz diecezji bp Tadeusz Pikus

Niedziela podlaska 23/2017, str. 4-5

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Archiwum wspólnoty "Dobry Pasterz"

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwsze zwiastuny ożywienia charyzmatycznego w Polsce dało się zauważyć w drugiej połowie lat 70. (w tym roku Odnowa w Duchu Świętym na świecie świętuje 50 lat istnienia, w Polsce – 40-lecie).

„Dobry Pasterz” wczoraj...

Reklama

W diecezji drohiczyńskiej zainteresowanie tą formą uczestnictwa w życiu Kościoła zawdzięczamy Markowi Wołosowiczowi, Bogdanowi Zdzitowieckiemu, Antoniemu Wróblewskiemu i Markowi Karpiesiukowi, którzy wywodzili się z Ruchu Światło-Życie w Bielsku Podlaskim. Przez blisko 3 lata dojeżdżali oni do Białegostoku, gdzie spotykali się z grupami Odnowy w Duchu Świętym „Jan Apostoł” i „Nowy Izrael” w tym mieście. Przez ten czas odkryli, że to właśnie Odnowa jest miejscem, w którym chcą rozwijać i umacniać swą wiarę. Naturalną konsekwencją była więc chęć stworzenia takiej grupy na miejscu, w Bielsku Podlaskim. Spotkania, które zaczęli organizować przy bielskiej parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja, niepostrzeżenie zaczęły przyciągać coraz liczniejszą grupę osób. Założycielskie spotkanie modlitewne miało miejsce 25 listopada 1991 r. Datę tę uznaje się za czas powstania pierwszej wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym w diecezji drohiczyńskiej – „Dobry Pasterz”. W centrum tego spotkania znajdowały się słowa z Ewangelii według św. Łukasza: „Czuwajcie więc i módlcie się w każdym czasie...” (21, 36), którymi to członkowie tej grupy kierują się do dnia dzisiejszego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Co oczywiste, na przestrzeni tych lat zmieniali się liderzy tej konkretnej wspólnoty. Byli nimi: Antoni Wróblewski, Marek Karpiesiuk, Krystyna Chojnacka, Mirosława Jancewicz, Zbigniew Lewczuk, a obecnie 8. rok, czyli drugą kadencję, Ewa Koc. Przez ten czas zmieniali się też kapłani, opiekujący się grupą. W kolejności byli to: ks. Roman Kowerdziej, ks. Mariusz Tołwiński, ks. Krzysztof Kisielewicz, ks. Wiesław Niemyjski, ks. Robert Solka, ks. Dariusz Kucharek, ks. Krzysztof Rzepczyński, ks. Robert Adam Figura. Teraz funkcję tę pełni ks. Paweł Solka. Szczególnie zaangażowana w życie wspólnoty była również s. Katarzyna Kuczera ze Zgromadzenia Sióstr Dominikanek Misjonarek Jezusa i Maryi.

... i dziś

Reklama

Obecnie – jak informuje liderka Ewa Koc – do Wspólnoty „Dobry Pasterz” należy blisko 40 osób. Są to ludzie w różnym wieku i różnego stanu, często samotni, starsi i schorowani. – Spotykamy się co wtorek. W cotygodniowych spotkaniach uczestniczy systematycznie od 25 do 30 osób. Rozpoczynamy Eucharystią w kościele o godz. 18.00. Później, gromadzimy się w salkach parafialnych, gdzie uwielbiamy Boga i rozważamy Jego słowo. Jest ono rozeznane na każdy tydzień spotkania (dzień wcześniej) przez 4-osobową grupę rozeznającą. Słowo Boże, nad którym się pochylamy, jest wybierane w zależności od potrzeb Kościoła czy wspólnoty. Trwamy na modlitwie, uwielbiając i dziękując Panu Bogu za otrzymane łaski. Następnie wzywamy Ducha Świętego, aby nas otworzył na Słowo Boże, gdyż ufamy, że Jego przemieniająca moc działa w nas i przez nas, gdyż Bóg nie ma względu na osoby. Jest zawsze z nami kapłan, który przybliża i wyjaśnia Słowo Boże. Każdy z nas wypowiada, w jaki sposób dotknęło ono naszych serc. Wspólnie dziękujemy za opiekę, przepraszamy za upadki i prosimy Pana Jezusa o prowadzenie przez kolejne dni. Cieszymy się z obecności Pana, który jest wśród nas, a radość tę wyrażamy również przez śpiew pieśni i modlitwę różańcową – wyjaśnia liderka. – Raz w miesiącu spotykamy się też na Mszy św., sprawowanej w naszych intencjach. Bierzemy w niej czynny udział poprzez czytanie Słowa Bożego i modlitwy wiernych, niesienie darów i śpiew. Następnie adorujemy Pana Jezusa w Najświętszym Sakramencie.

Członkowie grupy, wierząc w wielką siłę wspólnotowej modlitwy, powierzają siebie wzajemnie, codziennie odmawiając dziesiątek Różańca. Modlą się w intencjach spisanych na kartkach i osób, które proszą o wsparcie modlitewne. Stanowiąc wielką rodzinę, przeżywają razem bolączki i radości. – Razem się cieszymy, razem się smucimy, razem się modlimy – wszyscy za wszystkich. Jest to czas wzajemnego ubogacania się. Widzimy, jak Duch Święty działa w nas, w naszych rodzinach, jak nas prowadzi ku lepszemu. Nikt w Odnowie nie jest sam, zapewniam – podkreśla Ewa Koc.

Wszyscy członkowie Wspólnoty „Dobry Pasterz” przeżyli Rekolekcje Ewangelizacyjne Odnowy (REO), uczestniczą licznie w formacjach, spotkaniach charyzmatycznych, dniach skupienia i rekolekcjach, systematycznie wzbogacając i dbając o swoje życie duchowe. W większości spotkania te są organizowane w Podlaskim Centrum Duchowości Katolickiej w Domu Rekolekcyjnym Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Białostockiej w Surażu.

Reklama

Czynnie uczestniczą też w życiu parafii, mianowicie w: nabożeństwach różańcowych, Drodze Krzyżowej, adoracji w Wielki Piątek, czuwaniu przed Zesłaniem Ducha Świętego. Obecni są na corocznym Ogólnopolskim Czuwaniu Odnowy w Duchu Świętym na Jasnej Górze w Częstochowie i w Ostrołęckich Spotkaniach Charyzmatycznych. Korzystają też z rekolekcji podczas wakacji. Są to: Rekolekcje III Wieku, Rekolekcje Uzdrowienie Wspomnień, Rekolekcje „Drogocenna Perła”, Rekolekcje Eucharystyczne, REO, Szkoła Animatorów i Liderów, Formacja Stała.

Spotkanie z Duchem Świętym

– Korzystając z okazji, w imieniu Wspólnoty „Dobry Pasterz” chciałabym zaprosić czytelników „Niedzieli Podlaskiej” na Diecezjalny Dzień Jedności – informuje Ewa Koc. – W tym roku odbędzie się on w Zespole Szkół nr 4 im. Ziemi Podlaskiej w Bielsku Podlaskim w sobotę 17 czerwca o godz. 9.30. Hasłem ogólnym są słowa: „Spotkanie z Duchem Świętym”, a hasłem szczegółowym „Duch Święty zstąpi na Ciebie...” (Łk 1, 35). Spotkanie będzie mieć charakter otwarty, dlatego może stanowić doskonałą okazję dla wielu, by poznać i przyjrzeć się naszemu charyzmatowi i być może to właśnie w naszej wspólnocie odnaleźć swoje miejsce.

Oprócz Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Dobry Pasterz” w diecezji drohiczyńskiej istnieją następujące grupy: „Effatha” w Hajnówce, „Emmanuel” w Ciechanowcu, „Radość w Panu” w Sokołowie Podlaskim, „Mocni Duchem” w Węgrowie i najmłodsza z nich – „Misericordias” w Brańsku. Koordynatorami diecezjalnymi są ks. Andrzej Witerski i Jadwiga Porzezińska.

Świadectwo Ewy Koc, liderki Wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Dobry Pasterz” w Bielsku Podlaskim:
Do wspólnoty należę od 1996 r. Moja przemiana duchowa przebiegała bardzo powoli. Byłam bardzo nieśmiałą i zagubioną „owieczką”. W spotkaniach nie brałam czynnego udziału, nie umiałam się modlić, ale przychodziłam co tydzień na spotkania modlitewne. Krok po kroku Duch Święty przemieniał moje serce, pokazywał sposoby wyjścia z trudnych sytuacji życiowych i nową drogę, którą powinnam iść. Otwierał moje serce na modlitwę, a co najważniejsze – pokazywał jej owoce. Problemy same się rozwiązywały i życie stawało się bardziej kolorowe. Zaufałam Panu Jezusowi, powierzając mu życie swoje i mojej rodziny. Duch Święty przemienił mnie, umocnił potrzebnymi darami, wszedł w moje życie tak głęboko, że powierzył mi liderowanie w tej wspólnocie.

2017-05-31 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Katolicka odnowa charyzmatyczna

Niedziela podlaska 20/2013, str. 7

[ TEMATY ]

Odnowa w Duchu Świętym

Archiwum ks. Roberta Figury

KS. KRZYSZTOF ŻERO: - Co to jest Ruch Odnowy w Duchu Świętym?
CZYTAJ DALEJ

Rosjanie zabili 50 księży i zniszczyli ok. 700 kościołów

2024-12-12 10:16

[ TEMATY ]

kościoły

księża

wojna na Ukrainie

rosyjscy okupanci

PAP/EPA

Zniszczone budynki na Ukrainie

Zniszczone budynki na Ukrainie

Podczas wojny rosyjscy okupanci zabili 50 księży i zniszczyli około 700 kościołów - powiedział prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski w wywiadzie dla stacji CBN News.

„Rosjanie traktują różne ukraińskie kościoły mniej więcej jak szkołę. To znaczy, gdziekolwiek weszli na nasze terytorium, niszczyli szkoły i kościoły. Tylko po to, by nie pozostawić po sobie śladu. Dlatego wielu różnych księży zostało schwytanych lub zabitych. Nawiasem mówiąc, zabili 50 księży. Zabili ich na różne sposoby. Są wszystkie dowody na to, jak ich torturowali. Za co ich torturowali? Tylko dlatego, że `mieli` służyć patriarsze Cyrylowi i swojej Cerkwi, a ksiądz służy ludziom i Bogu” - powiedział Zełensky.
CZYTAJ DALEJ

Paczki Dobrych Relacji – przedświąteczna pomoc dla wrocławian

2024-12-12 18:26

ks. Łukasz Romańczuk

W czasie pakowania paczek

W czasie pakowania paczek

Rozpoczęła się tegoroczna edycja „Paczek Dobrych Relacji” – akcji, która stała się już piękną tradycją w stolicy Dolnego Śląska. W tym roku w ręce potrzebujących mieszkańców trafi ponad 5 tysięcy paczek, w tym 4490 zestawów żywnościowych oraz 575 słodkich prezentów dla dzieci.

Drugie z sześciu zaplanowanych spotkań odbyło się dziś w Leśnicy przy siedzibie Dziennego Domu Pomocy i Klubu Integracji Społecznej. Zapanowała tam świąteczna atmosfera - odbył się kiermasz, poczęstunek, a także występ przedszkolaków i młodzieży z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii nr 2. Dodatkowo, uczestnicy zajęć z Klubu Integracji Społecznej przygotowali świąteczne przedstawienie.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję