Reklama

Dookoła świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Chemiczny atak na pokój

Reperkusje ataku chemicznego w miejscowości Sakba niedaleko Damaszku, w wyniku którego zginęło kilkadziesiąt osób, mogą być większe, niż można było się spodziewać. Władze Syrii odrzucają oskarżenia o zbrodnię, ale nikt im nie wierzy. Ich zdaniem, tragedię wywołała eksplozja w składzie broni chemicznej będącej w rękach opozycji. Skład miał być celem ataku syryjskiego lotnictwa, co miało doprowadzić do uwolnienia się gazu. USA, Wielka Brytania i Francja nie mają wątpliwości, że za tragedię odpowiada reżim prezydenta Baszara al-Asada. Żądają umożliwienia kontroli ONZ w bazie syryjskich sił powietrznych i ustalenia, czy są tam ślady broni chemicznej, ale Damaszek nie chce o tym słyszeć.

Prezydent Donald Trump nazwał atak zniewagą dla ludzkości. Z jego rozkazu 7 kwietnia br. armia amerykańska zniszczyła bazę lotnictwa syryjskiego al-Shajrat. Przypomnijmy – Barack Obama ostrzegł Syrię, że użycie broni chemicznej spotka się z ostrą reakcją USA. Rok później reżim użył tej broni, co spowodowało śmierć kilkuset cywilów, jednak jedyną reakcją USA były słowa potępienia. Skutkami obecnego ataku mogą być: wzmocnienie obecności USA w Syrii, zaostrzenie polityki wobec syryjskiego reżimu, ale przede wszystkim odsunięcie perspektywy zakończenia wieloletniej krwawej wojny i pokoju w tej części Bliskiego Wschodu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wojciech Dudkiewicz

* * *

Czekają na reakcję

Reklama

Zamachy w Rosji mają niespodziewane skutki. Pamiętamy doskonale te, które posłużyły Władimirowi Putinowi jako pretekst do rozprawy z niepokornymi Czeczenami, a rosyjska (czy raczej: KGB-owska) wyobraźnia nie ma granic. Zbrodniczy zamach w metrze w Sankt Petersburgu, w wyniku którego śmierć poniosło kilkanaście osób, a kilkadziesiąt zostało rannych, przyciągnął uwagę całego świata. Z wielu powodów, m.in. tego, że nieznana jest reakcja prezydenta Putina. Zamachu miał dokonać pochodzący z Kirgistanu obywatel Rosji, ale czy działał jako „samotny wilk”, czy w ramach większej komórki terrorystów, kto go inspirował itd. – na razie nie wiadomo. Niezależnie od tego można się spodziewać wykorzystania zamachu przeciwko opozycji, która zorganizowała właśnie zupełnie poważne manifestacje antyputinowskie. Gdyby Putin tego nie wykorzystał, chyba nie byłby sobą.

wd

* * *

Liban pełny uchodźców

Wojna w Syrii oddziałuje na cały Bliski Wschód. O pilną pomoc dla Libanu zaapelował premier tego kraju Saad al-Hariri. Jak stwierdził, kraj znajduje się w krytycznej sytuacji: przerastają go obciążenia wywołane goszczeniem 1,5 mln syryjskich uchodźców. Większość żyje w skrajnej nędzy w prowizorycznych obozach – stanowią oni dziś już jedną czwartą mieszkańców tego niewielkiego kraju i stwarzają potężne napięcia. – Jest ogromne napięcie między Libańczykami a Syryjczykami, obawiam się niepokojów społecznych. Liban jest na skraju załamania – powiedział premier.

jk

* * *

Dyktatura Maduro

Wycofanie przez sąd wyroku odbierającego parlamentowi władzę ustawodawczą w Wenezueli nie było przypadkowe – spowodowały je międzynarodowe i krajowe protesty. Cała władza trafiała wszakże w ręce tego sądu, a pośrednio w ręce kontrolującego go lewicowego prezydenta Nicolása Maduro. Próbę pozbawienia parlamentu kompetencji skrytykował arcybiskup Caracas kard. Jorge Liberato Urosa Savino, który zaalarmował o realnej groźbie powstania brutalnej dyktatury. Zwrócił też uwagę na dramatyczny stan gospodarki Wenezueli. Przez lata rządów Hugona Cháveza i jego następcy Nicolása Maduro z 30-milionowego kraju wyemigrowało 2,5 mln obywateli.

wd

* * *

Dym o Gibraltar

Reklama

Nie ma dymu bez ognia. To, że hiszpański statek naruszył wody terytorialne Gibraltaru – brytyjskiego terytorium zamorskiego na półwyspie Iberyjskim – i dopiero okręt wojenny zmusił go do ucieczki, miało konkretne powody. Relacje Londynu z Madrytem są napięte. Ze wstępnych unijnych wytycznych w sprawie negocjacji o Brexicie z UE wynika, że przyznano Hiszpanii prawo weta wobec objęcia Gibraltaru przyszłym porozumieniem handlowym. Brytyjscy politycy sugerują, że mogliby pójść na wojnę, gdyby Hiszpania chciała uzyskać kontrolę nad tym terytorium. Oczywiście, wojny nie będzie, ale dym jest.

jk

* * *

Lenín wygrał

W Ekwadorze, i nie Włodzimierz Iljicz, a Lenín Moreno, na szczęście. Ten lewicowy polityk o włos wygrał wybory prezydenckie jako pierwszy kandydat poruszający się na wózku inwalidzkim w tym państwie i jeden z niewielu na świecie. Kto zna Ekwador, wie, że niepełnosprawność bardzo pomogła mu w zwycięstwie. Na nic zdały się oskarżenia jego kontrkandydata – byłego bankiera Guillermo Lasso, stawiane komisji wyborczej, o fałszerstwa. Niestety, Moreno zapowiada kontynuację programu „socjalizmu XXI wieku” dotychczasowego prezydenta Rafaela Correi.

wd

* * *

Misja abp. Henryka Hosera

Największy „cud” Medjugorie

W Medjugorie ludzie otwierają serca na Boga i docierają do źródeł wiary. Choć przyciąga ich tam pobożność maryjna, to jednocześnie jest to miejsce kultu prawdziwie chrystocentrycznego. Abp Henryk Hoser mówił o tym podczas spotkania z dziennikarzami podsumowującego jego tygodniowy pobyt w tej miejscowości w Bośni i Hercegowinie. Jako osobisty wysłannik papieża Franciszka ordynariusz warszawsko-praski zaznajomił się w tym czasie z różnymi formami prowadzonego tam duszpasterstwa, odbył pieszą pielgrzymkę na Górę Objawień, spotkał się z widzącymi i odprawił Mszę św. dla pielgrzymów. Podkreślił na niej, że największym „cudem” Medjugorie jest indywidualna spowiedź, będąca sakramentem miłosierdzia i zmartwychwstania.

Reklama

– Ludzie doświadczają w tym miejscu sacrum i otwierają się na Boga życia – powiedział abp Hoser. Przypomniał jednocześnie „płodność” tego miejsca, wyrażającą się w ponad 600 powołaniach do życia zakonnego i kapłańskiego. Stwierdził, że bez wątpienia prowadzi się tam skutecznie nową ewangelizację.

Papieski wysłannik podkreślił, że jego zadaniem było zbadanie sytuacji duszpasterskiej w Medjugorie, a nie wypowiadanie się co do prawdziwości maryjnych objawień. Zachęcił do cierpliwości w tej sprawie; stwierdził, że im bardziej problem jest złożony, tym więcej czasu potrzebuje Kościół, by się ostatecznie wypowiedzieć.

RV

* * *

Watykan – Polska

Ks. prof. Chrostowski współautorem księgi jubileuszowej Benedykta XVI

Autorem jednego z esejów zamieszczonych w księdze jubileuszowej, którą z okazji 90. urodzin papieża Benedykta XVI, przypadających 16 kwietnia br., wydała oficyna Libreria Editrice Vaticana, jest ks. prof. Waldemar Chrostowski. Publikacja, zatytułowana „Cooperatores Veritatis” (Współpracownicy Prawdy), ukazuje się w dwóch językach – włoskim i angielskim.

Autorzy pozostałych tekstów to: Richard A. Burridge, Manlio Simonetti, Brian E. Daley, Olegario González de Cardedal, Mario de França Miranda, Ioannis Kourempeles, Remi Brague, Maximilian Heim, Christian Schaller, Anne-Marie Pelletier, Nabil el-Khoury i Inos Biffi. Wielu z nich, podobnie jak ks. prof. Chrostowski, to laureaci Nagrody Ratzingera. Wyróżnienie to przyznawane jest przez watykańską Fundację Josepha Ratzingera-Benedykta XVI.

Reklama

Prezentacja księgi odbyła się 6 kwietnia br. w Kolegium „Augustinianum” w Rzymie. Wydawcami są Pierluca Azzaro i ks. Federico Lombardi, były rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej, a obecnie przewodniczący Fundacji. Uroczysty wykład, zatytułowany „Symfonia miłości i prawdy w wolności”, wygłosił kard. Kurt Koch, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

KAI

* * *

Prawdziwa cywilizacja nie polega na sile, ale jest owocem zwycięstw nad samym sobą, nad mocami niesprawiedliwości, egoizmu i nienawiści, które są zdolne zniekształcić prawdziwe oblicze człowieka.
Jan Paweł II

* * *

Krótko

• W petersburskim metrze w zamachu terrorystycznym zginęło 14 osób, a ok. 50 zostało rannych. W dniu zamachu, 3 kwietnia br., rosyjski prezydent Władimir Putin przebywał właśnie w Sankt Petersburgu, gdzie spotkał się z Aleksandrem Łukaszenką. Domniemanym sprawcą zamachu jest Akbarżon Dżaliłow, urodzony w Kirgistanie obywatel Rosji.

• Parlament Europejski poparł zniesienie przez UE wiz dla obywateli Ukrainy. Wejście w życie decyzji zależy teraz tylko od krajów unijnych. Te się jednak ociągają.

• Brytyjski „The Times”, powołując się na anonimowe źródło, podał, że jesienią Polska i Węgry otrzymają ultimatum w sprawie przyjęcia uchodźców. Za niedostosowanie się do dyktatu Brukseli mają grozić wysokie kary finansowe.

• Migranci, którzy próbują się przedostać do UE szlakiem bałkańskim, są narażeni na przemoc i maltretowanie przez policję. Nie mają też szansy na uczciwe postępowanie azylowe – wynika to z raportu międzynarodowej organizacji humanitarnej Oxfam.

Reklama

• Liczba dzieci, które przyjdą na świat w rodzinach muzułmańskich w 2035 r., przekroczy o 1 mln liczbę nowo narodzonych w rodzinach chrześcijańskich – zapowiadają demografowie z amerykańskiego niezależnego ośrodka Pew Research Center.

• Instytut Globalnej Odpowiedzialności przedstawił raport, z którego można się dowiedzieć, że sieć Lidl zostawia w Czechach 0,01 proc. zysku. Podobnych wyników można się spodziewać w innych krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

• Scott M. Gordon – sędzia Sądu Najwyższego stanu Kalifornia odrzucił prośbę polskiego reżysera Romana Polańskiego o zakończenie jego sprawy sprzed 40 lat o gwałt na nieletniej i umożliwienie mu podróży do USA bez groźby narażenia się na aresztowanie.

2017-04-11 09:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Peregrynacja obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski

2025-04-06 10:42

[ TEMATY ]

ordynariat polowy

Matka Boża Łaskawa Strażniczka Polski

Karolina Krasowska

Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz

W parafiach wojskowych Ordynariatu Polowego trwa peregrynacja kopii obrazu Matki Bożej Łaskawej Strażniczki Polski. Wczoraj obraz przybył do Garnizonu Międzyrzecz. W jego powitaniu wziął udział biskup polowy Wiesław Lechowicz.

Od 5 lat kopia obrazu peregrynuje po całej Ojczyźnie. W Roku Jubileuszowym nawiedza parafie Ordynariatu Polowego. W sobotę 5 kwietnia w kaplicy garnizonowej w Międzyrzeczu odbyło się jego uroczyste powitanie. Uroczystej Mszy św. na wprowadzenie obrazu, z udziałem kadry dowódczej, żołnierzy, pracowników wojska, rodzin wojskowych i funkcjonariuszy Garnizonu Międzyrzecz, przewodniczył biskup polowy Wiesław Lechowicz.
CZYTAJ DALEJ

Głos Boga jest pierwszym źródłem życia

2025-04-06 15:07

[ TEMATY ]

sanktuarium Otyń

Wielkopostne czuwanie kobiet

Karolina Krasowska

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

Wrażenie podczas spotkania robił kościół pełen kobiet

„Córka Głosu” – pod takim hasłem w sanktuarium w Otyniu odbyło się wielkopostne czuwanie dla kobiet.

Był czas na konferencję, modlitwę wstawienniczą, adorację Najświętszego Sakramentu i oczywiście Eucharystię. Czuwanie, które odbyło się 5 kwietnia, poprowadziła Wspólnota Ewangelizacyjna „Syjon” wraz z zespołem, a konferencję skierowaną do pań, które wyjątkowo licznie przybyły tego dnia na spotkanie, wygłosiła Justyna Wojtaszewska. Liderka wspólnoty podzieliła się w nim osobistym doświadczeniem swojego życia. – Konferencja jest zbudowana na moim świadectwie życia kobiety, która doświadczyła nawrócenia przez słowo Boże i która każdego dnia, kiedy to słowo otwiera, zmienia przez to swoją rzeczywistość. Składając swoje świadectwo chciałam zaprosić kobiety naszego Kościoła katolickiego do wejścia na tą drogę, żeby nauczyć się życia ze słowem Bożym i tak to spotkanie dzisiaj przygotowaliśmy, żeby kobiety poszły dalej i dały się zaprosić w tą zamianę: przestały analizować, zamartwiać się, tylko, żeby uczyły się tego, że głos Boga jest pierwszym źródłem życia, z którego czerpiemy każdego dnia. Taki jest zamysł tego spotkania, dlatego nazywa się ono „Córka Głosu” – mówi liderka Wspólnoty Ewangelizacyjnej „Syjon”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję