Reklama

Głos z Torunia

Słowo pasterskie z okazji 25. rocznicy ustanowienia diecezji toruńskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Umiłowani Diecezjanie!

Zbliża się 25. rocznica ustanowienia naszej diecezji przez św. Jana Pawła II, który bullą „Totus Tuus Poloniae populus” z 25 marca 1992 r. dokonał reorganizacji struktur kościelnych w Polsce. Doniosła decyzja Ojca Świętego miała na celu „pełniejsze dostosowanie misji Kościoła – czyli wszechstronnie pojętej ewangelizacji – do warunków i wymagań, jakie stawiają czasy, w których żyjemy, i w których wypadnie żyć następnym pokoleniom na naszej ojczystej ziemi (Jan Paweł II, List do Kościoła w Polsce, 25 marca 1992, n. 2).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zbliżający się jubileusz diecezji jest dla nas szczególną okazją, by wspólnie dziękować Bogu za Kościół lokalny, pochylić się nad nim z wiarą i miłością, oraz ufnie spojrzeć w przyszłość ze świadomością, że Jezus Chrystus jest z nami przez wszystkie dni aż do skończenia świata.

Wspólne dziękczynienie

Reklama

Chrześcijanin to człowiek żyjący w ciągłym dziękczynieniu za wielkie rzeczy, które Bóg nam czyni. Całe życie chrześcijanina, co więcej – nawet życie całego Kościoła, polega – według św. Pawła Apostoła – na łączeniu ustawicznym dziękczynienia i prośby. Przedmiotem chrześcijańskiego dziękczynienia, aczkolwiek towarzyszą mu różne wydarzenia, jest zwłaszcza królestwo Boże, tajemnica Chrystusa, głoszenie Ewangelii, owoce odkupienia i Kościół, będący „w Chrystusie niejako sakramentem, czyli znakiem i narzędziem wewnętrznego zjednoczenia z Bogiem i jedności całego rodzaju ludzkiego” (Sobór Watykański II, „Lumen Gentium” 1).

W uroczystość Zwiastowania Pańskiego wspólnie dziękować będziemy Bogu za nasz Kościół lokalny, diecezję toruńską. „Diecezję – uczy Sobór Watykański II – stanowi część ludu Bożego, powierzona pieczy pasterskiej biskupa i współpracujących z nim kapłanów, tak by trwając przy swym pasterzu i zgromadzona przez niego w Duchu Świętym przez Ewangelię i Eucharystię, tworzyła Kościół lokalny, w którym prawdziwie obecny jest i działa jeden, święty, katolicki i apostolski Kościół Chrystusowy” (DB 11).

Jest i działa zatem w naszej diecezji Kościół zbudowany przez Chrystusa na Piotrze – Opoce i na fundamencie Apostołów, ożywiany Duchem Świętym, wyposażony w Słowo Boże i sakramenty święte, zjednoczony we wspólnocie wiary i miłości, posłany w imię Pana z Dobrą Nowiną dla wszystkich, którzy pragną bliskości i miłości Boga w swoich sercach.

Reklama

A jakże nie dziękować Bogu za pierwsze ćwierćwiecze życia rodziny diecezjalnej i dar czasu wspólnie przeżywanego? Czas jest darem Boga dla każdego z nas, dla naszych rodzin i całych społeczności. W liście skierowanym do Kościoła na progu trzeciego tysiąclecia św. Jan Paweł II napisał: „W chrześcijaństwie czas ma podstawowe znaczenie. W czasie zostaje stworzony świat, w czasie dokonuje się historia zbawienia, która osiąga swój szczyt w pełni czasu Wcielenia i swój kres w chwalebnym powrocie Syna Bożego na końcu czasów. Czas staje się w Jezusie Chrystusie Słowie Wcielonym, wymiarem Boga, który jest wieczny sam w sobie” („Tertio millennio adveniente”, 10). Dlatego Kościół docenia miarę czasu w liturgii oraz w życiu poszczególnych osób i całych społeczności, zwłaszcza poprzez obchody doniosłych rocznic i jubileuszy w życiu małżeńskim, kapłańskim i zakonnym, w życiu kościelnym i narodowym. Każdy jubileusz, w myśl psalmisty „jubilate Deo cum laetitia” – „chwalcie Boga z radością” – jest dla nas wezwaniem, by wielbić Pana radosnymi sercami i dziękować za dar czasu zanurzonego w historii zbawienia.

Pochyleni nad Kościołem z wiarą i miłością

Chrześcijańskie wyznanie wiary zawiera słowa „wierzę w jeden, święty, powszechny i apostolski Kościół”. Słowo „Kościół” oznacza „zwołanie” i wskazuje na zgromadzenie tych, których Słowo Boże zwołuje, by utworzyli lud Boży. Karmieni Ciałem Chrystusa, sami stają się oni Ciałem Chrystusa i poszczególnymi Jego członkami. Jezus jest krzewem winnym, a my jesteśmy Jego latoroślami. Nasza więź z Chrystusem w Kościele ma charakter organiczny. Pan żyje w nas i poprzez nas spełnia się Jego posłannictwo w świecie. Trzeba zatem widzieć w Kościele nie tylko element ludzki, ale i Boski. Trzeba oczyma wiary widzieć w nim Mistyczne Ciało Chrystusa. Zrozumiał to Szaweł, prześladowca chrześcijan, gdy pod bramą Damaszku objawił się mu Chrystus i zapytał czemu Go prześladuje. Zrozumiał, że ukrzyżowany i zmartwychwstały Chrystus żyje i działa w swoich wyznawcach. Nawrócony na wiarę chrześcijańską Paweł Apostoł głosił tym, których on doprowadził do tej wiary: „Jesteście Ciałem Chrystusa i Jego członkami” (1 Kor 12, 27). Nauka apostolska zadaje kłam sloganowi: „Jezus tak, Kościół nie”. Nie da się bowiem rozdzielić Jezusa i Kościoła.

Reklama

Przeżywany jubileusz diecezji skłania nas do tego, abyśmy odnowili w sobie nie tylko autentyczną wiarę i zaufanie okazywane Kościołowi, ale także szczerą miłość do Kościoła, który jest jak matka, bo daje życie, karmi i wychowuje. Matkę się kocha i szanuje. Matce niesie się pomoc. Dobry syn czy córka o matce źle nie mówi.

Kiedy na spotkaniu z młodymi katolikami naszej diecezji rzuciłem pytanie, „dlaczego kochacie Kościół i czujecie się z nim związani”, usłyszałem budujące odpowiedzi. Ktoś powiedział, że kocha Kościół, bo kocha Jezusa, który żyje w Kościele. Ktoś inny zaś posłużył się słowami św. Pawła: „Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie” (Ef 5,25). Skoro Chrystus tak bardzo ukochał Kościół, że oddał za niego swoje życie, moje serce też bije dla Kościoła.

Spojrzenie w przyszłość

Jubileusz naszej diecezji zamyka jej pierwszy rozdział i otwiera nowy. Patrzymy w przyszłość z chrześcijańską nadzieją, pamiętając, że Jezus Chrystus jest Emanuelem, Bogiem z nami. Patrzymy także ze świadomością zadań i wyzwań, jakie niosą w sobie nowe czasy.

Do głównych zadań Kościoła w każdym czasie należy ewangelizacja. „Cała misja Kościoła – głosił św. Jan Paweł II – koncentruje się i rozwija właśnie w ewangelizacji, ona bowiem jest łaską i mandatem, który Jezus powierzył mu na początku jego drogi życiowej” („Christifidelis laici”, 33). Głosząc Ewangelię, Kościół temu jedynie pragnie służyć, ażeby każdy człowiek mógł odnaleźć Chrystusa, aby Chrystus mógł z każdym iść przez życie.

Reklama

Cały pontyfikat Ojca Świętego Jana Pawła II był dla Kościoła mocnym wezwaniem do nowej ewangelizacji, czyli głoszenia Ewangelii z nową gorliwością, nowymi metodami i z zastosowaniem nowych środków wyrazu. Chodzi bowiem o to, by dać odpowiedź spójną, trafną i przekonywującą, zdolną umocnić wiarę katolicką w jej podstawowych prawdach, w jej wymiarze indywidualnym, rodzinnym i społecznym. Ostatecznym celem nowej ewangelizacji jest kształtowanie dojrzałych wspólnot kościelnych, w których wiara ujawnia się i urzeczywistnia w całym swoim pierwotnym znaczeniu jako przylgnięcie do osoby Chrystusa i do Jego Ewangelii, jako spotkanie i zjednoczenie z Chrystusem, jako życie w duchu miłości i służby.

Oto, Najmilsi, fundamentalny program duszpasterski dla naszej diecezji na dalsze lata jej życia i działalności. Diecezja ustanowiona przed 25 laty dla pełniejszego dostosowania misji Kościoła do warunków i wymagań nowych czasów ma z nowym zapałem kształtować siebie jako żywą wspólnotę wiary wyznawanej przez przyjęcie Słowa Bożego, sprawowanej w sakramentach i przeżywanej w miłości, która jest duszą chrześcijańskiego życia moralnego.

Zachęcam Was, Drodzy Diecezjanie, do radosnego świętowania jubileuszu diecezjalnego w waszych parafiach. Zapraszam też serdecznie na główną celebrację obchodów rocznicowych do bazyliki katedralnej Świętych Janów w Toruniu, gdzie 25 marca (sobota), o godz. 11 odbędzie się uroczysta liturgia pod przewodnictwem Nuncjusza Apostolskiego w Polsce.

Niech dobry Bóg, który obdarował nas licznymi łaskami w pierwszym ćwierćwieczu życia diecezjalnego, błogosławi nam na dalsze lata we wspólnocie Kościoła.

Dziękując Bogu za Kościół toruński, wszystkim z serca błogosławię.

2017-03-16 08:02

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz to święto nas wszystkich

Niedziela sandomierska 25/2018, str. V

[ TEMATY ]

jubileusz

konferencja

diecezja

Ks. Adam Stachowicz

Konferencja prasowa z racji jubileuszu

Konferencja prasowa z racji jubileuszu

13 czerwca w Kurii diecezjalnej w Sandomierzu odbyła się konferencja prasowa przed głównymi obchodami 200-lecia powstania diecezji oraz spotkanie promocyjno-wydawnicze publikacji związanych z obchodzonym jubileuszem

Wkonferencji wzięli udział bp Krzysztof Nitkiewicz, ks. Paweł Rytel-Andrianik, rzecznik prasowy Konferencji Episkopatu Polski, dr Paulina Guzik, redaktor programu TVP1 „Między ziemią a niebem”, ks. Piotr Tylec, historyk i dyrektor Biblioteki Diecezjalnej oraz ks. Leszek Pachuta, dyrektor Wydawnictwa Diecezjalnego i Drukarni w Sandomierzu, a spotkanie poprowadził ks. Tomasz Lis, rzecznik Kurii. Obecni byli przedstawiciele lokalnych stacji telewizyjnych, rozgłośni radiowych, agencji informacyjnych oraz dziennikarze prasowi. Zaproszeni zostali także autorzy publikacji jubileuszowych.
CZYTAJ DALEJ

Warszawa: chłopczyk w Oknie Życia u loretanek

2025-07-13 15:51

[ TEMATY ]

Okno Życia

Caritas

W sobotni wieczór siostry loretanki z Warszawy znalazły w Oknie Życia noworodka. Chłopiec jest szóstym dzieckiem, które tam trafiło. „Na początku byłyśmy trochę w stresie, ale bardzo szybko przyszła wdzięczność za życie, które zostało uratowane” – mówi Radiu Watykańskiemu-Vatican News s. Wioletta Ostrowska CSL, asystentka generalna Zgromadzenia Sióstr Loretanek.

Okno Życia znajduje się w Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Loretanek w Warszawie. Po raz ostatni dziecko trafiło do tego miejsca w 2020 roku. „Mamy dość dużo alarmów, bo jest sporo fałszywych” – mówi nasza rozmówczyni. Tym razem jednak sygnał okazał się prawdziwy. „W godzinie Apelu Jasnogórskiego okazało się, że było zawiniątko w oknie życia, nie wiedziałyśmy co to jest, ale kiedy wyjęłyśmy, to był chłopczyk, w naszej ocenie wyglądający zdrowo, bardzo ładnie. Chłopczyk świeżo po urodzeniu” – opowiada s. Wioletta Ostrowska.
CZYTAJ DALEJ

Ukraina będzie miała nowego premiera? Zełenski złożył propozycję

2025-07-14 15:02

[ TEMATY ]

Ukraina

Wołodymyr Zełenski

nowy premier

PAP/EPA

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas spotkania

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek, że zaproponował wicepremierce Julii Swyrydenko, by stanęła na czele rządu i znacząco zmodyfikowała jego prace. Swyrydenko pełni obecnie funkcję pierwszego wicepremiera Ukrainy, kieruje też resortem gospodarki.

Zełenski poinformował o tej propozycji na Telegramie po spotkaniu z polityk.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję