Wielu kalwaryjskich pielgrzymów podkreśla, że roraty w beskidzkim sanktuarium mają swoisty urok i są równocześnie głębokim przeżyciem duchowym. W przyciemnionym i oświetlanym stopniowo podczas liturgii wnętrzu bazyliki, rozbrzmiewają tradycyjne pieśni adwentowe. Wszystko to nadaje kalwaryjskim roratom niepowtarzalny charakter. Franciszkanie zapraszają na udział w roratach całe rodziny wraz z dziećmi.
Roratnie czuwania modlitewne w kalwaryjskiej bazylice rozpoczyna codziennie w dni powszednie o godz. 5.55 śpiew: „Rorate caeli”, następuje odsłonięcie cudownego obrazu i śpiew: „Zawitaj ranna Jutrzenko” i sprawowana jest Msza św. z krótką homilią.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Sanktuarium pasyjno-maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej jest najstarszą i największą w Polsce kalwarią. Jej nazwa pochodzi od nazwiska założyciela – wojewody krakowskiego, Mikołaja Zebrzydowskiego.
Kalwaria Zebrzydowska była ulubionym miejscem modlitwy bł. Jana Pawła II. Od najmłodszych lat Karol Wojtyła przybywał tu ze swoim ojcem z pobliskich Wadowic. Pielgrzymował też jako kapłan i arcybiskup oraz dwukrotnie (w 1979 i 2002 r.) jako papież. Rocznie przybywa tu ponad milion pielgrzymów z kraju i zagranicy.