Reklama

Z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Audiencja generalna

Miłość fundamentem nadziei

Podstawą nadziei chrześcijańskiej jest miłość, którą sam Bóg żywi wobec każdego z nas – powiedział Franciszek 15 lutego br. podczas audiencji generalnej. Zaznaczył, że nadzieja ta jest niezwykłym darem, a my sami jesteśmy powołani, aby z pokorą i prostotą stać się jego „kanałami” dla wszystkich.

Komentując początek 5. rozdziału Listu do Rzymian (5, 1-5), Papież zauważył, że św. Paweł zachęca nas dwukrotnie, by się chlubić. Najpierw – byśmy chlubili się obfitością łaski, którą przez wiarę jesteśmy przepojeni w Jezusie Chrystusie. Ojciec Święty wyjaśnił, że chodzi tutaj o to, byśmy odczytywali wszystko w świetle Ducha Świętego i zdali sobie sprawę, iż wszystko jest łaską – głównym sprawcą w dziejach jest bowiem sam Bóg. Dalej – św. Paweł zachęca nas, byśmy chlubili się z ucisków, ponieważ pokój, który daje nam Bóg, nie jest brakiem trosk, rozczarowań, niedostatków, motywów cierpienia – jest natomiast łaską doświadczenia, że Bóg nas kocha i że zawsze jest u naszego boku, a to rodzi cierpliwość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

KAI

Franciszek powiedział

Uniwersytet miejscem dialogu

Reklama

Podczas swojej wizyty na powstałym przed 25 laty rzymskim uniwersytecie państwowym Roma Tre 17 lutego br. Ojciec Święty zwrócił uwagę na znaczenie uniwersytetu jako miejsca dialogu – nie może on być tylko szkołą, w której słucha się profesorów. Franciszek skrytykował uniwersytety ideologiczne, elitarne, na których przygotowuje się funkcjonariuszy danej ideologii. Tam, gdzie nie ma dialogu, przyjaźni, nie ma uniwersytetu. Uczelnia powinna być miejscem, gdzie uczy się żyć prawdą, dobrem i pięknem. To droga uniwersytecka, która nigdy się nie kończy. W tym kontekście Ojciec Święty podkreślił znaczenie obecności absolwentów uniwersytetów.

Papież zauważył, że człowiek w swoim życiu jest podobny do bramkarza, który łapie piłkę. Czasami trzeba brać życie takim, jakie jest, bez lęku, z nieoczekiwanego kierunku. Franciszek podkreślił znaczenie dążenia do jedności, będącej czymś całkowicie różnym od uniformizmu: jedności w różnorodności. Zwrócił uwagę, że żyjemy w czasach globalizacji, jak kula, gdzie wszystko jest jednakowo odległe, ale także wielościan, gdzie każda kultura zachowuje swoje cechy. Sprzyja to rozwojowi kultury. Zagrożeniem jest dzisiaj uniformistyczne pojmowanie globalizacji – to niszczy. Prawdziwa jedność tworzy się w różnorodności. Tak się tworzy wspólną ojczyznę: szanując odrębności.

KAI

Ojciec Święty do Polaków

Przypomnienia dla Europy

Pozdrawiam przybyłych na audiencję polskich pielgrzymów. Wczoraj wspominaliśmy świętych patronów Europy: Cyryla, mnicha, i Metodego, biskupa. Ci dwaj bracia, pochodzący z Salonik, przynieśli Ewangelię narodom słowiańskim. Także dzisiaj przypominają oni Europie i nam wszystkim o potrzebie zachowania jedności wiary, tradycji i kultury chrześcijańskiej oraz życia na co dzień Ewangelią. Wam wszystkim, którzy te wyzwania podejmujecie i wspieracie swoją modlitwą, z serca błogosławię.

Audiencja generalna, 15 lutego 2017 r.

RV

„Anioł Pański”

Nie wolno się mścić

Reklama

W Watykanie 19 lutego br. podczas modlitwy „Anioł Pański” Franciszek przypomniał, że zemsta nigdy nie prowadzi do rozwiązania konfliktów. – Wolno nam szukać sprawiedliwości; naszym obowiązkiem jest czynienie sprawiedliwości. Nie wolno nam natomiast mścić się ani w żaden sposób podsycać zemsty jako wyrazu nienawiści i przemocy – stwierdził Ojciec Święty. Jego zdaniem, „jesteśmy wezwani, aby wszystkim odpowiedzieć dobrem, które ma swoje własne strategie, inspirowane przez miłość”.

RV

Rekolekcje kurialne

W duchu franciszkańskim

Włoski franciszkanin o. Giulio Michelini OFM poprowadzi w dniach 5-10 marca br. rekolekcje dla Ojca Świętego i Kurii Rzymskiej. Tematem rekolekcji będą męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa według św. Mateusza. Odbędą się one w domu rekolekcyjnym paulistów Casa Divin Maestro w Ariccii pod Rzymem. O. Michelini specjalizuje się w teologii biblijnej, jest też germanistą. Obecnie wykłada w Instytucie Teologicznym w Asyżu.

RV

Z twittera papieża Franciszka

Kultura odrzucenia nie jest Jezusowa. Drugi człowiek to mój brat, ponad barierami narodowości, pochodzenia społecznego czy religii.

2017-02-22 10:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

2026-01-15 09:29

[ TEMATY ]

Ks. Krzysztof Młotek

Glossa Marginalia

Adobe Stock

Prorok Natan wchodzi do Dawida z opowieścią. Mówi o bogaczu, który zabiera ubogiemu jedyną owieczkę. Obraz dotyka najczulszego miejsca: owca rośnie w domu jak córka. Przypowieść (māšāl) ma formę sprawy sądowej. Dawid słyszy ją jak skargę i od razu staje w roli sędziego. Zapala się jego gniew. Pada przysięga: «Na życie Pana». Pada też wyrok: odda poczwórnie. Ten szczegół brzmi jak echo Prawa o zadośćuczynieniu za skradzioną owcę. Król rozpoznaje zło cudze, a własne nosi pod płaszczem władzy. Natan wypowiada zdanie jak ostrze: «Ty jesteś tym człowiekiem». Natan nie prowadzi sporu o szczegóły. On otwiera sumienie. Król zostaje doprowadzony do punktu, w którym sam wypowiedział prawdę. W dalszych wersetach brzmi teologiczne jądro: wzgarda wobec Pana. Grzech zaczyna się od odwrócenia się od daru. Przemoc rodzi przemoc. Miecz wchodzi do domu. Wina Dawida dotknęła Uriasza, a potem dotyka też dziecka. Tekst mówi o tajemnicy odpowiedzialności króla, który niesie w sobie los ludu. Dawid wypowiada: «Zgrzeszyłem przeciw Panu». Jedno zdanie wystarcza. Nie ma tu targowania się ani alibi. Natan ogłasza przebaczenie: «Pan odpuszcza ci grzech. Nie umrzesz». Miłosierdzie nie unieważnia skutków, a otwiera przyszłość. Dawid błaga o życie dziecka postem i leżeniem na ziemi. Starsi z domu nalegają, aby wstał. Dawid pozostaje na ziemi i odmawia posiłku. Pokuta przybiera kształt milczenia przed Bogiem. Skrucha prowadzi do modlitwy, w której człowiek nie ukrywa się ani przed Bogiem, ani przed sobą. W tle stoi modlitwa Izraela, która później zabrzmi w psalmie: «Zmiłuj się nade mną, Boże».
CZYTAJ DALEJ

Wielka Brytania: już 700 duchownych anglikańskich przeszło na katolicyzm

2026-01-30 18:14

[ TEMATY ]

Anglia

Karol Porwich/Niedziela

W latach 1992-2024 około 700 duchownych, w tym 16 biskupów, z Kościoła anglikańskiego w Wielkiej Brytanii przeszło do Kościoła katolickiego. Wynika to z danych zebranych i opracowanych przez i Ośrodek Benedykta XVI na St Mary’s Twickenham University w Londynie na zlecenie działającego od 1896 roku Stowarzyszenia św. Barnaby, zajmującego się pomocą duszpasterską, prawną i finansową dla duchownych i osób konsekrowanych z innych wyznań chrześcijańskich, którzy chcą stać się katolikami.

Spośród około 700 anglikańskich duchownych - konwertytów na katolicyzm, 486 zostało katolickimi kapłanami, a 5 diakonami stałymi. 69 proc. zostało wyświęconych dla diecezji w Anglii i Walii, pozostali dla diecezji na świecie lub w zgromadzeniach zakonnych, do których wstąpili. Nieliczne przypadki powrotu do Kościoła anglikańskiego miały miejsce głównie w latach 90. XX wieku.
CZYTAJ DALEJ

Nauczyciel bije dziecko? Między ideałem a bezradnością

2026-01-30 21:22

[ TEMATY ]

Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

Andrzej Sosnowski

Przemoc w szkole zawsze jest złem – bez względu na okoliczności. Ale jeśli kolejne dramatyczne zdarzenia z udziałem nauczycieli i uczniów sprowadzimy wyłącznie do potępienia jednostki, przeoczymy systemowy problem, który narasta od lat. W Głogowie nauczyciel techniki miał dopuścić się agresji wobec 12-letniego ucznia. Sprawa trafiła do prokuratury. To nie tylko incydent. To sygnał alarmowy.

Zacznijmy jasno: nauczyciel nie ma prawa bić, szarpać ani wyzywać ucznia. Każdy taki czyn jest naruszeniem prawa, etyki zawodowej i zaufania społecznego. Obdukcja, zgłoszenie na policję i do prokuratury – to naturalna, konieczna droga. Odpowiedzialność indywidualna musi zostać wyciągnięta.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję