Reklama

Polska zawsze jest najważniejsza

Zbiór znakomitej publicystyki spod znaku Białego Kruka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sprawa, o której trzeba koniecznie powiedzieć, to niezwykła, niesamowita szansa, która się nie zdarzyła żadnemu pokoleniu Polaków – to kwestia Ukrainy. To rodząca się na naszych oczach zmiana geopolitycznego kształtu Europy, która daje Polsce szansę na miarę pierwszych Piastów i pierwszych Jagiellonów. To moment, który może być zwrotny w historii Europy, a na pewno w historii Polski”.

To fragment tekstu autorstwa Antoniego Macierewicza zamieszczonego w wydanej niedawno przez krakowskie wydawnictwo Biały Kruk książce „Polskość jest przywilejem”. Publikacja opatrzona podtytułem „Antologia publicystyki patriotycznej” to zbiór tekstów opublikowanych na przestrzeni lat 2012-16 na łamach wydawanego przez tę oficynę ogólnopolskiego miesięcznika „Wpis. Wiara, Patriotyzm i Sztuka”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Wydawca (Leszek Sosnowski) zdecydował się na wybranie spośród ponad 70 numerów pisma tekstów najlepszych, najciekawszych, najwartościowszych i najbardziej aktualnych, co widać choćby po zacytowanym na wstępie wystąpieniu min. Macierewicza. Takich, które zebrane w postaci książkowej zapewnią lekturę na najwyższym poziomie. Tematyka tekstów zebranych w tomie jest zróżnicowana, ale łączy je jedno: patriotyzm. Mamy więc w „Polskości” artykuły historyczne, polityczne, gospodarcze, religijne i kulturalne. Są wywiady, reportaże z różnych stron kraju, teksty polemiczne i eseistyczne, a także arcyciekawe analizy, np. rynku mediów.

Zebrane w tomie teksty wyszły spod piór znanych i cenionych autorów, którzy już nie raz udowodnili swoją naukową i pisarską wybitność. Są wśród nich m.in.: historyk i sowietolog prof. Andrzej Nowak, minister w Kancelarii Prezydenta RP odpowiedzialny za sprawy międzynarodowe prof. Krzysztof Szczerski, wspomniany minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, poseł PiS Janusz Szewczak, ekonomista z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Artur Śliwiński, teolog i biblista ks. prof. Waldemar Chrostowski, mediewista z Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Krzysztof Ożóg, fotografik Adam Bujak czy prezes wydawnictwa Biały Kruk Leszek Sosnowski. Autorzy „Polskości” od dawna współpracują z wydawnictwem Biały Kruk, publikując w tej oficynie swoje książki i artykuły.

Sporo tekstów w tomie poświęcono aktualnej pozycji i roli Polski na arenie międzynarodowej: w Europie Środkowej, Unii Europejskiej i na świecie. Historyk z Akademii Sztuki Wojennej dr Marek P. Deszczyński pisze m.in. o dziejach jakże dziś aktualnej idei Międzymorza, prof. Szczerski kreśli najważniejsze zadania dla polskiej polityki zagranicznej i przybliża międzynarodową aktywność nowego rządu.

Reklama

Z kart tej pięknie wydanej książki przebija tęsknota za Polską wielką, ważną, znaczącą politycznie i gospodarczo na arenie międzynarodowej, w Europie i świecie, taką, z którą liczyliby się wszyscy. Tęsknota za krajem grającym pierwsze skrzypce w polityce międzynarodowej i szanowanym przez największych. Ale publicystyka zawarta w książce to nie tylko chęci. To także realne recepty, jak dojść do pożądanego stanu. To propagowana i dziś realizowana przedwojenna idea Międzymorza. To opisywane dyplomatyczne inicjatywy prezydenta RP Andrzeja Dudy, jego wizyty zagraniczne, spotkania i rozmowy, świetne relacje z przywódcami Estonii, Chorwacji czy Węgier. To tematyka polityczna stale obecna na łamach „Wpisu”, a tym samym i w wydanej właśnie „Polskości”.

To także recepty ekonomiczne kreślone z rozmachem przez posła, wiceprzewodniczącego Komisji Finansów Publicznych Janusza Szewczaka oraz prof. Śliwińskiego. Ich pomysły związane z systemem bankowym i krajową gospodarką zasługują na baczną uwagę i można mieć pewność, że zapoznają się z nimi najważniejsi ludzie w państwie.

Druga ważna idea przyświecająca publicystyce zebranej w „Polskości” to kształtowanie świadomości Polaków. Przekonywanie ich o własnej wielkości (przypomnijmy: „Polsko, uwierz w swoją wielkość” – głosi tytuł innej książki Białego Kruka), dorobku cywilizacyjnym i kulturalnym, wspaniałej historii i wielkich wyzwaniach, jakie przed Polakami stoją. Szczególnie niezmordowany w tej misji jest prof. Nowak, który od dawna w książkach wydawanych w krakowskiej oficynie – w tym także w „Polskości” – stara się wprowadzić rodaków na ścieżkę duchowej (i nie tylko duchowej) wielkości oraz szlachetnej dumy.

Reklama

W tomie znajdziemy także sporą porcję historii. Prof. Ożóg przybliża sylwetkę Kazimierza Odnowiciela, zapomnianego dziś władcy o wielkich zasługach dla XI-wiecznej Polski, dr hab. Martyna Deszczyńska przypomina dramatyczne (a jakże dziś aktualne!) dzieje konfederacji targowickiej, dr Justyna Chłap-Nowakowa opisuje początki i rozwój języka polskiego, a dr Deszczyński omawia historię polskiej floty wojennej. Jakby dla przeciwwagi w tomie znajdziemy też teksty poświęcone współczesnej Polsce, i to Polsce prawdziwej, tej lokalnej, w małych miastach, miasteczkach i wsiach (tu prym wiedzie Paweł Stachnik). W reportażach przeczytamy o uchodźcach z ogarniętego wojną ukraińskiego Donbasu, którzy znaleźli bezpieczną przystań w niewielkich Rybakach k. Olsztyna. O podlaskim Drohiczynie i diecezjalnych dożynkach w Kamionnie, gdzie delegacje parafii przygotowały „aż 77 bardzo pięknych wieńców dożynkowych”. I o Domu Ulgi w Cierpieniu im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim, stworzonym jakby z niczego i wspaniale prowadzonym przez ks. Pawła Anioła.

Jakie wnioski wypływają z lektury najnowszej publikacji Białego Kruka? Najważniejszy z nich jest taki: Polska to wartość, o którą należy dbać, troszczyć się i zabiegać. To wartość, którą należy się szczycić przed innymi, nawet gdyby oni sami nie bardzo tego chcieli. Bo Polska zawsze była i jest najważniejsza.

„Polskość jest przywilejem”. Teksty: Adam Bujak, Adam Sosnowski, Andrzej Nowak, Artur Śliwiński i in., 296 str., 16,8 x 23,8 cm, papier kredowy 150 g, twarda oprawa, 106 ilustracji.

* * *

Oferta dla czytelników „Niedzieli”

Czytelnikom „Niedzieli” polecamy zamówienie publikacji „Polskość jest przywilejem” (cena det. 40,95 zł) bezpośrednio w wydawnictwie Biały Kruk za 29 zł!

Przy zakupie publikacji „Polskość jest przywilejem” – „Historia i polityka” prof. Andrzeja Nowaka za 50 zł i przesyłka gratis!

By złożyć zamówienie, wystarczy zadzwonić pod numer telefonu: 12 260 32 90 lub 12 254 56 02. Można również wysłać e-mail na adres: marketing@bialykruk.pl.

Koszty przesyłki (12 zł) przy zamówieniach powyżej 120 zł pokrywa wydawnictwo.

2017-02-01 10:02

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Plecak pełen wrażeń

Kiedy pociecha zaczyna czytać samodzielnie, rodzic czuje się zwolniony z obowiązku głośnego czytania. To wielka szkoda, ponieważ to m.in. przez wspólne czytanie (nawet tym starszym) powstaje więź, dzięki której można obserwować reakcje swojego dziecka, poznawać je, wspólnie rozwiązywać problemy, a także rozmawiać o jego emocjach i odczuciach. O tym, jak odpowiednio dobrać literaturę dla najmłodszych i jakie książki warto włożyć do plecaka na czas wakacyjnych podróży, opowiedzą Genowefa Surniak, wicedyrektor Zespołu Szkół Animatorów Kultury we Wrocławiu, oraz Dorota Szczęśniak, nauczyciel Zespołu Szkół Animatorów Kultury we Wrocławiu

„Współczesne dzieci są bardzo zmęczone. Odpowiada za to hałas, chaos, bałagan, a przede wszystkim pośpiech. Pomocne mogą tu być odpowiednio dobrane teksty, jak np. bajki relaksacyjne. Są to krótkie teksty, które pomagają dzieciom odpocząć, oderwać się od zabieganej rzeczywistości. Ważne jest to, aby czytać je razem z najmłodszymi – radzi pani Genowefa – w efekcie obie strony czerpią z tego korzyść, ponieważ rodzice także potrzebują tej chwili wytchnienia”. Warto zaufać tej wskazówce i w okresie wakacyjnym (ale nie tylko) zaopatrzyć się w serię, którą polecają nasze rozmówczynie. Kraina Uważności to lekarstwo na pośpiech. „Rodzic powinien przy tym cyklu poświęcić dziecku czas na spokojne, wspólne czytanie i rozmowę.
CZYTAJ DALEJ

Chłopiec z Mediolanu – jaki naprawdę był Carlo Acutis?

2025-04-07 13:32

[ TEMATY ]

film

bł. Carlo Acutis

Vatican Media

Przed kanonizacją bł. Carlo Acutisa, zaplanowaną na 27 kwietnia w Rymie, powstał film „Chłopiec z Mediolanu”, który przedstawia przyszłego świętego oczami jego matki, nauczyciela oraz lekarza. Film opowiada o głębokiej duchowości chłopca, okazuje się również, że powszechny obraz „bożego influencera” wykracza znacznie poza powszechną wiedzę o nim.

„Święty w trampkach”, „boży influencer”, to tytuły, jakie często pojawiają się w przekazach medialnych na temat błogosławionego Carlo Acutisa. Historia chłopca, który zmarł w wieku 15 lat i został pochowany w swojej bluzie i trampkacj w Asyżu, pociąga współczesnych, jest zarazem bardziej niezwykłą i głeboka niż jego obraz zapisany w powszechnej świadomości.
CZYTAJ DALEJ

Wałbrzych. Zatrzymaj się u Józefa. Wyjątkowe rekolekcje z Księdzem z Osiedla

2025-04-07 21:57

[ TEMATY ]

Wałbrzych

rekolekcje wielkopostne

ks. Rafał Główczyński

ks. Mirosław Benedyk

Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin – „Ksiądz z osiedla”

Ks. Rafał Główczyński, salwatorianin – „Ksiądz z osiedla”

W parafii św. Józefa Oblubieńca NMP w Wałbrzychu trwają wyjątkowe rekolekcje wielkopostne. Głosi je ks. Rafał Główczyński – salwatorianin z Warszawy, znany jako „Ksiądz z osiedla”, twórca kanału YouTube, który trafia do młodych, a jednocześnie porusza serca dorosłych.

Ten pełen pasji kapłan od niedzieli 6 kwietnia przyciąga do świątyni na Sobiecinie tłumy wiernych – i nic dziwnego. Jego słowa to więcej niż kazania – to świadectwo życia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję