Reklama

Niedziela Wrocławska

Prawdziwa Ewangelia Życia

Dzień Życia Konsekrowanego to doskonała okazja, by pokazać jak wiele dobra robią w naszej archidiecezji zgromadzenia zakonne. Dobra, o którym często nie słyszymy, a które dosłownie przemienia ludzkie życie. Doskonałym przykładem takiej działalności są Siostry Boromeuszki i prowadzona przez nie Fundacja Evangelium Vitae

Niedziela wrocławska 5/2017, str. 5

[ TEMATY ]

Ewangelia

Wizualizacja szpitala i szkoły

Wizualizacja szpitala i szkoły

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Fundacja Evangelium Vitae już ponad 10 lat troszczy się o życie od momentu poczęcia aż do naturalnej śmierci. Siostry Boromeuszki, które założyły Fundację, opiekują się wrocławskim Oknem Życia, w dwu z wyremontowanych budynków odzyskanego w 2002 r. zrujnowanego szpitala przy ul. Rydygiera prowadzą Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla osób starszych. Dla małżeństw i rodzin przeżywających trudności siostry prowadzą Poradnię Rodzinną. Dla małżonków oczekujących narodzin dziecka bardzo dobrą Szkołę rodzenia, Poradnię laktacyjną, dla mam i maluchów specjalne warsztaty, dla rodzin borykających się z trudnościami finansowymi „Bank niemowlaka”, dzięki któremu dziecko może otrzymać wyprawkę: wózek, łóżeczko, ubranka. Fundacja wspiera także małżonków po stracie dziecka – działa dla nich grupa wsparcia „Po stracie”. Boromeuszki przyczyniły się do powstania pomnika dzieci martwo urodzonych, co kwartał organizują godny pochówek dzieci poronionych, których rodzice ze szpitali wrocławskich nie odbierają. Siostry współtworzą także hospicjum perinatalne.

Mały cud

Reklama

Przez lata na Dolnym Śląsku brakowało pomocy małżeństwom dotkniętym problemem niepłodności. Dzięki Fundacji we Wrocławiu powstał Specjalistyczny Ośrodek Odpowiedzialnego Rodzicielstwa i Centrum Troski o Płodność, a w nim gabinet ginekologiczny, gdzie dzięki naprotechnologii skutecznie leczą się pary niepłodne. – Warto podkreślić, że skuteczność naprotechnologii jest dużo wyższa niż in vitro. Małżonkowie dają życie w sposób naturalny, „podreperowany” jest tylko element ludzki – wyjaśnia s. Ewa Jędrzejak, prezes Fundacji Evangelium Vitae.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Jesteśmy bardzo wdzięczni siostrom za ten ośrodek naprotechnologii we Wrocławiu – mówią Ola i Marek, szczęśliwi rodzice ośmiomiesięcznego Ignasia. – Wiele lat bezskutecznie staraliśmy się o dziecko, na in vitro chrześcijanin w żadnym wypadku nie może się zgodzić. Dzięki Fundacji trafiliśmy na dobrych instruktorów modelu Creightona, na właściwego lekarza i po siedmiu latach doczekaliśmy się naszego „małego cudu” – podkreślają z dumą.

Szkoła pw. Miłosierdzia Bożego

Ale największym marzeniem Sióstr Boromeuszek jest utworzenie Wyższej Szkoły Medycznej pw. Miłosierdzia Bożego i powstanie Szpitala Położniczo-Ginekologicznego, funkcjonujących w duchu nauczania Jana Pawła II. – Na początku głównym celem Fundacji było utworzenie Szkoły Medycznej pw. Miłosierdzia Bożego i Szpitala Ginekologiczno-Położniczego, który byłby równocześnie miejscem narodzin, ale także miejscem praktyk dla uczących się położnictwa. Gdy po latach odzyskałyśmy zrujnowane budynki szpitala przy ul. Rydygiera, zapragnęłyśmy przywrócić w nim pierwotną działalność, by jak dawniej służyć ludziom chorym i potrzebującym – opowiada s. Ewa.

Reklama

Dzieło to jednak wymaga wielkich nakładów finansowych, siostry już od 10 lat szukają sponsorów, składają projekty i aplikują o granty w różnych konkursach. – Dwa duże projekty inwestycyjne są obecnie na etapie oceny. Czy dostaniemy unijną dotację i wreszcie będziemy mogły ruszyć z budową szkoły i szpitala, dowiemy się na przełomie lutego i marca – tłumaczy s. Ewa.

Na powstanie szansę ma Campus Evangelium Vitae, z częścią szkolną i szpitalną. – Chcemy, aby w budynku przy ulicy Pomorskiej powstała jednostka badawczo-rozwojowa z najnowocześniejszymi rozwiązaniami, by oprócz oddziału położniczego można tam było także leczyć niepłodność. To wpisywałoby się w to, co już od lat robimy w naszym odzyskanym szpitalu – opowiada prezes Fundacji.

Siostry chcą kształcić charyzmatyczny personel, z duchem i sercem – przyszłe położne uczyć się będą praktyki w szpitalu, teorii w szkole. W planach jest także m.in. stworzenie inkubatora przedsiębiorczości, dzięki któremu np. młodzi naukowcy i młode mamy będą miały szansę na start zawodowy.

Razem możemy więcej

Każdy z nas może pomóc Siostrom Boromeuszkom w budowie szpitala i szkoły, w budowie Żywego Pomnika Jana Pawła II. Najprościej można to zrobić przekazując na rzecz Fundacji Evangelium Vitae 1% podatku: KRS 0000259108. Wszelkie ofiary można także wpłacać na konto Fundacji: 59 2490 0005 0000 4500 2822 9323. – Te pieniądza będą służyły życiu – podkreśla s. Ewa Jędrzejak. – Często darowizny pochodzą od tych, którzy sami niewiele mają, ale i tym chcą się podzielić. I to jest prawdziwe bogactwo Kościoła. Dzięki takim ludziom powstają wielkie dzieła.

2017-01-25 15:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowo stało się ciałem

Słowa Ewangelii według Świętego Jana (J 1, 1-5. 9-14 lub dłuższa perykopa: J 1, 1-18)

Na początku było Słowo, a Słowo było u Boga, i Bogiem było Słowo. Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, z tego, co się stało. W Nim było życie, a życie było światłością ludzi, a światłość w ciemności świeci i ciemność jej nie ogarnęła. Była światłość prawdziwa, która oświeca każdego człowieka, gdy na świat przychodzi. Na świecie było Słowo, a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał. Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. Wszystkim tym jednak, którzy Je przyjęli, dało moc, aby się stali dziećmi Bożymi, tym, którzy wierzą w imię Jego – którzy ani z krwi, ani z żądzy ciała, ani z woli męża, ale z Boga się narodzili. A Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas. I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy. Oto słowo Pańskie.
CZYTAJ DALEJ

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel

Książę niebieski, święty Michale, Ty sprawy ludzkie kładziesz na szale; W dzień sądu Boga na trybunale Bądź mi patronem, święty Michale.
CZYTAJ DALEJ

Ziobro: w Polsce Tuska zamiata się pod dywan sprawy ludzi wpływowych i prominentnych

2025-09-29 21:23

[ TEMATY ]

Zbigniew Ziobro

PAP/Paweł Supernak

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro, tuż po wyjściu z przesłuchania przed nielegalną komisją ds. Pegasusa, udzielił dziennikarzom wypowiedzi. W emocjonalnych słowach powiedział co myśli o komisji i całej sprawie związanej z zarzutami związanymi ze sprawą.

Były minister sprawiedliwości przesłuchiwany był ponad osiem godzin i widać było po nim ewidentne wyczerpanie. Przypomnijmy, że Zbigniew Ziobro cały czas zmaga się z powikłaniami choroby nowotworowej, którą niedawno przeszedł.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję