Reklama

Polska

Serdeczny wolontariat

Kościół w swej naturze jest misyjny, gdyż Chrystus, gdy rozsyłał swoich uczniów, mówił: „Idźcie na cały świat i nauczajcie wszystkie narody”
O Misjach Kapucyńskich prowincji warszawskiej z br. Krzysztofem Przybylskim – referentem misyjnym Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Warszawskiej – wolontariuszkami: Marią Daniluk, Sylwią Skrzypek i Marią Adamowską rozmawia Aleksandra Wojdyło

Niedziela Ogólnopolska 51/2016, str. 38-39

[ TEMATY ]

wolontariat

Aleksandra Wojdyło

Wolontariusze z br. Krzysztofem Przybylskim OFMCap w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Rywałdzie (którym opiekują się bracia kapucyni), diecezja toruńska

Wolontariusze z br. Krzysztofem Przybylskim OFMCap w sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Rywałdzie (którym opiekują się bracia kapucyni),
diecezja toruńska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Czym są Misje Kapucyńskie, jaka jest idea ich realizowania?

– Zakon Kapucynów od początku swego istnienia wysyłał braci misjonarzy na cały świat, by trwać w wierności wezwaniu Chrystusa i naśladować apostolską gorliwość swego założyciela św. Franciszka z Asyżu. Serafickie Dzieło Pomocy Misjom powstało w 1889 r., aby wspierać działalność misyjną za granicą realizowaną przez Zakon Braci Mniejszych Kapucynów. Dzisiaj Dzieło znane jest w wielu krajach, a wszyscy, którzy do niego należą, skutecznie przyczyniają się do ewangelizacji narodów, ofiarowując na rzecz misji modlitwy, cierpienia, wyrzeczenia, działalność animacyjną i dary materialne. Patronami Dzieła są: św. Franciszek z Asyżu, św. Antoni z Padwy, św. Fidelis z Sigmaringen (patron Misji Kapucyńskich). Dziś kapucyni obecni są w wielu krajach misyjnych i wielu państwach, gdzie Kościół na nowo się odradza i umacnia, m.in. w Gabonie, Salwadorze, Gwatemali, a także na Białorusi, Litwie, Łotwie, w Szwecji, Belgii, Turcji, Wielkiej Brytanii, Gruzji i Australii.

– Przy warszawskiej siedzibie Sekretariatu Misyjnego działa m.in. Wolontariat Misyjny, do którego należycie. Jak do niego trafiliście? Jaki jest cel jego działania i jak go realizujecie?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Wolontariat zaczął działać 3 lata temu. Jesteśmy studentami warszawskich uczelni. Nasza wspólnota to ponad 20 młodych, pełnych pomysłów osób. Celem wolontariatu jest przede wszystkim budzenie w ludziach wrażliwości na misyjność Kościoła i popularyzowanie działalności misyjnej Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Warszawskiej. Na zaproszenia księży proboszczów jeździmy do różnych parafii z tzw. Niedzielami misyjnymi, podczas których opowiadamy o misjach, rozprowadzamy pamiątki, które są cegiełkami wsparcia naszych misjonarzy, m.in. afrykańskie rękodzieło (figurki, obrazy, batiki, bębenki, laski, przyciski do papieru), kolorową afrykańską odzież. Nasz wolontariat przygotowuje także ręcznie malowane koszulki oraz torby – są przez nas szyte i malowane. Gdzie nas zaproszą, tam chętnie jedziemy.

– Ciekawą inicjatywą jest „Miś kapucyński”...

– Z okazji rocznicy Chrztu Polski mamy taką akcję „1050 misiów na 1050-lecie”. Kiedyś ktoś przyniósł nam wiarę, więc my teraz chcemy tę wiarę nieść innym dalej, np. w Gabonie, gdzie nasi bracia przeżywają to, co my przeżywaliśmy w XI wieku, czyli zmaganie się z religiami pierwotnymi. Zbierając fundusze ze sprzedaży tych misiów, będziemy mogli wspierać ich działania na różnych przestrzeniach w Afryce.

– W jaki sposób można wesprzeć misje, w tym przypadku kapucyńskie?

– Jedną z form jest modlitewne dzieło „Ogarnij Modlitwą Misjonarza”. Każdy, kto chciałby wspierać w pracy duszpasterskiej kapucyńskich misjonarzy, może podjąć na okres jednego roku opieką modlitewną jednego konkretnego brata (można się zgłaszać do Sekretariatu Misyjnego). Zachęcamy także do nabycia kalendarzy misyjnych wydanych z okazji 10-lecia misji.

– W jaki sposób zachęcać młodych do wolontariatu i wspierania misji?

Reklama

– Przede wszystkim trzeba chcieć. Trzeba przyjść i zobaczyć. Poza tym, że prowadzimy działania wolontariatu i wspieramy misjonarzy, mamy swoją wspólnotę. Cotygodniowe spotkania pozwalają nam rozwijać formację chrześcijańską. Wyjeżdżamy razem np. w góry. Wspólnotowa Msza św., modlitwy, dyskusje nad prawdami wiary oraz bieżącymi tematami moralnymi i społecznymi pozwalają wzrastać w wierze i duchu misyjnym. Chór „Confido in Te”, jako część naszego wolontariatu, również zaprasza do współpracy młodych i chętnych.

– Gdzie można Was znaleźć, jak się z Wami skontaktować?

– Nasz adres to: Sekretariat Misyjny Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, ul. Kapucyńska 4, 00-245 Warszawa, tel. 797 907 140; strona internetowa: www.misje.kapucyni.eu oraz Facebook: www.facebook.com/MisjeKapucyni . Serdecznie zapraszamy do współpracy!

2016-12-14 10:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pełni zapału do pomocy

Niedziela sandomierska 41/2015, str. 7

[ TEMATY ]

pomoc

wolontariat

Ks. Adam Stachowicz

Bp Krzysztof Nitkiewicz i ks. Wiesław Surma w otoczeniu wolontariuszy z Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie w Szewnej

Bp Krzysztof Nitkiewicz i ks. Wiesław Surma w otoczeniu wolontariuszy z Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie w Szewnej
Sieć placówek Katolickiego Centrum Pomocy Rodzinie (KCPR) zorganizowana przed pięciu laty, obejmuje już całą diecezję sandomierską. 25 września zawiązało się kolejne jej ogniwo. Do dwudziestu jeden placówek dołączył dekanat Szewna.
CZYTAJ DALEJ

Prokuratura umorzyła śledztwo dot. prezydenta Nawrockiego. Chodziło o pokoje w Muzeum II Wojny Światowej

2026-08-12 13:07

PAP

Prezydent Karol Nawrocki

Prezydent Karol Nawrocki

Prokuratura Okręgowa w Gdańsku umorzyła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień m.in. przez ówczesnego dyrektora Karola Nawrockiego poprzez dopuszczenie do nieodpłatnego korzystania z apartamentów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Postępowanie zostało wszczęte w lutym 2025 r. i obejmowało okres od 18 października 2017 r. do czerwca 2024 r. Sprawa dotyczy działań dyrektorów placówki. Wszczęcie postępowania było następstwem doniesień, że Karol Nawrocki jako dyrektor muzeum przez ponad pół roku korzystał z apartamentu de luxe w kompleksie hotelowym należącym do placówki, mimo że mieszkał około 5 km od niej. Miał też nie płacić za ten pobyt.
CZYTAJ DALEJ

Zaćmienie słońca w Polsce - tłumy obserwatorów m.in. nad morzem i w Tatrach

2026-08-12 22:11

[ TEMATY ]

zaćmienie Słońca

PAP/Andrzej Jackowski

Częściowe zaćmienie słońca w Krynicy Morskiej

Częściowe zaćmienie słońca w Krynicy Morskiej

Polacy oglądali środowe zaćmienie Słońca m.in. z Kasprowego Wierchu w Tatrach, a w drugiej części kraju - nad Mierzeją Wiślaną, gdzie niebo zapewniło setkom mieszkańców i turystów dobrą widoczność wszystkich faz wydarzenia.

W środę po raz pierwszy od 1999 r. w kontynentalnej Europie można było zobaczyć całkowite zaćmienie Słońca. Zjawisko było najlepiej widoczne w Islandii i północnej Hiszpanii. Częściowe zaćmienie wystąpiło m.in. w większej części Europy, w tym w Polsce.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję