Reklama

Niedziela Częstochowska

Konopnica – 350 lat poświęcenia kościoła

Rok święty Miłosierdzia przedłużony

Niedziela częstochowska 40/2016, str. 1, 3

[ TEMATY ]

parafia

jubileusz

Beata Pieczykura

Mszy św. w Konopnicy przewodniczył abp Wacław Depo, a koncelebrował ją m.in. ks. prał. Krzysztof Nykiel

Mszy św. w Konopnicy przewodniczył abp Wacław Depo, a koncelebrował ją m.in. ks. prał. Krzysztof Nykiel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jakim rytmem bije serce Konopnicy, położonej na terenie Parku Krajobrazowego Międzyrzecza Warty i Widawki, Szlaku Kajakowego Warty i Szlaku Bursztynowego oraz szlaku pielgrzymkowego z Gdańska do Częstochowy? Można się o tym przekonać w kościele pw. św. Rocha. To miejsce jest bowiem świadkiem historii i polskości, wiary i miłości tych, którzy przez stulecia doświadczali Bożej łaski.

Odczytać czas i miejsce

Dziś wspólnota parafialna wraz z duszpasterzem z dumą świętuje 350-lecie konsekracji kościoła i dziękuje Bogu za dar świątyni i jej fundatora. Z tej okazji 25 września br. uroczystej Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo. Udzielił on papieskiego błogosławieństwa połączonego z odpustem zupełnym, który można było uzyskać na zwykłych warunkach. Wśród koncelebransów był m.in. ks. prał. Krzysztof Nykiel – regens Penitencjarii Apostolskiej w Watykanie, który pochodzi z parafii Konopnica. W uroczystości uczestniczyli także m.in.: kapłani z dekanatu osjakowskiego oraz spoza dekanatu, m.in. z Sieradza, Warszawy, Włocławka, Częstochowy, Kalisza, Rzeszowa, przedstawiciele Urzędu Gminy Konopnica z wójtem Grzegorzem Turalczykiem, starosta wieluński Andrzej Stępień, władze samorządowe, Ochotnicza Straż Pożarna, chór parafialny, służba liturgiczna ołtarza, dzieci, młodzież, rodzice, nauczyciele. Wszystkich powitał proboszcz ks. kan. Marek Łakomy, który wyraził dziękczynienie miłosiernemu Panu za dar konsekracji: – Niech dobry Bóg przez wstawiennictwo św. Rocha otworzy nasze serca na przemieniającą moc swojej łaski, aby Rok Jubileuszowy przyniósł oczekiwane owoce – umacniał jeszcze bardziej naszą wiarę, nadzieję i miłość.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

W homilii Ksiądz Arcybiskup, nawiązując do Ewangelii o Łazarzu i bogaczu oraz do 1050. rocznicy Chrztu Polski, pozostawił wiernym zadania i cele, aby z odpowiedzialnością odczytali Boże dary: – Umiejmy w kontekście jubileuszu rozpoznawać i odczytać do końca to, co jest dla nas darem łaski od Boga – nasz czas, miejsce i ludzi. Do wspólnoty, która kocha Boga, Kościół i jego pasterzy oraz jest jedną z najstarszych w archidiecezji, abp Depo powiedział: – Musimy sobie uświadomić, że to my jesteśmy ciągle żywą świątynią Boga przez dar sakramentu chrztu św. Aby tak się stało, Pasterz archidiecezji podarował relikwie czwartego stopnia (fragment pasiaka) bł. ks. Maksymiliana Binkiewicza, otrzymane od rodziny błogosławionego.

Reklama

W tym szczególnym dniu w imieniu papieża Franciszka ks. prał. Krzysztof Nykiel ogłosił, że Ojciec Święty przychylił się do prośby Księdza Arcybiskupa oraz Księdza Proboszcza i udzielił zgody, aby w parafii Konopnica był obchodzony Rok Jubileuszowy od 25 września 2016 r. do 24 września 2017 r. W tym czasie wierni pod zwykłymi warunkami będą mogli uzyskiwać odpust zupełny. Franciszek ofiarował także cegłę z Drzwi Świętych Bazyliki św. Piotra w Rzymie z Roku Wielkiego Jubileuszu 2000, będącą wyrazem więzi z Ojcem Świętym. Ks. Nykiel jest przekonany i modli się o to, by był to czas szczególnej łaski, który doda sił, by czynić dobro i unikać zła. Wśród wielu parafialnych planów na uwagę zasługują warsztaty dziennikarskie w Konopnicy czy wyjazd do redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie oraz koncerty muzyki dawnej, spotkania z ciekawymi ludźmi w działającej przy parafii salce multimedialnej.

Żywa wspólnota

Ks. Łakomy podkreśla, że w swojej posłudze duszpasterskiej idzie śladem swych poprzedników – ojców i braci paulinów, którzy pracowali w parafii przez 200 lat, kolejnych księży proboszczów, m.in. ks. Juliana Koniecznego, bł. ks. Maksymiliana Binkiewicza, który był proboszczem tej parafii w latach 1939-41 i stąd został wywieziony do Dachau, a potem zamordowany 25 maja 1942 r. Należy on do grona 108 męczenników i pierwszych błogosławionych w dziejach Kościoła częstochowskiego. Ksiądz Proboszcz docenia znaczenie pracy z wiernymi, także młodymi i rodzinami. Wspólne działanie jest drogą prowadzącą do spotkania Boga, Jego miłości i ludzi między sobą, a także okazją, by odkrywać na nowo historię, bo – jak podkreśla – historia mówi z murów świątyni. Celem tych dzieł jest pamięć o przeszłości, a pomysły realizowane w teraźniejszości tworzą przyszłość. Ksiądz Proboszcz troszczy się o powołania kapłańskie i zakonne, które rodzą się w bliskiej relacji z Bogiem, w atmosferze wiary i modlitwy wspólnoty. Dba więc, by ta wspólnota angażowała się w życie Kościoła. Stąd w parafii działają: Koło Żywego Różańca, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Konopnickiej, Liturgiczna Służba Ołtarza, schola dziecięco-młodzieżowa, chór parafialny. Udziela się także młodzież przygotowująca się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Ta ostatnia z wymienionych grup identyfikuje się z bł. ks. Binkiewiczem, spotyka się więc w Centrum Młodzieżowym jego imienia, wpatruje się w błogosławionego, aby zaczerpnąć przez jego wstawiennictwo mocy, siły i otuchy.

Reklama

Historię popaulińskiego kościoła pw. św. Rocha w Konopnicy z pasją opowiada Ksiądz Proboszcz. Pasja jest pewnie w każdym człowieku, więc Ksiądz Proboszcz dociera do osób, które mają odwagę, pomysły i czas, by działać na rzecz swojej małej ojczyzny, takich jak: wójt gminy, dyrekcje szkoły podstawowej, gimnazjum, Gminny Ośrodek Kultury i Ośrodek Wypoczynkowy Politechniki Łódzkiej, a także historycy, konserwatorzy zabytków, m.in. z Warszawy, Krakowa, Łodzi, Sieradza. Wspólne inicjatywy na różnych płaszczyznach, jak np. sztuka, historia, kultura czy infrastruktura turystyczna, owocują i można je zauważyć w pięknie kościoła i rozwoju gminy, położonej w centrum Polski, gdzie powietrze jest czyste, zakole Warty i okoliczne lasy malownicze, a cisza koi serce.

Rys historyczny

1 lipca 1551 r. prymas abp Mikołaj Dzierzgowski erygował kapelanię w Konopnicy. Kilka miesięcy później, 24 lutego 1552 r., w Piotrkowie Trybunalski wystawił dekret erekcyjny samodzielnej placówki z własnym duszpasterzem i kościołem, wydzielając ją z parafii Osjaków. Obecny murowany kościół pw. Rocha w Konopnicy został zbudowany w latach 1641-50 w miejscu kaplicy dworskiej z 1552 r. Prymas abp Jan Wężyk na prośbę kasztelana Hieronima z Kroczowa Konopnickiego zatwierdził fundację rezydencji paulińskiej w Konopnicy dla sześciu zakonników, którzy mieli tu swój klasztor aż do kasaty w ramach represji carskich po powstaniu styczniowym. Aktu konsekracji świątyni pw. św. Rocha i św. Kazimierza dokonał ówczesny biskup chełmiński, późniejszy prymas abp Andrzej Olszewski 12 września 1666 r. Ostatni z zakonników o. Marcin Erazm Przytulski przebywał w Konopnicy do 1871 r. Potem duszpasterstwo przejęli księża diecezjalni. W świątyni na uwagę zasługują: ołtarz główny z 1786 r. z obrazem patrona świątyni św. Rocha, ołtarze boczne Przemienienia Pańskiego i Świętej Rodziny oraz kropielnica z XVII wieku z herbem Jastrzębiec.

2016-09-29 08:52

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Praga: polonijna parafia uczci swojego patrona - św. Jana Pawła II

[ TEMATY ]

parafia

Adam Rak

17 maja polska parafia personalna w Pradze, pod wezwaniem św. Jana Pawła II uczci swojego patrona, św. Jana Pawła II. W dniu kanonizacji Papieża-Polaka, 27 kwietnia metropolita praski, kard. Dominik Duka wydał dekret o ustanowieniu św. Jana Pawła II patronem tej szczególnej parafii.

Uroczystość pod hasłem "Karolki", w przeddzień 94 rocznicy urodzin Karola Wojtyły organizuje Polska Rzymskokatolicka Parafia w Pradze pw. św. Jana Pawła II przy współpracy z innymi polskimi instytucjami i środowiskami. Do udziału w świętowaniu w klasztorze dominikanów na Starym Mieście w Pradze, przy ul. Husovej 8, rozpoczynających się o 14.30 zaproszono także osoby innych narodowości.
W refleksyjny nastrój wprowadzi "Medytacja o prawdzie i wolności" w wykonaniu Dariusza Kowalskiego (recytacje) i Petra Chaloupskiego (organy). O 15.15 Mszę świętą odprawi metropolita praski i prymas Czech, kard. Dominik Duka OP, który jako prowincjał dominikanów był inicjatorem duszpasterstwa polskiego w stolicy Czech. Następnie przewidziano agapę w krużgankach klasztornych, na którą składać się będą polskie potrawy, koncert kapeli góralskiej „Śleboda”. Przewidziano też specjalny program dla dzieci, kiermasz książki oraz rozdanie nagród uczestnikom konkursu plastycznego i literackiego dla dzieci i młodzieży.
Organizatorami święta są Polska Rzymskokatolicka Parafia w Pradze p.w. św. Jana Pawła II, Ambasada RP w Pradze, Instytut Polski w Pradze, Klub Polskiego Biznesu w Republice Czeskiej, Stowarzyszenie „TramPOLina”, Szkoła Polska w Pradze, Klub Polski w Pradze oraz Teatr trAKTOR.
Polską parafię personalną w Pradze erygował w roku 2005 kard. Miloslav Vlk, ale duszpasterstwo Polaków w Pradze istnieje już od roku 1990. Gromadzą się w niej Polacy z terenu archidiecezji praskiej, a liturgia sprawowana jest w niedzielę o godz. 12.00 w kościele pw. św. Idziego (sv. Jiljí).
„Karolki” mają być świętem nie tylko religijnym, ale też okazją do spotkania i integracji Polaków mieszkających w Pradze i okolicach.

CZYTAJ DALEJ

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

[ TEMATY ]

Matka Boża

Maryja

nabożeństwo majowe

loretańska

Majowe

nabożeństwa majowe

litania loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

W tym miesiącu przyroda budzi się z zimowego snu do życia. Maj to miesiąc świeżych kwiatów i śpiewu ptaków. Wszystko w nim wiosenne, umajone, pachnące, czyste. Ten właśnie wiosenny miesiąc jest poświęcony Matce Bożej.

CZYTAJ DALEJ

Najpiękniejszy w Polsce pomnik żołnierzy niezłomnych

2024-05-09 02:38

ks. Łukasz Romańczuk

Wiele lat oczekiwano na ten pomnik. I stało się. Na skwerze u zbiegu ulic Glinianej Borowskiej i Dyrekcyjnej stanął pomnik żołnierzy niezłomnych. Oficjalnego otwarcia dokonała mjr Wanda Kiałka ps. Marika, łączniczka i sanitariuszka 5. Wileńskiej Brygady AK.

Uroczyste odsłonięcie pomnika przy obecności dużej rzeszy Wrocławian, rozpoczęło się 8 maja o godz. 21:00, co było spowodowane chęcią pokazania iluminacji świetlnej przygotowanej na pomniku, który ukazywał postacie żołnierzy niezłomnych w skali 1:1 odlane ze szkła artystycznego. Wyjątkowość tego pomnika nie dotyczy tylko aspektu historycznego, ale całej otoczki przy jego powstawaniu. Trwało to kilkanaście lat i sam pomnik powstał pomimo wielu przeszkód “po drodze”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję