Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

XXI Festiwal Pieśni Maryjnych

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dwudziesta pierwsza edycja popularnego i znanego w regionie Festiwalu Pieśni Maryjnych dla Ludowych Zespołów Śpiewaczych, który zainicjował ks. Tadeusz Sochan, proboszcz w Górecku Kościelnym, odbyła się na polanie Dąbrowa między Aleksandrowem a Góreckiem Kościelnym. Tegoroczna edycja festiwalu była wyjątkowa.

A jednak festiwal będzie

Festiwal miał się nie odbyć, ponieważ w drugiej połowie sierpnia br. ks. Tadeusz Sochan przechodzi na emeryturę i w związku z tym nie podjął się organizacji festiwalu. Władze samorządowe Powiatu Biłgorajskiego i Gminy Aleksandrów uznały jednak, że festiwal jest zbyt dużym i poważnym wydarzeniem, by zaprzestać jego organizacji. Tegoroczna edycja jest także formą podziękowania ks. Sochanowi za 17 lat pracy i posługi na ziemi biłgorajskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Do zorganizowanego 7 sierpnia br. festiwalu zgłosiło się ponad 30 zespołów ludowych i chórów.

Dziękczynna Eucharystia

Przesłuchania poprzedziła Msza św. dziękczynna za posługę ks. Sochana, za zespoły, które wystąpiły w kolejnych edycjach festiwalu i organizatorów oraz dobroczyńców festiwalu. Mszy św. przewodniczył ks. Tadeusz Sochan. – Dziś w tej Mszy św. chcę dziękować Panu Bogu za Jego łaskę, za dar festiwalu, za osoby zaangażowane w jego przygotowanie, za wszystkie zespoły, za ludzi wielkiego serca i za pogodę, która naszemu śpiewaniu ku chwale Boga i Maryi zawsze nam towarzyszyła – mówił ks. Sochan.

Reklama

W homilii dyrektor Domu Księży Seniorów w Biłgoraju, ks. Andrzej Niedużak, zwrócił uwagę zebranych na dary Boże w postaci piękna otaczającej nas przyrody, kultury i tradycji, która przez lata na biłgorajskiej ziemi wyrosła. – Przez Maryję nam bliżej do Boga, to nasza Matka. Oręduje za nami, opiekuje się nami i niczego swym dzieciom nie odmawia. Łatwiej jest Jej wyśpiewać troski, bóle i żale, a także radości i swe poświęcenie. Przez Nią chcemy dotrzeć do Boga. Przez nasz śpiew, ten festiwalowy, chcemy się modlić i wielbić Boga. Dziś nie tylko śpiewajmy Maryi, nie tylko pokazujmy swą kulturę, ale śpiewem chciejmy się modlić – apelował kaznodzieja.

Wdzięczność gości

W podziękowaniu za posługę ks. Sochana wspólnie z zebranymi wiernymi uczestniczyli posłowie na Sejm RP Agata Borowiec i Piotr Olszówka, starosta biłgorajski Marian Tokarski, wójt Gminy Aleksandrów Józef Henryk Biały, wojewodę lubelskiego reprezentował Andrzej Szarlip, sekretarz gabinetu wojewody oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Ośrodka Kultury. – Dziś chcemy za poświęcenie i pracę podziękować ks. Tadeuszowi Sochanowi. Gdyby nie on, nie byłoby festiwalu. Kiedyś na spotkaniu w gabinecie u starosty Mariana Tokarskiego stwierdziliśmy, że nie można zmarnować tradycji festiwalu. Festiwal musi trwać, jako swoiste utrwalenie dotychczasowej historii śpiewania ku czci Maryi. Myślę, że wszyscy się zgodzą, że ks. Tadeusz będzie honorowym dyrektorem festiwalu – mówił do zebranych wójt Józef Henryk Biały. Wójt Aleksandrowa zapewniał także, że w przyszłym roku i w latach kolejnych festiwal będzie kontynuowany.

Reklama

Za wkład w rozwój kultury i jej podtrzymywanie oraz wytężoną posługę na ziemi biłgorajskiej ks. Sochanowi dziękował także starosta biłgorajski. – Księże Tadeuszu, festiwal, który ksiądz zorganizował, rozwija się z roku na rok, gromadząc liczną rzeszę słuchaczy, pobudza i aktywizuje zespoły już istniejące, zachęca do organizacji te zespoły, które przeżywają kryzys. Festiwal rozsławia naszą ziemię poprzez obecność zespołów, gwiazd czy kamer Telewizji Polskiej. Serdecznie dziękuję za to dobro, proszę przyjąć wyrazy szacunku i niech Bóg błogosławi na kolejny etap życia – mówił Marian Tokarski.

Występy zespołów

Przed publicznością wystąpiło 30 zespołów z całego regionu. Każdy zespół, zgodnie z regulaminem festiwalowym, wykonał dwa utwory – jeden o tematyce religijnej związany z osobą Maryi, drugi według uznania zespołu, jako podziękowanie dla ks. Tadeusza Sochana.

– Bóg zapłać, dziękuję za te wspaniałe słowa, to mi dodaje wyjątkowego ducha do przyszłej pracy. I choć za kilka dni będę już pracował w Tomaszowie Lubelskim, to serce moje zawsze pozostanie tu, w Górecku Kościelnym, gdyż to tutaj przez 17 lat służyłem temu ludowi, głosząc Ewangelię Chrystusa, dobro, piękno i prawdę – dziękował ks. Sochan.

Każdy zespół otrzymał gratyfikację finansową za występ, a pierwsze miejsce przypadło chórowi Arion ze Świdnika, drugie miejsce wyśpiewał zespół Zagórzanki z Łuszczacza, zaś miejsce trzecie przypadło zespołowi Wójtowianie z Krasnobrodu. Na zakończenie odbył się koncert muzyki operetkowej i operowej oraz światowych szlagierów, pt. „Od Straussa do Presleya”.

2016-08-18 09:35

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

XV Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek”

[ TEMATY ]

festiwal

www.promyczek.pl

XV Międzynarodowy Festiwal Piosenki Dziecięcej „Skowroneczek” odbędzie się w dniach 3-8 lipca 2018 r. w Nowym Sączu.

Organizatorem festiwalu jest Pałac Młodzieży w Nowym Sączu i Wydawnictwo Diecezji Tarnowskiej „Promyczek” przy współpracy z Urzędem Miasta Nowego Sącza, Miejskim Ośrodkiem Kultury w Nowym Sączu oraz Muzeum Okręgowym w Nowym Sączu.
CZYTAJ DALEJ

Gemma Galgani. Młoda święta stygmatyczka, do której modlił się o. Pio

[ TEMATY ]

Gemma Galgani

Agata Pieszko

Relikwiarz św. Gemmy Galgani w kościele na wrocławskich Partynicach

Relikwiarz św. Gemmy Galgani w kościele na wrocławskich
Partynicach

Pierwszą świętą, która zmarła i została kanonizowana w XX wieku, była Gemma Galgani. Święty Ojciec Pio wyznał kiedyś, że codziennie modlił się za jej wstawiennictwem, ucząc się od niej pokory i umiejętności przyjmowania cierpienia. I nie był to jedyny święty, który zafascynował się ufnym podejściem do życia i cierpienia tej młodziutkiej włoskiej dziewczyny. Święty papież Paweł VI powiedział o niej: „Córka męki i zmartwychwstania, umiłowana córka Kościoła, który sama czule miłowała”.

Jej życie było przykładem i inspiracją również dla polskich świętych. Wspomnę tu tylko Świętego Maksymiliana Kolbego, który obrał ją sobie (obok świętej Teresy z Lisieux) za nauczycielkę życia wewnętrznego, i to zanim jeszcze została wyniesiona na ołtarze. W jego krakowskiej celi znajdowała się figura Niepokalanej oraz obrazki Gemmy Galgani i Teresy od Dzieciątka Jezus. Napisał też w liście do matki, iż lektura Głębi duszy (duchowego pamiętnika Gemmy) przyniosła mu więcej pożytku niż seria ćwiczeń duchowych.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Ryś: opowiadajcie historię o nadziei i wolności!

2025-04-11 23:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Życzę wszystkim doświadczenia mocy tej najdłużej opowiadanej historii o nadziei, byście byli mocnym ogniwem w tym łańcuchu opowiadającym tę historię. To jest możliwe tylko wtedy, kiedy sami dacie się wyzwolić Bogu - mówił kard. Grzegorz Ryś podczas Ekumenicznej Drogi Krzyżowej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję