Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

XVIII Festiwal Muzyczny Świnoujskie Wieczory Organowe – Wiosna, Lato 2016

Arcydzieła muzyki organowej od renesansu po współczesną

Już wkrótce miłośnicy muzyki klasycznej i organowej spotykać się będą w gościnnych progach świnoujskiej świątyni pw. Chrystusa Króla podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego – Świnoujskie Wieczory Organowe. Honorowy patronat nad festiwalem objął Janusz Żmurkiewicz – prezydent Świnoujścia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwal rozpocznie się 17 czerwca koncertem inauguracyjnym, w którym wystąpią: Piotr Rachoń – organista, znany już świnoujskiej publiczności – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie dwóch kierunków; Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów (1994) i Sekcji Muzyki Kościelnej Wydziału Edukacji Muzycznej (2004) – oba kierunki ukończył z wyróżnieniem. Umiejętności instrumentalne doskonalił w Akademii Chigiana w Sienie we Włoszech dzięki stypendium Rządu Włoskiego i Min. Kultury i Sztuki RP (1994) oraz w Akademii d’Orgue w Saint Maxim in la Saint – Baume (2009). Ukończył też Instytut Szkolenia Organistów przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W 2006 r. ukończył studia podyplomowe gry na organach w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. A. Chorosińskiego. Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista, kameralista w kraju i za granicą (Niemcy, Rosja, Litwa, Hiszpania, Włochy, Izrael, Czechy, Turcja, Dania, USA). Jest także organizatorem życia muzycznego, a w swym artystycznym dorobku ma nagrania płytowe zrealizowane w Polsce i w Niemczech. Od 2002 r. pełni funkcję organisty w bazylice archikatedralnej pw. Jana Chrzciciela w Warszawie, a od września 2006 r. jest pierwszym organistą tej świątyni.

Reklama

Anton Birula – lutnista, który studiował lutnię w Królewskim Konserwatorium w Hadze w klasie prof. Toyohito Satoh i Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii w klasie prof. Konrada Junghaenela. Gra na lutni i jej wszystkich odmianach. Specjalizuje się w muzyce lutniowej kompozytorów szkoły francuskiej oraz kompozytorów niemieckich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia, organizator festiwalu, jeden z koncertów włącza w miejskie obchody Dni Morza.

W tym roku 24 czerwca wystąpią: Małgorzata Klorek – szczecińska organistka, kierownik artystyczny festiwalu. Ukończyła studia na Wydziałach Wychowania Muzycznego oraz Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu. Studiowała grę organową pod kierunkiem prof. Romualda Sroczyńskiego. Swoje umiejętności doskonaliła u wybitnych pedagogów w Polsce, Niemczech, Belgii i Czechach. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. Jest koordynatorem polsko--niemieckiego projektu Europejskiej Akademii Organowej w Angermunde (Niemcy).

Ewa Rułka – flecistka, ukończyła klasę fletu na Wydziale Pedagogiki Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Umiejętności wykonawcze i pedagogiczne doskonaliła na ogólnopolskich i międzynarodowych kursach interpretacji prowadzonych m.in. przez profesorów Philippa Bernolda, Elżbietę Dastych-Szwarc, Petera Lukasa Grafa, Antoniego Wierzbińskiego.

Reklama

Zespół Harmonijek Ustnych „Animato” – założony w 1978 r. przez Jerzego Grzesiukiewicza jest najdłużej działającym zespołem kameralnym w Szczecinie, a tworzą go Marek Jaroszyński (harmonijka chromatyczna), Piotr Bieliński (harmonijka akordowa), Piotr Włodarczyk (harmonijka basowa), absolwenci klasy akordeonu i fortepianu, entuzjaści harmonijki ustnej, koncertujący w niezmienionym składzie od 1992 r. „Animato” to zespół unikatowy o bogatym dorobku artystycznym, będący stałym gościem polskich i europejskich festiwali muzycznych. Działa aktywnie w kraju i za granicą, dając rocznie kilkadziesiąt koncertów, m.in. we Włoszech, Niemczech, Szwecji, Estonii i Holandii. „Animato” posiada w repertuarze własne aranżacje różnego rodzaju muzyki, w tym popularne utwory muzyki klasycznej, standardy jazzowe i swingowe, polskie i światowe przeboje muzyki rozrywkowej, a także muzykę morską i ludową z różnych stron świata.

Lipcowe koncerty (1 lipca) rozpocznie Krzysztof Czerwiński – organista z Australii, dyrygent, organista i pedagog, absolwent „Poznańskiej Szkoły Talentów” w klasie organów prof. Józefa Serafina. Laureat wielu konkursów, m.in. organizowanych przez Amerykański Związek Organistów – American Guild of Organists. Ukończył też dyrygenturę symfoniczną i operową w Sydney Conservatorium of Music w Australii. W 2012 r. objął stanowisko Dyrektora Muzycznego kościoła uniwersyteckiego Macquarie Chapel w Sydney i funkcję tę sprawuje do dziś. Podczas świnoujskiego festiwalu zagra po raz pierwszy. Ciekawie zapowiada się koncert 8 lipca, w którym na organach z 1927 r. zagra włoski organista Ennio Cominetti oraz łódzcy muzycy: Zbigniew Ignaczewski – akordeon, Tomasz Król – skrzypce i Paweł Stępnik – gitara.

15 lipca słuchać będziemy gry Krzysztofa Musiała – laureata Akademickiego konkursu organowego „Romuald Sroczyński In memoriam”.

W kolejny piątkowy wieczór – 22 lipca – na pięknie brzmiących organach Steinmeyera z 1927 r. grać będzie Thomas Sauer, który od 1978 r. jest organistą w katedrze pw. św. Jadwigi (St. Hedwigs-Kathedrale) w Berlinie.

29 lipca zagra organista Christopher Weaver z Anglii. Studiował w prestiżowym Trinity College; laureat pierwszej nagrody w Konkursie Organowym Bacha. Posiada dyplomy z prestiżowych Royal College of Music oraz Royal College of Organists.

Reklama

Koncerty sierpniowe rozpocznie 5 sierpnia znakomity organista, znany nie tylko świnoujskiej publiczności, Roman Perucki, który oprócz solowej gry na organach akompaniował będzie fleciście Łukaszowi Długoszowi.

Bardzo ciekawie zapowiada się kolejny koncert. Tym razem 12 sierpnia będzie to wieczór muzyki i poezji, a wystąpią Andrzej Chorosiński – nie tylko mistrz gry organowej, ale także kompozytor oraz autor licznych transkrypcji utworów orkiestrowych na organy, natomiast poezją Adama Mickiewicza uraczy publiczność aktor Michał Chorosiński.

Fanów Tomasza Adama Nowaka ucieszy wiadomość, że także w tym roku, 19 sierpnia, będą mogli posłuchać wirtuoza gry organowej, wybitnego improwizatora.

XVIII Świnoujskie Wieczory Organowe zakończy koncert finałowy 26 sierpnia. Wystąpią włoscy artyści: Simona Fruscella – organistka i Antonio Fruscella – gitarzysta.

Duet „Fruscella” wykonuje muzykę kompozytorów baroku i XIX wieku . Grają zarówno oryginały, jak też transkrypcje utworów na orkiestrę w oparciu o utwory wokalne i instrumentalne. Okres baroku jest dla nich najbardziej interesujący. Duet ten jest niezwykły i nietypowy (gitara i organy). Zawsze do swojego repertuaru wyszukują utwory, w których wykorzystany jest potencjał organów, jednocześnie podkreślające brzmienie dźwięków gitary.

Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia wraz z parafią pw. Chrystusa Króla serdecznie zapraszają na festiwalowe koncerty, które odbywają się zawsze w piątki o godz. 19 w kościele pw. Chrystusa Króla przy pl. Kościelnym w Świnoujściu.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dziecięcy Festiwal Piosenki Religijnej

W VI Diecezjalnym Dziecięcym Festiwalu Piosenki Religijnej, który odbył się w niedzielę 14 czerwca br. w Gromadzie, wzięło udział 20 zespołów i solistów. Organizatorem festiwalu jest parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży „Nadzieja”. Patronat duchowy objął JE bp Marian Rojek. Współorganizatorzy to Starostwo Powiatowe w Biłgoraju i Urząd Gminy Biłgoraj.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Znamy datę konklawe!

2025-04-28 13:03

[ TEMATY ]

konklawe

śmierć Franciszka

Włodzimierz Rędzioch

Kardynałowie zebrani na 5. kongregacji generalnej zadecydowali, że konklawe rozpocznie się w środę, 7 maja.

W dzisiejszej kongregacji generalnej uczestniczyło ponad 180 kardynałów, w tym nieco ponad 100 elektorów. Wygłosili oni ok. 20 wystąpień, poświęconych sprawom Kościoła, relacjom ze światem, wyzwaniom i cechom, jakie powinny charakteryzować nowego papieża, by mógł im sprostać. Do komisji, obradującej w ramach kolegium partykularnego, wylosowano kardynałów: Reinharda Marxa , Luisa Antonia Taglego oraz Dominique’a Mambertiego.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję