Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

XVIII Festiwal Muzyczny Świnoujskie Wieczory Organowe – Wiosna, Lato 2016

Arcydzieła muzyki organowej od renesansu po współczesną

Już wkrótce miłośnicy muzyki klasycznej i organowej spotykać się będą w gościnnych progach świnoujskiej świątyni pw. Chrystusa Króla podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego – Świnoujskie Wieczory Organowe. Honorowy patronat nad festiwalem objął Janusz Żmurkiewicz – prezydent Świnoujścia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Festiwal rozpocznie się 17 czerwca koncertem inauguracyjnym, w którym wystąpią: Piotr Rachoń – organista, znany już świnoujskiej publiczności – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie dwóch kierunków; Wydziału Fortepianu, Klawesynu i Organów (1994) i Sekcji Muzyki Kościelnej Wydziału Edukacji Muzycznej (2004) – oba kierunki ukończył z wyróżnieniem. Umiejętności instrumentalne doskonalił w Akademii Chigiana w Sienie we Włoszech dzięki stypendium Rządu Włoskiego i Min. Kultury i Sztuki RP (1994) oraz w Akademii d’Orgue w Saint Maxim in la Saint – Baume (2009). Ukończył też Instytut Szkolenia Organistów przy Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W 2006 r. ukończył studia podyplomowe gry na organach w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie prof. A. Chorosińskiego. Prowadzi aktywną działalność koncertową jako solista, kameralista w kraju i za granicą (Niemcy, Rosja, Litwa, Hiszpania, Włochy, Izrael, Czechy, Turcja, Dania, USA). Jest także organizatorem życia muzycznego, a w swym artystycznym dorobku ma nagrania płytowe zrealizowane w Polsce i w Niemczech. Od 2002 r. pełni funkcję organisty w bazylice archikatedralnej pw. Jana Chrzciciela w Warszawie, a od września 2006 r. jest pierwszym organistą tej świątyni.

Anton Birula – lutnista, który studiował lutnię w Królewskim Konserwatorium w Hadze w klasie prof. Toyohito Satoh i Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii w klasie prof. Konrada Junghaenela. Gra na lutni i jej wszystkich odmianach. Specjalizuje się w muzyce lutniowej kompozytorów szkoły francuskiej oraz kompozytorów niemieckich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia, organizator festiwalu, jeden z koncertów włącza w miejskie obchody Dni Morza.

W tym roku 24 czerwca wystąpią: Małgorzata Klorek – szczecińska organistka, kierownik artystyczny festiwalu. Ukończyła studia na Wydziałach Wychowania Muzycznego oraz Instrumentalnym Akademii Muzycznej w Poznaniu. Studiowała grę organową pod kierunkiem prof. Romualda Sroczyńskiego. Swoje umiejętności doskonaliła u wybitnych pedagogów w Polsce, Niemczech, Belgii i Czechach. Prowadzi ożywioną działalność koncertową w kraju i za granicą. Jest koordynatorem polsko--niemieckiego projektu Europejskiej Akademii Organowej w Angermunde (Niemcy).

Reklama

Ewa Rułka – flecistka, ukończyła klasę fletu na Wydziale Pedagogiki Muzycznej Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Umiejętności wykonawcze i pedagogiczne doskonaliła na ogólnopolskich i międzynarodowych kursach interpretacji prowadzonych m.in. przez profesorów Philippa Bernolda, Elżbietę Dastych-Szwarc, Petera Lukasa Grafa, Antoniego Wierzbińskiego.

Zespół Harmonijek Ustnych „Animato” – założony w 1978 r. przez Jerzego Grzesiukiewicza jest najdłużej działającym zespołem kameralnym w Szczecinie, a tworzą go Marek Jaroszyński (harmonijka chromatyczna), Piotr Bieliński (harmonijka akordowa), Piotr Włodarczyk (harmonijka basowa), absolwenci klasy akordeonu i fortepianu, entuzjaści harmonijki ustnej, koncertujący w niezmienionym składzie od 1992 r. „Animato” to zespół unikatowy o bogatym dorobku artystycznym, będący stałym gościem polskich i europejskich festiwali muzycznych. Działa aktywnie w kraju i za granicą, dając rocznie kilkadziesiąt koncertów, m.in. we Włoszech, Niemczech, Szwecji, Estonii i Holandii. „Animato” posiada w repertuarze własne aranżacje różnego rodzaju muzyki, w tym popularne utwory muzyki klasycznej, standardy jazzowe i swingowe, polskie i światowe przeboje muzyki rozrywkowej, a także muzykę morską i ludową z różnych stron świata.

Lipcowe koncerty (1 lipca) rozpocznie Krzysztof Czerwiński – organista z Australii, dyrygent, organista i pedagog, absolwent „Poznańskiej Szkoły Talentów” w klasie organów prof. Józefa Serafina. Laureat wielu konkursów, m.in. organizowanych przez Amerykański Związek Organistów – American Guild of Organists. Ukończył też dyrygenturę symfoniczną i operową w Sydney Conservatorium of Music w Australii. W 2012 r. objął stanowisko Dyrektora Muzycznego kościoła uniwersyteckiego Macquarie Chapel w Sydney i funkcję tę sprawuje do dziś. Podczas świnoujskiego festiwalu zagra po raz pierwszy. Ciekawie zapowiada się koncert 8 lipca, w którym na organach z 1927 r. zagra włoski organista Ennio Cominetti oraz łódzcy muzycy: Zbigniew Ignaczewski – akordeon, Tomasz Król – skrzypce i Paweł Stępnik – gitara.

Reklama

15 lipca słuchać będziemy gry Krzysztofa Musiała – laureata Akademickiego konkursu organowego „Romuald Sroczyński In memoriam”.

W kolejny piątkowy wieczór – 22 lipca – na pięknie brzmiących organach Steinmeyera z 1927 r. grać będzie Thomas Sauer, który od 1978 r. jest organistą w katedrze pw. św. Jadwigi (St. Hedwigs-Kathedrale) w Berlinie.

29 lipca zagra organista Christopher Weaver z Anglii. Studiował w prestiżowym Trinity College; laureat pierwszej nagrody w Konkursie Organowym Bacha. Posiada dyplomy z prestiżowych Royal College of Music oraz Royal College of Organists.

Koncerty sierpniowe rozpocznie 5 sierpnia znakomity organista, znany nie tylko świnoujskiej publiczności, Roman Perucki, który oprócz solowej gry na organach akompaniował będzie fleciście Łukaszowi Długoszowi.

Bardzo ciekawie zapowiada się kolejny koncert. Tym razem 12 sierpnia będzie to wieczór muzyki i poezji, a wystąpią Andrzej Chorosiński – nie tylko mistrz gry organowej, ale także kompozytor oraz autor licznych transkrypcji utworów orkiestrowych na organy, natomiast poezją Adama Mickiewicza uraczy publiczność aktor Michał Chorosiński.

Fanów Tomasza Adama Nowaka ucieszy wiadomość, że także w tym roku, 19 sierpnia, będą mogli posłuchać wirtuoza gry organowej, wybitnego improwizatora.

XVIII Świnoujskie Wieczory Organowe zakończy koncert finałowy 26 sierpnia. Wystąpią włoscy artyści: Simona Fruscella – organistka i Antonio Fruscella – gitarzysta.

Reklama

Duet „Fruscella” wykonuje muzykę kompozytorów baroku i XIX wieku . Grają zarówno oryginały, jak też transkrypcje utworów na orkiestrę w oparciu o utwory wokalne i instrumentalne. Okres baroku jest dla nich najbardziej interesujący. Duet ten jest niezwykły i nietypowy (gitara i organy). Zawsze do swojego repertuaru wyszukują utwory, w których wykorzystany jest potencjał organów, jednocześnie podkreślające brzmienie dźwięków gitary.

Towarzystwo Przyjaciół Świnoujścia wraz z parafią pw. Chrystusa Króla serdecznie zapraszają na festiwalowe koncerty, które odbywają się zawsze w piątki o godz. 19 w kościele pw. Chrystusa Króla przy pl. Kościelnym w Świnoujściu.

2016-06-09 10:15

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ludzie ekstremalni

Niedziela Ogólnopolska 50/2015, str. 46-47

[ TEMATY ]

festiwal

sztuka

Piotr Drzewiecki

Géraldine Fasnacht, nazywana kobietą ptakiem, opowiedziała o lotach swobodnych

Géraldine Fasnacht, nazywana kobietą ptakiem,
opowiedziała o lotach swobodnych

Już po raz 17. do Łodzi zjechali pasjonaci gór, ekstremalnych podróży, odkrywania nowych miejsc i wyznaczania rekordów w sportach wyczynowych. W tym roku Explorers Festival przybrał typowo polski charakter, choć nie zabrakło także gości z zagranicy

Największym atutem łódzkiego festiwalu, odbywającego się w tym roku w dniach 18-22 listopada, przez wielu nazywanego „świętem gór i przygody”, jest możliwość bezpośredniego kontaktu z miłośnikami alpinizmu, sportów ekstremalnych i podróżnictwa. To tutaj niejednokrotnie rodzą się pomysły na nowe podróże i projekty. Festiwal otworzył swoją opowieścią Piotr Pustelnik – łodzianin, trzeci Polak i dwudziesty himalaista, który zdobył Koronę Himalajów. Opowiedział o działalności środowiska akademickiego Łodzi, którego przedstawiciele mają niemałe osiągnięcia w zdobywaniu szczytów Karakorum, Himalajów i innych części świata. Z kolei pabianiczanin Robert Lewera zdradził tajemnice wulkanów Ekwadoru i pokazał ciekawe zdjęcia z wyprawy do Ameryki Południowej. Elżbieta Papińska zakochała się w Chinach. Od paru lat odkrywa tajemnice Państwa Środka, a szczególną uwagę zwróciła na bogatą, niespotykaną w innych zakątkach świata, florę i faunę, którą można podziwiać w chińskich geoparkach. Przemysław Gołembowski zabrał gości festiwalu na Karaiby, które poznał z pokładu katamaranu, zaś Rafał Bauer przetrawersował Islandię, odkrywając jej piękno i dziką naturę.

CZYTAJ DALEJ

Egzaminem z języka polskiego rozpoczął się trzydniowy egzamin ósmoklasisty

2024-05-14 07:42

[ TEMATY ]

egzamin ósmoklasisty

Adobe Stock

Dla ponad 226 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych we wtorek o godz. 9. egzaminem pisemnym z języka polskiego rozpoczął się egzamin ósmoklasisty. Jest on trzydniowy. W każdym dniu uczniowie będą zdawać egzamin z innego przedmiotu.

Wśród przystępujących do egzaminu ósmoklasisty jest 11,6 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy, którzy przybyli do Polski po wybuchu wojny.

CZYTAJ DALEJ

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła pakt migracyjny

2024-05-14 12:57

[ TEMATY ]

pakt migracyjny

Adobe Stock

Ministrowie finansów państw unijnych we wtorek ostatecznie zatwierdzili pakt migracyjny. Przeciwko głosowały trzy kraje: Polska, Słowacja i Węgry. Pakt ma kompleksowo regulować sprawy migracji w Unii Europejskiej, w tym kwestie związane z pomocą udzielaną krajom znajdującym się pod presją migracyjną.

Przyjęty pakiet zawiera łącznie 10 tekstów legislacyjnych. 9 kwietnia zaakceptował go Parlament Europejski. Głosowanie ministrów finansów i gospodarki na posiedzeniu we wtorek w Brukseli kończy więc proces legislacyjny. Większość regulacji ma obowiązywać dopiero od 2026 r.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję