Reklama

Niedziela Małopolska

Przekładamy teorię na praktykę

Masz pytania z zakresu bioetyki? Szukasz argumentów, by komuś doradzić? Tu zdobędziesz wiedzę! O pierwszej w Polsce Poradni Bioetycznej, działającej w Krakowie od 19 marca, rozmawiamy z jej koordynatorką, Justyną Gajos

Niedziela małopolska 15/2016, str. 7-8

[ TEMATY ]

poradnia

Małgorzata Cichoń

Justyna Gajos jest koordynatorem Poradni Bioetycznej, która działa w siedzibie uczelni, przy ul. Bernardyńskiej 3 w Krakowie

Justyna Gajos jest koordynatorem Poradni Bioetycznej, która działa w siedzibie uczelni, przy ul. Bernardyńskiej
3 w Krakowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

MAŁGORZATA CICHOŃ: – Co dało pierwszy impuls do powstania Poradni Bioetycznej?

JUSTYNA GAJOS: – Dylematy ludzi, ponieważ bioetyka stała się częścią codziennego życia. Zgłaszali się z nimi m.in. do ks. Andrzeja Muszali, dyrektora Międzywydziałowego Instytutu Bioetyki UPJPII. Tych problemów, wbrew pozorom, jest sporo. Współczesna medycyna bardzo szybko się rozwija, pojawiają się nowe dylematy etyczne, a wraz z nimi wiele pytań dotyczących konkretnych dziedzin życia. Czasem zdarza się, że brakuje wiedzy, jak można postąpić w danej sytuacji, co komuś poradzić itd. Stąd pomysł, żeby stworzyć miejsce, gdzie będzie można o tym porozmawiać i uzyskać informacje.

– Dla kogo jest ta placówka?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Można powiedzieć, że dla każdego. Z jednej strony wychodzimy naprzeciw osobom, które mają dylematy dotyczące początku, trwania czy kresu życia ludzkiego, a z drugiej – naprzeciw tym, którzy pracują z osobami mogącymi borykać się z takimi problemami. Chcemy, aby o naszej placówce wiedziano zwłaszcza w poradniach życia małżeńskiego i rodzinnego oraz w parafiach. Być może największą zgłaszającą się grupą będą rodzice i małżonkowie. Pragniemy również służyć pomocą kapłanom, którzy stykają się z pytaniami wiernych dotyczącymi bioetyki, choćby podczas spowiedzi. Ponadto jesteśmy otwarci, m.in., na lekarzy i osoby pracujące w służbie zdrowia oraz na nauczycieli czy katechetów.

– Z jakiej formy pomocy można skorzystać?

– Chodzi o porady w rozwiązaniu trudnych problemów moralnych z zakresu bioetyki, takich jak np. in vitro, naprotechnologia, diagnostyka prenatalna, aborcja, eutanazja. Co zrobić z zamrożonymi embrionami, czy i kiedy można wykorzystywać komórki macierzyste, co z przeszczepami, nowoczesnymi terapiami, antykoncepcją, naturalnym planowaniem rodziny, nowymi metodami rozpoznawania płodności? Będziemy wspierać i pokazywać różne drogi rozwiązań, powiemy, gdzie w konkretnej sytuacji można uzyskać dalszą pomoc – wszystko w oparciu o naukę Kościoła katolickiego i w duchu personalizmu chrześcijańskiego. Decyzja jednak zawsze należy do osób zainteresowanych. Może zdarzyć się i tak, że odpowiedzi nie znajdziemy, zapewnimy wówczas tym osobom szczególne wsparcie. Otrzymujemy wiele pytań, czy będzie mógł przyjść do nas np. ateista. Może zgłosić się każdy, ale nie udzielimy rad, które są sprzeczne z nauczaniem Kościoła.

Reklama

– Kto będzie ich udzielał?

– Głównie absolwenci podyplomowych studiów z bioetyki na UPJPII. Wśród nich są specjaliści różnych profesji: lekarze (transplantolog, lekarz medycyny paliatywnej, pediatra współpracujący z hospicjum perinatalnym, przedstawiciel środowiska naprotechnologii), pielęgniarki, katecheta, filozofowie, teolodzy, prawnik, interwent kryzysowy, biotechnolog, pedagog specjalny, farmaceuta, a nawet weterynarz.

– Trzeba umówić się na spotkanie z konkretnym specjalistą?

– Najlepiej tak. Z przyczyn organizacyjnych chcemy rejestrować na spotkanie ze specjalistą najbardziej kompetentnym w interesującej daną osobę kwestii. Niemniej, gdy ktoś przyjdzie do poradni bez umówienia się, oczywiście otrzyma już na starcie pewną poradę, która w niedługim czasie będzie mogła zostać uzupełniona o informacje od właściwych specjalistów. Porad udzielamy bezpłatnie. Zapewniamy również poufność i dyskrecję.

– Poradnia to wspólne dzieło... Kto za nim stoi?

– Instytut Bioetyki UPJPII czuwa nad merytoryczną stroną przedsięwzięcia, formacją i szkoleniem instruktorów. Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie przeznaczył na ten cel dwa pomieszczenia z wyposażeniem. Fundacja Jeden z Nas koordynuje placówką organizacyjnie i zapewnia jeden etat. Specjaliści na ten moment pracują jako wolontariusze. Będziemy też współpracować z kancelarią prawną – w ramach naszej działalności pomożemy uzyskać bezpłatną poradę prawną. Planujemy współpracę z innymi instytucjami. Docelowo chcemy być punktem pierwszego kontaktu, który, gdy zachodzi taka potrzeba, pokieruje osoby dalej. Udzielamy porad osobiście w poradni, ale też mejlowo. W tym sensie zasięg naszych działań jest ogólnopolski. W przyszłości chcemy służyć pomocą także telefonicznie.

– W czym przejawia się duch personalizmu, którym kieruje się wasza instytucja?

– Chcemy, by była to kontynuacja bioetyki w duchu Jana Pawła II, jego nauczania, że każda osoba ma niezbywalną godność od momentu poczęcia do naturalnej śmierci. Personalizm ma na uwadze dobro osoby. Udzielając porad, nie oceniamy nikogo ani nie nawracamy. Chcemy świadczyć profesjonalną pomoc, opierając się na prawie naturalnym. Bo bioetyka to konkretna nauka. Dla naszej instytucji jest wyzwaniem, by teoretyczne zagadnienia – opisane w literaturze, badaniach, nauczaniu Magisterium Kościoła – przekładać na praktykę. Warto jednak zaznaczyć, że nasza poradnia nie ma charakteru medycznego, to znaczy, że przed podjęciem jakichkolwiek decyzji dotyczących życia lub zdrowia może być konieczna konsultacja z wykwalifikowanym personelem medycznym w certyfikowanej placówce służby zdrowia. Chcemy przekazywać wiedzę. Pokazywać, że są wyjścia z trudnych sytuacji, np. w przypadku niepomyślnej diagnozy nienarodzonego dziecka można skorzystać z pomocy hospicjum perinatalnego.

– Jak się z wami skontaktować?

– Pierwszym polem kontaktu jest strona internetowa (poradniabioetyczna.pl), gdzie podane są godziny przyjęć. Tam znajduje się też dział dotyczący najczęściej zadawanych pytań. Ta wiedza będzie stale uzupełniana. Można skontaktować się z nami także mejlowo: poradnia.bioetyczna@upjp2.edu.pl.

2016-04-07 09:59

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pomogą odzyskiwać nadzieję

Niedziela częstochowska 28/2016, str. 8

[ TEMATY ]

trzeźwość

poradnia

Wojciech Mścichowski

Oficjalnego otwarcia placówki dokonał abp Wacław Depo

Oficjalnego otwarcia placówki dokonał abp Wacław Depo

Podczas jednego z Przeglądów Twórczości Abstynenckiej, jakie odbywają się w Olsztynie k. Częstochowy, przybyłych gości witało wymowne hasło: „Nigdy nie patrz na nikogo z góry. Chyba, że podajesz mu rękę, aby powstał”... Wydaje się, że sentencja ta doskonale wpisuje się w działalność Spółki Pracowniczej Ośrodka Terapii Uzależnień, pełniącej dotychczas posługę medyczną przy ul. Ogrodowej w Częstochowie. Wychodząc naprzeciw potrzebom miasta, 23 czerwca, z udziałem przedstawicieli środowiska lekarskiego, organów samorządowych, polityków, klubów abstynenckich oraz zaproszonych gości dokonano uroczystego otwarcia nowego Oddziału Leczenia Alkoholowych Zespołów Abstynenckich wraz z Poradnią Leczenia Uzależnień. Placówka mieszcząca się przy ul. 1 maja 25 przejmuje zakontraktowane w NFZ, funkcjonujące w prymitywnych warunkach 10 łóżek szpitalnych z ul. Ogrodowej, poszerzając zakres usług do 12 łóżek męskich i 2 kobiecych mieszczących się w nowoczesnych, funkcjonalnych gabinetach, salach chorych i zapleczem medyczno-sanitarnym. Ośrodek Terapii Uzależnień, z tytułu lepszych warunków bytowych dla pacjentów oraz większego potencjału, jeśli chodzi o liczbę miejsc, będzie się starał o zwiększenie kontraktu z NFZ do 16 miejsc. Jak powiedział dyrektor placówki dr Marek Grzyb – jest to pierwsza część inwestycji, wynikająca z pilnych potrzeb miasta. Zagospodarowanie i adaptacja piętra budynku nastąpi do kwietnia przyszłego roku, co wzbogaci budynek o dodatkowe pomieszczenia do terapii grupowej. Działalność tej specyficznej placówki udowadnia od lat, że z nałogiem alkoholowym można zerwać, ratując swoją tożsamość. Przy wspólnym wysiłku personelu medycznego i samego pacjenta możliwy jest powrót do wydajnej pracy, tworzenia wartości duchowych i materialnych, stanowienie fundamentu zdrowej rodziny. Warto zaznaczyć, że inwestycja powstała z własnych środków Spółki oraz zaciągniętego kredytu bankowego. Wysiłkiem Zarządu i całego personelu stworzono obiekt wychodzący naprzeciw potrzebom miasta, mający służyć ludziom próbującym wydostać się ze zgubnego nałogu, powrócić do normalności. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonała Grażyna Stramska-Świerczyńska, naczelnik Wydziału Zdrowia Urzędu Miejskiego w Częstochowie wraz z dyrektorem placówki Markiem Grzybem. Pośród życzeń w dniu otwarcia dominowały te dotyczące zrozumienia i rozsądnych kontraktów z NFZ, skutecznej terapii i jak najmniejszej liczby nowych pacjentów. Trzeba dodać, że w dniu poprzedzającym oficjalne otwarcie placówkę odwiedził, poświęcił i błogosławieństwa pasterskiego udzielił metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

CZYTAJ DALEJ

43. rocznica zamachu na Jana Pawła II

2024-05-12 22:59

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

43 lata temu, 13 maja 1981 roku, miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, o godz. 17.19 uzbrojony napastnik Mehmet Ali Agca, oddał w stronę Ojca Świętego strzały.

Wybuchła panika, a papieża, ciężko ranionego w brzuch i w rękę natychmiast przewieziono do kliniki w Gemelli, gdzie rozpoczęła się kilkugodzinna dramatyczna walka o jego życie. Cały świat w ogromnym napięciu śledził napływające doniesienia. Wszyscy zadawali sobie pytanie, czy Jan Paweł II przeżyje. Dziś miejsce zamachu na papieża upamiętnia płytka w bruku po prawej stronie przy kolumnadzie Placu św. Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do kościoła podczas nabożeństwa

2024-05-13 23:53

Adobe Stock

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE

40-latek wszedł z nożem do kościoła w Czaplinku, gdy odbywało się nabożeństwo pierwszokomunijne. Mężczyzna został zatrzymany. Był pijany. W organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu – poinformowała PAP w poniedziałek oficer prasowa KPP w Drawsku Pomorskim asp. Karolina Żych.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek, ok. godz. 17.45 w kościele w centrum Czaplinka (woj. zachodniopomorskie).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję