USA
Kolejny stan przestaje finansować aborterów
Gubernator stanu Kansas Sam Brownback nakazał wstrzymać finansowanie z budżetu stanowego proaborcyjnej organizacji Planned Parenthood (PP). Republikański polityk podjął tę decyzję w wyniku ujawnienia w ubiegłym roku nagrań, na których słychać, jak pracownicy tej organizacji omawiają zasady dostarczania pośrednikom tkanek pobieranych od abortowanych dzieci. Kansas nie jest pierwszym stanem, który po publikacji filmów wstrzymał dotację dla PP. Wcześniej podobnie postąpiły Utah, Luizjana i Alabama.
Lokalny oddział Planned Parenthood zapowiada walkę w sądzie o finansowanie z budżetu stanu Kansas.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Niemcy
Antyimigranckie grupy rosną w siłę
Według sondażu instytutu INSA, przeciwstawiającą się przyjmowaniu uchodźców partię Alternatywa dla Niemiec (AfD) popiera 11 proc. wyborców. Ugrupowanie zajmuje trzecią pozycję za rządzącą CDU (35 proc.) i SPD (21 proc.). Wielu komentatorów zwraca uwagę, że Niemcy coraz bardziej obawiają się przybyszów z Bliskiego Wschodu i Afryki. Sytuacja w RFN jest niespokojna. Po ujawnieniu zajść w Kolonii, gdzie grupy imigrantów atakowały kobiety, doszło do napaści na osoby z Azji i Afryki. W Lipsku z kolei miała miejsce burzliwa demonstracja przeciwników przyjmowania migrantów, po której policja zatrzymała ponad 200 osób.
BBC, osw.waw.pl
* * *
Europoseł PiS prof. Karol Karski zauważa w rozmowie z „Niedzielą”, że wydarzenia w Kolonii sprawiły, iż media zaczęły informować o sprawach, o których dotąd milczały.
Reklama
– Ataki imigrantów z południowej części basenu Morza Śródziemnego na Niemców mają miejsce od dawna – mówi europoseł. – Podobnie jest zresztą w Wielkiej Brytanii i Francji. Przypadki zabójstw idą w setki rocznie, jednak dotychczas nie ujawniano danych na ten temat. To, co pokazano teraz, to wierzchołek wierzchołka góry lodowej. Wielu Niemców jako wzór do naśladowania pokazuje zachowanie Polski i Węgier w sprawie migracji.
J. J.
Bliski Wschód
Bombardowania odwetowe
Premier Turcji Ahmet Davutoğlu poinformował o przeprowadzeniu nalotów na cele tzw. Państwa Islamskiego. W wyniku operacji miało zginąć ok. 200 bojowników, w tym niektórzy regionalni przywódcy. Bombardowania to odwet za zamach bombowy w Stambule. 12 stycznia zamachowiec samobójca wysadził się w grupie turystów z Niemiec, w wyniku czego zginęło 12 z nich, 13 kolejnych osób zostało rannych. Według władz w Ankarze, sprawcą był 28-letni Syryjczyk. Po zamachu tureckie służby zatrzymały w różnych częściach kraju 60 podejrzanych, w tym 3 obywateli Rosji.
W Turcji w ostatnim czasie doszło także do zamachów na komisariaty policji – w miastach Cinar i Midyat na południowym wschodzie kraju. Nikt nie przyznał się do przeprowadzenia akcji. Ankara oskarża o nie Partię Pracujących Kurdystanu.
lastampa.it, rt.com, CNN
Afryka
Nowy przypadek eboli
Mieszkaniec Sierra Leone zmarł z powodu gorączki krwotocznej, wywoływanej przez wirusa ebola. Stało się to kilka godzin po ogłoszeniu przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) końca epidemii tej choroby. Z powodu eboli zmarło w Sierra Leone blisko 4 tys. osób. W listopadzie ub.r. uznano, że kraj jest wolny od wirusa.
abcnews.go.com, BBC
Przestępczość
Narkotykowy baron znów w więzieniu
Joaquin „El Chapo” Guzman ponownie trafił do więzienia w meksykańskim Almoloya de Juárez. Boss kartelu z Sinaloa odpowiedzialny za dostarczanie do USA 25 proc. sprzedawanych tam narkotyków już raz przebywał w tym zakładzie karnym. W brawurowy sposób uciekł z niego pół roku temu przez tunel o długości 1,5 km. Ponownie aresztowano go przy udziale amerykańskich żołnierzy piechoty morskiej.
CNN, nytimes.com