Reklama

Niedziela Lubelska

Świąteczne spotkanie cudzoziemców

Niedziela lubelska 3/2016, str. 2

[ TEMATY ]

spotkanie

Beata Filipowicz

Jasełka w wykonaniu studentów

Jasełka w wykonaniu studentów

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Z myślą o studentach i zaprzyjaźnionych z nimi osobach Centrum Języka Polskiego i Kultury Polskiej dla Cudzoziemców UMCS zorganizowało spotkanie opłatkowe. Główną częścią wieczoru były jasełka, przygotowane przez młodzież różnych wyznań, z różnych krajów. Czuć było podniosłą atmosferę, a wschodni akcent dodawał ciepła i uroku.

Gości powitała Anna Dunin-Dudkowska, dyrektor CJKP. Wśród zgromadzonych byli obecni m.in.: bp Józef Wróbel, ks. Eugeniusz Zarębiński z parafii pw. św. Stanisława w Lublinie oraz ks. Andrzej Konachowicz z parafii prawosławnej. Prof. Stanisław Michałowski, rektor UMCS, podkreślił, jak ważne są bliskie więzy naszego kraju z młodzieżą całego świata. W tym roku akademickim uczelnia gości ok. 120 studentów z 14 krajów. Wśród nich prym wiodą obywatele Ukrainy, Białorusi, Rosji oraz innych krajów ze Wschodu. – W czasie, gdy w wielu regionach świata wybuchają konflikty, potrzebny jest nam Jezus, który przynosi pokój. Pamiętając, że mamy tylko jedno życie, powinniśmy wspólnie zadbać o to, aby wykorzystać je jak najlepiej – mówił Rektor UMCS. Wyraził też uznanie dla cudzoziemców, którzy pomimo innych tradycji, wyniesionych z domu rodzinnego, potrafili wczuć się w atmosferę kultywowanych w Polsce zwyczajów.

W atmosferę duchowego przeżywania świąt Bożego Narodzenia zebranych wprowadził bp Józef Wróbel. Opisując wydarzenia z 966 r. przypomniał, jak wielkie znaczenie miało przyjęcie chrztu przez Mieszka I: otworzyło jego poddanym drogę do chrześcijaństwa. Wyjaśniał, że wśród niewykształconego ludu potrzebna była „Biblia ubogich”, która w przystępny sposób przybliżyłaby wydarzenia zbawcze. W ten sposób przed wiekami zaczęły powstawać kolędy i przedstawienia artystyczne o narodzeniu Chrystusa, czyli jasełka. Wspomniał o pięknym i specyficznym elemencie tradycji, często nieznanym poza granicami naszego państwa, jakim jest dzielenie się opłatkiem. Bp Józef Wróbel wskazał też na ważny dla każdego aspekt Wcielenia się Boga w człowieka. – Przez to wydarzenie Jezus Chrystus pokazuje godność ludzkiego życia, a rodząc się z kobiety, podkreśla jej wartość i rolę – mówił. Pasterskie słowo zostało zakończone modlitwą prośby o dar jedności, miłości, zgody i pokoju; o pocieszenie dla opuszczonych i cierpiących. Zgromadzeni życzyli sobie, by cały świat, niezależnie od wyznawanej wiary, potrafił wyciągać do siebie ręce; by każdy człowiek umiał odkrywać piękno ludzkiego serca.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2016-01-14 10:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: Maleo na Areopagu

[ TEMATY ]

spotkanie

Kraków

Archiwum organizatorów

We wtorek 24 maja w krakowskim Seminarium Duchownym odbyło się kolejne spotkanie z cyklu "Ich Areopag Wiary". Gościem młodych dziennikarzy i kleryków był Dariusz „Maleo” Malejonek, który wraz z synem Bartoszem podzielił się świadectwem swojej wiary.
CZYTAJ DALEJ

Giorgia Meloni wspiera księdza zastraszanego przez włoską mafię

2025-09-30 06:38

[ TEMATY ]

mafia

Włochy

Giorgia Meloni

Vatican Media

Ks. Maurizio Patriciello

Ks. Maurizio Patriciello

Od lat władze, policja oraz Kościół we Włoszech walczą z działaniami zorganizowanej przestępczości. Teraz zagrozili jednemu z księży.

Według policji, podczas Mszy św. mężczyzna, który rzekomo chciał przyjąć komunię, podał księdzu nabój pistoletowy kalibru 9x21 owinięty w chusteczkę. Sprawca został aresztowany; śledztwo jest w toku. Groźby skierowane przez zorganizowaną przestępczość wobec księdza Maurizio Patriciello z Caivano niedaleko Neapolu stanowczo potępili włoscy politycy. „To, co wydarzyło się dzisiaj w parafii św. Pawła Apostoła w Caivano, jest niedopuszczalne” – napisała w niedzielę 28 września na platformie X premier Giorgia Meloni.
CZYTAJ DALEJ

Papieska intencja na październik: o wzajemną współpracę różnych tradycji religijnych

2025-09-30 16:26

[ TEMATY ]

papieska intencja

wzajemna wspóółpraca

tradycje religijne

PAP

Papież Leon XIV

Papież Leon XIV

„Módlmy się, aby wierzący różnych tradycji religijnych potrafili współdziałać w obronie i promowaniu pokoju, sprawiedliwości i braterstwa między ludźmi” - zachęca Papież Leon XIV w intencji modlitewnej na październik. Jest ona ogłoszona w czasie, gdy świat cierpi z powodu eskalacji konfliktów zbrojnych, ale też w perspektywie 60. rocznicy ogłoszenia deklaracji „Nostra aetate” Soboru Watykańskiego II.

Religie jako most i proroctwo
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję