Reklama

Niedziela Legnicka

Wyśpiewali jubileusz

Życzenia, kwiaty, gratulacje i wyjątkowy koncert – tak Chór Górniczy z Lubina świętował 35-lecie swojego istnienia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczysty koncert z okazji 35. rocznicy chóru odbył się kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia 2015 r. w kościele pw. św. Wojciecha w Lubinie. W świątyni zebrali się chórzyści, ich rodziny i przyjaciele, a także wielu zaproszonych gości, aby wspólnie świętować wyjątkowy jubileusz. Na koncert zostały zaproszone także inne zaprzyjaźnione chóry.

W rolach głównych

Wśród występujących był: Chór Kameralny Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, chór „Cantate Deo” ze Sławy, Chór Mieszany Instytutu Muzyki z Uniwersytetu Muzycznego w Zielonej Górze oraz chór „Octava” z Żagania. Koncert ubogacił śpiew solistów: Grażyny Flicińskiej-Panfil, Beaty Panfil, Niny Salamon oraz Jarosława Bodakowskiego. Całości towarzyszył zespół instrumentalny. Podczas koncertu można było usłyszeć, m.in.: hymn górniczy, „Magnificat”, „Pater noster”, „Ave Maria” i wiele innych znanych utworów polskich i zagranicznych kompozytorów. O tym, że się podobało, świadczyły gromkie brawa licznie zgromadzonej publiczności. Jak zgodnie podkreślają uczestnicy koncertu, śpiewy w towarzystwie zespołu instrumentalnego dodatkowo podkreśliły wyjątkową chwilę, co pozwoliło na dodatkowe wrażenia estetyczne i religijne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Działalność chóru

Reklama

Górniczy Chór Męski przy O/ZG „Lubin” KGHM Polska Miedź SA powstał w 1980 r. Jak mówi jego dyrygent Krzysztof Kujawski: – Podstawowym kierunkiem działalności jest szerzenie kultury muzycznej w górniczym środowisku Zagłębia Miedziowego poprzez wykonywanie i propagowanie głównie polskich pieśni ludowych, patriotycznych, religijnych i górniczych. W repertuarze zespół posiada również inne pieśni z kręgu kultury europejskiej. I jak dalej podkreśla dyrygent chóru: – Zespół stale powiększa i doskonali swój liczący już kilkaset pozycji repertuar podczas prób, które odbywają się dwa razy w tygodniu.

Od 1985 r. opiekę nad zespołem przejął Zakład Górniczy „Lubin”. Na początku istnienia chór liczył 60 osób, aktualnie śpiewa w nim 50 chórzystów. W okresie 35-letniej działalności wpisał się trwale w krajobraz kulturalny Zagłębia Miedziowego, uczestnicząc w niemal wszystkich ważniejszych wydarzeniach związanych z uroczystościami państwowymi, regionalnymi, kościelnymi, górniczymi itp. W miarę możliwości bierze udział w festiwalach i konkursach pieśni chóralnej w kraju i za granicą. Wykonał ponad 1000 koncertów w kraju i ponad 150 za granicą, m.in.: w Austrii, Bułgarii, Ukrainie, Grecji, Włoszech czy Watykanie. Setki godzin przepracowanych na próbach zaowocowały wieloma sukcesami, o czym świadczą zdobywane nagrody i wyróżnienia. A jest ich wiele. Chór został odznaczony specjalnymi odznakami, m.in.: „Zasłużony dla LGOM”, „Zasłużony dla ziemi lubińskiej”, „Zasłużony dla Zakładów Górniczych «Lubin»” czy brązową i srebrną odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr.

Warto dodać, że na początku minionego roku, tj. 8 lutego, również w kościele pw. św. Wojciecha, w ramach obchodzonego jubileuszu chór uczestniczył w dziękczynnej Mszy św. w intencji członków zespołu, opiekunów, rodzin i przyjaciół. Po Eucharystii wystąpił z uroczystym koncertem.

Chórzystom Górniczego Chóru Męskiego i jego dyrygentowi życzymy kolejnych pięknych jubileuszy.

2016-01-05 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jubileusz 115 lat tradycji

Przyszłość młodych zależy od tego, w jakich ramach ich osadzimy: wartości etycznych, patriotycznych, poszanowania wiedzy i wiary – mówi ks. Wojciech Pelczarski.

Jest katechetą w Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Częstochowie prawie 30 lat. – Szkoła obchodzi jubileusz 115 lat istnienia, czyli ja ¼ czasu właśnie w niej spędziłem. Przez ten czas młodzież się zmieniała, bo rzeczywistość też się zmieniała. Wszystko zależy od rodziców, od dorosłych i nie jest tak źle, jak się wieszczy wszem i wobec. Uważam, że młodzież jest bardzo dobra, taką była i jest. Jeżeli dzisiaj obserwujemy kryzys w świecie, to on się odbija na młodzieży. Jeżeli mamy kryzys rodziny, to on odbija się na dzieciach. W wielu rozmowach z młodzieżą to wychodzi. Gdzieś zagubił się autorytet ojca i matki, niszczy się autorytet nauczyciela. Niszczy się dobre wzorce, które są młodzieży potrzebne. Część z nich ulega współczesnej propagandzie, ale bardzo dużo zależy od tego, jakie my mamy do niej podejście. A trzeba do młodych podchodzić pozytywnie, z wyrozumiałością i cierpliwością – mówi z szerokim uśmiechem ks. Pelczarski.
CZYTAJ DALEJ

Święta i niedzieli nie da się zaklikać - Bóg nie przysłał linku do zbawienia

2026-08-14 18:35

[ TEMATY ]

felieton

Milena Kindziuk

Red

Gdy kalendarz liturgiczny wiedzie nas przez dni pełne świątecznych treści: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, a dzień później niedziela, przypomina mi się ostatni apel papieża Leona XIV, by nie „wirtualizować niedzieli”.

Kilkanaście sekund wystarczy, by uruchomić transmisję Mszy św. Telefon jest pod ręką, internet działa, a algorytm podpowiada: „Msza na żywo”. Można włączyć celebrację z własnej parafii, ze znanego sanktuarium, 15 sierpnia najlepiej z Jasnej Góry, można połaczyć się nawet z innego kraju. Można słuchać homilii „przy okazji”, na przykład między śniadaniem a pakowaniem na wyjazd. Technicznie wszystko się zgadza: jest ołtarz, kapłan, czytania, modlitwa, śpiew.
CZYTAJ DALEJ

Łódź dziękowała za wolność

2026-08-15 17:41

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks Paweł Kłys

Łódź uczciła 106. rocznicę Cudu nad Wisłą

Łódź uczciła 106. rocznicę Cudu nad Wisłą

– Dziękuję Bogu za moją ojczyznę. Za tyle pięknych kart naszej historii. Za wolność, tak bardzo okupioną – mówił kard. Konrad Krajewski podczas Mszy św. sprawowanej 15 sierpnia w łódzkiej katedrze. W uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Święto Wojska Polskiego oraz 106. rocznicę Bitwy Warszawskiej modlono się za Ojczyznę i za tych, którzy oddali życie w jej obronie.

W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, miejskich i samorządowych, służb mundurowych, poczty sztandarowe oraz wierni. W homilii metropolita łódzki, nawiązując do hymnu Magnificat, zachęcał do dostrzegania Bożych darów i wdzięczności za nie. – Czy dziękuję Bogu, że jestem Polakiem? Czy dziękuję Mu za moją ojczyznę? Polską – pytał kardynał. Przypomniał, że pamięć o historii powinna prowadzić nie tylko do wspominania przeszłości, ale również do odpowiedzialności za współczesną Polskę.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję