Reklama

Niedziela Sandomierska

Rodziny u Jasnogórskiej Pani

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 26-27 września na Jasnej Górze odbyła się XXXI Ogólnopolska Pielgrzymka Małżeństw i Rodzin oraz Doradców Życia Rodzinnego. W rozmowach, prelekcjach, a przede wszystkim w modlitwie dominował wątek zbliżającego się Synodu Biskupów poświęconego problemom rodziny. Towarzyszyliśmy w tym wydarzeniu rodzinom z diecezji sandomierskiej.

Pierwszego dnia wraz z rodzinami podczas nabożeństwa Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich modlił się bp Krzysztof Nitkiewicz. Biskup Ordynariusz poprowadził również rozważania apelowe. – Maryjo, nasza Matko i Królowo. Idąc za głosem Konferencji Episkopatu Polski, wyrażonym w stanowisku przed XIV Zwyczajnym Zgromadzeniem Synodu Biskupów, chcemy dzisiaj w sposób szczególny dziękować za dar, jakim jest jego zwołanie przez Ojca Świętego Franciszka. Małżeństwo i rodzina są przecież – zgodnie z nauką św. Jana Pawła II – jednym z najcenniejszych dóbr ludzkości; przez nie idzie przyszłość świata i Kościoła – mówił bp K. Nitkiewicz. Ksiądz Biskup zaapelował o wspieranie obrad synodu szczególną modlitwą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W drugim dniu punktem wieńczącym całe spotkanie była Eucharystia na jasnogórskim Szczycie, której przewodniczył bp Nitkiewicz. Podczas homilii Pasterz diecezji podkreślał znaczenie małżeństwa i rodziny, która jest wzorem wzajemnej miłości i jedności. – Rodzina jest prawdziwym arcydziełem Boga. Wy nim jesteście, drodzy małżonkowie, rodzice, dzieci, dziadkowie złączeni więzami pięknej miłości na wzór Chrystusa – Boskiego Oblubieńca i Kościoła – Jego oblubienicy. Wy ukazujecie to arcydzieło światu poprzez wzajemną miłość i wytrwałość w stawianiu czoła trudnościom. Jesteście źródłem wielorakiego dobra; przypominacie drzewo rodzące wspaniałe, dorodne owoce – podkreślał Ksiądz Biskup. Mówił także o współczesnych zagrożeniach na jakie narażona jest rodzina. – Kryzys rodziny pogłębia się. Czyż nie doświadczyliście bezpośrednio lub w gronie bliskich Wam osób dramatu rozwodu, cierpienia na skutek przemocy, smutku, bo ktoś wyjechał zarobkowo za granicę, biedy i rozpaczliwej bezradności z powodu bezrobocia i nałogów? Jeśli coraz więcej osób żyje w wolnych związkach i zwleka z decyzją zawarcia małżeństwa, wynika to po części z braku nadziei, że może być inaczej. Podczas światowego spotkania z rodzinami w Filadelfii Ojciec Święty Franciszek przyznał, że rodzina nie jest rajem na ziemi, są w niej problemy. Pomimo tego warto żyć w rodzinie, a problemy trzeba przezwyciężać miłością – wskazywał Ksiądz Biskup.

Reklama

Ordynariusz Sandomierski zaapelował także o wspólną troskę i pomoc wobec małżonków i rodzin. – Wszyscy mamy jakąś rolę do spełnienia: duszpasterze, katecheci, doradczynie i doradcy rodzinni, placówki Caritas. Potrzeba mocniejszego świadectwa i zaangażowania samych rodzin. Wspaniałą okazję do umocnienia relacji pomiędzy małżonkami, rodzicami, dziećmi i parafią daje Chrzest, Pierwsza Komunia św., Bierzmowanie oraz zawarcie małżeństwa. Oczywiście pod warunkiem, że będzie im towarzyszyło należyte przygotowanie duchowe i merytoryczne, w które włączą się wszyscy członkowie rodziny. Domowy Kościół Ruchu Światło-Życie i Stowarzyszenie Rodzin Katolickich kształtują postawę duchową i społeczną małżonków oraz ich dzieci. W parafiach brakuje jednak spotkań, podczas których rodziny mogłyby wymieniać się swoim doświadczeniem i wzajemnie ubogacać. A przecież sam sakrament małżeństwa jest podobnie jak inne sakramenty źródłem wielu Bożych darów – mówił Kaznodzieja. – Ważną rolę odgrywają katolickie poradnie rodzinne i inne placówki prorodzinne. Pełniąc funkcję informacyjną, wychowawczą, terapeutyczną, wychodzą one naprzeciw potrzebom narzeczonych, małżonków, dzieci. Jest ich jednak nadal za mało, a te które istnieją są słabo dostępne. Dużo zależy tutaj od nas, duszpasterzy. Powinniśmy nabrać większego przekonania do tej formy pracy duszpasterskiej i rozwijać ją przy współpracy wiernych świeckich. To jest właśnie ów „szpital polowy” po walce, o którym mówi Ojciec Święty Franciszek, wskazując na zadania jakie powinien wypełniać Kościół. Poradnictwo rodzinne i małżeńskie ma udzielać pierwszej pomocy i leczyć rany. Na to nie może brakować czasu i środków – podkreślał Hierarcha.

– Z naszej polskiej perspektywy konieczna jest również ściślejsza współpraca diecezji, parafii, instytucji państwowych i samorządowych, środków masowego przekazu. Bł. ks. Michał Sopoćko mówi, że „sakrament małżeństwa jest miłosierdziem Bożym dla społeczeństwa, państwa i całej ludzkości”. W toczącej się kampanii wyborczej trwa prawdziwa licytacja inicjatyw prorodzinnych. Wiele z nich brzmi obiecująco, napełnia nadzieją. Oby mogły zostać jak najszybciej zrealizowane. Zawsze pozostaną różnice w podejściu do niektórych kwestii, szczególnie o charakterze etycznym. Trzeba o nich rozmawiać szczerze i uczciwie, unikając gorszących inwektyw i manipulacji. Nie warto jednak trwonić potencjału jakim dysponujemy na kłótnie. Współpraca dla dobra rodziny jest ważniejsza – podkreślał Ksiądz Biskup. – Zbliżające się zgromadzenie Synodu Biskupów dostarczy z pewnością nowych inspiracji i wskazań duszpasterskich. Świadomi jego znaczenia, modlimy się żarliwie w intencji Ojca Świętego Franciszka i wszystkich uczestników Synodu – zaapelował Ordynariusz.

Podczas Mszy św. małżonkowie odnowili złożone w dniu ślubu przyrzeczenia, a nowi doradcy życia rodzinnego z poszczególnych diecezji złożyli ślubowanie sumiennego wypełniania misji powierzonej im przez wspólnotę Kościoła.

Jak zaznaczają obecni podczas spotkania Halina i Marian Indykowie: – Jesteśmy wdzięczni Bogu, że postawił na naszej drodze formację Domowego Kościoła, która pozwoliła nam, jako małżonkom i jako rodzinie, odkryć piękno wzrastania przy Bogu, nauczyła, gdzie szukać siły w chwilach prób. Na pierwszych rekolekcjach Domowego Kościoła przyjęliśmy Jezusa jako Pana i Zbawiciela. Realizacja zobowiązań formacyjnych, doświadczanie bogactwa wspólnoty Domowego Kościoła, a przede wszystkim tego, że Jezus jest z nami, pogłębia te relacje. Cieszymy się, że doświadczeniem naszej wiary możemy służyć innym.

2015-10-01 11:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Narodowa Pielgrzymka do św. Ojca Pio – Dzień 4.

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Ks. Krzysztof Hawro

Pielgrzymi podczas modlitwy przy grobie o. Dolindo

Pielgrzymi podczas modlitwy przy grobie o. Dolindo

Pod patronatem Tygodnika Katolickiego „Niedziela” trwa Narodowa Pielgrzymka do św. Ojca Pio. W czwartym dniu pielgrzymi odwiedzili Neapol, Pompeje i Pietrelcinę.

Dzień rozpoczęliśmy bardzo wcześnie ale z sercem pełnym radości, bo przecież coraz bliżej spotkania ze św. Ojcem Pio. Wczesnym rankiem opuściliśmy hotel w Ottaviano i udaliśmy się do Neapolu. Tu przeszliśmy ulicami miasta, zwiedziliśmy miejscową katedrę, pomodliliśmy się przy relikwiach św. Januarego.
CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Stanisława Biskupa Męczennika

[ TEMATY ]

nowenna

św. Stanisław Biskup i Męczennik

Mazur/episkopat.pl

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Święty Stanisław Biskup Męczennik

Nowennę do św. Stanisława Biskupa Męczennika odmawiamy między 29 kwietnia a 7 maja lub w dowolnym terminie.

Pragnę w tej dzisiejszej nowennie przypominać sobie opatrznościowego męża, świętego Stanisława, który był biskupem Kościoła krakowskiego, który przez swoje świadectwo życia i męczeńskiej śmierci stał się na całe stulecia rzecznikiem ładu moralnego w Ojczyźnie, który był i nadal jest tej Ojczyzny Patronem.
CZYTAJ DALEJ

80 lat od kapitulacji Festung Breslau

2025-05-06 17:11

ks. Łukasz Romańczuk

6 maja 2025 roku przypadła 80. rocznica kapitulacji Festung Breslau. W miejscu pamięci i wyzwolenia jeńców z obozu Burgweide, znajdującego się na wrocławskich Sołtysowicach, odbyły się uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia. - Spotykamy się dziś, aby uczcić pamięć ofiar i ocalałych z obozu pracy Burgweide, które funkcjonowało w czasie jednej z najciemniejszych kart historii niemieckiej okupacji i II wojny światowej - mówił Martin Kremer, konsul generalny Niemiec we Wrocławiu.

W czasie przeznaczonym na przemówienia głos zabrał Kamil Dworaczek, dyrektor wrocławskiego oddziału IPN. Rozpoczął on od zacytowania fragmentu z Księgi Powtórzonego Prawa: “Źle się z nami obchodzili, gnębili nas i nałożyli na nas ciężkie roboty przymusowe”. - Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że jest to fragment relacji jednego z robotników przymusowych przetrzymywanych tutaj w obozie Burgweide. Ale jest to fragment z Pisma Świętego, z Księgi Powtórzonego Prawa, który opowiada o losie Izraelitów w niewoli egipskiej. Później czytamy oczywiście o ucieczce, o zyskaniu wolności, w końcu w kolejnym pokoleniu dotarciu do ziemi obiecanej. I tych analogii między losem Izraelitów w niewoli egipskiej a losem Polaków i innych robotników przymusowych w III Rzeszy jest więcej. Jest też jedna istotna różnica. Polacy nie musieli podejmować ucieczki, tak jak starotestamentowi Izraelici, bo to do nich przyszła Polska. Nowa Polska i Polski Wrocław, które może nie do końca były ziszczeniem ich marzeń i snów, ale przestali być w końcu niewolnikami w Breslau - zaznaczył Kamil Dworaczek, dodając: - Sami mogli decydować o swoim losie, zakładać rodziny, w końcu zdecydować, czy to tutaj będą szukać swojej ziemi obiecanej. I ta ziemia obiecana w pewnym sensie zaczęła się dokładnie w tym miejscu, w którym dzisiaj się znajdujemy. Bo to tutaj zawisła 6 maja pierwsza polska flaga, pierwsza biało-czerwona w powojennym Wrocławiu. Stało się tak za sprawą pani Natalii Kujawińskiej, która w ukryciu, w konspiracji uszyła tę flagę kilka dni wcześniej. Pani Kujawińska była jedną z warszawianek, która została wypędzona przez Niemców po upadku Powstania Warszawskiego. Bardzo symboliczna historia.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję