Reklama

Niedziela Małopolska

Siła na XXI wiek

Tegoroczna Strefa Młodych Serc (SMS) została zorganizowana w Okulicach przy tutejszym sanktuarium Matki Bożej. Spotkanie z Bogiem i z drugim człowiekiem trwało od 22 do 25 lipca

Niedziela małopolska 32/2015, str. 5

[ TEMATY ]

spotkanie

facebook.com.porozumienie; udostępnił ks. Tomasz Biernat

Uczestnicy Strefy Młodych Serc, Okulice 2015 r.

Uczestnicy Strefy Młodych Serc, Okulice 2015 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestnicy przyjechali z różnych stron diecezji tarnowskiej (i nie tylko), w tym m.in. z Iwkowej, Ciężkowic, Gawłowa, Dębicy, Pleśnej, Nowego i Starego Sącza, Mielca, Tarnowa – Mościc... W sumie ponad 320 osób zarejestrowanych (w wieku od 14 lat wzwyż). Przyjechali, odpowiadając na zaproszenie wystosowane przez ks. Tomasza Biernata i ks. Jarosława Gieńca, którzy napisali: „...Wierzymy, że tego typu spotkanie przynosi głębokie duchowe owoce w życiu młodych ludzi. Wakacyjna forma rekolekcji, połączona z wypoczynkiem po trudzie całorocznej pracy edukacyjnej, pozwala młodym «naładować duchowe akumulatory»...”.

Strefa

Na codzienne spotkania młodzież była dowożona z Bochni, Rzezawy i Dąbrówki, gdzie, dzięki życzliwości burmistrza Bochni – Stefana Kolawińskiego i dyrektorów szkół, miała zakwaterowanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Strefa odbyła się w Okulicach po raz drugi. Organizatorzy zapewniają, że to będzie stałe miejsce projektu. – Jestem otwarty na tego typu spotkania – zapewnia kustosz okulickiego sanktuarium, ks. Roman Majoch, który włączył się w organizację wydarzenia. Wspomina, że trzy lata temu w Nowym Sączu, na pierwszym spotkaniu ks. Tomasz i ks. Jarek zapytali, czy przyjmie Strefę. – Odpowiedziałem, że dom Matki Bożej jest otwarty dla młodych ludzi, a tutejszy kościół jak i jego otoczenie sprzyjają i modlitwie, i refleksji, i dobrej zabawie – mówi ks. Roman Majoch i podkreśla, że Matka Boża prowadzi nas wszystkich do Jezusa.

Tegoroczne spotkanie wpisuje się w przygotowania do ŚDM Kraków 2016 i stanowi odpowiedź na prośbę Papieża Franciszka, aby w tych staraniach uwzględnić przesłanie: „Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą”. Uczestnikom towarzyszyło hasło: „Moda na czystość”.

Dar

W ramach Strefy zorganizowano wspólne modlitwy, w tym udział w Eucharystii, koncerty ewangelizacyjne przygotowane przez zespoły: „Kerem”, „Porozumienie”, „Exodus” i „Maleo Reggae Rockers”, oraz spotkania, m.in. z ks. Krzysztofem Czechem, Anną Golędzinowską, Tomaszem Terlikowskim i z ks. Piotrem Pawlukiewiczem. – Mnie szczególnie zainteresowała konferencja p. Anny Golędzinowskiej, która powiedziała bardzo mocne świadectwo o tym, jak właściwie wylądowała na dnie, ale dzięki Bożej pomocy, Bożej łasce teraz prowadzi piękne życie – przyznaje Katarzyna Gut, która o SMS dowiedziała się na podobnym spotkaniu w Dębowcu. Uczestniczka podkreśla: – To świadectwo uczy, że z Panem Bogiem da się wyjść z każdej sytuacji. Nawet jeżeli czasami życie tak się potoczy, iż człowiek znajdzie się na dnie, to jeśli chwyci za rękę Pana Boga, to może wyjść na prostą.

Reklama

Ks. Tomasz Biernat dodaje, że i pozostałe konferencje przyniosły istotne dla uczestników treści, a przede wszystkim utwierdziły ich w przekonaniu, że cnota czystości również w dzisiejszych czasach jest szczególnym darem. Gdy przekornie dopytuję, czy warto dzisiaj przypominać o czystości, ks. Tomasz Biernat ze spokojem stwierdza: – Myślę, że warto. Zwłaszcza teraz, kiedy próbuje się nazywać to, co jest dobre – złem, a zło – dobrem. Dzisiejszy świat zdaje się upowszechniać przekonanie, jakoby człowiek, który nie używa życia, nie jest na czasie. Tymczasem życie w czystości przedmałżeńskiej to prawdziwy dar dla przyszłych małżonków. Toteż trzeba dołożyć wszelkich starań, aby wbrew temu, co nieraz krzyczy świat, ukazywać młodym prawdziwe ideały i wartości.

Potęga

W sobotę 25 lipca uczestnicy Strefy opuścili Okulice, gdzie mieli okazję spotkać podobnych sobie mądrych, otwartych na wartości chrześcijańskie ludzi, gdzie mieli czas na rozmowy, zabawę oraz na refleksję i modlitwę przed cudownym obrazem Matki Bożej, którą Jej czciciele nazywają Matką dającą Życie. Wielu z nich chwaliło panującą atmosferę i zapewniało, że wrócą do Okulic, a tutejszy proboszcz ks. Roman Majoch już teraz mówi: – Bardzo serdecznie zapraszam młodzież na SMS-a do Matki dającej Życie, czyli na spotkanie tych młodych, którzy będą chcieli wraz z Maryją stanąć w bliskości Jezusa i posłuchać, co nam mówi i do czego nas zachęca!

Organizatorzy informują, że za rok SMS odbędzie się po ŚDM i będzie dziękczynieniem za dar spotkania młodzieży z całego świata z papieżem Franciszkiem. – Myślę, że warto wziąć udział w tego typu wakacyjnym spotkaniu, otworzyć się na nową jakość duszpasterstwa młodych – już teraz przekonuje ks. Tomasz Biernat. I dodaje: – Bo ten Kościół młodych to jest siła. Siła na XXI wiek. Kościół młodych, doświadczenie tej wspólnoty, to jest taka potęga, która może ratować nasz świat.

Organizatorzy i uczestnicy dziękują osobom i firmom, które ich wsparły, w tym: Stalprodukt Bochnia, Bruk-Bet Tarnów, Ekombud Bochnia, Skoda Auto Bączek Tarnów, Contimax Bochnia i Sanit Bochnia.

2015-08-06 10:03

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Być naczyniem łaski

Niedziela toruńska 23/2017, str. 7

[ TEMATY ]

spotkanie

mistyk

Joanna Kruczyńska

Mistyk Carver Alan Ames (przy ambonce)

Mistyk Carver Alan Ames (przy ambonce)

„Módl się za mnie, ja za ciebie, a będziemy razem w niebie” – głosi porzekadło. Różnie się modlimy. Jednym przychodzi to z trudem, inni dostali od Boga dar mocy modlenia się o uzdrowienie.
Wydaje się ważne, by w modlitwach pamiętać przede wszystkim o drugim człowieku. Takiego zdania jest również goszczący w maju w Toruniu autor bestsellera „Oczami Jezusa” mistyk Carver Alan Ames

W kościele pw. Ducha Świętego w Toruniu 17 maja odbyło się spotkanie z Carverem Alanem Amesem. Ten urodzony w 1953 r. w Londynie pół-Irlandczyk pochodzi z ubogiej rodziny. Uczęszczał do szkoły prowadzonej przez jezuitów, ale został z niej usunięty za złe zachowanie. Był członkiem gangu motocyklowego i sam o sobie mówi, że nie ma grzechu, którego by nie popełnił. Wyemigrował do Australii, gdzie skończył studia, podjął pracę, założył rodzinę, został ojcem. Wydawało się, że wyszedł na prostą, ale Kościół i sakramenty były mu obce, a w istnienie Boga raczej nie wierzył. W latach 90. XX wieku Ames doświadczył spotkania z aniołem wysłanym przez Boga. Od tego czasu zaczął się zmieniać, przeżył głębokie nawrócenie. Zaczął jeździć po całym świecie i dawać świadectwo o darmowej miłości Boga oraz dzielić się darem uzdrawiania z chorób ciała lub duszy czy uzależnień. Doświadcza prywatnych objawień, o których często pisze w swoich publikacjach, w tym w najbardziej znanej pt. „Oczami Jezusa”. Jest pod stałą opieką kapłana – kierownika duchowego przydzielonego mu przez australijskiego biskupa. Codziennie wraz z nawróconą na katolicyzm żoną uczestniczy w Mszy św.
CZYTAJ DALEJ

Co z postem w Wielką Sobotę?

Niedziela łowicka 15/2004

[ TEMATY ]

post

Wielka Sobota

monticellllo/pl.fotolia.com

Coraz częściej spotykam się z pytaniem, co z postem w Wielką Sobotę? Obowiązuje czy też nie? O poście znajdujemy liczne wypowiedzi na kartach Pisma Świętego. Chcąc zrozumieć jego znaczenie wypada powołać się na dwie, które padają z ust Pana Jezusa i przytoczone są w Ewangeliach.

Pierwszą przytacza św. Marek (Mk 9,14-29). Po cudownym przemienieniu na Górze Tabor, Jezus zstępuje z niej wraz z Piotrem, Jakubem i Janem, i spotyka pozostałych Apostołów oraz - pośród tłumów - ojca z synem opętanym przez szatana. Apostołowie są zmartwieni, bo chcieli uwolnić chłopca od szatana, ale ten ich nie usłuchał. Gdy już zostają sami, pytają Chrystusa, dlaczego nie mogli uwolnić chłopca od szatana? Usłyszeli wówczas znamienną odpowiedź: „Ten rodzaj zwycięża się tylko przez modlitwę i post”. Drugi tekst zawarty jest w Ewangelii św. Łukasza (5,33-35). Opisuje rozmowę Pana Jezusa z faryzeuszami oraz z uczonymi w Piśmie na uczcie u Lewiego. Owi nauczyciele dziwią się, czemu uczniowie Jezusa nie poszczą. Odpowiada im wówczas Pan Jezus „Czy możecie gości weselnych nakłonić do postu, dopóki pan młody jest z nimi? Lecz przyjdzie czas, kiedy zabiorą im pana młodego, wtedy, w owe dni, będą pościć”
CZYTAJ DALEJ

Wielki Czwartek

2025-04-18 22:55

Biuro Prasowe AK

    - Została ta śmierć przemieniona mocą Chrystusowej miłości w dar życia, który nieustannie sprawowany jest w każdej Mszy św., będącej pamiątką Jego nieskończonej miłości – mówił abp Marek Jędraszewski w czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej, sprawowanej w katedrze na Wawelu.

W czasie homilii abp Marek Jędraszewski wskazał na siedem odsłon tego „wyjątkowego wieczoru i nocy, do których od samego początku zdążała publiczna działalność Jezusa z Nazaretu”. Po pierwsze były to wieczór i noc „paschalnej wieczerzy”, po drugie – „miłości służebnej”. W tym kontekście metropolita krakowski zwrócił uwagę na gest umycia nóg Apostołów przez Jezusa oraz słowa ustanowienia Eucharystii. – Poprzez te słowa Pan Jezus przemienił swoją śmierć, to co go miało spotkać nazajutrz na krzyżu, w dar z siebie samego, na dar ofiarny odkupienia. To ciało miało być wydane za nas. Jego krew miała być przelana za nasze grzechy. To był Jego dar z siebie do końca – mówił arcybiskup, zaznaczając, że dlatego Eucharystia jest dziękczynieniem za dar śmierci Chrystusa. – Została ta śmierć przemieniona mocą Chrystusowej miłości w dar życia, który nieustannie sprawowany jest w każdej Mszy św., będącej pamiątką Jego nieskończonej miłości – dodawał.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję