Reklama

Niedziela Sandomierska

Peregrynacja zakończona

Symbole Światowych Dni Młodzieży przez 12 dni nawiedzały parafie, szkoły, domy dziecka, ośrodki wychowawcze, szpitale i więzienia w naszej diecezji. Gromadziły i mobilizowały młodych do wspólnego działania. Był to jeden z etapów przygotowań do Światowych Dni Młodzieży

Niedziela sandomierska 20/2015, str. 1, 4-7

[ TEMATY ]

peregrynacja

Światowe Dni Młodzieży

Ks. Adam Stachowicz

Pożegnanie Symboli ŚDM odbyło się w sandomierskiej katedrze

Pożegnanie Symboli ŚDM odbyło się
w sandomierskiej katedrze

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tarnobrzeg

Rozpoczęcie kolejnego etapu peregrynacji Symboli miało miejsce w parafii św. Barbary. Eucharystii przewodniczył bp Edward Frankowski. W homilii ks. Marek Bednarz nawiązał do licznych łask, które mają miejsce, gdy pochylamy się u stóp Krzyża. Kolejnym przystankiem na trasie Symboli były domy zgromadzeń zakonnych: Sióstr Służebniczek Starowiejskich na osiedlu Mokrzyszów i Sióstr Zakonu św. Dominika w Wielowsi. Dalszy ciąg miał miejsce pod pomnikiem św. Jana Pawła II. Tam dokonano Aktu Zawierzenia. Odbyła się też modlitwa apelowa i taniec uwielbienia. Tarnobrzeżanie przeszli w procesji z Symbolami do kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Tam też trwało całonocne czuwanie. W godzinach porannych Krzyż i Ikona Matki Bożej trafiły do klasztoru Ojców Dominikanów.

Nowa Dęba

Przyjęcie Symboli do dekanatu odbyło się w parafii Matki Bożej Królowej Polski. Tu bp Edward Frankowski przewodniczył Mszy św. Po liturgii Krzyż i Ikona Matki Bożej zostały w procesji przeniesione do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Katarzyna Gurdak informuje nas: – W kościele dzieci, młodzież z KSM-u, LSO oraz Oazy przywitały Symbole śpiewem, a po nim poprowadzono nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Następnie peregrynację uświetnił występ chóru parafialnego. Mieliśmy także okazję do indywidualnej adoracji Symboli. Po wspólnej modlitwie nastąpiło odprowadzenie ich do samochodu kaplicy – relacjonuje Katarzyna.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Połaniec

Przed kościołem Matki Bożej Wspomożenia Wiernych na Symbole oczekiwali: młodzież z całego dekanatu, poczty sztandarowe oraz księża, na czele z bp. Edwardem Frankowskim. Karol Wąż mówi: – Symbole zostały podjęte przez strażaków, a następnie wniesione do kościoła. Po powitaniu rozpoczęła się Eucharystia, pod przewodnictwem Księdza Biskupa, w intencji dobrego przygotowania do Światowych Dni Młodzieży. Homilię wygłosił ks. Paweł Cygan, przywołując przykłady młodych świętych i błogosławionych Kościoła. Po Mszy św. nastąpiła adoracja Krzyża i Ikony. Wspólnie została odmówiona modlitwa zawierzenia Matce Bożej zarówno Światowych Dni Młodzieży, jak i dzieci oraz młodzieży z dekanatu. Nawiedzenie było niesamowitym przeżyciem. Trwało ono krótko, ale był to wielki czas łaski dla całego naszego dekanatu – podsumowywał Karol.

Reklama

Osiek

Na Rynku oprócz parafian na Symbole czekała duża grupa młodzieży z dekanatu w strojach z różnych epok. Nad wszystkimi powiewały flagi wielu krajów. Tak wyglądał początek peregrynacji Symboli w dekanacie koprzywnickim. Ks. Marcin Grzyb wspomina: – Ubierając młodzież w historyczne stroje chcieliśmy zaakcentować zbliżające się 1050-lecie chrztu Polski i obecności Krzyża na naszej ziemi. W każdą epokę wpisywał się Kościół, co zostało zaakcentowane w komentarzach – podkreślał Koordynator przedsięwzięcia. – Po przyjściu do świątyni rozpoczęła się Msza św., której przewodniczył bp Edward Frankowski w otoczeniu kapłanów z dekanatu, a homilię wygłosił ks. Bartłomiej Krzos. Wspólna modlitwa zwieńczona była indywidualną adoracją. Po ciepłym posiłku dla wszystkich był czas na modlitwę apelową, połączoną ze śpiewem, prezentacją multimedialną i radosnym uwielbieniem.

Klimontów

Ks. Robert Capała komentuje: – Dla większości z nas było to pierwsze spotkanie z Symbolami, a także jedyna możliwość, aby podejść bliżej, adorować i ucałować je. Tych parę godzin wypełnił montaż słowno-muzyczny i modlitwa. Punktem kulminacyjnym była Eucharystia, którą sprawowali kapłani z dekanatu pod przewodnictwem bp. Krzysztofa Nitkiewicza. W kazaniu ks. Michał Grochowina mówił o Krzyżu, jako programie życia. Był to niezwykle potrzebny czas. Ten dzień pozostanie na długo w pamięci wielu osób. Rozpoczynamy teraz czas pracy i przygotowań do przyszłorocznego święta młodych w Krakowie – podkreślał ks. Robert.

Gorzyce, Radomyśl nad Sanem, Trześń

Przed figurą Matki Bożej Niepokalanie Poczętej czekali dorośli, młodzież i dzieci. W pełnym umundurowaniu i ze sztandarami czuwali strażacy i harcerze, wolontariusze z flagami oraz poczty sztandarowe ze szkół. A na czele wspólnoty stał bp Edward Frankowski z kapłanami z dekanatu. Po powitaniu i wprowadzeniu Symboli do świątyni młodzież oraz rodziny dokonały zawierzenia się Maryi i rozpoczęła się Msza św. W homilii ks. Michał Mierzwa postawił trzy pytania: – Kto nas do tej świątyni zaprosił? Chrystus i Jego Matka. A przypominają o tym znak Krzyża i Ikona. Po co tutaj jesteśmy? Aby „wziąć swój Krzyż, iść za Chrystusem i Go naśladować”, gdyż jak nauczał św. Paweł: „nauka Krzyża jest mądrością i mocą dla uczniów Chrystusa”. Co mamy czynić? Dotknąć Krzyża, gdyż Chrystus wtedy dotknie nas oraz – za św. Janem Pawłem II – patrzeć na Krzyż i powtarzać sobie i innym „sursum corda” – wskazywał Kaznodzieja.

Reklama

Po Eucharystii był czas na wspólnotowe czuwanie i osobistą adorację, a po Apelu Jasnogórskim Symbole udały się w stronę Radomyśla nad Sanem, by stanąć u stóp kościoła na „Zjawieniu”. Stamtąd w procesji światła zgromadzeni udali się do sanktuarium Matki Bożej Bolesnej. Po adoracji Symbole na nowo wróciły do Gorzyc, aby poszczególne wspólnoty z całego dekanatu miały możliwość uczczenia Chrystusa i Maryi. W drodze do Sandomierza możliwość adoracji mieli również mieszkańcy parafii Trześń.

Sandomierz

Nim Krzyż i Ikona Matki Najświętszej przekroczyły Wisłę na kilka godzin stanęły w kościele Matki Bożej Królowej Polski w Nadbrzeziu. Symbole do świątyni wprowadził bp Edward Frankowski. Po powitaniu Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy św. sprawowanej przez kapłanów z dekanatu oraz profesorów i wychowawców Wyższego Seminarium Duchownego. W Eucharystii, oprócz sandomierskiej młodzieży, uczestniczyli parafianie oraz klerycy. Na zakończenie Mszy św. młodzież dokonała zawierzenia Bogu i Matce Bożej siebie oraz przygotowań do ŚDM. Następnie był czas na osobistą adorację. Ciekawą formą przybliżenia prawd ewangelicznych było przedstawienie pt. „Przez Krzyż do zmartwychwstania”, przygotowane przez grupę młodzieżową.

Reklama

Kolejnym przystankiem Symboli był kościół św. Michała. Przy Krzyżu i Ikonie zostało odprawione nabożeństwo majowe. Następnym miejscem pobytu Symboli była parafia Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie odbył się koncert zespołu „New Life`m”. Po nim rozpoczęła się procesja światła. Obecny na modlitwie z młodymi bp Krzysztof Nitkiewicz zachęcał, aby czas peregrynacji Krzyża i Ikony stał się czasem rozpalenia i ugruntowania wiary i miłości. Młodzi wraz z Krzyżem i Ikoną przeszli głównymi ulicami miasta do katedry.

Zakończenie

Katedra sandomierska nie mogła pomieścić młodych pielgrzymów. Na Mszę św. podsumowującą czas peregrynacji przybyło kilka tysięcy młodych z całej diecezji wraz z duszpasterzami. Obecna była również delegacja młodych i kapłanów z diecezji zamojsko-lubaczowskiej na czele z bp. Marianem Rojkiem, którzy przejęli od nas Symbole.

Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Podczas homilii podkreślał, że czas peregrynacji wyznaczył pewien poziom życia i działania nie tylko w perspektywie przygotowań do ŚDM, ale przede wszystkim na codzienne życie wiarą. – Peregrynacja Symboli, Krzyża oraz Ikony, jest tylko częścią przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Ona poderwała nas do lotu. Jak startujący samolot osiągnęliśmy pewną wysokość i nie możemy obniżać pułapu. Wręcz przeciwnie mamy go zwiększać, podnosić. Kiedy uczniowie wrócili do Pana Jezusa po pierwszej wyprawie ewangelizacyjnej i opowiadali o swoich sukcesach, On zwrócił uwagę, aby cieszyli się przede wszystkim tym, że ich imiona „zapisane są w niebie”. To jest właśnie nasz poziom. Chrześcijanin jest człowiekiem na poziomie, jeżeli myśli i postępuje jak obywatel nieba – mówił Biskup Ordynariusz. – Wiara nie jest czymś oderwanym od życia. Wiara to przylgnięcie do Boga w domu rodzinnym, szkole, miejscu pracy, w dobrym i złym. To uznanie własnych słabości, grzechów i stałe powstawanie z nich przy pomocy Bożej łaski. Ojciec Święty Franciszek mówi nam, że ten, kto wierzy nigdy nie jest sam. Wiara owocuje pięknem człowieczeństwa, wyraża się w miłości do drugiego człowieka i do ziemskiej Ojczyzny – podkreślał Hierarcha. – Najświętsza Maryja Panna jest przykładem takiej postawy. Ona, Niepokalana i Wniebowzięta, uczy nas jej i pomaga ją ukształtować. Pnijmy się więc ku górze, ku Bogu. Pociągajmy za sobą innych, wypełniając jednocześnie nasze codzienne zadania – zachęcał młodych bp Nitkiewicz.

Reklama

Po Eucharystii przedstawiciele młodych zawierzyli Jezusowi i Maryi swoje życie i przygotowania do ŚDM. Natomiast bp Marian Rojek podziękował za żywe świadectwo wiary młodzieży naszej diecezji, wyrażając nadzieję, że ten entuzjazm będzie towarzyszył także peregrynacji Symboli po diecezji zamojsko-lubaczowskiej. We Mszy św. modlił się również bp Edward Frankowski.

Podsumowanie

Patrycja Bartochowska z sekcji medialnej podkreśla: – Patrząc na peregrynację od strony sekcji medialnej sądzę, że dla nas był to czas bardzo intensywnej pracy i wzmożonego czuwania nad koordynacją strony internetowej i fanpage – Centrum ŚDM Diecezji Sandomierskiej. Staraliśmy się, jak tylko było to możliwe, by wszystkie materiały ze zdjęciami były systematycznie dodawane do Internetu. Plan peregrynacji był bardzo rozbudowany, lecz Duch Święty tak pokierował drogą nawiedzenia, że Symbole trafiły też do więzień, szpitali i poprawczaków. Byliśmy tym pozytywnie zaskakiwani, bo jako pierwsi czytaliśmy relacje i oglądaliśmy zdjęcia, które potem były umieszczane w mediach. Ogromną pomocą wykazali się wolontariusze, którzy tuż po przekazaniu Symboli nadsyłali do nas zdjęcia i relacje. Ostatni okres był dla nas czasem wzmożonej pracy, ale efekt – radość ze spotkania z Ikoną i Krzyżem – wynagradza wszelki trud.

Swoim przeżyciem z niesienia Krzyża dzieli się z nami Klaudia Wrona z parafii Wiązownica: – Procesja oraz Msza św. były dla mnie czymś bardzo ważnym. Niosąc Krzyż do kościoła czułam obecność Pana Boga obok siebie i to, że trzyma On rękę na moim ramieniu. Chociaż przez krótką chwilę mogłam poczuć rozpierające mnie szczęście i dumę.

2015-05-14 13:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Województwo śląskie włącza się w pomoc przy organizacji ŚDM

[ TEMATY ]

Światowe Dni Młodzieży

James562 / pl.wikipedia.org

Kuria metropolitalna w Katowicach

Kuria metropolitalna w Katowicach

Karta pielgrzyma, specjalne punkty informacyjne, zapewnienie bezpieczeństwa, uruchomienie specjalnych linii komunikacyjnych to pierwsze propozycje, które padły na spotkaniu inicjującym współpracę śląskich biskupów z marszałkiem województwa śląskiego, dotyczącą przygotowań do Światowych Dni Młodzieży (ŚDM).

W spotkaniu, które odbyło się we wtorek, 24 lutego br., w katowickiej kurii wziął udział marszałek województwa śląskiego Wojciech Saługa, metropolici katowicki i częstochowski abp Wiktor Skworc i abp Wacław Depo oraz biskupi diecezji: bielsko-żywieckiej Roman Pindel, gliwickiej Jan Kopiec, sosnowieckiej Grzegorz Kaszak. Marszałek Saługa przedstawił wstępne propozycje ze strony władz samorządowych województwa, natomiast reprezentanci Kościoła zaprezentowali płaszczyzny w których pragną uzyskać ich wsparcie. Największe problemy związane z organizacją ŚDM dotyczą sfery logistycznej, zwłaszcza transportu. Szacowana liczba młodych, którzy odwiedzą województwo śląskie podczas diecezjalnego etapu ŚDM, poprzedzającego główne spotkanie w Krakowie, wynosi ponad 60 tys. osób. Stąd konieczność dobrego zaplanowania funkcjonowania środków komunikacji w tym okresie. Wśród propozycji przedstawionych przez marszałka znalazło się stworzenie „Karty pielgrzyma”, która umożliwiać będzie zniżki lub nawet darmowe korzystanie ze środków transportu oraz placówek kultury takich jak: muzea, teatry, kina. Biskupi poruszyli kwestie związane z bezpieczeństwem i potrzebą pomocy przy organizacji wydarzeń plenerowych dla młodych, którzy przybędą z całego świata. Mówiono również o wartości dziedzictwa, tradycji i panującego ducha wśród mieszkańców Śląska oraz o potrzebie podzielenia się nimi z przyjezdnymi. Metropolita katowicki abp Wiktor Skworc specjalnie dla KAI powiedział: - To dzisiejsze spotkanie dobrze rokuje, dlatego, że ze strony samorządu województwa śląskiego oraz ze strony diecezji, które wchodzą w skład tego województwa, jest wola współdziałania i współpracy. Wyrażając wdzięczność samorządowi województwa za gotowość współdziałania i współorganizowania tego wydarzenia na skalę światową dodał: – Dobra organizacja to połowa sukcesu i oby te półtora roku, które zostały do ŚDM, były wykorzystane na dobre przygotowanie pobytu młodych w naszych diecezjach. Dobra organizacja to również szansa, aby treści duchowe, które będą przekazywane młodzieży przez Ojca Świętego, zostały dobrze przyjęte. Dzisiejsze spotkanie zainicjowało szeroką współpracę pomiędzy władzami województwa a duchownymi, której efektem będzie zapewnienie bezpieczeństwa, rozrywki, możliwości edukacji młodzieży, która przybędzie na Śląsk w celu przygotowania się i uczestnictwa w ŚDM.

CZYTAJ DALEJ

Peregrynacja w Pątnowie

2024-05-09 16:17

[ TEMATY ]

peregrynacja

Pątnów

parafia św. Jana Apostoła i Ewangelisty

Maciej Orman/Niedziela

– Wyciśnij na naszych sercach znak miłości, abyśmy przez Ciebie i w Tobie odnaleźli wierność naszemu Bogu i bliskość z każdym człowiekiem. (...) Pomóż nam pokonywać przeszkody i być silniejszymi od tego, co nam zagraża – tymi słowami ks. Sławomir Kandziora, proboszcz parafii św. Jana Apostoła i Ewangelisty w Pątnowie, 8 maja powitał Maryję w znaku obrazu jasnogórskiego.

– Wierzymy w Twoje przemożne orędownictwo u Boga. Miej w opiece nasze rodziny, na wzór Świętej Rodziny, którą Ty, Matko, tworzyłaś – modlili się przedstawiciele rodzin.

CZYTAJ DALEJ

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

2024-05-09 21:07

[ TEMATY ]

Ks. Tomasz Podlewski

#PodcastUmajony

Mat.prasowy

Czy trzeba się dobijać z powodu przeszłości? Czy moje rany mnie szpecą? W czym Matka Boża z częstochowskiego obrazu jest podobna do Jezusa? Zapraszamy na dziesiąty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi jest miejsce na ślady przeszłości.

ZOBACZ CAŁY #PODCASTUMAJONY

CZYTAJ DALEJ

Reklama

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję