Reklama

Niedziela Kielecka

Skarbiec Bożego Miłosierdzia

Główne diecezjalne uroczystości z okazji święta Miłosierdzia Bożego odbyły się w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Kielcach na Czarnowie. Eucharystii przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski

Niedziela kielecka 17/2015, str. 8

[ TEMATY ]

uroczystość

TER

Biskup wręcza s. Lidii medal za dzieła miłosierdzia

Biskup wręcza s. Lidii medal za dzieła miłosierdzia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przy ołtarzu towarzyszyło Księdzu Biskupowi 50 kapłanów, wśród których byli rektor WSD ks. Paweł Tambor oraz kanclerz kurii ks. Andrzej Kaszycki. We Mszy św. wzięło udział przeszło tysiąc osób, obecny był senator RP Krzysztof Słoń wraz z małżonką. Przed rozpoczęciem Eucharystii Biskup Jan poświęcił nowe 40-głosowe organy – dar wspólnoty parafialnej oraz tablicę upamiętniającą ks. Stanisława Sztafrowskiego, pierwszego i długoletniego proboszcza parafii, budowniczego świątyni. Ks. Sztafrowski zmarł rok temu podczas Mszy św. odprawianej w dniu święta Miłosierdzia Bożego. Po poświęceniu organów na nowym instrumencie zagrała dr Jadwiga Kowalska, a muzyczną oprawę Eucharystii przygotował chór Politechniki Świętokrzyskiej pod dyrekcją Małgorzaty Banasińskiej-Barszcz.

Reklama

W homilii Biskup Jan mówił o Miłosierdziu Bożym, z którego za darmo może czerpać każdy z nas, ponieważ Bóg nas kocha „takimi, jakimi jesteśmy”. Przypominał słowa św. siostry Faustyny, która zapisała w swoim „Dzienniczku”, „że Bóg Miłosierny daje nam swojego Syna Jednorodzonego, jako niezgłębiony dowód swojej odwiecznej miłosiernej miłości”. Ksiądz Biskup przypomniał, że w tej swojej niezgłębionej miłości Bóg nie odrzuca nawet największego grzesznika i w skarbcu Bożego Miłosierdzia jest wszystko, aby się człowiek uświęcił. Nawiązując do słów św. siostry Faustyny, która mówiła, że wieczności będzie za mało, aby Bogu za to miłosierdzie podziękować, Biskup powiedział: „Ale nawet jeśli by nam zabrakło wieczności na wdzięczność wobec Boga, to nie jesteśmy dłużnikami Pana Boga. Pan Bóg nie jest bankiem wypożyczającym łaskę na wysoki procent. Bóg Miłosierny w Chrystusie jest darem, który trzeba przyjąć. Dlatego w Chrystusie, który jest obrazem Miłości Bożej, odnajdujemy wszystko, aby się uświęcić, przemienić i odnowić”. Biskup przypominał słowa wielkiego orędownika i apostoła Bożego Miłosierdzia, św. Jana Pawła II, który mówił, że „nie, kto inny, ale wspólnota wierzących czyni miłosierdzie ludziom przez ludzi, aby stwarzać wokół nas, a może lepiej w nas samych ten bardziej ludzki świat”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Biskup mówił, powtarzając słowa Papieża Jana Pawła II, że „im bardziej świat odsuwa się od Bożego Miłosierdzia, tym dalej jest od Boga i dlatego konieczne jest to wielkie wołanie o Boże Miłosierdzie. Ono nie może słabnąć również w naszych czasach, ale winno być naszym żywym krzykiem do Boga o miłosierdzie wobec ludzi, sytuacji i wydarzeń. Kończąc homilię, Biskup Jan zachęcał wszystkich do odmawiania Koronki do Bożego Miłosierdzia. – Niech ta modlitwa będzie naszym życiowym skarbem – mówił, dodając, że ta modlitwa i wezwanie „Jezu, ufam Tobie” powinny być naszą codzienną modlitwą i trwałym owocem zawierzenia Jezusowi.

Uroczystość Bożego Miłosierdzia była okazją do podziękowania osobom, które w swoim życiu kierują się miłosierdziem wobec drugiego człowieka. Bp Piotrowski wręczył trzem osobom Medale Diecezjalne „Beati Misericordes”. Otrzymali je: s. Lidia Bartnicka – pasjonistka, założycielka i przewodnicząca od ponad 20 lat Stowarzyszenia Życia Ewangelicznego Świeckich w parafii św. Józefa w Kielcach, członkowie stowarzyszenia czynnie włączają się w dzieła miłosierdzia na terenie Kielc; Marian Jaworski – współtwórca Fundacji św. Brata Alberta, pierwszej jadłodajni dla bezdomnych, obecnie dyrektor Przytuliska im. Jana Pawła II w Kielcach oraz Tomasz Bujak – wieloletni kierownik Schroniska dla Bezdomnych Mężczyzn w Miechowie.

Na zakończenie Eucharystii bp Piotrowski odczytał akt zawierzenia obecnych Bożemu Miłosierdziu. Za wspólną modlitwę podziękował kustosz sanktuarium ks. Jerzy Ostrowski. Po Mszy św. wierni ucałowali relikwie św. siostry Faustyny.

2015-04-23 11:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pompejańskie dziękczynienie na Kaplicówce

Niedziela bielsko-żywiecka 38/2015, str. 7

[ TEMATY ]

uroczystość

Monika Jaworska

Procesja różańcowa z udziałem bp. Romana Pindla w drodze na szczyt Kaplicówki

Procesja różańcowa z udziałem bp. Romana Pindla w drodze na szczyt Kaplicówki
To miejsce czci Matki Bożej Bolesnej, miejsce spotkań Apostolstwa Dobrej Śmierci, miejsce gromadzenia się także czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej. To już 7. rocznica tych nabożeństw. Myślę, że to jest 7 minionych lat tłustych, bogatych przez łaskę, którą Bóg dawał tym, którzy tu przychodzili i modlili się nowenną określaną jako nie do odparcia – powiedział bp Roman Pindel, sprawując w Skoczowie dziękczynną Eucharystię za 7 lat sprawowania nabożeństw pompejańskich na Kaplicówce. Była to okazja do dziękczynienia, a także zapewnienia o modlitwie w intencji diecezji i parafii, w których będzie peregrynował obraz Jezusa Miłosiernego.
CZYTAJ DALEJ

SLAPP po polsku

2025-08-27 07:02

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Kiedy kilka lat temu opublikowałem tekst o kulisach politycznej aktywności Aleksandry Brejzy w Inowrocławiu, byłem przekonany, że wykonuję swoje podstawowe zadanie jako dziennikarz: pokazuję fakty, dokumentuję działania osób publicznych i zostawiam ocenę czytelnikom. Dziś, po prawomocnym wyroku z art. 212 kodeksu karnego, który nakłada na mnie grzywnę przekraczającą 43 tysiące złotych oraz kosztowne przeprosiny, widzę, że ta sprawa ma wymiar znacznie szerszy niż moja osobista sytuacja.

To nie jest spór o jedno nazwisko. To jest precedens dotyczący tego, czy w Polsce wolno opisywać mechanizmy lokalnej polityki bez ryzyka, że niezadowolony bohater artykułu sięgnie po instrumenty karne, by uciszyć dziennikarza.
CZYTAJ DALEJ

Rozpoczęły się 53. Wrocławskie Dni Duszpasterskie

2025-08-27 10:06

ks. Łukasz Romańczuk

Abp Józef Kupny, Wielki Kanclerz PWT

Abp Józef Kupny, Wielki Kanclerz PWT

We Wrocławiu rozpoczęły się 53. Wrocławskie Dni Duszpasterskie. W tym roku prelegenci oraz słuchacze zastanawiają się nad tematyką: “Było, minęło? Dokąd zmierzasz Kościele? Dwudniowe wykłady i warsztaty są także dniem formacji dla duchowieństwa i katechetów przed rozpoczynającym się rokiem szkolnym 2025/2026.

Tegoroczne Wrocławskie Dni Duszpasterskie otworzył abp Józef Kupny, Wielki Kanclerz Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. - Temat konferencji jest bardzo trafny i należy się nad tą tematyką pochylić. Dla myślenia o przyszłości Kościoła ważna jest diagnoza i wiedza, jak Kościół wygląda. Mamy swoje opinie na ten temat, nie mają one charakteru naukowego, ale wiemy że sytuacja Kościoła w Polsce nie jest taka jak kilkanaście lat temu i widzimy spadek zawieranych małżeństw, rodzących się dzieci, czy dostrzegamy, że młodzież wypisuje się z katechezy, widzimy indyferentyzm religijny i to wszystko możemy zaobserwować w naszych rodzinach. To należy wiedzieć, ale ważniejsze jest, abyśmy się zastanowili nad tym i próbowali wypracować kierunek dalszych działań. To także dotyczy katechezy szkolnej i tego, jak ma wyglądać w przyszłości - podkreślił metropolita wrocławski, dodając: - Jest to olbrzymie wyzwanie. Ale należałoby więcej uwagi przywiązywać do nowoczesnych i aktywnych metod, przekazywania wiedzy i wiary. To wymaga pracy.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję