Reklama

Dookoła świata

Niedziela Ogólnopolska 17/2015, str. 6

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rosja • Polska • Niemcy

„Nocne Wilki” nie zrobią imprezy w Berlinie

Członkowie motocyklowego klubu z Rosji nie dostaną zgody na imprezę w stolicy Niemiec – donosi dziennik „Die Welt”. „Nocne Wilki” planują liczący 6 tys. km rajd przez Europę Środkowo-Wschodnią zakończony w Niemczech. W ten sposób chcą uczcić rocznicę zwycięstwa Związku Sowieckiego w II wojnie światowej. Motocyklowa grupa, opisywana często jako gang, liczy 5 tys. członków i sympatyzuje z prezydentem Władimirem Putinem. Szef „Wilków” Aleksandr Załdostanow publicznie chwali się swoją przyjaźnią z przywódcą Kremla. Pochwala także Stalina. Grupa brała udział w aneksji Krymu przez Rosję. Motocykliści uczestniczyli potem w defiladzie zwycięstwa. Istnieje też wiele zdjęć i nagrań, dokumentujących, jak członkowie klubu pozują z komunistycznymi flagami. Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na cały klub oraz na samego Załdostanowa. „Nocne Wilki” nie mają też prawa wstępu do Estonii i Finlandii. Trasa ich rajdu ma wieść przez Polskę.

Brak zgody na imprezę w Berlinie nie oznacza, że „Wilkom” nie wolno tam przybyć, ale nie mogą oni np. urządzać pokazowego przejazdu przez miasto. W dodatku policja będzie miała większe prawo do interwencji w razie ewentualnych problemów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

(rmf.fm, niezalezna.pl)

Ukraina

Polityczne zabójstwa wstępem do wojny?

Reklama

Były deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej Ołeh Kałasznikow został zastrzelony w Kijowie – poinformowała ukraińska policja. Funkcjonariusze podają, że Kałasznikowa zaatakowało dwoje ludzi. Polityk należał do Partii Regionów obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza. Obecna władza oskarżała go o nawoływanie do separatyzmu i opłacanie „tituszek”, czyli pospolitych bandytów, którzy atakowali osoby manifestujące na Majdanie.

Następnego dnia, także w Kijowie, śmierć poniósł znany z prorosyjskich sympatii dziennikarz Ołeś Buzyna. Napastnicy czterokrotnie strzelili mu w plecy, po czym odjechali samochodem na numerach łotewskich lub białoruskich. Sprawę skomentował Władimir Putin, którego zdaniem „to nie pierwszy mord polityczny na Ukrainie”.

Być może zabójstwa mają związek z działaniami wojennymi na wschodzie kraju. Podczas prawosławnej Wielkanocy siły rosyjskie zaatakowały ukraińskie cele. Użyły m.in. artylerii, którą zgodnie z porozumieniem Mińsk II powinny były dawno wycofać. Zdaniem władz w Kijowie, gotowych do uderzenia na kolejne ukraińskie terytoria jest 53 tys. Rosjan.

(gpcodziennie.pl, onet.pl, polskieradio.pl)

Imigracja

Nielegalni migranci

Tragicznie zakończyła się podróż ponad 100 nielegalnych imigrantów płynących pontonem z Libii do Włoch. Po kłótni imigranci będący muzułmanami wyrzucili za burtę 12 chrześcijan. Gdy łódź przybiła do brzegu, włoskie służby aresztowały 15 podejrzanych. Sprawcy usłyszeli zarzut zabójstwa. Pochodzą oni z Mali, Senegalu i Wybrzeża Kości Słoniowej. Ofiarami byli obywatele Nigerii i Ghany.

Liczba nielegalnych imigrantów przypływających do Włoch w ostatnim czasie bardzo wzrosła. W ciągu zaledwie 4 dni na włoskim wybrzeżu wylądowało 10 tys. przybyszów z Afryki.

(rp.pl, CNN)

Islam

Hagia Sophia może znów być meczetem

Władze Turcji zapowiadają, że kościół Mądrości Bożej stanie się ponownie świątynią islamską. Chrześcijański kościół z czasów bizantyjskich został zamieniony w meczet po podboju cesarstwa przez Turków w 1453 r. W czasach świeckiej dyktatury Kemala Atatürka budowla w 1934 r. stała się muzeum i zakazano odprawiania w niej jakichkolwiek modlitw. Obecna zapowiedź Ankary jest interpretowana jako swoista zemsta za słowa papieża Franciszka, który nazwał ludobójstwem rzeź Ormian dokonaną 100 lat temu, Turcja bowiem nigdy nie uznała tej zbrodni za ludobójstwo.

(fronda.pl)

Bliski Wschód

Netanjahu kontra Obama

Premier Izraela Beniamin Netanjahu zarzucił zachodnim mocarstwom, że lekceważą agresywną politykę Iranu, tak jak kiedyś czyniły to wobec nazistowskich Niemiec. Premier zwrócił uwagę na wspieranie przez ten kraj radykalnych ugrupowań w Jemenie, Syrii i w Strefie Gazy. Netanjahu jest krytykiem postępowania USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Rosji, Chin i Niemiec, które zawarły ramowe porozumienie z Iranem dotyczące programu atomowego tego kraju. Prezydent USA Barack Obama twierdzi jednak, że trafiła się „jedyna szansa w życiu”, by zapewnić światu bezpieczeństwo, a „Iran może się zmienić”.

(wpolityce.pl, jewishvoicesnj.org)

2015-04-21 14:39

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

31 spojrzeń Maryi: Spojrzenie dyskretne

2026-05-26 20:48

[ TEMATY ]

31 spojrzeń Maryi

www.pexels.com

Każde spojrzenie Maryi coś odsłania: Boga, człowieka, drogę. W maju zapraszamy Cię do zatrzymania się przy 31 takich spojrzeniach. Dziś zobacz jedno z nich.

Nie wszystko trzeba mówić. Nie wszystko trzeba wyjaśniać. Dyskrecja to forma miłości. Chroni drugiego człowieka. Maryja jest obecna — ale nienarzucająca się.
CZYTAJ DALEJ

Nowi administratorzy i proboszczowie w archidiecezji katowickiej

2026-05-27 17:02

[ TEMATY ]

archidiecezja katowicka

Biuro Prasowe/archidiecezjakatowicka.pl

W kaplicy Kurii Metropolitalnej abp Andrzej Przybylski wręczył dekrety nowym administratorom i proboszczom. Posługę kapłańską w placówkach, do których zostali skierowani, rozpoczną 26 lipca br. Nowym kanclerzem Kurii został mianowany ks. Adam Pawlaszczyk.

Ks. dr Tomasz Wojtal zakończył posługę kanclerza i moderatora Kurii Metropolitalnej w Katowicach. Duchowny został skierowany do parafii św. Antoniego z Padwy w Katowicach-Dąbrówce Małej, a jego następcą został ks. Adam Pawlaszczyk, dotychczasowy dyrektor Instytutu Gość Media.
CZYTAJ DALEJ

Słowo wsparcia Delegata KEP wobec presji na transkrypcję aktów związków jednopłciowych

2026-05-27 20:29

[ TEMATY ]

KEP

biuro prasowe KEP

delegat KEP

BP KEP

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Samorządowców i Pracowników Administracji Samorządowej bp Andrzej Jeż skierował słowo wsparcia do władz polskich gmin i miast wobec „presji na transkrypcję zagranicznych aktów związków jednopłciowych”. Biskup wyraził solidarność z samorządowcami, którzy sprzeciwiają się wprowadzaniu takich procedur w podległych im urzędach. Słowo zostało wydane 27 maja br. w Dniu Samorządu Terytorialnego.

"Istnieją wartości nadrzędne, których nie można poświęcić dla świętego spokoju" – podkreślił bp Jeż. W opublikowanym słowie wsparcia podziękował samorządowcom, którzy – jak wskazał – „z odwagą oświadczyli, że nie dopuszczą w podległych im urzędach do procedur uderzających w tożsamość małżeństwa i rodziny”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję