Reklama

Ze świata

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych

Wkrótce beatyfikacja abp. Romero

Ojciec Święty upoważnił Kongregację Spraw Kanonizacyjnych do opublikowania dekretu o męczeństwie arcybiskupa San Salvadoru (stolicy Salwadoru) Óscara Arnulfo Romero y Galdámeza (1917-80). Został on zastrzelony 24 marca 1980 r. podczas odprawiania Mszy św. w kaplicy stołecznego szpitala. Trwała już wówczas wojna domowa, która zakończyła się dopiero w 1992 r. Z raportu Komisji Prawdy, która badała zbrodnie popełnione w czasie wojny domowej, wynika, że istnieje „ewidentny dowód” udziału w tym zabójstwie Roberta D’Aubuissona – zmarłego w 1992 r. założyciela Narodowego Sojuszu Republikańskiego – partii rządzącej Salwadorem w latach 1989 – 2009. Abp Romero walczył o prawa człowieka w Salwadorze, odważnie krytykował przejawy niesprawiedliwości i potępiał akty przemocy obu stron rozdzierającej kraj wojny domowej.

(RV)

Papieski telefon do Warszawy

Ojciec Święty rozmawiał z chorym abp. Zimowskim

Papież Franciszek 5 lutego br. rozmawiał telefonicznie z chorym abp. Zygmuntem Zimowskim, biskupem seniorem diecezji radomskiej, przewodniczącym Papieskiej Rady ds. Służby Zdrowia i Duszpasterstwa Chorych, który pod koniec grudnia 2014 r. trafił do jednej z warszawskich klinik, gdzie był operowany.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Usłyszałem w słuchawce głos: Tu mówi papież Franciszek – relacjonował abp Zimowski. – Ojciec Święty zapewnił o bliskości serca i codziennej modlitwie w mojej intencji. Byłem bardzo wzruszony. Podziękowałem i zapewniłem, że moje cierpienia i słabości ofiarowuję w intencji Kościoła i Papieża – mówił abp Zimowski. Na koniec Ojciec Święty wspomniał o zbliżającym się Światowym Dniu Chorego. – Usłyszałem, że w najbliższą środę papież Franciszek pozdrowi wszystkich chorych i cierpiących oraz tych, którzy pochylają się nad ludzkim cierpieniem. Udzielił mi również błogosławieństwa i powiedział na koniec, że „na wzór Jezusa mamy być blisko chorych” – wyznał abp Zimowski.

(KAI)

Birma

Buddyści chcą ograniczenia wolności religijnej

Birmańscy buddyści chcą radykalnie ograniczyć rozwój innych religii. Ich inicjatywy są wymierzone przede wszystkim w muzułmanów, ale uderzają również w chrześcijan. Nacjonalistyczne ugrupowanie buddyjskich mnichów zabiega o wprowadzenie pakietu ustaw, które mają na celu ochronę rasy i religii. Z chrześcijańskiego punktu widzenia najważniejsze są ograniczenia dotyczące zmiany religii i zawierania małżeństw mieszanych. W muzułmanów najbardziej uderzy zakaz poligamii i kontrola urodzeń.

Chrześcijanie stanowią ok. 7 proc. ponad 50-milionowego społeczeństwa Birmy. Już teraz napotykają wiele trudności w wypełnianiu swej misji. Ostatnio do silnych napięć doszło w zachodnim stanie Czin. Nie wydaje się tam zezwoleń na budowę kościołów. Wyznawcy Chrystusa w geście rozpaczy stawiają nagie krzyże, które władze obalają i na ich miejsce wznoszą buddyjskie wieże – pagody. Ostatni krzyż miał zostać zburzony 30 stycznia br. Chrześcijaninowi, który go postawił, grozi kara dwóch lat więzienia.

(KAI)

* * *

Każde życie, nawet najmniej znaczące dla ludzi, ma wieczną wartość przed oczami Boga.

Jan Paweł II

Krótko

Papież Franciszek przemówi do zgromadzonych obydwu izb amerykańskiego Kongresu 24 września 2015 r. – powiedział dziennikarzom w Kapitolu przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner.

Ojciec Święty mianował biskupem diecezji Wewak w Papui-Nowej Gwinei 53-letniego ks. Józefa Roszyńskiego SVD, polskiego misjonarza, pracującego na terenie tej diecezji od 1992 r.

Kobiety będą wkrótce odgrywały ważną rolę w Papieskiej Radzie ds. Kultury. Jak poinformował jej przewodniczący – kard. Gianfranco Ravasi, obecnie planowane jest utworzenie gremium doradczego, którego członkiniami będą kobiety i które w szczególny sposób będzie dotyczyło kobiet. Podobne gremium ekspertów wspiera już w innych dziedzinach Papieską Radę ds. Kultury.

Wielka Brytania, jako pierwszy kraj na świecie, wprowadziła prawo pozwalające na „wytworzenie” dziecka z materiału genetycznego trojga rodziców.

Dżihadyści z Państwa Islamskiego dokonali egzekucji jordańskiego pilota więzionego przez nich od grudnia 2014 r.

Co najmniej 32 osoby zginęły w wyniku katastrofy samolotu linii TransAsia Airways, który rozbił się po starcie niedaleko Tajpej i wpadł do rzeki. Maszyną leciało 58 osób, w tym 5 członków załogi. Większość pasażerów stanowili Chińczycy. Przyczyny katastrofy na razie nie są znane.

Chorwacja i Serbia nie dopuściły się względem siebie zbrodni ludobójstwa w czasie ostatniej wojny na Bałkanach – orzekł Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości w Hadze. W wyniku konfliktu w Chorwacji śmierć poniosło ok. 20 tys. osób.

Polscy marynarze ze statku m/s Polesie uratowali na środku Atlantyku załogę francuskiego jachtu. Rozbitkowie byli uczestnikami regat na trasie z Madery na Martynikę.

Strony informacyjne przygotowano na podstawie doniesień korespondentów własnych, Radia Vaticana, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2015-02-10 14:34

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: otwarto nowe przejście na Plac św. Piotra

2025-04-06 10:41

[ TEMATY ]

Watykan

Plac św. Piotra

Adobe Stock

Podróżujący koleją mogą teraz dotrzeć do Watykanu bez kontaktu z ruchem samochodowym. W Rzymie w sobotę na stacji San Pietro otwarto ścieżkę dla pieszych, która prowadzi na Plac św. Piotra bez konieczności przechodzenia przez ulicę.

„Passeggiata del Gelsomino” (przejście jaśminowe) rozpoczyna się na włoskiej stacji kolejowej Watykan i prowadzi przez stary most kolejowy z którego roztacza się wspaniały widok na Bazylikę św. Piotra, bezpośrednio do Murów Watykańskich. Idąc nimi dochodzi się do Placu św. Piotra. Według władz miasta koszt renowacji, która obejmowała także zasadzenie ponad tysiąca roślin, wyniósł 2,6 mln euro.
CZYTAJ DALEJ

Zasłonięty krzyż - symbol żalu i pokuty grzesznika

Niedziela łowicka 11/2005

[ TEMATY ]

Niedziela

krzyż

Wielki Post

Karol Porwich/Niedziela

Wielki Post to czas, w którym Kościół szczególną uwagę zwraca na krzyż i dzieło zbawienia, jakiego na nim dokonał Jezus Chrystus. Krzyże z postacią Chrystusa znane są od średniowiecza (wcześniej były wysadzane drogimi kamieniami lub bez żadnych ozdób). Ukrzyżowanego pokazywano jednak inaczej niż obecnie. Jezus odziany był w szaty królewskie lub kapłańskie, posiadał koronę nie cierniową, ale królewską, i nie miał znamion śmierci i cierpień fizycznych (ta maniera zachowała się w tradycji Kościołów Wschodnich). W Wielkim Poście konieczne było zasłanianie takiego wizerunku (Chrystusa triumfującego), aby ułatwić wiernym skupienie na męce Zbawiciela. Do dzisiaj, mimo, iż Kościół zna figurę Chrystusa umęczonego, zachował się zwyczaj zasłaniania krzyży i obrazów. Współczesne przepisy kościelne z jednej strony postanawiają, aby na przyszłość nie stosować zasłaniania, z drugiej strony decyzję pozostawiają poszczególnym Konferencjom Episkopatu. Konferencja Episkopatu Polski postanowiła zachować ten zwyczaj od 5 Niedzieli Wielkiego Postu do uczczenia Krzyża w Wielki Piątek. Zwyczaj zasłaniania krzyża w Kościele w Wielkim Poście jest ściśle związany ze średniowiecznym zwyczajem zasłaniania ołtarza. Począwszy od XI wieku, wraz z rozpoczęciem okresu Wielkiego Postu, w kościołach zasłaniano ołtarze tzw. suknem postnym. Było to nawiązanie do wieków wcześniejszych, kiedy to nie pozwalano patrzeć na ołtarz i być blisko niego publicznym grzesznikom. Na początku Wielkiego Postu wszyscy uznawali prawdę o swojej grzeszności i podejmowali wysiłki pokutne, prowadzące do nawrócenia. Zasłonięte ołtarze, symbolizujące Chrystusa miały o tym ciągle przypominać i jednocześnie stanowiły post dla oczu. Można tu dopatrywać się pewnego rodzaju wykluczenia wiernych z wizualnego uczestnictwa we Mszy św. Zasłona zmuszała wiernych do przeżywania Mszy św. w atmosferze tajemniczości i ukrycia.
CZYTAJ DALEJ

Franciszek i s. Francesca - nieoczekiwane spotkanie papieża z 94-letnią zakonnicą

2025-04-06 17:32

[ TEMATY ]

spotkanie

Watykan

papież Franciszek

Bazylika św. Piotra

s. Francesca

Włodzimierz Rędzioch

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Widok pustej Bazyliki św. Piotra robi duże wrażenie

Siostra Francesca Battiloro przeżyła największą niespodziankę swojego życia w wieku 94 lat, z których 75 lat spędziła jako wizytka za klauzurą. „Poprosiłam Boga: 'Chcę spotkać się z papieżem'. I tylko z Nim! Nikt inny... Myślałam, że to niemożliwe, ale to Papież przyszedł się ze mną spotkać. Wygląda na to, że kiedy Go o coś proszę, Pan zawsze mi to daje...”. Podczas pielgrzymki z grupą z Neapolu, s. Francesca Battiloro, siostra klauzurowa modliła się dzisiaj w Bazylice św. Piotra, gdy nagle spotkała papieża.

Zakonnica, która wstąpiła do klasztoru w wieku 8 lat, złożyła śluby w wieku 17 lat, w czasie, gdy jej życie było zagrożone z powodu niedrożności jelit. Dziś opuściła Neapol wczesnym rankiem z jednym pragnieniem: przeżyć Jubileusz Osób Chorych i Pracowników Służby Zdrowia w Watykanie. Wraz z nią przyjechała grupa przyjaciół i krewnych. Poruszająca się na wózku inwalidzkim i niedowidząca siostra Francesca - urodzona jako Rosaria, ale nosząca imię założyciela Zakonu Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny św. Franciszka Salezego, który, jak mówi, uzdrowił ją we śnie - chciała przejść przez Drzwi Święte Bazyliki św. Piotra. Biorąc pod uwagę jej słabą kondycję, pozwolono jej przeżyć ten moment całkowicie prywatnie, podczas gdy na Placu św. Piotra odprawiano Mszę św. z udziałem 20 000 wiernych.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję