Reklama

Niedziela Małopolska

Odnowa moralna Krakowa

Inicjatywa młodych mieszkańców Krakowa, modlących się o odnowę moralną miasta, 7 stycznia br. wkroczyła w nowy etap. Ze „Szpitala Domowego” przekształca się w „Szpitalny Oddział Ratunkowy” i staje się sercem duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży

Niedziela Ogólnopolska 3/2015, str. 40-41

[ TEMATY ]

Kraków

Veronika Grishel

Kraków. Procesja z bazyliki Mariackiej do kościoła św. Wojciecha

Kraków. Procesja z bazyliki Mariackiej do kościoła św. Wojciecha

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Proszę, aby od 7 stycznia 2015 r. w sercu Krakowa, na Rynku, w kościele św. Wojciecha, codziennie wieczorem od godz. 20.00 do 22.00 trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, a kapłani udzielali sakramentu pokuty i pojednania. Od tego dnia kościół św. Wojciecha stanie się miejscem codziennej modlitwy i sercem duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży dla wszystkich mieszkańców i gości” – napisał kard. Stanisław Dziwisz w liście do odczytania w uroczystość Trzech Króli w kaplicach i kościołach Krakowa. W tym samym piśmie metropolita krakowski dokonał podsumowania „Szpitala Domowego”, działającego od 18 listopada do 18 grudnia 2014 r. w jednej z najstarszych świątyń miasta, wybudowanej przed wiekami ku czci patrona Polski, który w tym miejscu, w drodze do Prusów, miał głosić kazania.

Jak za czasów ks. Skargi

Reklama

Nazwa akcji to nawiązanie do działań ks. Piotra Skargi, który zwracał uwagę na biedę ukrytą w domach, niewidoczną na pierwszy rzut oka, a głębszą niż ta okazywana np. przez osoby żebrzące na ulicach. Jezuita w ramach prowadzonych przez siebie w XVI-wiecznym Krakowie dzieł miłosierdzia zbierał fundusze m.in. na posagi dla dziewcząt zagrożonych prostytucją z powodu ubóstwa. – Nikogo nie osądzamy, nikogo nie oceniamy, nikogo nie potępiamy. Modlimy się za to miasto z pełną świadomością własnych grzechów, własnych słabości, ale też ze świadomością tego, że Pan Jezus zlecił nam odpowiedzialność za nasz Kościół i za losy tego miasta – zaprasza na współczesne wydarzenie bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji w archidiecezji krakowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W „Szpitalu Domowym” przez miesiąc trwały wieczorne modlitwy przed Najświętszym Sakramentem, prowadzone przez duszpasterstwa akademickie i wspólnoty, głównie skupiające młodych. Swój „dyżur” w jeden wieczór miały także rodziny. Prosząc Boga o odnowę moralną miasta, korzystano ze wstawiennictwa związanych z nim świętych. Na ołtarzu przez cały czas obecne były relikwie bł. Karoliny Kózkówny, patronki Ruchu Czystych Serc i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.

W konfesjonale codziennie posługiwali kapłani, a wyznaczone wcześniej osoby ze wspólnot udawały się na Rynek, by zapraszać do modlitwy przechodniów i objaśniać im ideę akcji. W niedziele w małym kościółku odprawiane były Eucharystie, którym zazwyczaj przewodniczył bp Grzegorz Ryś. W ostatni dzień – 18 grudnia towarzyszył mu bp Damian Muskus OFM, koordynator generalny Komitetu Organizacyjnego ŚDM Kraków 2016. – Sądzę, że dobro, które tutaj powstało, rozleje się na to miasto. To dobro zacznie żyć w sercach ludzi – mówił w wywiadzie dla JP2TV bp Muskus.

Świadectwa i prośby o pomoc

Reklama

– Naszą rolą było zachęcanie przechodniów do modlitwy. Jeden z zaczepionych chłopaków, gdy usłyszał o idei akcji, powiedział, że sam ma problem z nieczystością. Zapytaliśmy, czy możemy się teraz za niego pomodlić. Zgodził się. Potem poprosiliśmy go, by i on przyłączył się do wstawiania się w tej samej sprawie za innych. Z chęcią wszedł do kościoła – relacjonuje osoba związana ze wspólnotą „Wybieram Czystość”. Ta grupa o odnowę moralną Krakowa modliła się już od maja 2014 r., gromadząc się na comiesięcznych Eucharystiach i uwielbieniach przy bazylice św. Franciszka z Asyżu. W tej samej intencji od dawna modliły się też siostry zakonne (zwłaszcza klauzurowe) i bracia. Przy wielu okazjach o odnowę moralną miasta apelował kard. Stanisław Dziwisz. Dlatego z pełnym przekonaniem poparł oddolną inicjatywę „Szpitala Domowego” i przewodniczył Eucharystii inaugurującej to jednoczące wiele środowisk wydarzenie, koordynowane przez Centralny Ośrodek Duszpasterstwa Akademickiego.

Ta sama rozmówczyni przytacza też inną sytuację: – Na szkoleniu poprzedzającym rozpoczęcie akcji proszono nas, by unikać konfrontacji i nie podchodzić do osób, które pracują w klubach nocnych, np. rozdają ulotki. W miejscu, gdzie my zapraszaliśmy na modlitwę, stała jedna z takich dziewcząt. Przyglądała się naszym działaniom, a po pewnym czasie sama do nas podeszła i zapytała, czemu jej nie zapraszamy. „Widzimy, że jesteś w pracy” – mówi mój kolega Grzegorz. „Za dwa dni ją kończę” – odpowiada dziewczyna. Uściskaliśmy ją serdecznie ze szczęścia, że sama do nas podeszła i wyraziła chęć wzięcia udziału w modlitwie. Zrobiło to na nas ogromne wrażenie!

Także do organizatorów zaczęły napływać świadectwa i prośby o pomoc w wyrwaniu się z grzechu nieczystości. – Świadectwa otrzymujemy z dwóch stron. Dużo więcej jest tych dotyczących wewnętrznej przemiany nas jako Kościoła. Natomiast z zewnątrz więcej niż świadectw napływa próśb o pomoc w wyrwaniu się z prowadzenia niemoralnego stylu życia, w znalezieniu odpowiedniej terapii – mówi „Niedzieli” Karol Sobczyk, rzecznik prasowy wydarzenia. Dodaje, że część tych informacji docierała drogą internetową, w większości jednak były zgłaszane kapłanom podczas sakramentu pojednania. Zapewnia, że potrzebna pomoc zostanie udzielona, m.in. dzięki zbieranej w czasie akcji jałmużnie.

Modlitwa, która zmienia

Reklama

Jak podkreślają ludzie uczestniczący w modlitwie za miasto, dzięki niej zobaczyli nowe oblicze Kościoła, o którym papież Franciszek mówi: „Postrzegam Kościół jak szpital polowy po walce. Nie ma sensu pytać się ciężko rannego, czy ma wysoki poziom cholesterolu bądź cukru. Trzeba leczyć jego rany. Później zajmiemy się resztą” (w wywiadzie dla jezuickiego czasopisma „La Civiltà Cattolica”).

Te spostrzeżenia wyraża również wspomniany wcześniej list kard. Stanisława Dziwisza, w którym pisze: „Owocem «Szpitala» jest jedność modlitwy i ofiary nie tylko wspólnot i duszpasterstw akademickich, ale też księży biskupów, kapłanów, zakonów i krakowskich parafii. Stajemy się także świadkami wielkich dzieł Boga w naszym mieście. Pan przechodzi przez Kraków, tak jak Go prosiliśmy”.

Metropolita krakowski zaznacza, że to, co się wydarzyło, jest ważne również w bliskiej już perspektywie lipca 2016 r., kiedy stolica Małopolski stanie się domem dla młodzieży całego świata. „Dlatego gorąco proszę, by ta inicjatywa, która zrodziła się z Ducha Świętego, nie zgasła, lecz była zachowana – apeluje kard. Dziwisz i zapewnia: – Duch Święty, który przemienił życie konkretnych osób, może też zmienić oblicze całego społeczeństwa. Niech centrum Krakowa na powrót stanie się przestrzenią, w której turyści przybywający do miasta królów i pielgrzymi wędrujący śladami św. Jana Pawła II doświadczą duchowej mocy tego miejsca”.

Duchowy SOR

W ostatnim dniu pierwszego etapu akcji, którą wieńczyła Msza św. odprawiona na płycie Rynku przed kościółkiem św. Wojciecha, Kraków obiegła wiadomość o tymczasowym zamknięciu dwóch nocnych klubów (przy ul. Floriańskiej i Grodzkiej). Powodem interwencji policji były podejrzenia o samowolę budowlaną, zniszczenie zabytków i dokonanie oszustw na szkodę klientów. Trzeba jednak wiedzieć, że dziesiątki podobnych lokali (prowadzonych przez różne firmy) wciąż działa w centrum Krakowa.

Akcja trwa i przechodzi w nazwany roboczo przez jej rzecznika prasowego – „duchowy SOR” (Szpitalny Oddział Ratunkowy). Zgodnie z prośbą kard. Dziwisza, staje się też miejscem codziennej modlitwy za Światowe Dni Młodzieży. W kościele co wieczór będą dyżurować kapłani, udzielając sakramentu pojednania. Do tej posługi zgłosiło się więcej chętnych, niż zakładano, a zachęciła ich do tego m.in. młodzież związana z ŚDM.

2015-01-13 15:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: nietypowy taksówkarz na ulicach miasta

[ TEMATY ]

Kraków

ŚDM w Krakowie

PSPO

Każdy mieszkaniec Krakowa czy turysta mógł dziś podróżować ulicami miasta ze słynnym benedyktynem, o. Leonem Knabitem. Zakonnik wystąpił w nietypowej dla siebie roli - taksówkarza.

Taksówkę ze znanym benedyktyńskim publicystą można było spotkać m.in. na Powiślu, Szerokiej, Franciszkańskiej czy placu Wolnica. Podróż, która kosztowała dosłownie "jeden uśmiech" odbyło ponad 10 osób, w tym pielgrzymi, którzy przyjechali do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży z Kanady i Szwecji. Wielu podchodziło także, aby po prostu zrobić sobie zdjęcie z zakonnikiem i chwilę porozmawiać.
CZYTAJ DALEJ

Julia Osęka, delegatka z USA na Synod o synodalności: Leon XIV przedstawił się jak brat

2025-05-09 16:24

[ TEMATY ]

rozmowa

Synod o Synodalności

Papież Leon XIV

PAP/ANDREA SOLERO

Leon XIV nawet w papieskich szatach przedstawił się nam jako brat, jako pielgrzym, jako ten, który szuka Chrystusa - mówi w rozmowie z KAI Julia Osęka, studentka fizyki i teologii na Uniwersytecie św. Józefa w Filadelfii, która była najmłodszą uczestniczką Synodu o synodalności jako delegatka Ameryki Północnej. Opowiada o swoich spotkaniach z nowym papieżem, jego stylu pracy i nadziejach związanych z początkiem pontyfikatu.

Dawid Gospodarek (KAI): Kiedy po raz pierwszy usłyszałaś o kard. Robercie Prevoście? Julia Osęka: Jesienią 2023 roku, kiedy to rywalizujący z moim uniwersytetem Villanova University opublikował post o nominacji kardynalskiej ich absolwenta — biskupa Roberta Prevosta. Szybkie wyszukiwanie w Google pocieszyło mnie informacją, że młody Robert nie grał w koszykówkę przeciwko moim Saint Joe’s Hawks, ale za to studiował matematykę — swój człowiek. Data konsystorza została wyznaczona na 30 września — tylko dzień przed rozpoczęciem pierwszej sesji Synodu o synodalności, w której brałam udział jako delegatka z Ameryki Północnej. Kilka dni później, stojąc w kolejce do kontroli bezpieczeństwa na lotnisku w Filadelfii, zamieniłam kilka zdań ze znajomymi augustianami, którzy wybierali się do Rzymu tym samym lotem co ja, żeby świętować razem z ich współbratem. Wspominali go ciepło, jako dobrego współbrata, administratora, misjonarza i generała ich zakonu. Pomyślałam wtedy, że dobrze mieć w naszym Kościele kardynałów, którzy mają nie tylko doktoraty i tytuły, ale też dobrych kumpli z Filadelfii - to dobrze świadczy o człowieku. Na konsystorz ostatecznie nie poszłam, wybrałam warsztaty z grupą z Taizé w ramach spotkania młodych przed modlitwą ekumeniczną, która odbyła się wieczorem 30 września 2023, otwierając tym samym zgromadzenie generalne Synodu o synodalności. Teraz myślę, że gdyby papież Leon mógł wybrać, to pewnie też poszedłby z nami na te warsztaty.
CZYTAJ DALEJ

Maryi Jasnogórskiej polecamy Ojca Świętego Leona XIV

Ojca Świętego Leona XIV wstawiennictwu i opiece Najświętszej Maryi Panny polecają na Jasnej Górze paulini oraz pielgrzymi. Za nowym papieżem modlą się o jedność i pokój w ludzkich sercach i w świecie. W pielgrzymce przybyli przedstawiciele Straży Granicznej z biskupem Polowym Wojska Polskiego Wiesławem Lechowiczem.

Radość z wyboru nowego papieża wyraził rzecznik Jasnej Góry o. Michał Bortnik. – Ta radość potęguje jeszcze bardziej naszą radość wielkanocną. Dzień po zmartwychwstaniu Chrystusa odchodzi papież Franciszek, przychodzi nowy papież, Leon XIV z Chrystusowym pozdrowieniem pokoju, z tymi pierwszymi słowami zmartwychwstałego Chrystusa skierowanymi do apostołów. Nowy papież mówi nam, by ten pokój nieść światu, by budować mosty, być ludźmi dialogu, nie zapominać o tych najbardziej potrzebujących – powiedział o. Bortnik. Paulin zauważył też, że w tych pierwszych słowach Leon XIV połączył nauczanie trzech ostatnich papieży: Franciszka, który zwracał uwagę na peryferia Kościoła, i dwóch wielkich chrystocentrycznych teologów św. Jana Pawła II i Benedykta XVI, którzy uczyli patrzenia na Chrystusa w drugim człowieku. – Kolejny papież, powiedzielibyśmy, kontynuator przede wszystkim nauczania Chrystusowego. On będzie nam Chrystusa głosił, będzie Go wskazywał – mówił rzecznik Jasnej Góry i podkreślił, że jest to wielka misja jednoczenia się w Kościele Chrystusowym, bo „jeżeli jesteś chrześcijaninem, to należysz do Kościoła, bo Kościół to również ty”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję