Reklama

Serwis kościelny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zamość

5 stycznia w zamojskiej katedrze miała miejsce promocja książki Bohdana Królikowskiego pt. Grzechy pamięci.
Podczas Mszy św., której przewodniczył ks. prałat Czesław Grzyb, książkę prezentowali: autor Bohdan Królikowski oraz wydawca książki Karol Klauza z Instytutu Wydawniczego PAX.
Promocję zorganizowali: parafia pw. św. Tomasza Apostoła w Zamościu, Katolickie Stowarzyszenie Civitas Christiana w Zamościu, Instytut Wydawniczy PAX w Warszawie.

Z cyklu "Pogadanek o sztuce" w Biurze Wystaw Artystycznych - Galerii Zamojskiej odbył się kolejne spotkanie. 9 grudnia ub.r. Izabela Winiewicz-Cybulska wygłosiła wykład zatytułowany "Pejzaż w malarstwie".

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Z udziałem bp. Mariusza Leszczyńskiego i ks. kanclerza Adama Firosza 9 stycznia w Muzeum "Arsenał" otwarto wystawę pt. "Akcja «Reinhardt» Zagłada Żydów w Generalnym Gubernatorstwie". Ekspozycję przygotowało Biuro Edukacji Publicznej IPN Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu Oddział w Lublinie.

III Powiatowy Konkurs Kolęd Różnych Narodów miał miejsce 9 stycznia w Centrum Pastoralnym przy parafii św. Michała Archanioła. Podczas konkursu zaprezentowało się około 1000 uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu zamojskiego. Dzieci wykonywały kolędy w 7 językach.

Reklama

12 stycznia w zamojskiej katedrze spotkali się twórcy oraz członkowie ruchów i stowarzyszeń katolickich z terenu diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Mszy św. przewodniczył bp Mariusz Leszczyński. Po Mszy św. podzielono się opłatkiem i wspólnie kolędowano. Spotkanie zorganizowali: diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych ks. Józef Dudek oraz Rada Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich.

Wielącza

4 stycznia w kościele parafialnym pw. św. Stanisława Biskupa w Wielączy odbyło się spotkanie opłatkowe. W spotkaniu uczestniczyli: bp Mariusz Leszczyński i ks. kanclerz Adam Firosz. Uroczystość zorganizował parafialny oddział Akcji Katolickiej.

Hrubieszów-Kraków-Zakopane

Zespół "Lechici" działający przy parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w dniach 4-5 stycznia koncertował w Zakopanem, Bukowinie Tatrzańskiej i Krakowie.
W kościele Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem "Lechici" występowali przed rodakami z Ukrainy, Białorusi i Rosji. W Bukowinie Tatrzańskiej koncertowali wspólnie z kapelą góralską. Wyjazd zorganizowano z inicjatywy ks. dziekana Andrzeja Puzona.

Hrubieszów

Promocja 9. Tomiku Poetyckiego Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej miała miejsce 9 stycznia w Hrubieszowskim Domu Kultury. W ramach spotkania odbył się także występ Młodzieżowego Koła Teatralnego "Acrimonium" z HDK. Promocję zorganizowali: Hrubieszowski Dom Kultury i Klub Literacki Ziemi Hrubieszowskiej.

Rachanie

5 stycznia w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Rachaniach dzieci i młodzież ze miejscowej szkoły podstawowej zaprezentowali jasełka Bożonarodzeniowe.

W święto Ofiarowania Pańskiego, 6 stycznia, w parafii gościł o. Jacek, misjonarz z Afryki. Podczas Mszy św. o. Jacek głosił homilie i zachęcał do modlitw w intencjach misjonarzy. Wierni mogli również otrzymać folder z tekstami modlitwy w intencjach misyjnych.

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Zmiany kapłanów 2026 r.

[ TEMATY ]

zmiany kapłanów

Karol Porwich/Niedziela

2026 rok przynosi zmiany personalne wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV apeluje o przestrzeganie norm liturgicznych

2026-05-27 10:39

[ TEMATY ]

Papież Leon XIV

PAP/EPA/ETTORE FERRARI

„Wzywam wszystkich, którzy są powołani do przygotowywania celebracji Bożych misteriów, zwłaszcza kapłanów pełniących posługę przewodniczenia liturgii, aby zawsze zachowywali szacunek dla tekstów i norm liturgicznych” - powiedział Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Omawiając soborową konstytucję o liturgii świętej Sacrosanctum Concilium papież mówił dziś o reformie liturgii - tradycji i rozwoju.

Leon XIV przypomniał, iż Pius XII w encyklice Mediator Dei stwierdził, że Kościół jako żywa wspólnota rozwija się i dostosowuje do zmieniających się okoliczności, zachowując nienaruszoną czystość wiary. W tym duchu Sobór Watykański II podjął dzieło odnowy liturgii, aby pogłębiać życie chrześcijańskie, lepiej odpowiadać na potrzeby współczesności oraz umacniać jedność Kościoła.
CZYTAJ DALEJ

Abp Adrian Galbas: Czego uczy nas dziś Wielki Prymas?

2026-05-28 13:31

[ TEMATY ]

Abp Adrian Galbas

Kardynał Stefan Wyszyński

Archidiecezja Warszawska

Szanowni Państwo Parlamentarzyści, Siostry i Bracia, przeżywamy dzisiaj jedno z najmłodszych świąt liturgicznych: święto Jezusa Chrystusa, Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Papież Benedykt XVI, zaproponował Episkopatom poszczególnych krajów, by te – upamiętniając Rok Kapłański – wprowadziły to święto do kalendarzy liturgicznych swoich diecezji, tak, by pomiędzy uroczystością Zesłania Ducha Świętego i Trójcy Przenajświętszej, oddzielnym świętem, uwielbić kapłaństwo Chrystusa, a także uświadomić wszystkim chrześcijanom ich powołanie do kapłaństwa wspólnego, w które zostali włączeni od momentu chrztu świętego i które – jak uczy Katechizm – polega na uświęcaniu świata, na consecratio mundi, poprzez codzienne ofiarowywanie Bogu swojego życia. „Wszystkie bowiem uczynki - to cytat z Katechizmu - modlitwy i apostolskie przedsięwzięcia, życie małżeńskie i rodzinne, codzienna praca, wypoczynek ducha i ciała (…), a nawet utrapienia życia, jeśli są cierpliwie znoszone, stają się duchowymi ofiarami miłymi Bogu przez Jezusa Chrystusa (…). W ten sposób ludzie świeccy, jako pobożnie działający wszędzie czciciele Boga, właśnie uświęcają świat dla Niego” (KKK, 901).
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję