Już po raz trzeci Sala Kolumnowa Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej stała się miejscem ogólnopolskiej konferencji zorganizowanej przez Akcję Katolicką w Polsce i Parlamentarny Zespół Członków i Sympatyków Ruchu Światło-Życie, Akcji Katolickiej oraz Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Tematem tegorocznego spotkania, które miało miejsce 29 listopada, był chrześcijański wymiar polityki w nauczaniu Jana Pawła II. Otwarcia konferencji dokonali Halina Szydełko - prezes Krajowego Instytutu Akcji Katolickiej oraz poseł Robert Telus - przewodniczący Parlamentarnego Zespołu. Słowo do licznie zgromadzonych uczestników z kraju i z zagranicy skierował bp Marek Solarczyk - krajowy asystent Akcji Katolickiej. W tematykę konferencji wprowadził Kazimierz Michał Ujazdowski - polityk, deputowany do Parlamentu Europejskiego VIII kadencji, który przedstawił swoje refleksje o przesłaniu Jana Pawła II do Polaków w latach 80. i 90. XX wieku. Ukazał tym samym Papieża jako promotora sprawiedliwości, odwołując się do trzech wizyt Jana Pawła II w Polsce w latach 1979-99. Jednocześnie dokonał ciekawej charakterystyki społeczno-ekonomicznej tego okresu. Autor skupił swoją uwagę zwłaszcza na przemówieniu Jana Pawła II w Sejmie 11 czerwca 1999 r., w którym Papież m.in. przypomniał o polskiej tradycji politycznej sięgającej XV wieku, o fenomenie państwa podziemnego i „Solidarności”.
Reklama
Prof. Wojciech Jakubowski z Uniwersytetu Warszawskiego ukazał Jana Pawła II jako przywódcę religijnego i politycznego. Zwrócił uwagę, że Papież Polak był nie tylko prorokiem, wizjonerem, ale również administratorem, reformatorem i człowiekiem ciężkiej pracy.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Red. Jacek Moskwa, korespondent polskich mediów w Watykanie, mający bogate osobiste doświadczenie i wiedzę o Janie Pawle II, przedstawił Papieża Polaka jako proroka, polityka, jako męża stanu na arenie międzynarodowej. Zwrócił uwagę, że Jan Paweł II doprowadził do konkretnych zmian w świecie polityki.
Na temat koncepcji polityki w ujęciu Jana Pawła II mówił ks. dr Piotr Burgoński - duszpasterz parlamentarzystów. Przypomniał, że polityka jest drogą do dobra. I taką koncepcję realizował Jan Paweł II, który apelował o podporządkowanie polityki wymogom etycznym, moralnym.
Konferencję zwieńczyły dyskusja oraz błogosławieństwo pasterskie bp. Marka Solarczyka.