Reklama

Niedziela Sandomierska

Dla Chrystusa przez Niepokalaną

W przeddzień kolejnej rocznicy ogłoszenia dogmatu o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny (8 grudnia 1854 r.) chcemy pochylić się nad tą tajemnicą oraz dziełami, którym Niepokalana towarzyszy

Niedziela sandomierska 49/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

Maryja

Ks. Adam Stachowicz

Spotkanie Stowarzyszenia Cudownego Medalika w Raniżowie

Spotkanie Stowarzyszenia Cudownego Medalika w Raniżowie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Oprócz Ruchu Światło-Życie (Oaza) czy Legionu Maryi, którym na łamach „Niedzieli” poświęcamy zawsze sporo miejsce, są również działające w naszej diecezji: Rycerstwo Niepokalanej, Dziewczęca Służba Maryjna oraz Stowarzyszenia Cudownego Medalika. Warto też zauważyć, że chociażby takie parafie jak: Gliniany, Janik, Jaślany, Kopcie, Krzaki, Niemirów, Pniów czy Przyszów w ten dzień przeżywają swoją uroczystość odpustową.

Dogmat

Niepokalane poczęcie dotyczy Marii i wierzymy w to, że Maria została zachowana od grzechu pierworodnego, a przez to była bezgrzeszna. Oficjalne stwierdzenie brzmi „Najświętsza Maryja Panna od pierwszej chwili swego poczęcia, na podstawie szczególnej łaski i przywileju wszechmogącego Boga, mocą przewidzianych zasług Jezusa Chrystusa, Zbawiciela rodzaju ludzkiego, została zachowana nietkniętą od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rycerstwo Niepokalanej

Głównym celem Rycerstwa Niepokalanej jest szerzenie chwały Bożej poprzez starania o nawrócenie grzeszników i tych, którzy jeszcze nie znają Chrystusa, zwłaszcza o nawrócenie nieprzyjaciół Kościoła, a także zjednoczenie chrześcijaństwa i uświęcenie wszystkich na podobieństwo Niepokalanej, pod Jej opieką i za Jej pośrednictwem. Założyciel Rycerstwa św. o. Maksymilian Kolbe cel i program streścił w słowach: „Zdobyć świat cały dla Chrystusa przez Niepokalaną”. Droga do nieba przez Maryję jest najpewniejsza, najlepsza i najkrótsza. Całe Jej życie stanowi doskonały drogowskaz na drodze do zbawienia, ponieważ Niepokalana nie była skalana żadnym grzechem. Warunkami przynależności do Rycerstwa Niepokalanej jest całkowite oddanie się Maryi, noszenie i propagowanie cudownego medalika i wpisanie do księgi Rycerstwa. Do zadań Rycerstwa należy codzienna modlitwa zawierzenia i świadectwo chrześcijańskiego życia.

Jak informuje s. Łucja Turos, ze Zgromadzenia Sióstr Opatrzności Bożej: – Rycerstwo Niepokalanej przy parafii św. Jana Chrzciciela w Janowie Lubelskim jest grupą liczącą 32 dzieci i 11 osób dorosłych. Dzieci spotykają się w każdy piątek (oprócz pierwszych piątków miesiąca) w dwóch grupach, natomiast dorośli mają spotkania w drugą niedzielę miesiąca. Każde spotkanie rozpoczyna się dziesiątkiem różańca, potem podejmowany jest temat spotkania, który przybliża do Chrystusa przez Niepokalaną i uczy Ją naśladować. Na spotkaniach w grupach dziecięcych nie brakuje wspólnego śpiewu i zabawy. W miesiącu październiku członkowie Rycerstwa czynnie włączają się w prowadzenie rozważań różańcowych. W ubiegłym roku dzieci przygotowały inscenizację o różańcu. Dzieci należące do wspólnoty chętnie włączają się w przygotowanie oprawy Mszy św. W Wielkim Poście prowadzą Drogę Krzyżową, na niedzielę Palmową przygotowują dużą palmę. Zarówno dzieci, jak i dorośli korzystają z prasy Maryjnej: „Mały Rycerzyk Niepokalanej” i „Rycerz Niepokalanej”. Nie brakuje rycerzom spotkań świątecznych, np. opłatek czy spotkanie przy herbatce. W ubiegłym roku dzieci należące do Rycerstwa uczestniczyły w pielgrzymce „Szlakiem św. Jana Pawła II” – wylicza Siostra.

Reklama

W parafiach najczęściej 8 grudnia ma miejsce przyjęcie do Rycerstwa Niepokalanej nowych członków. Odbywa się ono podczas Mszy św. Dzieci są pasowane na giermków i rycerzy Niepokalanej. Jak mówi s. Łucja: – Po Komunii św. ks. proboszcz Jacek Staszak wyjaśnia cel Rycerstwa, czyli: całkowite oddanie się Niepokalanej na własność, podporządkowanie Jej swojej woli i konsekwentne wcielanie w codzienne życie przyrzeczeń. Zaznacza, że Rycerz Niepokalanej rozpoczyna od siebie nawracanie i uświęcanie świata, w sobie zwalcza grzechy i wady, w sobie rozwija dobre postawy moralne, a w ten sposób pozwala Niepokalanej posługiwać się sobą jako narzędziem. Kapłan następnie poświęca medaliki Niepokalanej i zaprasza kandydatów, by złożyli Akt Oddania. Po nim następuje pasowanie mieczem i nałożenie medalików oraz wręczenie dyplomów. Na drogę rycerskiego życia Ksiądz Proboszcz udziela dzieciom błogosławieństwa. Po Mszy św. dzieci spotykają się w sali domu parafialnego przy herbacie i ciastkach – mówi odpowiedzialna za grupę.

Reklama

Zachęta

Na koniec zachęta i zaproszenie dla wszystkich, którzy kochają Maryję i chcą Ją naśladować, by z odwagą wstępowali w szeregi Rycerstwa Niepokalanej i z Nią podejmowali szlachetną walkę o królestwo Chrystusa na ziemi i pomnażali miłość w swoich sercach, w rodzinach, wśród przyjaciół i znajomych, wśród kolegów i koleżanek. I niech nikt nie zapomina, że rycerz Maryi walczy o Nią, za Nią i dla Niej. Pragnie Jej zdobyć jak największą liczbę czcicieli, z wiarą w nadprzyrodzoną moc nosi Cudowny Medalik, rozdaje go i rozpowszechnia, aby i inni doświadczyli jego cudownej mocy. Każdy, kto chce pielęgnować w sobie rycerskie cnoty: honor, wierność, hart ducha, odwagę, niech wstąpi do stanu rycerskiego i odda swe serce Maryi. Papież Paweł VI powiedział, że każdy chrześcijanin powinien być rycerzem.

Dziewczęca Służba Maryjna

Popularnie nazywane Bielankami. Ich początków należy szukać 32 lata temu w Tarnowie, gdzie dzieło to zostało założone. Skupia dziewczęta głównie ze szkoły podstawowej. Można je rozpoznać przede wszystkim po specjalnym stroju. W zależności od parafii, dziewczynki noszą szarfy, pelerynki czy alby. Często mają też na szyi, w widocznym miejscu, medalion z wizerunkiem Matki Bożej.

S. Lucyna Bochenek ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Najświętszej Maryi Panny mówi:

– Dziewczęca Służba Maryjna w parafii św. Bartłomieja w Majdanie Królewskim została powołana do istnienia 1999 r. Obecnie grupa liczy 25 dziewcząt. Na wzór Matki Bożej Niepokalanej wypełniamy pięć zadań Dziecka Maryi, którymi są: posłuszeństwo, modlitwa, wspólnota, radość i przyjaźń z Jezusem. Spotykamy się raz w tygodniu by poznawać Maryję i uczyć się od Niej jak żyć i kochać Jezusa oraz drugiego człowieka. Przygotowujemy liturgię na święta Maryjne i pierwsze soboty. Nasze hasło „Przez Maryję – do Jezusa”.

Reklama

Stowarzyszenie Cudownego Medalika

Krystyna Tatar, moderator Apostolatu Maryjnego z Sandomierza, informuje: – Wspólnoty nasze działają w czterech parafiach naszej diecezji: w Sandomierzu przy parafii katedralnej, w Stanach, Raniżowie i w Lipowej k. Opatowa. Początkiem wakacji w Raniżowie miało miejsce doroczne spotkanie Stowarzyszenia Cudownego Medalika. Przybyło na nie większość z ok. 80 osób przynależących do Stowarzyszenia z terenu naszej diecezji.

Stowarzyszenie jest ściśle związane z objawieniami, jakie otrzymała św. Katarzyna Laboure w 1830 r. Pani Krystyna podkreśla: – Głównym naszym zadaniem jest szerzenie kultu NMP Niepokalanej za pośrednictwem Cudownego Medalika, czynienie miłosierdzia, formacja własna z pogłębianiem wiary, modlitwa i akcja zewnętrzna. Ewangelizacja medalikiem polega na tym, że rozdajemy go osobom szczególnie dalekim od Boga i co mogę podkreślić są widzialne znaki działania Boga przez Maryję. Spotkania modlitewno-formacyjne odbywają się każdego 27 miesiąca na pamiątkę 27 listopada, kiedy to św. Katarzyna otrzymała Cudowny Medalik, zauważa moderatorka.

Zawierzyć Niepokalanej

Diakonia Ewangelizacji Ruchu Światło-Życie po raz drugi podjęła się internetowej akcji formacyjnej opartej o „10 kroków ku dojrzałości chrześcijańskiej”, na portalu Facebook. – Ponieważ nie wszyscy oazowicze mogą odbywać taką formację w parafii, postanowiliśmy pomóc im wzrastać duchowo przy pomocy Internetu. W ubiegłym roku skorzystało z tej możliwości prawie sto osób. Przekazywanie piękna życia wiarą jest naszą radością, dlatego z zapałem udoskonalamy podjęte dzieło, by przynosiło coraz większe owoce. Także w tym roku chcemy dzielić się naszym doświadczeniem i towarzyszyć naszym braciom i siostrom w osiąganiu duchowej dojrzałości, mówi animatorka Sandra Zalewska.

Reklama

Animatorka Anna Sroka dodaje: – Prowadzoną przez nas formację może podjąć każdy, kto przeżył pierwszy stopień oazy i teraz chce dalej poznawać Ruch Światło-Życie. Na Facebooku jest założona grupa, do której mogą zgłaszać się osoby, które chcą włączyć się w to kroczenie. Jest ona pomocnym narzędziem, ale najwięcej zależy od każdego z nas. Potrzeba osobistego zaangażowania, aby spotykać się ze Słowem Bożym oraz pracy, aby Ono było obecne w naszym życiu. Warto zadbać o wzrost własnej wiary przez roczną, systematyczną formację, zaprasza jedna z organizatorek przedsięwzięcia.

Akcję rozpoczynamy w Uroczystość Niepokalanej Matki Kościoła, która jest patronką Ruchu i Maryi ją zawierzamy. Oazowiczu zapraszamy Cię do współpracy! Nie wahaj się – dołącz do nas!

2014-12-04 10:37

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Matka Boża Dankowska- Znak zwycięstwa Polaków

[ TEMATY ]

Maryja

Danków

#NiezbędnikMaryjny

Niedziela TV

Danków to urokliwa miejscowość położona nad Liswartą, prawie w środku Jury Częstochowsko-Wieluńskiej. Warto pamiętać że, Stary Danków odegrał w średniowieczu dużą rolę w życiu kościoła w naszej ojczyźnie. To tutaj odbyły się synody biskupów i zjazdy książąt dzielnicowych. Właśnie w Dankowie znajduje się niezwykły wizerunek Matki Bożej Dankowskiej.

Obraz zachował się mimo, że Danków w czasie potopu szwedzkiego musiał stawić czoło nieprzyjacielowi. Miejscowość ta stała się miejscem szczególnej czci Matki Najświętszej, odką w 1650 r. kasztelan Stanisław Warszycki wybudował kościół pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, św. Stanisława Biskupa i św. Antoniego z Padwy.

CZYTAJ DALEJ

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty – kapłaństwo i małżeństwo

2024-04-28 18:43

[ TEMATY ]

Bp Krzysztof Włodarczyk

Marcin Jarzembowski

Bp Krzysztof Włodarczyk

Bp Krzysztof Włodarczyk

- Szatan atakuje dziś fundamenty - kapłaństwo i małżeństwo. Bo wie, że jeżeli uda mu się zachwiać fundamentami społeczeństwa, to zachwieje całym narodem. My róbmy swoje i nie dajmy się ogłupić - mówił bp Krzysztof Włodarczyk.

Ordynariusz zainaugurował obchody roku jubileuszowego 100-lecia bydgoskiej parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. - Została ona erygowana 1 maja 1924 r. przez kard. Edmunda Dalbora. Niektórzy powiedzą, był to piękny czas. Nie było telefonów komórkowych, telewizji, Internetu, żyło się spokojniej, romantycznie, piękna idylla. Czy na pewno? Nie do końca - mówił bp Włodarczyk, zachęcając, by wejść w głąb historii i zobaczyć, czym żyli przodkowie.

CZYTAJ DALEJ

Lublin. Wiosna organowa

2024-04-28 10:52

materiały prasowe

W archikatedrze lubelskiej rozpoczyna się kolejna edycja „Lubelskiej Wiosny Organowej”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję