Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Jubileusz parafii w Jaworznie-Jeziorkach

5 listopada br. świętowano 20. rocznicę istnienia parafii św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach. Dziękczynnej Eucharystii przewodniczył bp Grzegorz Kaszak

Niedziela sosnowiecka 48/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Piotr Lorenc

Kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach

Kościół pw. św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. św. Józefa Rzemieślnika należy do najmłodszych w Jaworznie. Oficjalnie została powołana do istnienia w 1994 r. A została wydzielona z dwóch wspólnot: Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jaworznie-Byczynie i św. Wojciecha w Jaworznie. Przed utworzeniem samodzielnej parafii katecheza dzieci i młodzieży odbywała się w domach prywatnych, a mieszkańcy Jeziorek na Msze św. chodzili albo do Byczyny, albo do centrum Jaworzna.

Na pomysł utworzenia samodzielnej parafii wpadł ks. Jan Głód, ówczesny proboszcz z Byczyny. Pierwsze co zrobił, to pozyskał do swojego projektu wiernych, a następnie postarał się o działkę pod budowę tymczasowej kaplicy. W niedługim czasie mieszkańcy Jeziorek cieszyli się z nowo powstałej kaplicy, którą poświęcono 1 maja 1984 r. Równocześnie z budową kaplicy rozpoczęto starania o zezwolenie na budowę kościoła. I już w sierpniu 1984 r. taką zgodę uzyskano. Kościół parafialny zaprojektował inż. architekt Józef Maria Dutkiewicz. Budowę kościoła rozpoczęto wiosną 1985 r. Wtedy jeszcze były takie czasy, że wielu wiernych pomagało przy pracach ziemnych czy wznoszeniu murów. Prace budowlane zostały zakończone w 1989 r., co należy uznać za sukces, gdyż kościół powstawał tylko i wyłącznie staraniem mieszkańców Jeziorek. W latach 1989-94 budynek pozostawał w stanie surowym i nie prowadzono dalszych prac. Przełom nastąpił w czerwcu 1994 r., kiedy to staraniem ks. Eugeniusza Cebulskiego, kolejnego proboszcza z Byczyny, do kościoła doprowadzone zostało zasilanie elektryczne i, co więcej, bp sosnowiecki Adam Śmigielski erygował w Jeziorkach samodzielną parafię pw. św. Józefa Rzemieślnika. Stało się to 26 sierpnia 1994 r. Pierwszym proboszczem, na którego spadło dzieło dokończenie budowy i wyposażenie kościoła, był ks. Jerzy Dębski. Po objęciu parafii ks. Dębski wraz z wiernymi rozpoczął intensywne prace wykończeniowe w kościele i w budynku plebanii, który stanowi integralną część budowli. Jeszcze tego samego roku w grudniu, na zakończenie rekolekcji adwentowych bp Piotr Skucha poświęcił nowe tabernakulum. Na początku 1995 r. udało się zamontować okna w kościele. Wstawione zostały dwukomorowe zestawy szyb ze szkła katedralnego z wewnętrzną wkładką szkła witrażowego wg projektu Janusza Łęgowskiego – plastyka z Katowic. Wiosną, dzięki zaangażowaniu parafian wytynkowano część mieszkalną, zakrystię i salki dla dzieci oraz wykonano centralne ogrzewanie na plebanii. W pierwszą rocznicę utworzenia parafii – 26 sierpnia – poświęcony został nowy ornat ufundowany przez Żywy Różaniec. We wrześniu natomiast pomalowany został dach kościoła. W maju i czerwcu 1996 r. wytynkowane zostało wnętrze kościoła. 22 września 1996 r. podczas wizytacji kanonicznej bp Skucha odprawił Mszę św. w murach nowego kościoła, w czasie której dokonał wmurowania kamienia węgielnego, pobłogosławienia nowej świątyni i poświęcenia stacji drogi krzyżowej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rok 1997 nie zostanie dobrze zapamiętany przez parafian. W Wielki Piątek, 28 marca, podczas silnej wichury zostało zerwane poszycie wschodniej części dachu kościoła. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu wiernych jeszcze w tym samym dniu zabezpieczono budynek kościoła przed większymi szkodami. Z pomocą parafii przyszła diecezja. Bp Śmigielski zarządził zbiórkę, w wyniku której zebranych zostało 26 tys. zł. W lipcu rozpoczęto gruntowne prace remontowe dachu; budynek został jeszcze zabezpieczony instalacją odgromową. W sierpniu przyszedł czas na układanie posadzki w kościele. Wykonano również lamperię z tynku akrylowego. Rok 1997 zakończył się odbiorem budowlanym budynku kościoła. Z początkiem 1998 r. rozpoczęto malowanie i wyposażanie kościoła, które zaprojektował Janusz Łęgowski. W lutym 1999 r. zamontowano na wieży kościelnej dzwony elektroniczne oraz zamontowano instalację nagłaśniającą w kościele. I w końcu po przygotowaniu świątyni i terenu wokół niej nadszedł czas konsekracji. Dokonał tego 5 listopada bp Śmigielski. Od tej chwili wierni z Jeziorek mają miejsce kultu namaszczone świętymi olejami przez biskupa, miejsce wymodlone, miejsce w którym zamieszkał Bóg. W 2002 r. parafia wzbogaciła się o nowe ławki i konfesjonały, które wykonał jeden z parafian.

W sierpniu 2004 r. dobiegła końca posługa duszpasterska ks. Dębskiego. Zastąpił go ks. Wiesław Jarząbek, który szczęśliwie doprowadził parafię do świętowania jubileuszu 20-lecia istnienia. Główne uroczystości odbyły się 5 listopada, w dniu, w którym dokładnie przypadła 14. rocznica konsekracji świątyni. Przewodniczył im bp Grzegorz Kaszak. Podczas dziękczynnej Eucharystii Pasterz kościoła sosnowieckiego poświęcił tablicę upamiętniającą bp Śmigielskiego, który erygował parafię przed 20 laty. – Nasza wspólnota jest niewielka, ale zaradna i ofiarna. Każdego roku wykonujemy prace przy kościele, plebanii i wokół świątyni. W ostatnim czasie udało nam się wykonać elewację zewnętrzną kościoła. Została do ocieplenia tylko wieża. Świątynia była także malowana w środku przed 5 laty. Ostatnim naszym projektem jest wykonanie schodów i ganku na plebanii. A przymierzamy się do zmiany schodów wejściowych do kościoła i przearanżowania prezbiterium – tłumaczy ks. Jarząbek.

2014-11-27 10:33

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stulecie OSP w Nienadówce

Niedziela rzeszowska 39/2012

[ TEMATY ]

parafia

BOŻENA SZTAJNER

W niedzielę 26 sierpnia wnętrze kościoła parafialnego pw. św. Bartłomieja Apostoła w Nienadówce szczelnie wypełnili strażacy-ochotnicy. Wokół ołtarza stanęły liczne poczty sztandarowe, w tym sztandar nienadowskiej jednostki, ufundowany w okresie międzywojennym

Podczas Eucharystii, sprawowanej przez diecezjalnego kapelana strażaków, ks. Zbigniewa Gargasia, poświęcono nowy sztandar nienadowskiej jednostki, który stanowić ma jej znak przewodni na drugie stulecie istnienia. Poprzedni sztandar był uroczyście poświęcony 6 czerwca 1937 r. W okresie okupacji ukrywany był przez ówczesnego komendanta straży Leona Nawłokę. Po wojnie wydobyty z ukrycia służył dziesiątki lat podczas uroczystych wystąpień jednostki z okazji świąt państwowych, kościelnych i regionalnych. Celebrans aspekt ów mocno podkreślił w okolicznościowej homilii, omawiając różne znaczenia symboliki sztandaru w przeszłości i obecnie. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła strażacka orkiestra dęta z Brzózy Królewskiej.
Na frontonie remizy wmurowano z tej okazji tablicę pamiątkową, którą po poświęcaniu przez Księdza Kapelana, odsłonili: młodszy kapitan Janusz Wiercioch z Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie i Bożena Prucnal z Nienadówki. Przy dźwiękach orkiestry nastąpił przemarsz strażaków i zaproszonych gości do obiektu miejscowego Zespołu Szkół nr 1, gdzie odbyła się część oficjalna uroczystości, podczas której zabytkowy sztandar udekorowano Złotym Krzyżem Zasługi. Takim samym odznaczaniem uhonorowano najbardziej zasłużonych strażaków-ochotników nienadowskiej OSP: Józefa Krzanowskiego, Stanisława Mikołajczyka, Stanisława Chorzępę, Jana Śliża.
Straż pożarną w Nienadówce założył w 1912 r. kierownik miejscowej szkoły powszechnej Dakub Pieńczak we współpracy z ówczesnym proboszczem parafii ks. Ludwikiem Bukałą. Gdy w 1918 r., po odzyskaniu niepodległości, nastał upragniony czas budowania, znowu trzeba było spieszyć na front w 1920 r., broniąc co dopiero odrodzonego państwa. Poważny uszczerbek w strażackich szeregach wywołała II wojna światowa; wielu druhów zostało zmobilizowanych na wojnę, inni zostali wywiezieni na roboty przymusowe do Niemiec, niektórzy wybrali emigracyjną tułaczkę. Strażacy-ochotnicy znaleźli się wśród ofiar pacyfikacji Nienadówki 21 czerwca 1943 r., oraz aresztowanych tego dnia i wywiezionych do obozu koncentracyjnego. Wszystkie te osoby wspomniano i przywoływano pamięci podczas kulminacji uroczystości jubileuszowych.

CZYTAJ DALEJ

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Tytułowym bohaterem jego napisanej w języku katalońskim powieści był Blanquerna, który zmagając się z różnymi problemami i pokusami dąży do chrześcijańskiej doskonałości. Zostaje też papieżem i reformuje Kościół.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

[ TEMATY ]

Watykan

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

O ile wcześniej papieże przewodniczyli procesjom Bożego Ciała na placu św. Piotra, to Paweł VI przewodniczył im w poszczególnych parafiach Rzymu. Natomiast św. Jan Paweł II wprowadził zwyczaj ich odbywania w czwartek Bożego Ciała na trasie między bazylikami św. Jana na Lateranie i Matki Bożej Większej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję