Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Symbole męczeńskiej śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Niedziela szczecińsko-kamieńska 45/2014, str. 1, 3

[ TEMATY ]

relikwie

Dominik Cywiński

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Relikwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dnia 25 października br. parafia pw. św. Wojciecha Biskupa i Męczennika w Świnoujściu otrzymała relikwie błogosławionego kapłana męczennika, ks. Jerzego Popiełuszki. Na Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem metropolity abp. Andrzeja Dzięgi zgromadzili się parafianie, mieszkańcy Świnoujścia oraz przybyli specjalnie na uroczystość pielgrzymi z warszawskiego Żoliborza. Były poczty sztandarowe świnoujskich zakładów pracy i delegacji hutników z Warszawy. Uczciły tym udziałem swego patrona. 31 sierpnia tego roku w bazylice św. Brygidy w Gdańsku ten patronat nad członkami NSZZ „Solidarność” został ogłoszony wiernym poprzez odczytanie dekretu Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Stolicy Apostolskiej.

Parafia pw. św. Wojciecha w Świnoujściu obejmuje tereny na wschodnim brzegu Świny, dzielnicę Warszów oraz Ognicę. Erygował ją 8 marca 1981 bp Kazimierz Majdański. W 1995 r. proboszczem parafii został ks. Bernard Boguszewski. Jest on także opiekunem duchowym Klubu Gazety Polskiej w Świnoujściu. Temu klubowi przewodniczy kapitan żeglugi wielkiej Włodzimierz Kotuniak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Znam się z p. Andrzejem Melakiem z Warszawy – relacjonuje W. Kotuniak. – On skontaktował mnie ze środowiskiem czcicieli bł. ks. Jerzego, skupionych wokół Sanktuarium Żoliborskiego. Dowiedziałem się, że od dwudziestu lat osoby tam działające, rekrutujące się także ze służby „Totus Tuus” czuwającej przy grobie, są zaangażowane w szerzenie i dokumentowanie pamięci o ks. Jerzym i jego dziedzictwie. Do parafii, które wyrażają pragnienie i chęć przyjęcia relikwii ks. Jerzego, ziemi z jego grobu i specjalnego krzyża, środowisko to pielgrzymuje i przekazuje je w darze. Takie starania podjął w imieniu naszych parafian ks. B. Boguszewski i zostały one uwieńczone powodzeniem. Pielgrzymi z Warszawy podczas liturgii przekazali relikwiarz zawierający cząstkę kostki z dłoni bł. Jerzego, ziemię z jego grobu zamkniętą w metalowej tulei i specyficzny krzyż. Składa się on z trzech elementów – dużego dębowego krzyża o długości 4 m, przytwierdzonego na nim krzyża bukowego o wysokości 180 cm. Na tym ostatnim znajduje się krzyżyk 12 cm (tyle, ile w kapłaństwie przeżył ks. Jerzy). Drzewo, z którego zrobiony jest najmniejszy krzyż, pochodzi z desek katafalku, na którym stała trumna bł. Jerzego podczas pogrzebu w dniu 3 listopada 1984 r. Na pionowym ramieniu krzyża umieszczone jest zawołanie ks. Jerzego: „Zło dobrem zwyciężaj”. Krzyż został wykonany przez Ignacego Kickiego. Te dary z Żoliborza poświęcił abp A. Dzięga. Relikwiarz wraz z obrazem ks. Jerzego zawisły na ścianie północnej kościoła, na lewo od ołtarza. Dla krzyża wybrano specjalne miejsce.

– Kiedy przybyłem do parafii – wspomina Ksiądz Proboszcz – zorientowałem się, że nowy kościół zlokalizowano w innym miejscu, przy ul. Sosnowej. Przed wojną ewangelicy od 1910 r. posiadali świątynię w rejonie dzisiejszej ul. Norweskiej, jak i znajdujący się w jej sąsiedztwie cmentarz. Niestety, kościół został zdewastowany i wyszabrowany do szczętu. Potem nie było warunków, by w warunkach nasilonego wojującego ateizmu państwowego uzyskać zgodę na jego renowację. Rozebrano go w początkach 1956 r. Dewastacji uległ także cmentarz. Leżało mi na sercu, żeby to miejsce wiecznego spoczynki przedwojennych mieszkańców godnie upamiętnić. Na ogrodzonym fragmencie byłego cmentarza postanowiliśmy ustawić krzyż (ufundowany przez Klub Gazety Polskiej i Rodzinę Radia Maryja) oraz w formie steli płytę kamienną z dwujęzyczną inskrypcją informacyjną (ufundowaną przez parafian).

Krzyż został w procesji przeniesiony i postawiony obok płyty, pomodlono się za zmarłych, całość poświęcił abp A. Dzięga. To 54 tego typu krzyż w Polsce.

Z pielgrzymami z Warszawy przyjechał katolicki dziennikarz Łukasz Kudlicki, przywożąc i promując ostatnią swoją książkę pt. „Portret Świętego”. Mówią w niej o ks. Jerzym jego najbliżsi współpracownicy, znajomi, koledzy ze szkoły i seminarium. Ukazują go jako człowieka niezwykłego, mającego silną wiarę i wolę, dobroć i bezinteresowność. Autor zwraca też uwagę na rozwijający się od 30 lat kult ks. Jerzego i aktualność jego nauczania. Uważa, że „wciąż toczy się walka o powstanie z martwych. Chodzi o wyzwolenie człowieka z mentalności niewolnika. Katolicy mają dzisiaj wiele trudności z życiem w wolności, z wychowaniem, kształtowaniem życia w zgodzie z Ewangelią i swoim sumieniem. Wciąż na nowo potrzebne jest uświadamianie tej prawdy. Potrzebne jest wychowanie, formowanie ludzi, którzy kochają bliźnich i Boga, kochają swoją Ojczyznę. Wzorem jest właśnie ks. Jerzy, który kochał innych, ale też z szacunkiem dla człowieka pracował, aby ratować dusze. Bronił wartości, które były ważne dla niego samego i są istotne dla patriotów, czyli ludzi nieprzeżywających konfliktu między miłością Boga, człowieka i Ojczyzny. Jest to szczególnie ważny przekaz dla młodych”.

Abp Andrzej Dzięga życzył wszystkim przybywającym w przyszłości do relikwii męczennika, który przelał krew za wierność prawdzie, by przy nich za jego przyczyną pozyskiwali nową siłę, nową moc i nadzieję, by także przez nich Duch Boży odnawiał oblicze tej ziemi, naszej, zachodniopomorskiej.

2014-11-06 07:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Instalacja relikwii św. Rity

Niedziela świdnicka 47/2017, str. 4

[ TEMATY ]

relikwie

św. Rita

Ryszard Wyszyński

Błogosławieństwo relikwiami

Błogosławieństwo relikwiami

Patronka od spraw trudnych i beznadziejnych – św. Rita, stygmatyczka z włoskiej Umbrii, ma swoje miejsce kultu w Wałbrzychu, w kościele pw. św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej na Białym Kamieniu.

W niedzielę 22 października ordynariusz diecezji świdnickiej bp Ignacy Dec dokonał instalacji sprowadzonych do Wałbrzycha relikwii tej wielkiej świętej, o których obecność zabiegała parafia, również głęboko się o to modląc. Uroczystość miała miejsce na wieczornej Mszy św., w dniu comiesięcznego nabożeństwa do św. Rity w tej świątyni. Przed kościołem na ordynariusza diecezji czekał proboszcz parafii ks. dr Zbigniew Chromy, który niósł relikwiarz, kapłani, służba liturgiczna ołtarza i wraz z biskupem wszyscy uroczyście przekroczyli próg świątyni. Po wejściu procesji Ksiądz Biskup dokonał poświęcenia stojącej przy ołtarzu głównym przepięknej figurki Matki Bożej Bolesnej z tutejszego kościoła, która po niedawnej konserwacji otrzymała nowe pozłocenia oraz przyniesionych do ołtarza przez wiernych nowego ornatu i stuły. Następnie skierował swoje kroki do ołtarza bocznego, gdzie swoje miejsce będą miały relikwie św. Rity i gdzie poświęcił nowy witraż z jej wizerunkiem. Jest już tradycją, że na to nabożeństwo wierni przychodzą z różami – symbolami św. Rity, co dodaje nabożeństwu szczególnego wyrazu. Po tych symbolicznych, religijnych aktach i modlitwie Ksiądz Biskup powitał parafian i gości, podkreślając wysoką rangę wydarzenia. Przypomniał, że i on także ze szczególnym nabożeństwem odnosi się do św. Rity, bo to w dniu religijnego wspomnienia o tej świętej dokonywał przed laty pierwszego święcenia kapłanów w nowo powstałej diecezji świdnickiej, której przewodniczy. Podkreślił też, że jednym ze święconych wówczas księży jest obecny proboszcz tutejszej parafii.
CZYTAJ DALEJ

Miłosierdzie Boże – ratunek dla człowieka…

Niedziela Ogólnopolska 14/2018, str. 12-14

[ TEMATY ]

miłosierdzie

Niedziela Miłosierdzia

Krzysztof Tadej

Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego

Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany przez Eugeniusza Kazimirowskiego

Miłosierdzie Boga z pokolenia na pokolenie. To ono właśnie jest odwieczną przyczyną wszystkiego, co istnieje. Bóg bowiem stworzył świat z miłości i od początku postanowił obdarzyć tą miłością każdego człowieka. A była to miłość miłosierna, gdyż Miłosierdzie jest po prostu miłością w działaniu. Wszystko, co istnieje, co zostało stworzone, cały nieogarniony i genialny wszechświat jest dziełem tego Miłosierdzia

Bóg jest czystym duchem samoistnym, tzn. mającym byt sam z siebie, a zatem także pełnię doskonałości. Bóg posiada doskonałą jedność wewnętrzną, czyli prostotę, która wyklucza złożenie z jakichś składników. Ale nasz ludzki umysł potrzebuje poznawać Boga poprzez poszczególne przymioty znane mu ze świata, bo inaczej nie potrafi. Jednak te przymioty – doskonałości w Bogu są czymś jednym, niezłożonym, prostym. My zaś nie poznajemy Boga w sposób bezpośredni, ale przez doskonałości, które dostrzegamy tylko w pewnym stopniu w stworzeniach. Boga nazywamy miłosiernym, ponieważ okazuje swą dobroć wobec potrzebujących. Jego miłosierdzie pochodzi z miłości i jest z nią nierozerwalnie związane. Istota miłości bowiem polega na bezinteresownym udzielaniu dobra osobie kochanej.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller ostrzega przed niebezpieczeństwem schizmy w Kościele

2025-04-28 12:07

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

schizma

Karol Porwich/Niedziela

Kościołowi katolickiemu grozi schizma, jeśli nie wybierze papieża ortodoksyjnego, ostrzegł niemiecki kardynał Gerhard Müller w okresie poprzedzającym konklawe. Emerytowany prefekt Kongregacji Nauki Wiary wypowiedział się dla brytyjskiego dziennika „The Times”. Po raz kolejny podkreślił, że terminy „liberalny” i „konserwatywny” nie są właściwe w odniesieniu do Kościoła katolickiego. Kard. Müller wyjaśnił, że podział w Kościele sięga głębiej. Powiedział, że nowy papież „musi być ortodoksyjny, ani liberalny, ani konserwatywny”.

77-letni niemiecki purpurat, który będzie głosował w nadchodzącym konklawe, wyjaśnił, że nie chodzi o konserwatystów i liberałów, ale o ortodoksję i herezję. Dodał: „Modlę się, aby Duch Święty oświecił kardynałów, ponieważ `heretycki` papież, który zmienia [swoje osądy] każdego dnia w zależności od tego, co donoszą środki masowego przekazu, byłby niszczycielski”. Następny papież, argumentował kard. Müller, nie powinien „liczyć na poklask świeckiego świata, który rozumie Kościół jako organizację humanitarną” z misją pracy społecznej.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję