Reklama

Niedziela Lubelska

Zatroskani o swoją parafię

Niedziela lubelska 44/2014, str. 6-7

[ TEMATY ]

parafia

Paweł Wysoki

Kościół parafialny w Żulinie

Kościół parafialny w Żulinie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia pw. Matki Bożej Królowej Polski w Żulinie przeżywała czas wizytacji kanonicznej. Przeprowadził ją abp Stanisław Budzik. Okazją do odwiedzenia jednej z najmniejszych parafii naszej diecezji, bo skupiającej zaledwie ponad 700 wiernych, stały się jesienne uroczystości odpustowe ku czci drugiej patronki kościoła – św. Tereski od Dzieciątka Jezus. Na dzień odpustu wyznaczona została data wizytacji kanonicznej oraz przyjęcia przez młodzież sakramentu bierzmowania.

Prawi chrześcijanie

Wierni z miejscowości: Czechów Kąt, Elżbiecin, Józefów, Wola Żulińska, Zagrody i Żulin w niedzielne przedpołudnie pozostawili swoje domy, by zgromadzić się w świątyni na modlitwie pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa. Oczekując na słowa otuchy i błogosławieństwo, podkreślali, że chociaż wiodą życie prostych ludzi, którym obca jest gonitwa za rozgłosem, dokładają wszelkich starań, by nie splamić imienia prawego chrześcijanina.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– Wychowujemy nasze dzieci w wierze praojców i mamy pewność, że nikt im tej wiary nie wydrze z serc – zapewniali. – Wiemy, że przyszły czasy niebezpieczne i trudne dla wychowania i kształcenia młodego pokolenia. Dostrzegamy siły, które chcą świadomie zdeprawować młodzież, a młodzi chcą swą wolność zamienić na życie bez przykazań i zasad, w myśl dewizy: wszystko mi wolno. Odczuwamy, że będzie nam coraz trudniej, ale chcemy tworzyć żywą cząstkę owczarni Chrystusowej, odpowiedzialną za poczęte życie, za naukę w szkołach. Pragniemy, by Chrystus zajmował godne miejsce w naszych rodzinach i w naszej parafii – podkreślali przedstawiciele parafii, prosząc Pasterza o błogosławieństwo, by we wszystkich rodzinach kwitło szczęcie i mieszkał Bóg.

Spotykając się z wiernymi najmniejszej cząstki diecezji, abp Stanisław Budzik zachęcał do podążania drogą świętości. – Świętość to normalność polegająca na respektowaniu Ewangelii i na naśladowaniu Chrystusa, który jest wzorem naszego życia – podkreślał Pasterz. – Kościół składa się z wielu członków, a każdy z nich ma swoje zadanie do spełniania. Decydującą rolę na drodze do świętości odgrywa świadectwo miłości Boga i bliźniego. Prośmy o to, abyśmy chcieli być świętymi przez spełnianie przykazania miłości, które jest streszczeniem Chrystusowej Ewangelii – mówił.

Meandry historii

Reklama

Powstanie rzymskokatolickiej parafii w Żulinie datowane jest na I połowę XX wieku, ale historia miejscowości swoimi korzeniami sięga czasów znacznie odleglejszych. Na tych ziemiach, przynależących do Chełmszczyzny, przez wieki rozwijało się chrześcijaństwo według rytu wschodniego. Do 1875 r. we wsi znajdowała się cerkiew grekokatolicka, którą zamieniono na cerkiew prawosławną. Na początku XX wieku, w latach 1900-06, prawosławna dziedziczka majątku w Żulinie ufundowała nową cerkiew. W 1945 r. kościół został oddany do użytku katolikom. Od tego czasu o piękno zabytkowej świątyni troszczą się kolejne pokolenia chrześcijan wyznania rzymskokatolickiego. O związkach ze wschodnią tradycją Kościoła przypomina nie tylko drewniana świątynia, wzniesiona na planie krzyża greckiego, ale również część jej wyposażenia. Szczególnym pięknem odznacza się obraz Madonny, przeniesiony w poprzedniego kościoła.

Jak wyjaśnia ks. Andrzej Serafińczuk, od 2007 r. proboszcz Żulina, historia parafii jest bogata w różne wydarzenia. Najpierw – od 1923 r. – miejscowości należały do utworzonej dwa lata wcześniej parafii Borowica. Tuż po II wojnie światowej, w 1947 r., ówczesny biskup lubelski Stefan Wyszyński przeniósł parafię do Żulina. Później kościół w Borowicy na nowo stał się samodzielnym ośrodkiem duszpasterskim, a z czasem odrębną parafią.

W rodzinie rodzin

Reklama

Współczesne oblicze parafii kształtują członkowie ponad 140 rodzin. Wielu z nich przeżywa różnego rodzaju problemy związane z bezrobociem, emigracją zarobkową, trudną sytuacją materialną i duchową, wychowaniem dzieci. Jednak większość z nich na co dzień stara się żyć Ewangelią. – W naszej parafii mamy wiele dobrych rodzin, które żyją według wskazań chrześcijańskich, dając dobry przykład dzieciom – podkreśla Ksiądz Proboszcz. Jego radością jest liczny udział wiernych w Mszach św. i nabożeństwach okresowych. Rocznie w tak niewielkiej parafii rozdzielanych jest ponad 150 tys. Komunii św. Szczególnie ciepło przyjmowane są we wspólnocie inicjatywy związane z promocją dziedzictwa św. Jana Pawła II. Niemałe w tym zasługi ma Niepubliczna Szkoła Podstawowa, prowadzona przez Stowarzyszenie Rozwoju Wsi. W roku kanonizacji św. Jana Pawła II parafia ufundowała okolicznościową tablicę poświęconą Ojcu Świętemu; posiada również jego relikwie.

O duchowy i materialny rozwój parafii wraz z ks. A. Serafińczukiem troszczy się rada parafialna oraz nadzwyczajny szafarz Komunii św. W codziennym funkcjonowaniu wspólnoty nieodzowna jest pomoc kościelnego – wolontariusza oraz liturgicznej służby ołtarza. O najuboższych troszczy się parafialny zespół Caritas. Mimo różnych problemów, parafianie z Żulina pamiętają o potrzebujących, dzieląc się rokrocznie płodami rolnymi z podopiecznymi krasnostawskiej kuchni dla ubogich. Całość życia wspólnoty modlitwą obejmują członkowie dwóch kół żywego Różańca.

Dzięki wrażliwości serc i poczuciu odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest dom Boży, parafianie podejmują wiele działań materialnych. Systematycznie odnawiana świątynia staje się widocznym znakiem głębokiej wiary i troski o jej zachowanie dla kolejnych pokoleń. Jak podkreśla Ksiądz Proboszcz, wszystkie wydatki pokrywane są z ofiar parafian oraz darczyńców. – Z serca za wszystko dziękuję tym osobom, które z wielkim oddaniem pomagają mi i współtworzą klimat parafii, służąc jej i świadcząc, że Kościół jest rodziną rodzin – podkreśla ks. Serafińczuk.

2014-10-30 10:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kije na 1050-lecie Chrztu Polski

Niedziela kielecka 19/2016, str. 2-3

[ TEMATY ]

parafia

T.D.

Replika płaszcza Mszczuja spod Grunwaldu w kijskim kościele

Replika płaszcza Mszczuja spod
Grunwaldu w kijskim kościele

Kije to jedna z najstarszych parafii diecezji, z wielkimi tradycjami wiary i historii. Parafia jest duma ze swej przeszłości, ze związków z Wiślicą i jej pamiątkami chrzcielnymi. W kontekście 1050-lecia Chrztu Polski przypomina się tę spuściznę. Powstaje też wielkie widowisko plenerowe upamiętniające tę rocznicę. Będzie ono pokazane podczas Światowych Dni Młodzieży

W Kijach przez wieki przetrwała pamięć o rozległości i ważności parafii, o jej kanonikach, wielmożach i rycerzach. Do najsłynniejszych należy Mściwój (zwany także Mszczujem), który miał pokonać Ulryka von Jungingena na polach Grunwaldu.
CZYTAJ DALEJ

Indie: cud eucharystyczny w Vilakkannur

2025-05-19 20:01

[ TEMATY ]

cud Eucharystyczny

Indie

Karol Porwich

Na 31 maja zaplanowane jest ogłoszenie uznania przez Stolicę Apostolską cudu eucharystycznego, do jakiego doszło w Indiach. 15 listopada 2013 roku w czasie porannej Mszy św., odprawianej przez ks. Thomasa Pathickala w kościele Chrystusa Króla w Vilakkannur, w stanie Kerala, na konsekrowanej hostii pojawiła się twarz Jezusa Chrystusa.

O watykańskim uznaniu cudu poinformował 9 maja abp Joseph Pamplany, metropolita Tellicherry obrządku syromalabarskiego. Uroczyste ogłoszenie tej decyzji nastąpi w kościele w Vilakkannur podczas Mszy odprawianej przez nuncjusza apostolskiego w Indiach abp. Leopoldo Girellego.
CZYTAJ DALEJ

Bp Szkudło do mężczyzn w Piekarach Śląskich: Rodzinność to życiodajne źródło wartości

2025-05-25 12:36

[ TEMATY ]

rodzina

Pielgrzymka mężczyzn

Piekary Śląskie

Joanna Adamik Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W niedzielę 25 maja w sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich odbywa się pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców. - Na Śląsku rodzina od wieków zajmuje miejsce szczególne. W tradycyjnych domach panowały wartości, takie jak szacunek do starszych, pracowitość, wiara i solidarność. Rodzinność to nie przeżytek, ale życiodajne źródło wartości - mówił na rozpoczęcie bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej do pielgrzymów zgromadzonych na kalwaryjskim wzgórzu.

Pielgrzymka rozpoczyna się tradycyjnie od procesji z bazyliki piekarskiej na kalwaryjskie wzgórze. Tam słowo do zebranych skierował bp Marek Szkudło, administrator archidiecezji katowickiej. - W setną rocznicę powstania naszej diecezji stajemy dziś w duchu wiary i wdzięczności wobec Boga, wobec Maryi - Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej i wobec naszych przodków. Wspominamy tych, którzy na tej śląskiej ziemi przez pokolenia żyli Ewangelią, często cicho, pokornie, w codziennym trudzie, lecz z niezłomnym sercem. To oni budowali nasze kościoły: z cegły i modlitwy. To oni, mimo wojen, granic, przemian politycznych i społecznych, nieśli w sobie żywą nadzieję, że Chrystus jest Panem każdego czasu. Na Śląsku, gdzie splatają się języki, kultury i dzieje, wiara była kotwicą, która trzymała rodziny i wspólnoty przy Bogu. Dziękujemy za biskupów, kapłanów, którzy służyli ludowi, często wśród cierpienia i niezrozumienia. Za rodziny, które przekazywały dzieciom pacierz i krzyż. Za babcie uczące śpiewać „Serdeczna Matko” i „Matko Piekarska”, za ojców, którzy w milczeniu klękali do modlitwy. To ich świadectwo staje się dla nas zobowiązaniem - mówił bp Marek Szkudło.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję