Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

W duchu świętych Cyryla i Metodego

Abp Andrzej Dzięga Doktorem Honoris Causa Katolickiego Uniwersytetu w Budapeszcie

Niedziela szczecińsko-kamieńska 39/2014, str. 1, 3

[ TEMATY ]

odznaczenia

Wręczanie dyplomu DHC abp. Andrzejowi Dziędze przez kard. Péter Erdö, prymasa Węgier

Ks. prof. dr hab. Jan Zimny

Ks. prof. dr hab. Jan Zimny

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicki Uniwersytet im. Pétera Pázmánya na Węgrzech (Katolikus Egyetem Bölcsészkara) przyznał abp. Andrzejowi Dziędze, metropolicie szczecińsko-kamieńskiemu, Doktorat Honoris Causa. Uroczystość nadania tytułu miała miejsce na Wydziale Teologicznym tegoż Uniwersytetu 15 września 2014 r. Ksiądz Arcybiskup otrzymał dyplom doktorski z rąk kard. Pétera Erdö, prymasa Węgier.

Tytuł ten na tym Uniwersytecie wcześniej otrzymali m.in. kard. Zenon Grocholewski, kard. Franciszek Macharski oraz Krzysztof Zanussi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Uniwersytet Katolicki im. Pétera Pázmánya jest jedną z najstarszych wyższych uczelni działających na Węgrzech. Powstał w 1635 r., ufundowany został przez arcybiskupa Esztergom w jednym z najbardziej burzliwych okresów węgierskiej historii, gdy państwo od blisko stulecia znajdowało się pod okupacją turecką. Obecnie siedziba uczelni mieści się w podbudapesztańskim Piliscsaba, w jednym z najnowocześniejszych kampusów studenckich na Węgrzech.

Wydarzenie rozpoczęło słowo wprowadzające w uroczystość nadaniem Doktoratu Honoris Causa, które wygłosił ks. dr Szuromi Szabolcs Anzelm DSc, rektor Uniwersytetu. Następnie ks. dr Kuminetz Geza, dziekan Wydziału Teologicznego, wygłosił laudację. Po laudacji kard. Péter Erdö dokonał wręczenia dyplomu, a abp Andrzej Dzięga wygłosił wykład, który w swej merytoryczności nacechowany był aspektem jedności i wspólnotowości międzynarodowej w duchu świętych Cyryla i Metodego.

Wśród wielu obecnych gości był m.in. abp Jan Graubner – metropolita olomuncki (Czechy), Roman Kowalski – ambasador RP w Budapeszcie, Katarzyna Sitko – dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie, ks. Grzegorz Piotr Bielaszka – przedstawiciel Nuncjatury Apostolskiej w Budapeszcie, dr Imre Molnár – przedstawiciel Ministerstwa Spraw Zagranicznych Węgier w Budapeszcie, a zarazem były wieloletni radca Ambasady Węgierskiej w Polsce, Miklós Solisz – sekretarz stanu ds. religii i mniejszości Ministerstwa Spraw Zagranicznych wraz z Fülöp Attila – dyrektorem gabinetu sekretarza stanu, Fülöpné dr Erdő Mária – rektor Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Vac, ks. prof. dr hab. Jan Zimny – kierownik Katedry Pedagogiki Katolickiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie, Monika Molnár-Sagun – prezes Stowarzyszenia Katolików Polskich na Węgrzech.

2014-09-24 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krzyż Wolności i Solidarności

Niedziela szczecińsko-kamieńska 49/2016, str. 5

[ TEMATY ]

odznaczenia

Archiwum prywatne

Krzyż Wolności i Solidarności

Krzyż Wolności i Solidarności

15 listopada 2016 r. w Teatrze Lalek „Pleciuga” w Szczecinie odbyła się uroczystość wręczenia Krzyża Wolności i Solidarności. W gronie około trzydziestu odznaczonych znalazł się także ks. dr Krzysztof Zdziarski

Krzyż Wolności i Solidarności jest odznaczeniem wzorowanym na Krzyżu Niepodległości, który na mocy rozporządzenia Prezydenta RP Ignacego Mościckiego z 1930 r. był wręczany w okresie międzywojennym osobom, które wniosły duży wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 r. Warto pamiętać, że w hierarchii ważności było to drugie po Virtuti Militari odznaczenie o charakterze wojskowym, przyznawane jednak nie tylko żołnierzom, ale wszystkim zasłużonym dla niepodległości państwa polskiego.
CZYTAJ DALEJ

Kard. Fernando Filoni mówi o liczeniu głosów i reakcji kard. Prevosta

2025-05-15 09:39

[ TEMATY ]

konklawe

Vatican Media

„Najmocniejszym momentem konklawe jest chwila, gdy oczekiwanie zamienia się w rzeczywistość” - powiedział kard. Fernando Filoni. W czasie czwartego rozstrzygającego głosowania podczas konklawe był on skrutatorem, czyli osobą wyznaczoną do liczenia głosów.

Podziel się cytatem Poruszenie wyborem „Wszyscy wstaliśmy, gdy powiedziałem, że uzyskaliśmy 89 głos, ale scrutinium się jeszcze nie skończyło, więc były tylko oklaski. Oczywiście kandydat, który teraz stał się wybranym papież, pozostał na swoim miejscu, wyraźnie poruszony uznaniem braci. Następnie, po tej pierwszej chwili, ponownie rozpoczęło się odliczanie głosów do końca” - powiedział kard. Filoni w rozmowie z włoskim dziennikiem „Il Fatto Quotidiano”. Dodał, że gdy później zobaczył Leona XIV w papieskim stroju, wydał mu się uszyty na miarę.
CZYTAJ DALEJ

Leon XIV rozmawiał z Giorgią Meloni

Leon XIV rozmawiał przez telefon z Giorgią Meloni. Premier podkreśliła nierozerwalną więź łączącą Włochy z Namiestnikiem Chrystusa. Potwierdziła też poparcie rządu dla działań Stolicy Apostolskiej na rzecz zakończenia konfliktów.

Jak czytamy w komunikacie włoskiego rządu, Giorgia Meloni ponownie pogratulowała Leonowi XIV wyboru na Stolicę Piotrową, zarówno w imieniu własnym, jak i rządu.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję