Metropolita wrocławski podziękował kapłanom za ich codzienną posługę. - Życzę wam, abyście byli znakami nadziei pośród tych, którym posługujecie, dla tych, co klękają przy kratkach konfesjonału. Życzę wam, abyście byli znakami nadziei głosząc Boże Miłosierdzie. Abyście mieli czas dla wiernych i znaleźli równowagę w nauczaniu i głoszeniu Ewangelii. Życzę sił, zdrowia, abyście przez następne lata mogli żyć dla Chrystusa i swoim życiem dawali świadectwo.
Z świętującymi kapłanami Eucharystię odprawiał także ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz katedry wrocławskiej, który na początku Mszy świętej przywitał wszystkich obecnych, podkreślając w słowie wstępnym, że 30 lat temu święcenia kapłańskie przyjęło 40 kapłanów, w tym że po podziale Archidiecezji Wrocławskiej i utworzenie diecezji legnickiej, część z kapłanów będących wychowankami Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu, święcenia przyjęło już na terenie diecezji legnickiej. Ks. Cembrowicz wskazał także, że uroczystość rocznicowa jest dobrą okazją do podsumowania dotychczasowej posługi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Eucharystii przewodniczył bp Ignacy Dec, biskup senior diecezji świdnickiej, który w czasach formacji seminaryjnej świętujących kapłanów, był rektorem wrocławskiego “domu ziarna”. Homilię wygłosił bp Jacek Kiciński. W pierwszych zdaniach biskup nawiązał do momentu święceń, a także do tabla, które znajduje się w gmachu wrocławskiego seminarium. A w centralnym miejscu tabla, Katechizm Kościoła Katolickiego. Rozwijając ten wątek hierarcha przywołał “Porta fidei”, czyli bramę wiary. - Brama wiary zawarta w katechizmie stała się planem naszego kapłaństwa. Wyznawanie wiary, sprawowanie sakramentów, życie dekalogiem i modlitwa szukająca światła Ducha Świętego jest celem, a w tym wszystkim pośrodku obecna jest Maryja - Matka z Wieczernika, Matka Słuchająca i Nauczająca. Dziś po 30-tu latach mamy okazję zatrzymać się i spojrzeć na miniony czas i na nowo odkryć entuzjazm wiary. Jest to czas łaski, uzdrowienia i przebaczania - mówił bp Kiciński.
Kaznodzieja przywołał poszczególne pontyfikaty papieskie, które przypadły na czas posługi kapłańskiej. - Naszą posługę kapłańską rozpoczęliśmy w czasach papieża Jana Pawła II. Był to powiew Ducha Świętego w Kościele. To czas kongresu eucharystycznego i pielgrzymek do naszej Ojczyzny, a potem Benedykt XVI w Warszawie podczas pielgrzymki przypomniał nam kapłanom, że kapłan nie ma być specjalistą w dziedzinie budownictwa, ekonomii i polityki, ale od spotkania człowieka z Bogiem. Papież Franciszek zachęcał nas kapłanów do wyjścia na peryferia, do tych którzy potrzebują umocnienia wiary, poginęli i nie znają Chrystusa. Mamy iść z przodu, aby wskazywać, w środku, aby towarzyszyć i na końcu, aby nikt się nie zagubił. Natomiast Leon XIV zachęca nas wzajemnej miłości, budowania mostów jedności, do wspólnej drogi wiary i wysiłku, aby przemieniać ten świat - wymienił bp Jacek.
Na zakończenie głos zabrał ks. Cezary Chwilczyński, proboszcz parafii św. Józefa w Żórawinie, który podziękował biskupom za obecność i modlitwę. - Myślę, że sakrament kapłaństwa, który przyjęliśmy 30 lat temu jest dla nas darem, który przyjęliśmy i nie jest on obciążeniem i trudnością, bo widzimy, jak Pan Bóg przez nas wielkich dzieł dokonuje i prowadzi powierzonych nam wiernych do Chrystusa - zaznaczył kapłan, dodając: - Wspólnoty, w których posługujemy także są dla nas darem, dla nas i całego Kościoła i dziękujemy, że możemy uczestniczyć w pasterskiej posłudze naszych biskupów i realizować nasze powołanie we wspólnotach parafialnych, gdzie posługujemy.