Wydarzenie odbyło się w ramach Dni Sulechowa. W zeszłym roku mieszkańcy miasta mieli okazję poznać z tutejszego kościoła garnizonowego, które wykonał Albert Spiegel w 1907 roku. Teraz instrument z fary czyli kościoła pw. Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie proboszczem jest ks. Andrzej Szkwarek.
- Takie inicjatywy to inwestycja na przyszłość, aby ludzie niezależnie od wieku, znali wartość dziedzictwa, którego są spadkobiercami. Nawet jeśli do tej pory nie byli świadomi tego spadku. To od nich w przyszłości będzie zależał w znacznym stopniu stan tych instrumentów - zauważa Leszek Knopp, organista z sulechowskiej fary.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Muzykę organową tego wieczoru przybliżał także Adam Olejnik który prowadzi z Zakład Organmistrzowski Ars Organum w m. Głogusz k. Sulechowa. - Organy zwane królem instrumentów są esencją muzyki - podkreślił Adam Olejnik. - W naszych modlitwach zanoszonych dobowa módlmy się, aby nie pozbawił nas wartościowej muzyki - dodaje.
Organmistrz podkreślił, że mieszkańcy Sulechowa mają wyjątkowe szczęście, ponieważ w farze posiadają historyczny instrument z 1922 roku wybudowany przez Gustava Heinze - organmistrza urodzonego w Bieniowie k. Żar.
wikipedia/TuktukKucek123
Organy w kościele

Reklama
Sulechowska inicjatywa to, jak zauważają organizatorzy, sposób na rozpowszechnianie piękna i ambitnej muzyki liturgicznej oraz organowej. - Muzyka organowa jest językiem Kościoła i jest osadzona w jego kulturze i tradycji - podkreśla Leszek Knopp. - Koncerty służą prezentacji dzieł organowych, prezentacje muzyczne zaś są interaktywnymi spotkaniami ze słuchaczami - dodaje.
Organy z sulechowskiego kościoła wykonane w 1922 roku mają 42-głosy. Instrument posiada 3 manuały i pedał, trakturę pneumatyczną, wiatrownice stożkowe. Do dyspozycji grającego są 2 wolne kombinacje, automat pedału, żaluzje w II i III manuale, wałek crescendo, połączenia proste oraz III-II super, III-I super, II-I super, III-I sub. Gotowe kombinacje: piano, mezzoforte, forte, fortissimo, tutti, wyłącznik głosów językowych. Instrument znajduje się na liście obiektów Lubuskiego Szlaku Organowego.
Leszek Knopp jest dyrygentem chóru, akompaniatorem, propagator kultury muzycznej i wykładowcą w Diecezjalnym Studium Organistowskim w Zielonej Górze.