Reklama

Kościół

Watykan: biskup i siostra zakonna będą beatyfikowani

Papież Leon XIV upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do ogłoszenia trzech dekretów. Dwa z nich dotyczą ofiary życia biskupa i siostry zakonnej, a trzeci heroiczności cnót. 12 lipca 2017 r. został ogłoszony list apostolski w formie «motu proprio» „Maiorem hac dilectionem”, na mocy którego Papież Franciszek ustanowił, że heroiczne ofiarowanie życia jest kolejnym, obok męczeństwa i heroiczności cnót, powodem do beatyfikacji i kanonizacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pierwszy z dekretów o ofierze życia dotyczy bp. Alejandro Labaka Ugarte OFM Cap, który urodził się 19 kwietnia 1920 r. w Beizama (Hiszpania). W 1932 r. wstąpił do seminarium duchownego kapucynów w Alsasua; 14 sierpnia 1937 r. przyjął habit kapucynów w nowicjacie w Sangüesa. Śluby zakonne złożył 15 sierpnia 1938 r., a śluby wieczyste 29 września 1942 r. Święcenia kapłańskie przyjął 22 grudnia 1945 r. w Pampelunie. Przełożeni, akceptując jego silne pragnienie udania się na misje, 17 lipca 1946 r. wysłali go do misji kapucynów prowincji Nawarra w Pingliang w Chinach, gdzie pozostał do 1953 r., kiedy to wraz z innymi misjonarzami został wydalony przez reżim maoistowski i musiał powrócić do ojczyzny.

W 1954 r. został wysłany do Ekwadoru jako proboszcz parafii św. Sebastiana w Pifo, gdzie poświęcił się apostolstwu, ze szczególnym uwzględnieniem działalności duszpasterskiej i budowy kolegium, nowicjatu i szkoły formacyjnej. 4 listopada 1957 r. został przełożonym misji w Aguarico. W latach 1958-1961 był misjonarzem w Guayaquil, gdzie został proboszczem parafii Najświętszej Rodziny, a od 1961 do 1965 r. był kustoszem prowincjalnym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

21 marca 1965 r. został mianowany prefektem apostolskim Aguarico i w tej roli uczestniczył w końcowej fazie Soboru Watykańskiego II, popierając kościelną troskę o mniejszości etniczne i duchowieństwo tubylcze. 8 lutego 1969 r. złożył rezygnację z funkcji prefekta apostolskiego i po okresie odpoczynku spędzonym w Dallas, w 1971 r. powrócił do Ekwadoru jako misjonarz w Enokanke, pełniąc również różne funkcje: doradcy przełożonego misji; prefekta apostolskiego delegowanego w Aguarico; rektora kolegium „Padre Miguel Gamboa”, przełożonego misji. Jednocześnie z wielkim zapałem poświęcił się ewangelizacji rdzennej ludności Huaorani.

W 1984 r., po utworzeniu Wikariatu Apostolskiego Aguarico, został mianowany wikariuszem i biskupem tytularnym Pomarii. Sakrę przyjął w katedrze w Coca 9 grudnia 1984 r. Będąc człowiekiem pojednania i wprowadzającym pokój w regionie pełnym napięć, był ceniony za troskę o prawa rdzennej ludności Ekwadoru, którą pragnął chronić przed interesami koncernów naftowych i drzewnych. W tym kontekście powstał plan przyjaznych kontaktów z grupą etniczną Tagaeri, niewielkim plemieniem, które nie było wcześniej ewangelizowane i było wrogo nastawione do obcych. W misję ewangelizacyjną zaangażował również tercjarki kapucynki ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny. Aby uniknąć ewentualnego krwawego starcia, postanowił po raz pierwszy udać się na terytorium Tegaeri. Znając język Houarani i świadomy niebezpieczeństwa, 21 lipca 1987 r. wraz z czcigodną służebnicą Bożą siostrą Inés Arango Velàsquez wysiadł z helikoptera w okolicy Tigüino, gdzie został zabity przez tubylców wraz ze wspomnianą siostrą.

Reklama

Siostra Inés Arango Velásquez, której dotyczy drugi dekret o ofierze życia, urodziła się w Medellín (Kolumbia) 6 kwietnia 1937 r. Po okresie formacji jako aspirantka w Instytucie Sióstr Misjonarek Niepokalanej Maryi Panny i św. Katarzyny ze Sieny wstąpiła do zgromadzenia Sióstr Tercjarek Kapucynek Najświętszej Rodziny, założonego przez czcigodnego sługę Bożego Luisa Amigó y Ferrera. 2 lipca 1955 r. przyjęła habit zakonny. 15 lipca następnego roku złożyła śluby czasowe, a 15 sierpnia 1959 r. śluby wieczyste. Po okresie apostolstwa poświęconego nauczaniu, w 1977 r. wzięła udział w pierwszej wyprawie misyjnej Sióstr Tercjarek Kapucynek Najświętszej Rodziny do Aguarico w Ekwadorze. Siostra Inés poświęcała się apostolstwu misyjnemu w trzech wspólnotach: Shushufindi, Nuevo Rocafuerte i Coca. W dwóch ostatnich pełniła również funkcję przełożonej.

4 sierpnia 1977 r. została skierowana do Nuevo Rocafuerte, gdzie pracowała w szpitalu, jednocześnie poświęcając się ewangelizacji różnych wspólnot tubylczych nad brzegiem rzeki Napo, pod kierownictwem kapucynów wspomnianego wcześniej o. Alejandro Labaka i o. Manuela Amunárriza. W 1987 r. została skierowana do Coca, gdzie poświęciła się ewangelizacji Huaorani.

Świadoma niebezpieczeństwa grożącego plemieniu Tagaeri, zagrożonemu przez wielkie koncerny naftowe, wraz z czcigodnym sługą Bożym biskupem Alejandro Labaką Ugarte, siostra Inés Arango postanowiła udać się na spotkanie z tą ludnością. Mimo że zdawali sobie sprawę z ryzyka, jakie to przedsięwzięcie za sobą niosło, 21 lipca 1987 r. zostali przetransportowani helikopterem nad terytorium zamieszkane przez tych tubylców, gdzie zrzucili im różne dary. Następnie zostali pozostawieni w lesie. Następnego dnia, kiedy helikopter po nich wrócił, znaleziono ich ciała przebite strzałami i włóczniami. Po przewiezieniu do Coca i przeprowadzeniu sekcji zwłok okazało się, że ciało bp. Labaki miało 134 rany, a siostry Inés 85.

Obydwoje dobrowolnie i z własnej woli ofiarowali swoje życie z umiłowania misji, a w konkretnym przypadku plemienia Tagaeri.

Ponadto Ojciec Święty upoważnił Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych do wydania dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego Matteo Makila, biskupa tytularnego Tralle, pierwszego wikariusza apostolskiego Kottayam, założyciela Zgromadzenia Sióstr Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny; urodzonego 27 marca 1851 r. w Manjoor (Indie) i zmarłego 26 stycznia 1914 r. w Kottayam (Indie).

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

[ TEMATY ]

sługa Boży

kapucyni

archiwum Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Sługa Boży br. Kalikst Kłoczko (1930-2013)

Na mocy decyzji Stolicy Apostolskiej Kościół w Polsce może cieszyć się wstawiennictwem nowego sługi Bożego – kapucyna br. Kaliksta Kłoczko. W ten sposób proces beatyfikacyjny zakonnika wchodzi w nowy etap.

Kapucyński stolarz, nie tylko zawodem, sposobem życia, a niektórym nawet wyglądem przypominający św. Józefa. Z jednej strony zanurzony w modlitwie, a z drugiej blisko ludzi i ich życia. Pomysłowy rzemieślnik, zaskakujący technicznymi rozwiązaniami i artysta, który potrafił wykonać w drewnie niemal wszystko – Brat Kalikst odszedł w opinii świętości w 2013 r., po przeżyciu w Zakonie Braci Mniejszych Kapucynów ponad 60 lat.
CZYTAJ DALEJ

Św. Rita z Cascii, żona, matka i zakonnica

Niedziela Ogólnopolska 35/2008, str. 4

[ TEMATY ]

św. Rita

Arkadiusz Bednarczyk

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach

Obraz św. Rity znajdziemy m.in. w kościele w Ropczycach
Tysiące wiernych i tysiące czerwonych róż. Tak co roku wierni obchodzą w Cascii (ok. 150 km na północ od Rzymu) rocznicę śmierci jednej z najbardziej popularnych włoskich świętych - Rity, patronki od spraw po ludzku beznadziejnych. Chociaż żyła dawno, bo prawie sześć wieków temu, ludzie XX i XXI wieku wydają się na nowo odkrywać tę Świętą. - Polecają się jej tak licznie, ponieważ sama przeżyła bardzo wiele i jest patronką wszystkich stanów: była przecież żoną, matką, wdową i zakonnicą - wyjaśnia przełożona Sióstr Augustianek z Cascii. - Przeżyła ból utraty zamordowanego przez wrogów męża i śmierć dwojga dzieci. Doświadczyła wiele goryczy - gdy początkowo odmówiono jej przyjęcia do zakonu i gdy doprowadzała do pojednania dwa skłócone ze sobą rody. Jednak to, co po ludzku wydawało się niemożliwe, w jej życiu - dzięki wierze i poddaniu się woli Bożej - okazywało się wykonalne. 22 maja to dzień świąteczny w Cascii - mieście, w którym św. Rita została ochrzczona i przez 40 lat żyła jako augustianka. Wierni przygotowują się do tego dnia podczas nowenny i licznych nabożeństw. Świętu towarzyszą związane od wieków ze św. Ritą symbole, przede wszystkim róża. Uczestnicy uroczystości przynoszą te kwiaty na pamiątkę przekazywanego przez tradycję wydarzenia. Otóż św. Rita kilka miesięcy przed śmiercią, złożona ciężką chorobą, miała poprosić jedną z sióstr o przyniesienie z rodzinnego ogrodu róży. Był styczeń, więc zakonnicy to polecenie wydawało się niewykonalne. Jednak gdy przechodziła obok ogrodu, ze zdumieniem zauważyła świeżą kwitnącą różę, którą przyniosła umierającej. Pierwsza biografia podkreśla, że ciało Świętej po śmierci - podobnie jak w przypadku innych stygmatyków - zaczęło wydawać woń róż.
CZYTAJ DALEJ

USA/ Strzelanina przed siedzibą CIA, postrzelono podejrzaną kobietę

2025-05-22 16:25

[ TEMATY ]

strzelanina

CIA

PAP/WILL OLIVER

Po zabójstwie pary izraelskich dyplomatów przed muzeum żydowskim w Waszyngtonie.

Po zabójstwie pary izraelskich dyplomatów przed muzeum żydowskim w Waszyngtonie.

Przed wejściem do siedziby Centralnej Agencji Wywiadowczej w Langley w Wirginii doszło w czwartek nad ranem do strzelaniny, w wyniku której postrzelono podejrzaną kobietę - podała telewizja NBC. Podejrzana została zatrzymana.

Jak podała telewizja, do strzelaniny doszło około godz. 4 nad ranem. Według źródeł NBC, postrzelono kobietę, która została zatrzymana przez policję. Z kolei telewizja CBS podała, że do zdarzenia doszło, kiedy jadąca samochodem kobieta nie zatrzymała się na znak dany przy bramie. Została postrzelona w górną część ciała, lecz przeżyła.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję