Reklama

Głos z Torunia

U bł. Marii Karłowskiej

31 maja w sanktuarium diecezjalnym bł. Marii Karłowskiej w Jabłonowie Pomorskim pod przewodnictwem bp. Andrzeja Suskiego nastąpiło otwarcie roku dziękczynienia za 120-letnią posługę Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Przypomniano duchowy testament i dzieło jego błogosławionej założycielki – wyraz ewangelicznej miłości, który wpisał się w najlepsze tradycje Kościoła w Polsce

Niedziela toruńska 22/2014, str. 4-5

[ TEMATY ]

zgromadzenie

Ks. Paweł Borowski

Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bozej w Jabłonowie-Zamku

Dom Generalny Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bozej w Jabłonowie-Zamku

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Karłowska urodziła się 4 września 1865 r. w Słupówce (obecnie Karłowo) blisko Kcyni na Pałukach w licznej rodzinie Mateusza Karłowskiego i Eugenii z Dembińskich. 10 października została ochrzczona w kościele pw. św. Katarzyny w Smogulcu, który obecnie posiada imię błogosławionej jako drugie wezwanie.

Dobra Pasterka

Mając 17 lat, złożyła na ręce spowiednika ślub dozgonnej czystości. Całkowicie oddała się pracy dobroczynnej dla biednych rodzin z najuboższych dzielnic Poznania. Od 1892 r. poświęciła się opiece nad dziewczętami zagubionymi moralnie, ewangelizując m.in. w domach publicznych, więzieniach, szpitalu na oddziale dla kobiet chorych wenerycznie, miejscach niewyobrażalnych dla panny wychowanej w klimacie głębokiej pobożności. W 1894 r. założyła Zgromadzenie Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej, dla którego opracowała Konstytucje i Dyrektorium. Istotę charyzmatu zakonu oddaje hasło: „Szukać i zbawić to, co zginęło”. W 1902 r. razem z sześcioma siostrami złożyła śluby wieczyste, przyjmując imię zakonne Matka Maria od Pana Jezusa Ukrzyżowanego. Z właściwym sobie entuzjazmem ewangelizowała podopieczne poprzez pracę w kolejno otwieranych Domach Misyjnych Dobrego Pasterza (w sumie – dziewięciu). Na terenie dzisiejszej diecezji toruńskiej założyła placówki w Pniewitem (parafia Lisewo), Dębowej Łące i Jabłonowie Pomorskim. Jej duchowym testamentem przekazanym w podręcznikach zakonnych, ascetycznych, apostolskich i praktycznych oraz listach jest wcielenie idei miłosierdzia poprzez walkę o nawracanie grzeszników („tylko miłością i cierpliwością można zdobywać każdą duszę”) oraz zawierzenie pracy apostolskiej Najświętszemu Sercu Jezusa („Serce Jezusowe pragnie nas zapalić ofiarą i poświęceniem dla zbawienia dusz”). Wielkie nabożeństwo miała także do św. Józefa, którego nazwała „ojcem zgromadzenia” i „opiekunem dzieła Dobrego Pasterza”. Ułożyła Koronkę do Świętego Ojca Józefa. Do kaplicy w Jabłonowie sprowadziła z Lourdes jego figurę (stojącą tam do dziś). Pracowite i oddane ideałowi Dobrego Pasterza życie zakończyła 24 marca 1935 r. w Pniewitem. Została pochowana w krypcie pod kaplicą Domu Generalnego w Jabłonowie. W 1965 r. rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny zakończony wyniesieniem na ołtarze w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa 6 czerwca 1997 r. „Jej oddanie Najświętszemu Sercu Zbawiciela – mówił wtedy Jan Paweł II – zaowocowało wielką miłością do ludzi. Przez tę miłość wielu duszom przywróciła światło Chrystusa i pomogła odzyskać utraconą godność”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Sanktuarium wyciszenia

16 lipca 1933 r. siostry pasterki zamieszkały w Jabłonowie Pomorskim i do tej pory pełnią tam misję apostolską. Tam znajduje się Dom Generalny Zgromadzenia – budowla na wzgórzu, którą wzniosła w poł. XIX wieku rodzina Narzymskich na miejscu dawnej rezydencji Jabłonowskich i dawniejszej jeszcze warowni postawionej według legendy w czasach Chrobrego i męczeńskiej misji św. Wojciecha. (Z okien klasztoru widać kościół pod jego wezwaniem). Dawny pałac Narzymskich to budowla w stylu neogotyku angielskiego wystylizowana na zamek warowny. Styl angielski posiada również otaczający ją park. Usytuowanie siedziby zgromadzenia – w oddaleniu od miasta, na wzgórzu, w otoczeniu zieleni – sprzyja kontemplacji i wyciszeniu. Temu samemu służy erygowana 6 lutego 1934 r. kaplica pw. Chrystusa Króla, która jest sercem jabłonowskiego domu Pasterek. Tam pod ołtarzem umieszczono relikwie błogosławionej, która łagodnie spogląda z wizerunku i prawą ręką wskazuje niebo. Do jej stóp ufnie garną się owce symbolizujące ludzi sprowadzonych na drogę dobra i dusze ocalone przed zatraceniem. Tu przychodzą na myśl słowa z beatyfikacyjnej inwokacji do Marii pasterki szukającej „zabłąkanych owiec Chrystusa”.

11 czerwca 1997 r. dekretem bp. Andrzeja Suskiego kaplica została ustanowiona sanktuarium diecezjalnym bł. Marii Karłowskiej. Kto z wiarą przybywa do kaplicy-sanktuarium, wycisza się, znajdując tu wytchnienie od gwaru i chaosu świata. Uspokaja się i mimo bagażu trosk i powikłań życiowych nabiera nadziei, że jeszcze nie wszystko stracone. „Przyjdź z ufnością do Stolicy Łaski, a znajdziesz miłosierdzie” – zdaje się słyszeć słowa zachęty niegdyś wypowiedziane przez błogosławioną. A dziś do jabłonowskiej oazy wyciszenia, uspokojenia i nadziei zaprasza pielgrzymów przełożona generalna Zgromadzenia Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej matka Gracjana Zborała, kustosz sanktuarium.

Warto przeczytać: S. Gaudiosa Dobrska CSDP, „Siła wezwania”; Waldemar Rozynkowski, S. Gaudiosa Dobrska, „Może i tobie Bóg udzieli łaski. O bł. Marii Karłowskiej”, „Idźcie do Józefa, On wam dopomoże”; Aleksandra Narzymska, „Śladami Dobrego Pasterza” („Pielgrzym” nr 3/1993), „Z dziejów jabłonowskiego zamku” („Głos z Torunia” nr 34, 35/1995); „Echo ze Wzgórza Błogosławionej Marii Pasterki” (miesięcznik dostępny także na stronie internetowej sanktuarium: www.pasterki.pl)

Pragnę wyrazić wdzięczność za wszechstronną pomoc, której udzieliły matka generalna Gracjana Zborała CSDP i s. Gaudiosa Dobrska CSDP

Kult błogosławionej

Msza św. z podziękowaniem za łaski uproszone za przyczyną błogosławionej i w intencjach osób, które przekazują do sanktuarium prośby o jej orędownictwo – piątek o godz. 7. Prośby i podziękowania można kierować – pocztą (sanktuarium bł. Marii Karłowskiej, Jabłonowo-Zamek 19, 87-330 Jabłonowo Pomorskie), telefonicznie (tel. 56 495-70-50) lub internetowo, (e-mail: m.karlowska_xl@wp.pl)

Nowenna nieustanna do bł. Marii Karłowskiej – z odczytywaniem intencji nadesłanych lub złożonych do skarbony przez pielgrzymów. Intencje są wpisywane do księgi, która w czasie nowenny spoczywa przy relikwiach błogosławionej – piątek o godz. 18.30

Codziennie w modlitwach południowych w sanktuarium i domach zgromadzenia siostry odmawiają nowennę do bł. Matki Marii w poleconych intencjach

Codzienna nowenna poranna w nagłych, trudnych sprawach

Litania i Koronka do bł. Matki Karłowskiej

Czuwanie nocne z okazji rocznic beatyfikacji i liturgicznego wspomnienia błogosławionej połączone z uroczystymi obchodami święta patronki miasta Jabłonowo Pomorskie – 5/6 czerwca od godz. 19 do godz. 7

Dziękczynna nowenna miesięczna za nadanie patronatu błogosławionej miastu Jabłonowo połączona z uczczeniem jej relikwii – 6. dzień każdego miesiąca o godz. 15

Podobna nowenna jest celebrowana w parafii Chrystusa Króla w Jabłonowie – w każdą 4. niedzielę miesiąca o godz. 15. W parafii św. Wojciecha w Jabłonowie przed Mszą św. odbywają się wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu oraz nabożeństwo do bł. Marii Karłowskiej – czwartek o godz. 17 (latem), o godz. 16 (zimą)

W diecezji toruńskiej patronat błogosławionej jest nadany również Toruńskiemu Centrum Caritas

Odpusty

W sanktuarium – 6 czerwca Msza św. o godz. 7

W parafii bł. Marii Karłowskiej w Toruniu – 6 czerwca Msza św. o godz. 18

2014-05-29 10:06

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pod skrzydłami Michała Archanioła

Niedziela przemyska 23/2015, str. 6

[ TEMATY ]

zgromadzenie

Archiwum Zgromadzenia Sióstr Michalitek

Byłam wychowanką sióstr michalitek i one pokazały mi właściwą drogę, to one nauczyły mnie wartościowego życia. Jestem im bardzo wdzięczna!” – wspomina pani Magda, która kilka lat spędziła w całodobowej placówce wychowawczej u sióstr.

CZYTAJ DALEJ

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47

[ TEMATY ]

świadectwo

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Według „La Croix”, Duee poznał wspólnotę niedaleko Narbonne w regionie Occitanie, gdy przebywał tam podczas pandemii koronawirusa. Mierzący 1,92 m mężczyzna powiedział, że zakonnicy byli bardzo przyjaźni, otwarci i dynamiczni, mieli też odpowiedzi na wiele jego pytań. Siatkarz przyznał, że spotkanie z duchowością braci zmieniło również jego relację z Bogiem.

CZYTAJ DALEJ

Modlitwa za ojców i za rodziny

2024-05-02 10:33

[ TEMATY ]

III Pielgrzymka różańcowa

Parafia Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie

Kościół św. Maksymiliana w Bieżycach

Archiwum parafii

W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

W tym roku pielgrzymka miała charakter jubileuszowy z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz

III Pielgrzymka różańcowa przeszła 1 maja z parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej w Gubinie do kościoła św. Maksymiliana w Bieżycach. W tym roku miała szczególny wymiar.

- W ostatnich 2 latach odbyły się skromne dwie pielgrzymki różańcowe, a w tym roku nabrały one charakteru jubileuszowego z okazji 85 rocznicy pobytu o. Maksymiliana w obozie Stalag IIIB Amtitz – wyjaśnia ks. Piotr Wadowski, który od kilku lat dokładnie zgłębia życie o. Kolbe i jego pobyt w obozie Stalag III B Amtitz w dzisiejszych Gębicach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję