Żegnając drogocenne relikwie, parafianie wraz z bp. Józefem Wróblem oraz duszpasterzami: proboszczem ks. Zygmuntem Woźniakiem i wikarym ks. Kamilem Zaborkiem, dziękowali ukrzyżowanemu i zmartwychwstałemu Chrystusowi za doświadczenie tych wyjątkowych dni. – Za słuchanie Twojego Słowa, za momenty modlitwy, za łaskę, jaka spływała na nas przez sakramenty, za doświadczenie wspólnoty, za każde poruszenie, jakie dokonywało się dzięki Twojemu Duchowi w naszych sercach – wyliczali. Podczas ceremonii pożegnania krzyża w ręce Jezusa, którego kilka dni wcześniej obrali za swojego jedynego Pana i Zbawiciela, oddali pierwociny wiary żywej, które zaczęły kiełkować w czasie rekolekcji i dni peregrynacji w ich życiu. – Ty, Panie, działaj dalej w mocy Ducha Świętego i budź w nas owoce tego czasu według woli Ojca. Niech Twoje błogosławieństwo dopełni dzieła, które rozpocząłeś w te dni w naszej parafii – modlili się.
Reklama
Podczas Eucharystii wieńczącej czas nawiedzenia cztery osoby przyjęły sakrament bierzmowania. – Licząc na duchowe owoce, za wielką łaskę uznajemy nawiedzenie naszej parafii przez relikwie Krzyża Świętego. Obiecujemy postępować za natchnieniami Ducha Świętego oraz całe swoje życie wieść zgodnie z Ewangelią i nauczaniem Kościoła katolickiego – mówili nowo bierzmowani w imieniu swoim oraz całej wspólnoty. Zwracając się do zgromadzonych w parafialnym Wieczerniku, bp Józef Wróbel przywołał swoje spotkania z mieszkańcami Kumowa podczas nie tak dawno przeprowadzonej wizytacji kanonicznej. Podkreślając wielowymiarowość Liturgii, w której z dziękczynieniem za dar nawiedzenia przeplatało się dziękczynienie za dar kanonizacji Jana XIII i Jana Pawła II, Ksiądz Biskup zapewniał o swojej modlitwie w intencji parafian, by ten wyjątkowy czas zapisał się w historii wspólnoty i poszczególnych jej członków dobrymi owocami życia wiernego Bogu i Kościołowi.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Jak przypominał Ksiądz Biskup, jedyną drogą, prawdą i życiem jest Jezus, a każdy, kto za Nim podąża, zwycięża. Jako przykład do naśladowania wskazał na Jana Pawła II, który dla swojej ojczyzny i dla całego świata stał się znakiem nadziei. – Ten, który przemierzył świat, głosząc Dobrą Nowinę każdemu człowiekowi, przez swoją modlitwę, nauczanie i świadectwo życia nieustannie przypominał, że Jezus Chrystus jest jedynym Zbawicielem. Wezwaniem, by nikt nie lękał się otworzyć drzwi Chrystusowi, poruszał serca i zmieniał oblicze świata – mówił Ksiądz Biskup. Przywołując treści najważniejszych encyklik, dotyczących wiary i moralności chrześcijańskiej, bp Józef Wróbel zachęcał, by wierni czcili św. Jana Pawła II nie tylko modlitwą, ale przede wszystkim swoim postępowaniem. – Nauka i model życia św. Jana Pawła II powinny dla nas stać się wzorem życia jako ludzi zaangażowanych po stronie Boga i Kościoła – podkreślał.
* * *
Parafia pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kumowie istnieje od 1434 r. Do XIX wieku była letnią rezydencją biskupów chełmskich i lubelskich