Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Dzwon „Św. Jan Paweł II” poświęcony

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzisiaj święcimy dzwon. Czy to jest przypadek, gdy mówimy, że dźwięk płynie? Mówimy o falach dźwięku. Dźwięk dzwonu, który wypływa z tej świątyni, rozpływa się po całej ziemi, niesie radość. Ta fala dźwiękowa dociera do ludzi, którzy są przejęci jakimś smutkiem, przeżywają problemy, które ich przytłaczają. Dźwięk dzwonu podnosi w górę serce człowieka, wydobywa to serce z depresji, symbolizuje Pana Boga. Dźwięk dzwonu jest znakiem obecności Boga w przestrzeni naszego życia, uświęca przestrzeń – mówił ks. dr Marek Studenski w Puńcowie. Tam w parafii św. Jerzego dzień przed 9. rocznicą śmierci papieża Jana Pawła II – we wtorek 1 kwietnia biskup Piotr Greger poświęcił 150-kilogramowy dzwon o nazwie „Św. Jan Paweł II”. Na dzwonie wygrawerowano słowa Papieża: „W miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście”.

Poświęcenie dzwonu zbiegło się z rekolekcjami, które od niedzieli 30 marca do środy 2 kwietnia poprowadził dyrektor Wydziału Katechetycznego ks. dr Marek Studenski. Razem z biskupem Piotrem Gregerem i proboszczem parafii ks. Zbigniewem Macurą koncelebrował wtorkową Eucharystię i wygłosił kazanie. Przypomniał, że w historii dzwony miały wielkie znaczenie, np. w pewnej biednej gminie podczas wojny spłonęła piekarnia. Ludzie otrzymali pieniądze od biskupa na zakup pieca do chleba. Ale oni zamiast pieca zakupili dzwon do kościoła, gdyż dzwon też został zniszczony. – Człowiek bardzo często jest głodny, ale jest jedynym stworzeniem na ziemi, który potrafi przedłożyć głód duszy nad głód chleba – zauważył ks. Marek Studenski. – Dzisiaj dźwięk dzwonu stał się naturalnym elementem naszego krajobrazu. Nie ma kościoła ani kapliczki, gdzie by nie było chociaż małego dzwonu – mówił rekolekcjonista, zauważając jednak, że dźwięk dzwonu, podobnie jak krzyż, nadal budzi sprzeciw. Dodał, że trzeba się zastanowić, czy za 10, 20 lat na dźwięk dzwonu dzieci też przyjdą do kościoła. Trzeba skutecznie przekazać wiarę dzieciom i młodzieży – zaznaczył.

Ksiądz Biskup pobłogosławił dzwon, a ks. proboszcz Zbigniew Macura wprawił go w ruch. Uroczystościom towarzyszył śpiew choru „Lutnia” z Cieszyna. W kościele wśród wiernych był obecny poczet sztandarowy, strażacy, fundatorzy i wykonawcy dzwonu oraz delegacje parafii. Proboszcz zapowiedział, że na wieży są jeszcze dwa miejsca na większe dzwony i wyraził nadzieję na kolejne takie uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2014-04-16 15:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Styczeń mówi o ostatnich chwilach życia Papieża Jana Pawła II

„Szukałem Was,
teraz przyszliście do mnie,
za to Wam dziękuję”.
Słowa, które z trudem wypowiedział Jan Paweł II na łożu śmierci, gdy został powiadomiony o rzeszy młodych ludzi modlących się za Papieża na Placu św. Piotra w Watykanie.

Ks. prof. Tadeusz Styczeń SDS - etyk, uczeń bp. prof. Karola Wojtyły, twórca Instytutu Jana Pawła II KUL, salwatorianin - 5 kwietnia br. w Lublinie obchodził 50-lecie święceń kapłańskich. Mszy św. w kościele akademickim przewodniczył biskup pomocniczy Mieczysław Cisło, a ks. prof. Andrzej Szostek, współpracownik Jubilata, w homilii dziękował mu za „dar i tajemnicę” jego kapłaństwa. Na zakończenie Eucharystii ks. Styczeń mówił o ostatnich chwilach Ojca Świętego. Oto obszerne fragmenty jego świadectwa:
CZYTAJ DALEJ

Nagłówki premiera

2025-12-17 07:37

[ TEMATY ]

Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Kiedyś mówiło się, że politykę robi się faktami, a emocje są tylko opakowaniem. Dziś bywa odwrotnie: opakowanie staje się treścią, a fakt ma się dopasować. Najlepszy dowód? Premier państwa, człowiek z gabinetem doradców, PR-owców i analityków, publicznie komunikuje obywatelom, że swoje oskarżenia wobec prezydenta buduje… na nagłówkach. Nie na stenogramie, nie na pełnym cytacie, nie na kontekście rozmowy – tylko na tym, co „poszło” w obieg.

A zarzuty padły poważne:„Prezydent Nawrocki oznajmił właśnie, że bliżej mu do rusofila i antysemity Brauna niż do mnie. Nigdy w to nie wątpiłem. A od dziś przynajmniej nikt nie może udawać, że jest inaczej” – zatweetował szef rządu, a pod jego wpisem internauci dopisali informację kontekstową w dwóch zdaniach: „premier Donald Tusk skłamał. W wywiadzie dla WP nic takiego z ust prezydenta Karola Nawrockiego nie padło”.
CZYTAJ DALEJ

Ingres kard. Grzegorza Rysia będzie transmitowany w telewizji

2025-12-17 21:19

[ TEMATY ]

kard. Ryś

Piotr Drzewiecki

Ingres kard. Grzegorza Rysia odbędzie się w bazylice archikatedralnej na Wawelu. Weźmie w nim udział abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce.

Podziel się cytatem Nuncjatura Apostolska poinformowała o decyzji Ojca Świętego Leona XIV w sprawie nominacji dla kard. Rysia w dniu 26 listopada br. W lipcu 2011 r. papież Benedykt XVI mianował go biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej, a sakrę biskupią otrzymał z rąk kard. Stanisława Dziwisza 28 września tego samego roku. Na zawołanie biskupie wybrał słowa "Virtus in infirmitate" (Moc w słabości). 14 września 2017r., w święto Podwyższenia Krzyża Świętego, został mianowany przez Ojca Świętego Franciszka arcybiskupem metropolitą łódzkim, natomiast 9 lipca 2023 roku - kardynałem. Oficjalna kreacja kardynalska odbyła się na placu św. Piotra 30 września 2023 r. Kościołem tytularnym kard. Grzegorza Rysia stał się kościół św. Cyryla i Metodego w Rzymie. Nowy arcybiskup metropolita krakowski jest członkiem Dykasterii ds. Biskupów oraz Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a w ramach Konferencji Episkopatu Polski członkiem Rady Stałej KEP, przewodniczącym Rady ds. Dialogu Religijnego, przewodniczącym Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem, członkiem Rady ds. Ekumenizmu, członkiem Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego, a także Rady ds. Rodziny.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję