Reklama

Kościół

Gniezno przygotowuje się do obchodów 1000 – lecia pierwszej polskiej koronacji

Posiedzenie Sejmu i Senatu z udziałem najwyższych władz państwowych, uroczysta Msza św. w katedrze gnieźnieńskiej i koncert koronacyjny - to tylko niektóre spośród licznych wydarzeń, które już wkrótce odbywać się będą w Gnieźnie. Doroczne uroczystości odpustowe związane z uroczystością św. Wojciecha, głównego patrona Polski, w tym roku mają szczególny charakter. Są bowiem połączone z państwowymi i kościelnymi obchodami jubileuszu 1000-lecia pierwszych polskich koronacji królewskich. O planie tych obchodów mówili uczestnicy konferencji prasowej, która odbyła się dziś w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

2025-04-10 13:06

[ TEMATY ]

Gniezno

pierwsza polska koronacja

Archidiecezja Gnieźnieńska

Konferencja prasowa dotycząca obchodów 1000 – lecia pierwszej polskiej koronacji

Konferencja prasowa dotycząca obchodów 1000 – lecia pierwszej polskiej koronacji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zebranych powitał rzecznik prasowy archidiecezji gnieźnieńskiej, ks. Remigiusz Malewicz, który podkreślił wagę tegorocznych obchodów odpustu św. Wojciecha, nie tylko z uwagi na jubileusz 1000-lecia pierwszej polskiej koronacji ale również obchody 1025-lecia archidiecezji gnieźnieńskiej oraz trwający w całym Kościele Rok Jubileuszowy.

Prymas Polski abp Wojciech Polak zachęcił do refleksji nad historią i odczytywania jej w chrześcijańskim kluczu - jako realizacji pewnego zamysłu Boga wobec nas. W tym kontekście mówił o śmierci św. Wojciech, pozornie bezużytecznej, która jednak miała związek z szeregiem wydarzeń o niezwykłym znaczeniu, jak Zjazd Gnieźnieński, utworzenie pierwszej polskiej metropolii oraz koronacja królewska Bolesława Chrobrego i Mieszka Lamberta. Przypomniał też o niedawno obchodzonym jubileuszu 600-lecia prymasostwa w Gnieźnie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prymas zwrócił też uwagę, że jubileusz koronacji królewskiej skłaniać może do rozważań nad godnością królewską każdego ochrzczonego oraz nad zobowiązaniem do służby na rzecz innych, które wynika z tego faktu. Mówił również o wartości życia społecznego, w ramach którego państwo i Kościół zachowują autonomię, ale życzliwie ze sobą współpracują na rzecz wspólnego dobra.

Reklama

O tym, jak będą wyglądały jubileuszowe obchody mówili inni uczestnicy konferencji: prezydent Gniezna Michał Powałowski, Daria Benka reprezentująca Zarząd Powiatu Gnieźnieńskiego oraz ks. Michał Bubacz, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Świętowanie rozpocznie się w środę 23 kwietnia, kiedy to w katedrze gnieźnieńskiej celebrowana będzie pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka Msza św. w intencji mieszkańców Gniezna. Po Eucharystii odbędzie się uroczysta sesja Rady Miasta z wręczeniem odznaczeń osobom zasłużonym. Nastąpi również inauguracja znaczka pocztowego wydanego na okoliczność 1000-lecia pierwszej koronacji.

W piątek 25 kwietnia, na Placu św. Wojciecha u stóp bazyliki prymasowskiej zaplanowano koncert zespołu TGD z gościnnym udziałem Mateusza Ziółko. Muzycznie rozpocznie się w tym samym miejscu również sobotnie świętowanie 26 kwietnia. Zespoły młodzieżowe i wokaliści zaprezentują się podczas Festiwalu Muzyki Chrześcijańskiej Adalbertus, który organizowany jest przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie. Od rana w Gnieźnie trwać będzie też Jarmark św. Wojciecha.

Obchody państwowe

W ramach obchodów państwowych jubileuszu pierwszej koronacji królewskiej w sobotę 26 kwietnia o godz. 12 w Hali im. M. Łopatki w Gnieźnie odbędzie się wspólne posiedzenie posłów i senatorów RP. W wydarzeniu uczestniczyć będzie Prezydent RP Andrzej Duda a także premier oraz marszałkowie Sejmu i Senatu.

Reklama

O 15.30 w katedrze gnieźnieńskiej zaplanowano uroczysty koncert koronacyjny, podczas którego wystąpi Chór Prymasowski oraz Capella Musica Gnesnensis. W trakcie koncertu przewidziane jest przemówienie Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Przed rozpoczęciem koncertu Prezydent odsłoni w podziemiach katedry pamiątkową tablicę upamiętniającą milenium koronacji królewskich dwóch pierwszych królów Polski - Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta.

Obchody kościelne

Obchody kościelne jubileuszu rozpoczną się w sobotni wieczór o godz. 19.30 w katedrze gnieźnieńskiej pierwszymi Nieszporami o św. Wojciechu, którym przewodniczyć będzie i homilię wygłosi metropolita warszawski abp Adrian Galbas. Po zakończeniu Nieszporów, tradycyjnie, abp Wojciech Polak Prymas Polski dokona poświęcenia strojów dla dwóch nowych Braci Towarzystwa św. Wojciecha. Po nabożeństwie, jak co roku, wyruszy procesja z relikwiami św. Wojciecha, która przejdzie do kościoła św. Michała Archanioła, gdzie przewidziano krótkie wystąpienia biskupów i błogosławieństwo.

W niedzielę 27 kwietnia o godz. 9.15 relikwie św. Wojciecha zostaną przeniesione procesyjnie na powrót do katedry gnieźnieńskiej, gdzie o godz. 10.00 sprawowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem legata papieskiego kard. Kazimierza Nycza, koncelebrowana przez księży biskupów. Na początku Eucharystii odczytane zostanie słowo papieża Franciszka, skierowane do uczestników obchodów.

W czasie tej Mszy św. zostanie użyty pochodzący z 1180 roku kielich Dąbrówki, tzw. kielich królewski, na którym przedstawiono biblijne sceny dotyczące idei królowania.

Reklama

Pod koniec niedzielnej Eucharystii Nuncjusz Apostolski w Polsce poświęci i nałoży krzyże misyjne misjonarzom mającym wkrótce wyjechać na misje. W tym roku otrzyma krzyże misyjne 10 misjonarzy: 2 księży diecezjalnych, 2 ojców zakonnych, 4 siostry zakonne i 2 osoby świeckie. Wyjeżdżają do: Uzbekistanu, Boliwii, Zambii, Republiki Środkowoafrykańskiej, Papui Nowej Gwinei, Togo, Wietnamu i Ekwadoru. Warto przypomnieć, że obrzęd wręczania krzyży misyjnych polskim misjonarzom u grobu św. Wojciecha zapoczątkował papież Jan Paweł II podczas swojej wizyty w Gnieźnie 3 czerwca 1979 roku. Ceremonię powtórzono 18 lat później, w 1997 roku, podczas drugiej wizyty papieża Polaka u grobu św. Wojciecha. Rok później weszła ona na stałe do programu gnieźnieńskich uroczystości odpustowych.

Uroczystości świętowojciechowe zakończą się II Nieszporami o św. Wojciechu sprawowanymi w katedrze gnieźnieńskiej o godz. 16.00 pod przewodnictwem i z homilią bp. Damiana Muskusa z Krakowa. Następnie Prymas Polski tradycyjnie udzieli błogosławieństwa dzieciom.

Pielgrzymka młodych

Odpust św. Wojciecha to także pielgrzymka młodych do Gniezna. W sobotę 26 kwietnia o godz. 15.30 w kościele bł. Radzyma Gaudentego (pierwszego arcybiskupa metropolity gnieźnieńskiego) młodzież z całej archidiecezji modlić się będzie przy jego relikwiach. Eucharystii, w której wezmą udział również misjonarze, którzy w niedzielę otrzymają z rąk nuncjusza apostolskiego krzyże misyjne, przewodniczyć będzie biskup pomocniczy gdański Piotr Przyborek.

Przed Mszą św. młodzi, w nawiązaniu do Roku Jubileuszowego "Pielgrzymi Nadziei" spotkają się ze świadkiem nadziei - Basią Turek, która jest osobą z niepełnosprawnością.

Po liturgii młodzież uda się procesyjnie na Wzgórze Lecha do relikwii św. Wojciecha, gdzie weźmie udział w Pierwszych Nieszporach ku czci Patrona Polski. Następnie w kościele św. Michała odbędzie się modlitewne czuwanie, które potrwa aż do północy.

"Oto wasz Król" - misterium Męki Pańskiej w Niedzielę Palmową

Reklama

Uczestnicy konferencji zaprosili również na Misterium Męki Pańskiej pt. „Oto wasz Król”, które odbędzie się w najbliższa niedzielę - Niedzielę Palmową - o godz. 19.30 w Gnieźnie na Placu Św. Wojciecha. Misterium w wykonaniu ok. 60 aktorów, głównie młodych z duszpasterstwa i gnieźnieńskich szkół będzie opowieścią o Męce, Śmierci i Zmartwychwstaniu Jezusa ustami św. Wojciecha, który przekazywał tę Ewangelię nawracanym poganom. Patronat nad wydarzeniem objął Prymas Polski.

Jubileusz 1000-lecia koronacji Bolesława Chrobrego i Mieszka II Lamberta to kolejne obchody znaczących rocznic historycznych po świętowanym w 2016 roku 1050-leciu Chrztu Polski i obchodzonej w 2017 roku 600. rocznicy prymasostwa polskiego. Te trzy dziejowe wydarzenia były ściśle związane z Gnieznem będącym w państwie Piastów ważnym ośrodkiem politycznym i duchowym.

Bolesław Chrobry koronował się w 1025 roku. Uroczystość odbyła się prawdopodobnie w Wielkanoc 18 kwietnia lub w uroczystość św. Wojciecha 23 kwietnia. Miejscem była prawie na pewno katedra gnieźnieńskie - kościół arcybiskupów gnieźnieńskich, którzy mieli prawo i przywilej namaszczenia króla.

W 1025 roku arcybiskupem gnieźnieńskim był bliżej nieznany Hipolit. On również koronował jeszcze w tym samym roku, najprawdopodobniej na Boże Narodzenie, syna Bolesława Mieszka II Lamberta i jego żonę Rychezę, pierwszą królową Polski.

Oceń: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dlaczego godzina dziewiąta jest godziną piętnastą?

Niedziela lubelska 16/2011

Triduum Paschalne przywołuje na myśl historię naszego zbawienia, a tym samym zmusza do wejścia w istotę chrześcijaństwa. Przeżywanie tych najważniejszych wydarzeń zaczyna się w Wielki Czwartek przywołaniem Ostatniej Wieczerzy, a kończy w Wielkanocny Poranek, kiedy zgłębiamy radosną prawdę o zmartwychwstaniu Chrystusa i umacniamy nadzieję naszego zmartwychwstania. Wszystko osadzone jest w przestrzeni i czasie. A sam moment śmierci Pana Jezusa w Wielki Piątek podany jest z detaliczną dokładnością. Z opisu ewangelicznego wiemy, że śmierć naszego Zbawiciela nastąpiła ok. godz. dziewiątej (Mt 27, 46; Mk 15, 34; Łk 23, 44). Jednak zastanawiający jest fakt, że ten ważny moment w zbawieniu świata identyfikujemy jako godzinę piętnastą. Uważamy, że to jest godzina Miłosierdzia Bożego i w tym czasie odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego. Dlaczego zatem godzina dziewiąta w Jerozolimie jest godziną piętnastą w Polsce? Podbudowani elementarną wiedzą o czasie i doświadczeniami z podróży wiemy, że czas zmienia się wraz z długością geograficzną. Na świecie są ustalone strefy, trzymające się reguły, że co 15 długości geograficznej czas zmienia się o 1 godzinę. Od tej reguły są odstępstwa, burzące idealny układ strefowy. Niemniej, faktem jest, że Polska i Jerozolima leżą w różnych strefach czasowych. Jednak jest to tylko jedna godzina różnicy. Jeśli np. w Jerozolimie jest godzina dziewiąta, to wtedy w Polsce jest godzina ósma. Zatem różnica czasu wynikająca z położenia w różnych strefach czasowych nie rozwiązuje problemu zawartego w tytułowym pytaniu, a raczej go pogłębia. Jednak rozwiązanie problemu nie jest trudne. Potrzeba tylko uświadomienia niektórych faktów związanych z pomiarem czasu. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że pomiar czasu wiąże się zarówno z ruchem obrotowym, jak i ruchem obiegowym Ziemi. I od tego nie jesteśmy uwolnieni teraz, gdy w nauce i technice funkcjonuje już pojęcie czasu atomowego, co umożliwia jego precyzyjny pomiar. Żadnej precyzji nie mogło być dwa tysiące lat temu. Wtedy nawet nie zdawano sobie sprawy z ruchów Ziemi, bo jak wiadomo heliocentryczny system budowy świata udokumentowany przez Mikołaja Kopernika powstał ok. 1500 lat później. Jednak brak teoretycznego uzasadnienia nie zmniejsza skutków odczuwania tych ruchów przez człowieka. Nasze życie zawsze było związane ze wschodem i zachodem słońca oraz z porami roku. A to są najbardziej odczuwane skutki ruchów Ziemi, miejsca naszej planety we wszechświecie, kształtu orbity Ziemi w ruchu obiegowym i ustawienia osi ziemskiej do orbity obiegu. To wszystko składa się na prawidłowości, które możemy zaobserwować. Z tych prawidłowości dla naszych wyjaśnień ważne jest to, że czas obrotu Ziemi trwa dobę, która dzieli się na dzień i noc. Ale dzień i noc na ogół nie są sobie równe. Nie wchodząc w astronomiczne zawiłości precyzji pomiaru czasu możemy przyjąć, że jedynie na równiku zawsze dzień równy jest nocy. Im dalej na północ lub południe od równika, dystans między długością dnia a długością nocy się zwiększa - w zimie na korzyść dłuższej nocy, a w lecie dłuższego dnia. W okolicy równika zatem można względnie dokładnie posługiwać się czasem słonecznym, dzieląc czas od wschodu do zachodu słońca na 12 jednostek zwanych godzinami. Wprawdzie okolice Jerozolimy nie leżą w strefie równikowej, ale różnica między długością między dniem a nocą nie jest tak duża jak u nas. W czasach życia Chrystusa liczono dni jako czas od wschodu do zachodu słońca. Część czasu od wschodu do zachodu słońca stanowiła jedną godzinę. Potwierdzenie tego znajdujemy w Ewangelii św. Jana „Czyż dzień nie liczy dwunastu godzin?” (J. 11, 9). I to jest rozwiązaniem tytułowego problemu. Godzina wschodu to była godzina zerowa. Tymczasem teraz godzina zerowa to północ, początek doby. Stąd współcześnie zachodzi potrzeba uwspółcześnienia godziny śmierci Chrystusa o sześć godzin w stosunku do opisu biblijnego. I wszystko się zgadza: godzina dziewiąta według ówczesnego pomiaru czasu w Jerozolimie to godzina piętnasta dziś. Rozważanie o czasie pomoże też w zrozumieniu przypowieści o robotnikach w winnicy (Mt 20, 1-17), a zwłaszcza wyjaśni dlaczego, ci, którzy przyszli o jedenastej, pracowali tylko jedną godzinę. O godzinie dwunastej zachodziło słońce i zapadała noc, a w nocy upływ czasu był inaczej mierzony. Tu wykorzystywano pianie koguta, czego też nie pomija dobrze wszystkim znany biblijny opis.
CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. Tomasz Burghardt

2025-04-17 15:01

https://ostfriesland.parafialnastrona.pl/wydarzenia-i-galerie

16 kwietnia zmarł ks. Tomasz Burghardt. Kapłan zmarł w 59. roku życia oraz 31. roku kapłaństwa.

Kapłan urodził się 26 lipca 1965 roku we Wrocławiu. Święcenia kapłańskie przyjął 22 maja 1993 roku z rąk kard. Henryka Gulbinowicza. Po święceniach został skierowany na swoją pierwszą placówkę wikariuszowską do parafii pw. Podwyższenia Krzyża św. w Środzie Śląskiej [1993-1996], następnie był wikariuszem w parafii pw. św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu [1996-1997], by następnie trafić do parafii pw. Narodzenia NMP w Lądku Zdrój [1997-2000]. Kolejna placówką wikariuszowską była parafia pw. św. Józefa w Bierutowie [2000-2001] oraz parafia pw. św. Karola Boromeusza w Wołowie [2001-2002]. W 2002 roku ks. Tomasz trafił do parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Oławie [2002-2005]. W latach 2005-2010 został mianowany dyrektorem Caritas Archidiecezji Wrocławskiej. Po 2010 roku pełnił posługę w Niemczech. Najpierw do 2013 roku w Polskiej Misji Katolickiej w Münster, a po 2013 roku aż do dziś był proboszczem w czterech katolickich niemieckojęzycznych Parafiach: Geeste, Dalum, Groß Hesepe i Osterbrock w Dekanacie Emsland Mitte oraz Duszpasterzem dla Katolików Języka Polskiego w Ostfriesland i Emsland.
CZYTAJ DALEJ

Pożegnanie z „check and balance”?

2025-04-19 10:26

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Samuel Pereira

Ostatnie lata w polskiej polityce to eksplozja zamiany pojęć. Weźmy choćby tzw. populizm. Zgodnie z definicją (z łac. populus „lud”) jest to zjawisko polityczne polegające na odwoływaniu się w swoich postulatach i retoryce do idei i woli „ludu”, często stawianego w kontrze do „elit”.

Mimo iż jest to łatka przyklejana przez obóz lewicowo-liberalny konserwatystom, tak naprawdę jest to mechanizm przez nich samych coraz intensywniej stosowany. W naszym kraju widać to choćby przy okazji kolportowania narracji, zgodnie z którą Prawo i Sprawiedliwość to elita biznesowo-polityczna, którą trzeba „odsunąć od władzy” i odebrać pieniądze, którymi „się nachapali”.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję