Reklama

Z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Liczby biją na alarm

W Polsce coraz mniej małżeństw

Duszpasterze biją na alarm: systematycznie spada liczba małżeństw. W 2013 r. zawarto w Polsce najmniej małżeństw od 1945 r., natomiast stale rośnie liczba związków nieformalnych.

Choć odsetek osób żyjących w tzw. wolnych związkach może wydawać się niewielki, bo stanowi 3 proc. społeczeństwa, to jednak do wyobraźni przemawia fakt, że ich liczba w ciągu ostatnich 10 lat się podwoiła. I że tę formę związku wybrało prawie 650 tys. osób (z niecałych 400 tys. w 2002 r.). Wobec tej tendencji Kościół musi opracować nową strategię postępowania – mówiono podczas konferencji „Konkubinat? I co dalej?”, zorganizowanej w Warszawie przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin i Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak podkreślił ks. dr Wojciech Sadłoń z ISKK, wzrostowi liczby konkubinatów w ostatniej dekadzie towarzyszył wzrost liczby rozwodów i to aż o 40 proc. – w 2013 r. rozpadło się blisko 65 tys. małżeństw. Statystyki pokazują też inne niepokojące tendencje: niemal połowa osób żyjących w konkubinatach, jak mówił ks. dr Sadłoń, nie przekroczyła 34 lat. Dwie trzecie z nich akceptuje współżycie przed ślubem kościelnym i życie ze sobą „na próbę”.

Reklama

Jak temu zaradzić? Pilnie potrzebne są nowe inicjatywy – zaznaczono w czasie konferencji. Krajowe Duszpasterstwo Rodzin rzuciło hasło: „Keep calm and don’t kocia łapa” i ruszyło z ofensywą, która ma zachęcić młodych do zawierania małżeństw. Chodzi m.in. o inne podejście podczas przygotowań do małżeństwa. Trzeba stawiać na dialog – podkreśla dr Jerzy Grzybowski, współzałożyciel ruchu Spotkania Małżeńskie. Jego zdaniem, trzeba zmienić przekaz i obraz małżeństwa w przedślubnych katechezach. Należałoby odejść od specjalistycznych konferencji, a skupić się na innym przekazie – pokazywać małżeństwo nie jako zniewalające więzy, a otwarcie na łaskę, które ułatwi młodym realizację marzeń o trwałości i szczęściu. Trzeba też pamiętać, że praca z młodymi ludźmi nie powinna kończyć się na zawarciu małżeństwa, lecz trwać dalej. Tak, żeby mieli poczucie, że w Kościele mają oparcie.

(wd)

Kraków

Wystawa „Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza”

Plenerową wystawę „Żołnierze Wyklęci. Historia, która mnie porusza” otwarto 27 lutego br. na pl. o. gen. Adama Studzińskiego OP w Krakowie. Ekspozycja jest efektem konkursu fotograficznego, na który nadesłano ponad 500 fotografii. Ich autorami są głównie młodzi ludzie. Wystawa będzie eksponowana w dniach 27 lutego – 14 marca br. Żołnierze Wyklęci to bohaterowie antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku oraz w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu.

Szacuje się, że w latach 1944-56 w szeregach tzw. drugiej konspiracji uczestniczyło 120-180 tys. osób, przede wszystkim byłych żołnierzy Armii Krajowej, wspieranych przez kolejne tysiące pomagających im Polaków.

Wadowice

Replika łodzi z czasów Jezusa w Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II

Replika łodzi sprzed 2 tys. lat znajdzie się wśród obiektów prezentowanych w ramach nowej ekspozycji Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach. Otwarcie papieskiego muzeum zaplanowano na 9 kwietnia br. – Fragment łodzi, który znajdzie się na wystawie, ma ponad 3 m długości i będzie jednym z elementów „Strefy Wybór”, poświęconej wyborowi Karola Wojtyły na Stolicę Apostolską w 1978 r. – poinformowała Maria Budzińska, specjalista ds. marketingu w wadowickim muzeum.

Reklama

Łódź umieszczona w tym miejscu ma być symbolem łodzi Piotrowej, a także Kościoła katolickiego. Nawiązuje też do słów wypowiedzianych niegdyś przez kard. Stefana Wyszyńskiego: „Piotr miał łódź i Karol ma łódź”.

Cudzysłów

O to tylko idzie, aby zawierzyć Bogu. A zawierzyć trzeba tak bardzo, że gdyby człowiek stanął wobec największych nawet zagrożeń, musi ufać, że Miłość Boża wyprowadzi go z nich.

* * *

Na kolanach musimy krzepić ducha! Ciało niewiele może, duch ożywia. Ciało umiera, materia niszczeje – duch nieśmiertelny zostaje.

Stefan Kardynał Wyszyński

Krótko

Akcja zbierania podpisów w obronie Lasów Państwowych trwa, chociaż inicjatorzy referendum w sprawie Lasów Państwowych i obrotu polską ziemią zebrali już wymaganą liczbę podpisów.

Obecnie nie ma bezpośredniego zagrożenia dla życia polskich misjonarzy – oświadczyło polskie MSZ po spotkaniu zespołu roboczego ds. sytuacji misjonarzy w RŚA.

Ministerstwo obrony podpisało umowę na dostawę systemu szkolenia pilotów wojskowych. Wybrano włoski samolot M-346 Master. Umowa opiewa na dostawę ośmiu maszyn i osprzętu.

Pod hasłem: „Kochająca matka zawsze trzeźwa” rozpoczął się w niedzielę 2 marca br. 47. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Bp Tadeusz Bronakowski – delegat Episkopatu Polski ds. apostolstwa trzeźwości zwraca uwagę, że nadużywanie alkoholu przez kobiety staje się coraz większym problemem społecznym.

Izby lekarskie przyjmują rocznie 3 tys. skarg. Karą kończy się jedynie 5-6 proc. przypadków.

Rolnicy protestowali na drogach w kilku województwach. Wyrażali w ten sposób swój sprzeciw wobec nieprawidłowości, do jakich dochodzi przy sprzedaży ziemi. Rolnicy uważają, że ziemia trafia do zagranicznych spółek za pośrednictwem podstawionych osób.

Rzecznik Praw Obywatelskich prawdopodobnie zaskarży do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o izolacji najgroźniejszych przestępców. Chodzi m.in. o głośną sprawę Mariusza Trynkiewicza.

Polacy niemal nałogowo łykają tabletki przeciwbólowe. Pod tym względem zajmujemy 2. miejsce w UE i 3. na całym świecie. W 2012 r. zażyliśmy ich ponad 2 mld, a w 2013 r. jeszcze więcej.

W Polsce zanotowano 9 przypadków grypy AH1N1, czyli tzw. świńskiej grypy; 7 osób zarażonych tym wirusem trafiło do szpitala.

Do dymisji podało się 4 wojewodów – z województw: zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, śląskiego i lubelskiego. Oficjalnie z powodów osobistych.

Strony informacyjne przygotowali Lidia Dudkiewicz i ks. Paweł Rozpiątkowski – na podstawie doniesień korespondentów własnych, wiadomości Radia Watykańskiego, KAI, BP KEP oraz RIRM.

2014-03-04 15:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Franciszek - "poślubił Panią Biedę"

2025-04-29 20:59

[ TEMATY ]

Św. Franciszek z Asyżu

Archiwum parafii

Jego młodzieńcze ambicje? Zostać poetą. Jeszcze lepiej – rycerzem, który jest poetą. Jego styl życia? Zabawy z przyjaciółmi i kosztowne ubiory. Światowiec i trzpiot? Niekoniecznie, skoro świetnie radzi sobie w interesach prowadzonych przez ojca. Zapewne nie tylko przejmie rodzinny biznes, ale i rozwinie go, zapewniając sobie status jednej z ważniejszych osób w mieście.

KSIĄŻKA DOSTĘPNA W NASZEJ KSIĘGARNI: ksiegarnia.niedziela.pl.
CZYTAJ DALEJ

W piątek 2 maja w niektórych diecezjach dyspensa

[ TEMATY ]

post

Bożena Sztajner/Niedziela

Niektórzy polscy biskupi udzielili na terenie podległych im diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek 2 maja. Zdecydował tak m.in. Prymas Polski, kard. Kazimierz Nycz czy metropolici częstochowski i gdański uwzględniając racje duszpasterskie. Żołnierzom, funkcjonariuszom i pracownikom służb mundurowych dyspensy udzielił biskup polowy.

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk udzielił wiernym archidiecezji gnieźnieńskiej oraz osobom przebywającym na jej terenie dyspensy od zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w piątek, dnia 2 maja br. Podobnie uczynił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz, który „mając na względzie, że piątek 2 maja przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, co – jak stwierdził - sprzyja organizowaniu w tym czasie rodzinnych i towarzyskich spotkań oraz radosnemu przeżywaniu tych dni, po rozważeniu słusznych racji duszpasterskich, udzielił zgodnie z kan. 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego, wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji warszawskiej, dyspensy od zachowania nakazanej w piątek wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych”. Osoby korzystające z dyspensy zobowiązał do modlitwy w intencjach Ojca Świętego. Racjami duszpasterskimi kierował się również metropolita częstochowski abp Wacław Depo, który udzielił dyspensy „wszystkim osobom przebywającym w granicach archidiecezji częstochowskiej” w piątek 2 maja. Zobowiązał te osoby do modlitwy w intencjach Ojca Świętego, jałmużny lub uczynków chrześcijańskiego miłosierdzia. „Biorąc pod uwagę typowo wypoczynkowy i turystyczny charakter drugiego dnia miesiąca maja (długi weekend), udzielam wszystkim wiernym na terenie archidiecezji gdańskiej dyspensy od obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w specjalnym dekrecie również metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź. Dyspensy udzielił również administrator diecezji siedleckiej bp Piotr Sawczuk, który uwzględnił fakt, że „piątek 2 maja br. przypada między dwoma dniami ustawowo wolnymi od pracy, kiedy to w sposób szczególny dziękujemy Bogu za dar wolnej Ojczyzny, co sprzyja organizowaniu spotkań patriotycznych, rodzinnych i towarzyskich” Potrawy mięsne można będzie spożywać też na terenie diecezji bielsko-żywieckiej, gdzie dyspensy udzielił bp Roman Pindel. Ponadto z dyspensy od pokutnego charakteru piątku 2 maja będą mogli skorzystać wierni ordynariatu polowego. „Święto Flagi Narodowej obchodzone w naszej Ojczyźnie w dniu 2 maja, w przeddzień uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, przeżywane jest w sposób uroczysty, szczególnie w Wojsku Polskim. W związku z tym, że w bieżącym roku dzień ten przypada w piątek, zgodnie z kanonem 87 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. II § 1 Konstytucji Apostolskiej Spirituali Militum Curae, niniejszym udzielam dyspensy wszystkim wiernym Ordynariatu Polowego od przestrzegania pokutnego charakteru tego dnia, zwalniając z obowiązku zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych” – napisał w wydanym dziś dekrecie bp Józef Guzdek. W Kościele katolickim w Polsce, wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów należy zachowywać we wszystkie piątki w roku Dyspensa jest zawsze jednorazowym zwolnieniem z przestrzegania konkretnego przykazania kościelnego, natomiast od przykazań Bożych nikt nie może dyspensować. Dyspensa może być udzielona tylko w pewnych okolicznościach i dla konkretnej osoby lub konkretnej grupy osób. Najczęściej dotyczy ona zwolnienia z obowiązku powstrzymania się od spożywania potraw mięsnych i od zabawy w piątki. Biskup udziela też różnego rodzaju dyspens związanych z zawieraniem małżeństw. W większości wypadków biskupi udzielili swoim diecezjanom dyspens na podstawie kanonu 87 § 1 Kodeksu Prawa Kanonicznego (KPK), który głosi: „Biskup diecezjalny może dyspensować wiernych - ilekroć uzna to za pożyteczne dla ich duchowego dobra - od ustaw dyscyplinarnych, tak powszechnych, jak i partykularnych, wydanych przez najwyższą władzę kościelną dla jego terytorium lub dla jego podwładnych, jednak nie od ustaw procesowych lub karnych ani od których dyspensa jest specjalnie zarezerwowana Stolicy Apostolskiej lub innej władzy”.
CZYTAJ DALEJ

Jak przygotować samochód do rodzinnej podróży – nie tylko technicznie, ale i logistycznie?

2025-04-30 14:31

[ TEMATY ]

samochód

rodzinna podróż

logistyka

Materiał sponsora/elements.envato.com

Warto poświęcić czas na zaplanowanie każdego aspektu wspólnej wyprawy

Warto poświęcić czas na zaplanowanie każdego aspektu wspólnej wyprawy

Planowanie rodzinnej podróży samochodem wymaga starannego przygotowania zarówno pojazdu, jak i całej logistyki wyprawy. Sprawny, odpowiednio zabezpieczony samochód to gwarancja bezpiecznej i komfortowej podróży dla całej rodziny. Z kolei przemyślane pakowanie i organizacja przestrzeni w aucie pozwolą uniknąć stresu i nieporozumień podczas jazdy. Warto poświęcić czas na zaplanowanie każdego aspektu wyjazdu, by wspólna wyprawa stała się przyjemnym doświadczeniem, a nie źródłem frustracji.

Techniczne przygotowanie pojazdu – bezpieczeństwo na pierwszym miejscu
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję